Saygınlık ve Yeniçeri Tüfekçileri

• 11 Yanıt
  • 404 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saygınlık ve Yeniçeri Tüfekçileri
« : 16 Eylül 2017, 14:33:34 »
                 Arkadaşlar merhaba iyi hafta sonları diliyorum herkese. Oyunu kingdom 1.5 da Türklerle oynuyorum. Forumdan edindiğim bilgiler ve oyun tecrübeleriyle saygınlığımı bir süre trustwurthy e kadar çıkarabiliyorum: şehirleri alıp occupy  yapmak, bolca esir alıp serbest bırakmak, savaşmadığım devletlerin sınırlarından geçmemek hatta dolanmamak... Ama dolayısıyla haçlı seferleri ilan edilince bütün dünya istanbul ve Kudüs gibi şehirleri almak için bana savaş ilan ediyor. Ardından haçlı ordusunu gördüğüm bir ülke gelip benden para karşılığı ateş kes ilan etmek istiyor. Üstelik 50000 florine kadar çıkabiliyor bu istek. Bende biz de söz senettir diye kabul ediyorum. Bi bakıyorum iki tura kalmadan tekrar savaş ilan ediyorlar. Ya da sürekli ve gereksiz yere küçük donanmalarımı yakıyolar. Diyeceğim şu tüm bunlar olurken benim saygınlığım düşerken bu bahsettiğim ülkelerin saygınlığı düşmüyor hatta very reliable lerde geziyor. Bu durumun sebebi ya dadikkat etmem gereken başka bir durum var mı acaba?

İkinci konu ise tarihsel gerçekçiliğe uygun olarak: malum Osmanlı devleti 1300 lerden başlayarak ateşli silahları kullanmaya başladı ve Avrupa da büyük savaşlar kazandı. Ancak yeniçeri tüfekçilerinin ateş etme sıkılığı çok geç. Hatta bazen birim resmi üzerinde ok yay işaretiyle ateş ettiğini gösterdiği halde ateş etmiyolar. Bazense tıpkı 1800 lerin silahşörleri gibi sıra sıra öyle güzel atış yapıyorlar ki izlemesi çok zevkli oluyor :)Ayrıca bir de şöyle seri şekilde (tabi seriden kastım tüfekçiler gibi değil de) atış yapabilecek Türk topçu birliği hangisidir? Deneyimlerini paylaşıp yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler ediyorum.
VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN

*

Çevrimdışı MedievalMusti99

• **
  • 3293
  • Eskiler eskiden güzeldi.
Ynt: Saygınlık ve Yeniçeri Tüfekçileri
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2017, 15:36:14 »
1- Saygınlık o kadar da önemli bir şey değil, takma.

2- Normal olarak sıklık az, ok yay olup da ateş etmemeyi ben de yaşıyorum ne olduğunu bilmiyorum bug olabilir, küçük toplar daha seri ateşler yapar.

« Yanıtla #2 : 16 Eylül 2017, 16:33:14 »
 Daha açıklayıcı bi yorum bekliyordum, teşekkür ediyorum.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #3 : 16 Eylül 2017, 17:49:52 »
Tüfekçileri geniş şekilde dizersen daha sık ateş ettiklerini görebilirsin.İki sıralı olmaları makbuldür.

Ayrıca Osmanlı teknoloji üstünlüğü Avrupa'dan çok Doğu'daki Uzun Hasan gibi göçebe hanlara ve Memlükler'e karşı işe yaradı.Avrupa'nın Osmanlı'ya karşı başarısız olma sebepleri daha çok ağır zırhlarından kaynaklı.Avrupa'nın savaş anlayışı ağır zırhlı şövalyelerle piyade hatlarını delip şok etkisi yaratmak üzerine kurulu olduğu için hafif süvari ustası sipahiler, şövalyeleri piyadelere yaklaştırmazdı.Şövalyelerin teker teker avlandığını gören eline kılıç kalkan ve hafif deri zırh verilen köylü piyadeler genelde en ufak hatada kaçarlardı.

« Yanıtla #4 : 16 Eylül 2017, 19:23:39 »
Yardımın için teşekkür ediyorum, bir kaç deneme daha yaptım ama anlaşılan arazi şartları ve yoğun ateş altında olmaları da durumu etkiliyor. Osmanlının da teknolojik olarak sadece uzun Hasana karşı üstün geldiğini bilmiyordum. Avrupada 14 ve 15. yy da en güçlü devletlerden olan Avusturya Macaristan İmparatorluğunu sadece ağır zırh giyen şövalyeler yüzünden bir kaç saatte yendiğini düşünmek bana biraz enteresan geldi. İlber Ortaylı nın yalancısıyım.  ehue*

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2570
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #5 : 16 Eylül 2017, 20:36:15 »
Teknolojinin tamamen pasif olduğunu söylemek de pek mantıklı değil fakat Avrupa ordularında profesyonel askerler olarak sadece şövalyeler olduğu için onların bozguna uğraması, savaşmaya niyetli olmayan toplama askerleri demoralize ediyordu.Derebeyi tarafından aç kalmakla tehdit edilerek savaşan köylü mü yoksa savaşla geçimini sağlayan mı kazanır?

Daha ayrıntılı bilgi için örnek olarak Niğbolu Meydan Savaşı'na bakabilirsin.

Savaş matematik problemi gibidir.Formülleri ve doktrinleri vardır.Hünyadi Yanoş ölene kadar Osmanlı Balkanlar'da söz sahibi olamadı mesela.Bunun sebebi hiç kuşkusuz Macar ordusunun süvarileri en az Türkler kadar etkili kullanması.

« Yanıtla #6 : 16 Eylül 2017, 20:53:16 »
Güzel bilgiler...  Sonuçta dünya tarihi bir taraf zayıfken diğerinin güçlü olduğu tekerrürden ibaret olaylar bütünü. Sonuç: benim tüfekçiler hala istediğim gibi ateş etmiyor. Tetik mi sıkıştı ne oldu hoşafın yağı mı kesildi bilemiyorumki...
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2017, 20:54:28 Gönderen: mduverger »

*

• **
  • 3293
« Yanıtla #7 : 17 Eylül 2017, 15:19:06 »

Daha açıklayıcı bi yorum bekliyordum, teşekkür ediyorum.

Dostum arazi, diziliş vs. zaten dönemin teknolojisinden dolayı sık ateş etmelerini bekleyemezsin, ben onu dile getirmek istedim.

Sana burada saygınlığı uzun uzadıya anlatırdım, ama ne önemi var saygınlığın, hiç. M2TW'de diplomasi kağıt üstündedir. Sen de kimseye güvenme oyunda, özellikle de Mısır'a :D

« Yanıtla #8 : 17 Eylül 2017, 16:53:49 »

Dostum arazi, diziliş vs. zaten dönemin teknolojisinden dolayı sık ateş etmelerini bekleyemezsin, ben onu dile getirmek istedim.

Sana burada saygınlığı uzun uzadıya anlatırdım, ama ne önemi var saygınlığın, hiç. M2TW'de diplomasi kağıt üstündedir. Sen de kimseye güvenme oyunda, özellikle de Mısır'a :D
            Ben de tam anlatamamış olabilirim. Okçular kadar sık atış bile yapmalarını beklemiyorum. Demek istediğim bazen hiç ateş etmiyorlar. Nişan alıyorlar enteresan hareketler yapıyorlar.  Falan filan...
             Diplomasinin sıkıntılı olduğunu biliyorum ama hani dost olan ertesi tur saldırsın parada da gözüm yok ama ben bir şey yapmamama rağmen benim saygınlığım düşüyor.
              Yardımcı olduğun için teşekkür ediyorum.

*

• **
  • 3293
« Yanıtla #9 : 17 Eylül 2017, 18:43:54 »
Bug olabilir dostum. Ateş etmeme olayını bazen bende yaşıyorum.

Rica ederim.