ETW deki eksikleri ve hataları burada toplayalım

• 364 Yanıt
  • 51779 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

• Forumun Ara?t?rmac?s?
  • *
  • 5308
Ynt: ETW deki eksikleri ve hataları burada toplayalım
« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2009, 04:52:15 »
Oyunda barışçıl sızma yok. Yani başka bir ülkeye tüccar falan yollayıp ticaret istasyonu kurmak gibi
şeyler yapılmamış. Başka bir ülkede onların kabulüyle yada istekleri dışında askeri üs - kale falan da kurmak
mümkün değil.

Din temelli toplumlar yerine millet temelli toplumların olduğu oyunlar istiyoruz. Bir ülkede yerel rebel
halk kimlerse etnik yapı onların lehine olmalı. Elegeçirilen ve göç yollanan ülkelerde nüfus millet temeline
göre değişmeli din temeline göre değil.

Kalelerin etrafında hendek yok. Duvarları yıkılınca da enkaz kalmıyor. Bir enkaz yığını olmalıydı.
İç kaleler hala yok. Kalede son savunma hala kent merkezindeki meydanda yapılıyor.

Top ateşleri yerde çukur açmıyor. En büyük toplarla bile ateş etsek bu böyle.

Harita hala çok kaba. Kıyılar - sınırlar çok kaba. İnce ayrıntılar yok. Bu kabalık gerçekten uzaklık yaratıyor.

Haritada boş arazi az. Kentler çok geniş alan kaplıyor. Bunlar nokta kadar olmalıydı.

Kentler ve kalelerin deniz kıyısında burunda - dağ doruğunda olması gibi özellikleri yok.

Kaleler hala tek taraftan kuşatılıyor diğer 3 tarafı boş duruyor. Saldıran da savunan da 4 yönde
kuvvet bulundurmalıydı.

Kaleleri hala biz yapamıyoruz. Hep birbirinin aynısı oluyorlar. Bunları biz yapalım ama inşaatı pahalı
olsun ki çok fazla kale yapılmasın.

İstediğimiz kasabaların etrafını da surla çevirmeliyiz.

Kuşatılan kaleye yardım birliği sokamıyoruz. Kuşatmaya direnme süreleri de çok az.

Kentler görünür ekrana çıkınca çok küçükler. İçlerinde çok az bina var. RTW de kentler çok daha gerçekçiydi.

Hükümdarlar ve hanedanlar ortada yok. Bunların karakter özelliklerinden yararlanma yani rüşvet yada
skandal yakalama gibi imkanlar da yok.

Oyunda da hükümdarların kişisel özelliklerinin iyi mi kötü mü olduğu hiç etkili olmuyor. Toplumların sınıflarına
göre işine gelen rejimi istemesi de belirgin bir özellik değil. Felsefede gelişen bir ülkede cumhuriyetten geriye
dönüş olmuyor.

Oyunda miras veya evlilikle toprak kazanma yok.

Oyun müzikleri en kötü totalwar oyunu ETW.

Oyunda toplumlar - devletler hala din temelinde. Artık millet temelinde oyun istiyoruz.

Müslümanlarda mezhep (şii - sünni) farkı yok.

Irk tipleri - ulusal simgeler - isimler - kültürlerde hala yanlışlar var. Türkler arasında Arap ve zenciler var.

Bir çok ülkede yeterli askeri çeşit yok. Normalde ordusu süvarilerden oluşan Osmanlı devletinde çok az
süvari askeri var.

Mızraklı süvariler de genelde oldukça az. Bunlar o devirde ana süvari türüydü.

Kale duvarlarına topları çıkartmak pek mümkün değil.

Gemilerde az personel var.

Askerler ve gemiler savaşta erken kaçıyor.

Nüfus aktarma yani göç yok.

Reinforcementler biz istemesekde savaş alanına geliyor. İstemezsek gelmesinler.

Savaş ekranında hala asker ve birlik sayısı az. Nerde 100.000 kişilik savaşlar.?

Rebel ordular ilk çıktıkları kadarlar. İsyan boyunca azalıyorlar ama hiç artmıyorlar.

Atlar ve toplar savaş kazananın ganimeti olmuyor.

Savaş ekranında arazide dereler - yoğun çalılık - bataklık - sazlık - kayalık gibi ayrıntılar yok.

Gözetleme kuleleri kaldırılmış.

Irmaklardaki köprüler tahrip edilebilir olmalı. Geçici köprü yapma özelliği olmalı.

İklim ve arazi koşullarından - malzeme azlığından ordularda yıpranma olmalıydı.

Geçit savaşı yok. Baskın savaşı yok.

Düşmanı tuzağa düşürerek dezavantajlı olduğu koşullarda savaşa zorlamak yok.

Bir yerden sonra para harcanamayacak kadar çok oluyor. Para çoğalınca halkın lüxü artsın ki dengelensin.

Komutanın yeteneğine göre askerlerinin de gücü artmalı. Bu çok az. MTW-1 de çok iyiydi.

Ordular askeri güce değil paraya dayalı. Askerler ölse de ülke zayıflamıyor. Ölen askerlerin maaşlarından
kurtulunca yine bol para kalıyor ve yeni ordular üretiliyor. Asıl orduları yetiştirmek çok masraf yaratmalı ki
askeri kayıplar ülkeleri zayıf düşürsün.

Bir ülke savaşta tecrübeli askerlerini - komutanlarını kaybedince askeri gücü zayıflamalı.

Oyunda valilik sistemi yok. Komutanlar - valiler - devlet adamları olmalı ve isyan edebilmeliler.

Ülkelerde millete dayalı etnik yapı olmalı. Ülkede asli milletten olan askerler daha sadık - diğer milletlerden
olan bölgelerden alınan askerler daha az güvenilir olmalı.

Casusluk teknikleri daha gelişkin olmalı.

Düşman ordulara ve halklara casus sokma ve casusları asilere katma özelliği yok.

Ülkemiz güç kaybederse protectoralar ayrılmak istemeli. Güçlenirsek de bunları bize savaşsız katmalıyız.

Oyunda sınıf savaşları yok.

İç savaş çıkması özelliği yok. İhtilaller yalnız başkentte bir çatışma ile kolayca oluyor.

Ülkelerin bölünmesi veya iki ülkenin birleşmesi özelliği yok.

Nüfus ve para artışı hep devam ediyor. Bir yerden sonra az nüfus veya az para sorunu kalmıyor. 

Yapay zekanın savaştan önce ordusunu konuşlandırma ve düzen alma sistemi hala çok kötü.
Savaş taktiklerinde de çok yetersiz. Önceki tecrübelerden ders alma ve öğrenme özelliği yok.

Askerlerin yere yatması özelliği yok.

Oyunda tutsak alma ve fidye ödeme özellikleri yok.

Kale savunması hiç bir avantaj sağlamıyor. Kaleler savunana savaşta büyük avantajlar sağlamalıydı.

Kaleye saldırıda yenilen kuşatmacılar kaçıp gitmesin. Kuşatmaya devam etsin. Savaş sırasında surlarda
oluşan yıkımı onarmak mümkün olsun. (işçi birimi oyuna eklenebilir) Askerler savaşırken işçiler surları
onarmaya devam etsinler.

« Son Düzenleme: 07 Nisan 2009, 14:29:40 Gönderen: bozkirsovalyesi »
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----

Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2009, 16:46:47 »
Savaş ekranında hala asker ve birlik sayısı az. Nerde 100.000 kişilik savaşlar.?
Ama hala bu kadar fazla askeri kaldıracak bir bilgisayar yok. Grafikten çok daha zor bir olay çok askeri koymak.

« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2009, 19:54:39 »
Bu grafiklerle olup da 100.000 kişilik savaşı kaldıracak bilgisayar dünya üzerinde olduğunu sanmıyorum  sk*

Burada söylenen çoğu şey hatadan çok (tabi istisnalar var, benim de kabul ettiğim hatalar mevcut) eksiklikler, hatta eksiklik bile sayılmayan bizim beklentilerimiz. Umarım CA bunları değerlendirmeye alır çünkü hakikaten güzel fikirler var. Bu arada şu Sipahi'nin dediği olay hakkaten çok saçma olmuş ben de yazdım bunu.
Yalnız Kur’andaki helal ve haramı kabul edin diyenler çıkar. İyi bilin, Peygamberin haram kılması, Allah’ın haram kılması gibidir. [Tirmizi, Darimi]

(Bazı kibirli kişiler çıkacak, “Allah Kuranda bildirilenden başka bir şeyi haram kılmadı” diyecek. Yemin ederim ki, benim de emrettiğim, yasakladığım, koyduğum hükümler vardır. Bunların sayısı Kur’andaki hükümlerden daha çoktur.) [Ebu Davud]

(Bana Kur’anın misli kadar daha hüküm verildi.) [İ. Ahmed]

Bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, “Resulullah böyle şey söylemez. Bunu bırak, Kur’andan söyle” der. [Ebu Ya’la

*

Çevrimdışı ScRiN

• 206
  • İllede tavşan
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2009, 20:13:47 »
Gözetleme kuleleri kaldırılmış.
normal olanıda bu ztn çünkü mtw de ya da rtwde ki gibi şehrin 2 - 3 metre ötesini deil sınırların her yerini görebiliyorsun başkasının ülkesinede kendi gözetleme kuleni dikmek saçma olurdu

« Yanıtla #14 : 06 Nisan 2009, 22:41:11 »
bu oyun başlı başına sorunlu, kim ne derse desin, bu sorunları saymakla bitiremeyiz kizgin*
acaba CA bu tip şikayetleri dikkate alıyormu yoksa "öyle yada böyle satılıyor uğraşmaya deymezmi diyor" bnak*

ama yinede seviyorum bu oyunu lanet olsun içimdeki tw sevgisine ehue*

*

• Forumun Ara?t?rmac?s?
  • *
  • 5308
« Yanıtla #15 : 07 Nisan 2009, 02:33:18 »
Çabalarımız bir ölçüde etkili oluyor.
Bu oyunda benim yıllardır ısrarla dile getirdiğim bir çok yenilik oyuna eklenmiş.

Ayrıca *Halife* nin çabaları ile İstanbul ve Ankara adları Türkçe olarak oyuna eklendi.
Yoksa Constantinople ve Angora olacaktı.

Ayrıca oyun çıktığında ilk dikkatimizi çeken hatayı burada yazmayı unuttuk.

Ülkelerin nüfusları ile eyalet sayıları doğru orantılı değil. Avrupa' nın en kalabalık ülkesi Fransa tek eyalet.

----
----
----

Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

« Yanıtla #16 : 07 Nisan 2009, 18:44:28 »

Kesinlikle % 1.000 katılıyorum.
Tam diplomasiyi düzelttiler diyordum. Anladım ki sadece 2- 3 hatayı gidermişler.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2009, 02:44:23 Gönderen: bozkirsovalyesi »

« Yanıtla #17 : 08 Nisan 2009, 13:09:45 »
yav diplomasi aliance ticaret filan ne biçim güzel olmuş mtwde ticaret yapak diyodun kabul ediyodu tura bastığın an liman bombalıyodu. bunda hiç limanımı bombalayan olmadı rusya hariç. çok ilginç, yapay zeka ilerlemiş tbr*

*

• Forumun Ara?t?rmac?s?
  • *
  • 5308
« Yanıtla #18 : 08 Nisan 2009, 18:31:03 »
Yapay zekanın kontrolündeki ülkeler belli bir savaş planına göre savaşmıyor.
Ülkenin bir ucundan işgal orduları girerken ülkenin diğer ucundaki ordular oralarda dolaşıp duruyor.
MTW-1 de bile böyle değildi.

Bir ülke savaşa girdiğinde elindeki askeri orduların mümkün olduğunca çoğunu savaştığı ülkenin
üzerine göndermeliydi.

----
----
----

« Yanıtla #19 : 09 Nisan 2009, 16:11:31 »
Oyunda diğer devletlere hediye gönderilme olayı güzel. Gerçekçi olmuş. Ama 2.500 lük veya 10.000 lik bi hediye gönderdin diye bilmem kaç yüzyıllık düşmanlığı olan, düşmanlıkları artık halklarının genlerine kadar işlemiş devletler bir anda "very friendly" olmamalı idi.

Örneğin ben Osmanlı İmp ile very hard zorlukta küçüklü büyüklü tüm Avrupa Devletleri ile "very friendly" veya "friendly" im. Tamam hediye verirsin, ama 2.500 lük bi tabak çini gönderdin diye öle devletler çok iyi dost falan olmaz. Bence oyunun bu hediye veya diğer jest yönü olmalı ama daha zor bi şekilde olmalı. Biraz zaman istemeli falan.

Bana göre bi eksiklik de  scholarları kullanırken oluyor. Herhangi bir devletin okulunda scholarım teknoloji çalmaya çalışırken yakalanıor. Hem de üst üste bir kaç turn mesela. Ama o devletin bana olan dostluğunda hiç kötüleşme olmuyor. Yani scholar kullanıp teknoloji çalmaya çalışmanın hiç bir riski yok.

Her turn denersiniz. Elbet bi keresinde başarılı olur. Bence başarısız denemelerin hepsinde o ülke bize bi derece kötü bakmalıydı. Az buz değil sonuçta casusluk yapıyoruz.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2009, 03:31:43 Gönderen: bozkirsovalyesi »