ETW deki eksikleri ve hataları burada toplayalım

• 364 Yanıt
  • 51780 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

• Forumun Ara?t?rmac?s?
  • *
  • 5308
Ynt: ETW deki eksikleri ve hataları burada toplayalım
« Yanıtla #20 : 13 Nisan 2009, 18:41:35 »
Oyunda kendi isteğimizle bize bağımlı özerk ülke yada tam bağımsız ülke kuramıyoruz.

Ülkeler gelişip- güçlenmiyor. Çok ender olarak bir devlet yıkılıyor yada sınır değişiyor. Biz güçleniyoruz.
Ama diğer ülkeler hep aynı kalıyor.

------------------------------------

t-berk55

Adlı arkadaş diyor ki:

Battle larda kötü olmuş oyunu pek sevmedim. Özellikle de aoe 2 ile 3 farkı gibi olmuş taktiksel bir yönü kalmamış.
Yapımcıların r-p-s (tas-makas -kağıt) tarzı bir oynanış yok.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2009, 19:57:03 Gönderen: bozkirsovalyesi »
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----

Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

« Yanıtla #21 : 13 Nisan 2009, 22:00:06 »
birde haritalarda gözüken bütün yerler alınabilmeliydi.Amerikanın yarısı alınmıyor,Hindistanda bazı yerler,Afrika ve Arap yarım adasında da böle.Koyuyorlar haritaya madem alınsın oralarda dov*
2011'den önceki mesajlarıma baktım da peeh. Ne kadar saçmaymış. Onları kaale almayın lütfen :D

« Yanıtla #22 : 14 Nisan 2009, 13:53:23 »
İngiltere ile oynarken Osmanlı güçlensin diye belli bir tarihte Osmanlı ile payment anlaşması yaptım. Anlaşmaya göre 10 turn boyunca Osmanlı Devletine 10000 altın gönderiyordum. Bu süre zarfında gelirlerdeki other kısmı +4500 küsür iken doğal olarak -5000 küsür oldu. Buraya kadar her şey normal.

Daha sonra bu 10 turn bitmeden oyunu save edip çıktım (oyunun kendisi göçmüş de olabilir bunu hatırlayamadım, yalnız bilinki oyunun çıkan 4 patch'i de yüklü) tekrar oyuna girdim. Seneler geçmesine rağmen gelirler kısmındaki other hala -5000' lerde kaldı.

Yani 10 turn bitmesine rağmen sanırım hala Osmanlıya her turn 10000 dinar yollamaya devam ettim. Zaten prestige tablosuna baktığımda Osmanlı'ının diğer devletlere fark atmasından bunun doğru olduğunu da kendimce kanıtlamış oldum.

Gelirim gayet iyi olduğu için yıllık 20.000 altın pek zarar vermiyor bütçeme yalnız Osmanlı benim için büyük tehdit oldu. Hayır işin kötü yanı bu bug dan kurtulmam için illa Osmanlı' yı yıkmam lazım ki bu duygusal bağlarım sebebiyle mümkün gözükmüyor   uz*
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2009, 11:01:48 Gönderen: bozkirsovalyesi »
Yalnız Kur’andaki helal ve haramı kabul edin diyenler çıkar. İyi bilin, Peygamberin haram kılması, Allah’ın haram kılması gibidir. [Tirmizi, Darimi]

(Bazı kibirli kişiler çıkacak, “Allah Kuranda bildirilenden başka bir şeyi haram kılmadı” diyecek. Yemin ederim ki, benim de emrettiğim, yasakladığım, koyduğum hükümler vardır. Bunların sayısı Kur’andaki hükümlerden daha çoktur.) [Ebu Davud]

(Bana Kur’anın misli kadar daha hüküm verildi.) [İ. Ahmed]

Bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, “Resulullah böyle şey söylemez. Bunu bırak, Kur’andan söyle” der. [Ebu Ya’la

« Yanıtla #23 : 14 Nisan 2009, 15:01:48 »
- Müttefikimden ya da sömürgem altındaki devletlerden belli bir miktar asker isteyebilme özelliği olsa güzel olurdu.

- Diplamasi seçenekleri daha zengin içerikli olabilirdi.

- Belki çok şey istiyorum ama devletler arasında imzaladığımız anlaşmalara kendimiz isim verebilseydik  Örneğin Karlofça Anlaşması) ehue* Ve istediğimiz zamanda o anlaşmaları fes edebilseydik gll*

- Oyun M2:TW serisine göre tamamen videolardan arınmış. En azından suikast videoları koysalardı sinir*

- Komutanın yeteneklerine bağlı olarak gece savaşma özelliği eklenseydi. Bizde gecenin o zifiri karanlığında namlulardan çıkan kıvılcımları seyderebilseydik ask*

Bu arada bugların toplandığı bölüm  "Empire: Total War Teknik Servisi ve Steam'i Tanıyalım" bölümüne kaldırılmıştı ama şimdi geri geldi arkadaşlar tebessum*  tbr*
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2009, 10:59:58 Gönderen: bozkirsovalyesi »
Yaşamak yanmaktır, yanasın gerek,
Hayatın mânâsı yalnız ondadır;
Mum eğer yanmazsa, yaşamır demek,
Onun yaşamağı yanmağındadır.

Bahtiyar Vahapzade

« Yanıtla #24 : 14 Nisan 2009, 17:17:12 »
Aslında, savaşlarda yaralanan askerler de oluyor, mesela savaş sırasında 15'e düşen bir birim, savaştan sonra 20-25 lere kadar çıkabiliyor. Oyunda bu askerleri savaş sırasında tekrar kullanabilsek iyi olmaz mıydı, Mesela bir Sıhhiye birliği fena olmazdı..   dl*

Not: Bu fikir aklıma otobüste gelmiştir, saçma bulanlar kusuruma bakmasın  kah*

« Yanıtla #25 : 14 Nisan 2009, 18:13:59 »
Bence bütün dünya olmalıydı melek*

« Yanıtla #26 : 14 Nisan 2009, 20:23:59 »
Bence oyunda devrim çok daha sarsıntılı olmalı. Fransız devriminden sonra devlet oldukça çalkantılı bir döneme girdi ve alt kesimin desteğini alan(bu durum oyunda imkansız) Napolyon İmparator oldu. Ayrıca cumhuriyet ilan edildikten sonra diğer ülkeler de büyük karışıklıklar başladı. Bu oyuna o kadar iyi yansıtılmamış. Ayrıca Cumhuriyet'e bu kadar hızlı geçilmemeli. Oyunun sonunda gelmeli ve bayağı sorun çıkarmalı.

*

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

• Forumun Ara?t?rmac?s?
  • *
  • 5308
« Yanıtla #27 : 15 Nisan 2009, 11:37:05 »
Oyunda geçici yada kalıcı köprü kurma olmalıydı.
Irmaklarda gidebilen küçük tekneler olmalıydı.
Yakın kıyılara çıkmak ve boğazları geçmek için RTW de kale kuşatırken bir turda kuşatma silahı
yaparkenki gibi geçici sal veya tekne yapma özelliği olmalıydı.

Oyunda yenilen ordudan kaçanlar yokoluyor. MTW-1 de kaçabilen kimse yokolmazdı.
Başka bir bölgeye kaçar ve orada yine yaşamaya devam ederdi.

Yapay zekanın yönettiği ülkeler çok salak. Hiç devletlerini geliştirmiyorlar - hiç saldırıya uğrayan bölgeye
büyük çapta kuvvet yollamıyorlar ordularının çoğu ülkelerinin diğer ucunda duruyor - yeni model askerler
çıkartıp eskileri terhis etmiyorlar.

Oyunda para bol ama asker ve ordu az. Kimse kasabaları korumuyor. Yalnız eyalet merkezine saldırılıyor.
Bu kasabaların % 99 u savaşsız el değiştiriyor. Zaten gerek de yok. Eyalet merkezi düşünce hepsi de
düştü sayılıyor. Bu çok saçma.

Osmanlı Trakya' sı ile Makedonyası arasında bir Rus birliği 50 tur aynı yerlerde geziyor müdahale edilmiyor.
Yine 50 tur boyunca Osmanlı donanması Adriyatik' le Ege arasında hep aynı manevrayı yapıyor.

Oyunda kalelerde duvarda savunma yapmak bir işe yaramıyor. Bu zaten MTW-2 de de böyleydi.
Kaleler kolayca yıkılıyor ve bu yüzen devletler de çok kolay yıkılabiliyor.

Yine bölge sayısının azlığı da devletlerin kolay yıkılmasına neden oluyor.

Haritada açık arazi az. Kentler harita üzerinde çok büyük alan kaplıyor. Sanki günümüz Tokyo- Meksiko
metropoliten kentleri gibiler. Aralardaki boş araziler çok az. Üstelik ordular bir turnda çok uzaklara gidebiliyor.

Süvariler bir turnda piyadelerden daha uzağa gitmeliydi. Nerdeyse farketmiyor bile.

Ordular arazi ve iklim şartlarından dolayı yıpranmıyor.

Kentler çok küçük ve içlerinde bina yok. Nerde Rome' nin güzelim kentleri.?

Yine her totalwar oyununda olduğu gibi bunda da kaleleri biz yapamıyoruz. Dünyada tıpatıp aynı
iki tane bile kale yok ama oyunda düzinelerce oluyor.

Hiçbir kent gerçekte olduğu gibi kıyıda- burunda- tepelerde- ırmak üzerinde değil.

Oyunda arazideki ekinleri yakma özelliği yok. RTW deki gibi savaş alanında ateşli okla yakma özelliği bile yok.

Kalelere iple tırmanmak çok saçma olmuş. Bu normalde çok zordur. Çok az insan yapabilir.

O devrin kale duvarlarının kesiti piramit gibi olurdu. Geniş hendekleri vardı. Bazen bu hendekler su dolu olurdu.
Oyunda kale hendeği yok. Duvar yıkılınca yıkıntı kalmıyor. En güçlü bombalar bile yerde çukur açmıyor.
Ağaçları koparmıyor - çalıları yakmıyor - kayaları parçalamıyor.

Yine her zamanki gibi kent merkezindeki meydanı almakla kale alınmış sayılıyor bu çok saçma.

İç savaşlar yok. MTW de vardı. RTW de de Roma aileleriyle oynayınca oluyordu.

Harita hala çok kaba çizilmiş. Ayrıca harita küçük kalıyor. Çünkü bir turda çok geniş alanlara gidiliyor.

Kuşatılan kaleden yapılan huruç saldırısında yada dışardan kaleye yadıma gelen olduğunda savaş kale
kapıları önünde olmalıydı. Oysa uzak ve boş arazide oluyor.

Kamera evlerin içindeki çarpışmaları içeri giripde bize göstermiyor.

Kameralar savaşları çok uzaktan ve çok yukardan çekiyor.

Askerlerin süngü taktığı anı gösteren bir yakın çekim videosu olmalıydı.

Savaşlarda arazinin önemi hala çok az. Bataklık- kayalık- dere- buzla kaplı göl- kaygan kumlu arazi-
atların çimende kayması yada çamura batması- çalılıklar- sazlıklar- uçurum gibi şeyler hiç yok.

« Son Düzenleme: 18 Nisan 2009, 03:09:59 Gönderen: bozkirsovalyesi »
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----

Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
  • Quisque Est Barbarus Alio
    • Paradoxfan
« Yanıtla #28 : 15 Nisan 2009, 11:45:15 »
Güzel açıklamışsın Bozkırsovalyesi tbr*

Herşeyin iyi grafik olmadığını anlamaları lazım.

« Yanıtla #29 : 15 Nisan 2009, 12:59:05 »
@Bozkirsovalyesi

Dediklerinin hepsi oyunu güzelleştirecek güzel özellikler ama yapay zeka, arazinin önemi ve kaleler ile ilgili fikirlerin CA'nın düzeltmesi gereken şeyler olmasına rağmen diğerleri olmasa da olur. Çünkü her oyunun bir bütçesi var ve ona göre oyunlar yapılıyor. Fikirlerinin hepsine katılıyorum ama bazı şeylerin ön planda olması gerekir bence. tbr*