Alternatif Tarih : İtalya 1.Dünya Savaşında saf değiştirmese idi?

• 16 Yanıt
  • 2895 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Constable

• *
  • 2744
  • (-_(-_(>_<)_-)_-)

Bence Savas hic şüphesiz İttifak Devletlerinin idi Almanlar ve İtalyanlar Fransayi işgal ederdi İngilizler anavatanlarini korumak icin ordularini Britanyaya cekerdi ve Osmanli Afrikadaki bircok toprağını geri alirdi

Sizce?  tebessum*

*

Çevrimdışı cimbomluakif

• -Ours is the Fury-
  • **
  • 8090
  • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
İtalya'nın taraf değiştirmesi bilakis Almanya'nın lehine olmuştur. İtalyan ordusu en dandirik ordulardan birisidir. Avusturya Macaristan savaş başında İtalya müttefik diye güvenerek bu ülkeyle olan sınırını tamamen boşaltmıştır. İtalyanlar taraf değiştirip saldırınca İtalyan ordularının yaptığı tam 25 saldırı Avusturyalı gönüllü bölgesel milisler tarafından kırılmıştır. Yine 2.dünya savaşında İtalyanların Fransaya yaptığı saldırı Fransızlar tüm güçleriyle Almanlara karşı savunma yapmalarına rağmen püskürtülmüştür. 2.Dünya savaşını ALmanya'nın kaybetmesinin başlıca sebeplerinden birisi İtalyan ordusu gibi dandirik bir orduyla müttefik olmalarıdır. İtalyanlar katırlarla eşeklerin topları çektiği Yunan ordusunu yenememiş savaşı eline yüzüne bulaştırmıştır. Bunun üzerine Mihver devletlerin onurunu kurtarmak isteyen Almanya Yunanistan'a girmiştir. Yunanistanı dümdüz etmiştir etmesine ama Barbarossa harekatı için altın değerinde 2 ay kaybetmiştir. İtalyanlarla müttefik olmak yerine savaşmak çok daha iyi bir şeydir. İtalyan ordusunun doğru düzgün tek başarısı oklarla mızraklarla savaşan Etiyopyalılara karşı kimyasal gaz kullanarak kazandıkları zaferdir. Libya da 3-5 gönüllü Osmanlı subayı Çöldeki Arap bedevilerini örgütleyerek İtalyan ordusuna kök söktürmüştür.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2013, 22:58:30 Gönderen: cimbomluakif »

*

Çevrimdışı Constable

• *
  • 2744
  • (-_(-_(>_<)_-)_-)
@cimbomluakif
Evet bunu biliyorum ama italyan kuvvetleri guney fransa icin kucuk de olsa bir tehdit olusturmaz miydi fransizlar ordularini bolmek durumunda kalirdi ve bu kuzeyde yine almanlarin kârina olurdu diye dusunuyorum

*

Çevrimdışı cimbomluakif

• -Ours is the Fury-
  • **
  • 8090
  • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
@cimbomluakif
Evet bunu biliyorum ama italyan kuvvetleri guney fransa icin kucuk de olsa bir tehdit olusturmaz miydi fransizlar ordularini bolmek durumunda kalirdi ve bu kuzeyde yine almanlarin kârina olurdu diye dusunuyorum

2.Dünya savaşında İtalyanlar zaten yenilmekte olan Fransa'ya saldırdı ve hiç bir başarı elde edemedi yaptığı hareketi eline yüzüne bulaştırdı.

*

Çevrimdışı Faramir

• **
  • 3318
  • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
    • Ege Tanıl Blogspot
İtalyanlar askeri açıdan rezalet gerçekten durum hiç bir şey değiştirmezdi İtalya'da işgal olunurdu olan bu olurdu en fazla sonra Mussolini'de Hitlerin yaptığını yapardı herhalde.İtalya Tarih açısından baktığımızda da zaten fazla Askeri olarak gelişmiş değil genellikle Ticaret ve Donanma.
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

*

Çevrimdışı kaan_zorba

• English Longbowman
  • **
  • 6489
  • Dünya Savaşı Gezgini ...
Bir yerden duymuştum Napolyon söylemiş tabi bilemem ne kadar doğru ama :
"Bu dünyanın en kötü askerleri Avusturyalılardır. Onlar da zaferi tadabilsin diye Tanrı İtalyanları yaratmıştır." Sözü var. İtalya'nın hiç bir savaştaki dengeyi değiştirebileceğini düşünmüyorum. Hatta müttefiği olursanız bence verdiğiniz cepheyi de kaybedersiniz.

Sözlük sayfalarına bakarsanız italyan ordusu diye görebilirsiniz baya dalga geçmişler.

Our Life Is Made By The Death Of Others...
Leonardo Da Vinci.

*

Çevrimdışı Faramir

• **
  • 3318
    • Ege Tanıl Blogspot
Bir yerden duymuştum Napolyon söylemiş tabi bilemem ne kadar doğru ama :
"Bu dünyanın en kötü askerleri Avusturyalılardır. Onlar da zaferi tadabilsin diye Tanrı İtalyanları yaratmıştır." Sözü var. İtalya'nın hiç bir savaştaki dengeyi değiştirebileceğini düşünmüyorum. Hatta müttefiği olursanız bence verdiğiniz cepheyi de kaybedersiniz.

Sözlük sayfalarına bakarsanız italyan ordusu diye görebilirsiniz baya dalga geçmişler.

Belki duymuşsunuzdur İtalyan birlikleri en az 4 bin kişi filan Fransız askerlerine karşı bir kaleyi savunuyorlar Fransızlar sadece 1000 kişi ve topları filan yok yani mortar türü hafif şeyler italyanlarda ise her şey var ona rağmen koskoca kaleyi 1 hafta terkedip kaçıyorlar rezalet bir durum taaruz etseler Fransızlar pert savaşın adını unuttum yazacağım
Jeanne D'Arc

*

Çevrimdışı kaan_zorba

• English Longbowman
  • **
  • 6489
Bekliyorum. Söyle bir araştıralım.

Bir de tam hatırlatabilecek bir kişi var mı bana şunu ?

Alman askerleri arasında bir espri dolanıyormuş 2.dünya savaşı yıllarında. Hitlerin Subaylarından biri , Hitlerin odasına girmiş ve İtalya cephesinden savaş haberi getirmiş . Hitlerde demiş ki "oraya bir tümen gönderin". Bunun üzerine subay ama efendim İtalyanlarda orada bizim safımızdaymış. Hitler de bu cevaba karşılık olarak :"O halde iki tümen gönderin."

Benim hatırladığım bu kadarı. Tam olarak hatırlayan varsa paylaşabilir mi internetten araştırdım da bulamadım.

Leonardo Da Vinci.

*

Çevrimdışı Faramir

• **
  • 3318
    • Ege Tanıl Blogspot
Bekliyorum. Söyle bir araştıralım.

Bir de tam hatırlatabilecek bir kişi var mı bana şunu ?

Alman askerleri arasında bir espri dolanıyormuş 2.dünya savaşı yıllarında. Hitlerin Subaylarından biri , Hitlerin odasına girmiş ve İtalya cephesinden savaş haberi getirmiş . Hitlerde demiş ki "oraya bir tümen gönderin". Bunun üzerine subay ama efendim İtalyanlarda orada bizim safımızdaymış. Hitler de bu cevaba karşılık olarak :"O halde iki tümen gönderin."

Benim hatırladığım bu kadarı. Tam olarak hatırlayan varsa paylaşabilir mi internetten araştırdım da bulamadım.

Doğrudur çok rivayet var ve çoğuda doğru zaten İtalyanlar çok korkak bu alanda bugün bile hala bu konumlarını koruyorlar :D
Jeanne D'Arc

*

Çevrimdışı kaan_zorba

• English Longbowman
  • **
  • 6489
Sözlüklere bak öyle bir dalga geçiyorlar ki yani haklı olarak , Yok Danimarkaya inecekken Norveçe inmişler falan  yardir*

Leonardo Da Vinci.