Diriliş: Ertuğrul

• 222 Yanıt
  • 17725 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Diriliş: Ertuğrul
« Yanıtla #20 : 10 Aralık 2014, 23:24:09 »
Ben beğendim, ilk bölüm için gayet güzel. Benden de geçti. Muhteşem Yüzyıl'ın ilk bölümlerini hatırlayın, oyunculuklar yapmacık, karakterler rolüne oturmamış, müzikler tam yerleşmemiş, görüntü kalitesi rezalet ve senaryo zayıftı. Padişahtan tut diğer karakterlere kadar roller oturmamıştı. Ama son sezonda birçok Dünya yapımına kafa tutan bir hale geldi. Muhteşem Yüzyıl'da oynayan oyuncular resmen dizinin sürdüğü 3 yıl boyunca kendilerini eğitmeyi başardı. Dizi onlar için oyunculuk eğitimi gibi bir şey oldu. Bu dizide de aynı gayret oyuncular ve yapımcılar tarafından gösterilirse dizinin hızlı sıçrayışı erken gerçekleşir.

Yahu o değil de dizi bittikten sonra benim siteye giriş-çıkışlar çok arttı. Mart ayında Kayı Boyu ile ilgili Yavuz Bahadıroğlu, Hammer ve birkaç kaynaktan alıntılar yaparak yazdığım bir yazı vardı. Dizi bittikten sonra o yazım okunmaya başladı, 1 saat içerisinde siteme 50 kere girilmiş. Bu 50 girişin 30'u yazdığım yazıyı okumak amaçlı olmuş. Okunan yazım şu:

http://bugrayerli.blogspot.com.tr/2014/03/kay-boyu-ve-osmanl-devleti.html

En azından dizi sitemin az da olsa tanınmasına da vesile olmuş oldu.

Edit: Dizi birçok sahnede günümüz İslam Dünyası'na çok ince ama çok keskin göndermeler yaptı, o göndermeler çok hoşuma gitti.
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2014, 23:25:10 Gönderen: -Skywalker- »

*

Çevrimdışı Jhaqo

• 251
Re: Diriliş: Ertuğrul
« Yanıtla #21 : 10 Aralık 2014, 23:35:05 »

gayet başarılı ve türk dizi sektörünün kat kat üstünde olmuş bir yapım. Kıyafetler-haçlılarınkihariç- ve müzikler on numara. Efektler ise muhteşem yüzyıla fark atıp yabancı dizilerle eşit konumda. Böyle bozmadan devam etsin.. Ayrıca üstadın kelleler aldığı sırada harzemşah komutanı demesi bnim açımdan izlemeye yeter. Umarım harzemşahları ve moğollarıda gösterirler

*

Çevrimdışı cahman

• **
  • 3427
« Yanıtla #22 : 11 Aralık 2014, 00:03:54 »
Sky
O ince ayrıntıları bende yakaladığımı düşünüyorum. Misal vermek gerekirse: Bir yerde tapınakçılar Selahaddinin torunlarıyla selçukluları birbirine düşürmeliyiz derken burada türk ve kürt halklarını birbirine kırdırmaktan bahsediyor olabilir. Bir iki şey daha vardı ama unuttum tekrarını izlerim haftaya
NO FUTURE

*

Çevrimdışı mrgold2626

• *
  • 447
  • Rome II Total War
« Yanıtla #23 : 11 Aralık 2014, 00:17:32 »
Bir yerde tapınakçılar Selahaddinin torunlarıyla selçukluları birbirine düşürmeliyiz derken burada türk ve kürt halklarını birbirine kırdırmaktan bahsediyor olabilir.

aklıma da gelmedi değil lakin bazı insanlara göre Selahaddin Eyyubi Türk bazılarına göre Arap veya Kürt ama sonuçta diziyi yapanlar Kürt ya da Arap olarak ele almışlardır yani bu da aynı kapıya çıkar sonuçta ; müslümanlar arası savaş...

*

Çevrimdışı cahman

• **
  • 3427
« Yanıtla #24 : 11 Aralık 2014, 00:56:11 »
Evet selahaddin eyyübinin ataları arap asıllıdır daha sonra kürdistan coğrafyasına gelip kürtleşmişler daha sonra ise selçuklularla birlikte türkleşmişlerdir. Aslında o zamanki devir için gayet normal bir durum çünkü millet kavramı neredeyse yok. Ama kürtlerin sahip çıktığı bir lider olduğu için kürtleri ve türkleri en
çok temsil edecek iki figürü "eyyübi torunları ve selçukluları" kullanmışlar gayet başarılı bence.
NO FUTURE

*

Çevrimdışı mrgold2626

• *
  • 447
  • Rome II Total War
« Yanıtla #25 : 11 Aralık 2014, 02:41:47 »
@-Skywalker-  bu arada blog baya iyiymiş sık kullanılanlara ekliyorum  tbr*

*

Çevrimdışı Eminnn

• *
  • 2338
  • ( ALLAH ) için yaşar, ( ALLAH ) için ölürüz.
« Yanıtla #26 : 11 Aralık 2014, 11:57:46 »
Öneriyormusunuz beyler hazır zamanım varken izliyeyim diyorum?
Seddi aşacağız,
        Güneş 'in zaptı yakın.

Baba I. Emin

« Yanıtla #27 : 11 Aralık 2014, 12:07:20 »
dizi 1225te başladı   selçuklu-harzem savaşına az var,kayı selçuklu saflarında savaşacak galiba
bir de bu kara toygar kuş türü değil miydi  tebessum* burda hain bir selçuklu komutanı ,gerçek bir tarihi kişilk mi acaba?
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2014, 12:12:23 Gönderen: wonderful004 »

*

Çevrimdışı Eminnn

• *
  • 2338
  • ( ALLAH ) için yaşar, ( ALLAH ) için ölürüz.
« Yanıtla #28 : 11 Aralık 2014, 12:12:53 »
Sky bu arada site hakikaten güzel aklıma bir soru takıldı özel gönderiyorum cevaplarsan makbul geçer.
Seddi aşacağız,
        Güneş 'in zaptı yakın.

Baba I. Emin

*

Çevrimdışı mrgold2626

• *
  • 447
  • Rome II Total War
« Yanıtla #29 : 11 Aralık 2014, 12:14:09 »
Öneriyormusunuz beyler hazır zamanım varken izliyeyim diyorum?

izle bir şey kaybetmezsin sonuçta bi kaç insan kötü olmuş gibi şey dese de aldırma onların düşmanlığı diziye değil sadece  tbr*

dizi 1225te başladı kösedağ savaşına az var. selçuklu-harzem savaşı,kayı selçuklu saflarında savaşacak galiba
bir de bu kara toygar kuş türü değil miydi  tebessum* burda hain bir selçuklu komutanı ,gerçek bir tarihi kişilk mi acaba?

aynen kuş türü , dün gece araştırdım lakin hiç bir veriye rastlamadım kurgusal bir kişilik olabilir , bir de savaş sahneleri çoğaltılmalı , kan efektlerine önem verilmeli , yapabilirlerse kol , kafa ve bacak kopma sahneleri olsun baya bir epik olacaktır düşüncesindeyim , umarım diziye aşk meşk karıştırmazlar , sonuçta Total Warcıların önem verdiği 3 şey vardır ; kan , savaş ve onur.. :D