31 Mart Ayaklanması

• 37 Yanıt
  • 4082 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
  • Ölüm Bize Masal Gelir...
Ynt: 31 Mart Ayaklanması
« Yanıtla #10 : 06 Ocak 2015, 19:42:49 »
1.Dünya savaşına katılmamak gibi bir durum yok. Ya katılacaksın ya yok olacaksın. Çünkü biz katılmasaydık Almanya 1916 da falan mutlaka yenilirdi. Sonra tüm galip devletler sırada Osmanlı var demiyecek mi ?

Bizi silerlerdi matmazel, bunu Abdülhamit dahi engelleyemezdi.

*

Çevrimdışı The Enemy

• *
  • 2939
  • Legio I Victrix
« Yanıtla #11 : 07 Ocak 2015, 22:52:26 »
Kahraman haklı.
Aslına bakarsanız 1. Dünya Savaşı'na katılmadan bir köşede oturamayacağımızı bizim yönetim kadrosu da farketti ki zaten İtilaf devletlerinin safında yer alabilmek için o kadar diplomasiye giriştiler. Ancak İtilaf devletleri bizi kendi aralarına almayınca İttihat ve Terakki'nin de Alman sevgisi ve Almanların savaşı kazanacaklarına kesin gözle bakmaları da biraz etkili oldu savaşa girmemizde.

*

Çevrimdışı GamerGenc

• 1312
  • 'Aut viam inveniam aut faciam'
« Yanıtla #12 : 10 Ocak 2015, 00:35:12 »
Eğer II. Abdülhamid Selanik'e 'Ben isyanı hallederim' deyip Hareket Ordusu'nun gelişini engellemiş olsaydı ülkede kesin bir baskıya geçiş olurdu. II. Abdülhamid'in diplomatik zekası ile Balkan Savaşları gibi bir felaket yaşamayacağımızı da ortaya koyarsak I. Dünya Savaşı'nda biraz daha etkili bir Osmanlı olurdu. Belki yine yenilirdik ama bu sefer toparlamak biraz daha kolay olurdu. Nasıl diyeyim belki şu an Batı Trakya'da olabilirdik en fazla gibime geliyor.
Türkiye Cumhuriyeti, I. Dünya Savaşı, Osmanlı'nın yıkılacağı gerçeği kaçınılmazdı. Bunun kanıtı da 1896-97 Türk-Yunan Harbi'dir. Bu harpte kazandığımız hatta ordularımız Atina'ya doğru yürümüşken Teselya'yı kaybettik. Teselya da Selanik'ten önceki son parçamızdı.

*

Çevrimdışı Faramir

• **
  • 3318
  • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #13 : 26 Ocak 2015, 14:39:38 »
Alman Sevgisi yok beyler İngiliz ve Fransızlar'a daha önceden gidiliyor ama onlar bizi reddediyor kabul etmiyorlar.Adamlar ne yapsın bu durumda?Soruyorum size herşeyin farkındalar İngiltere zaten durmadan bizden toprak alıyor ya savaşa girecektik yada yok olacaktık ayrıca sizin çapulcu ordusu dediğiniz Hareket ordusu bin basar bir çok orduya teçhizat olarakta komuta bakımından da...
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

*

Çevrimdışı SultanAhmetPaşa

• *
  • 2314
  • ''Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.''
« Yanıtla #14 : 26 Ocak 2015, 15:29:55 »
Alman sevgisi var hacım o dönemlerde.
"Biz Cehennem için bir çok cin ve insan yarattık. Onların kalpleri vardır, ama anlamazlar. Gözleri vardır ama görmezler. Kulakları vardır, ama işitmezler. Onlar hayvanlar gibidirler, hatta onlardan da daha alçaktırlar. İşte gafiller onlardır." (A'raf, 179)

?Doğrusu biz insanı karışık bir nutfeden yarattık. Onu imtihan edeceğiz bu nedenle onu işitici, görücü yaptık. Kuşkusuz biz ona yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör.? (İnsan, 76/2-3)

?Ümmetim sarığı indirince izzetlerini Allah indirecektir ?(Deylemi, el-Firdevs, no:4247, 3/88)

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #15 : 26 Ocak 2015, 17:25:04 »
Sırf Almanları sevdik diye bir ülke savaşa girmez...

Nedense şu sözde Atatürkçü kesimin Enver Paşa'yı kötü gösterme geleneğini anlayamadım...

*

Çevrimdışı SultanAhmetPaşa

• *
  • 2314
  • ''Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.''
« Yanıtla #16 : 26 Ocak 2015, 17:27:25 »
Ben Atatürkçü değilim hatta karşıtıyım.

Enver Paşa'nın hatası da var iyilikleri de var.Almanya sevgisi o dönemde savaşa girdirmedi bizi.Mecburi girdik.
"Biz Cehennem için bir çok cin ve insan yarattık. Onların kalpleri vardır, ama anlamazlar. Gözleri vardır ama görmezler. Kulakları vardır, ama işitmezler. Onlar hayvanlar gibidirler, hatta onlardan da daha alçaktırlar. İşte gafiller onlardır." (A'raf, 179)

?Doğrusu biz insanı karışık bir nutfeden yarattık. Onu imtihan edeceğiz bu nedenle onu işitici, görücü yaptık. Kuşkusuz biz ona yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör.? (İnsan, 76/2-3)

?Ümmetim sarığı indirince izzetlerini Allah indirecektir ?(Deylemi, el-Firdevs, no:4247, 3/88)

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #17 : 26 Ocak 2015, 17:32:54 »
Aha ben bunları da anlamıyorum.

*

Çevrimdışı II.Bayezıd

• **
  • 3852
  • Gerçek, zamanın tek kızıdır.
« Yanıtla #18 : 26 Ocak 2015, 17:43:02 »
 31 Mart gerici ayaklanması zaten başarısızlığa uğramıştır. Meşrutiyet yönetimine karşı ayaklanan dinci, gerici, yobaz takımını hareket ordusu düm düz edip zaten vadesini doldurmuş Sultanı tahtdan indirdiler. Yönetim zaten İttihad Terakki hakimiyetindeydi.Ayrıca Abdülhamid eğer dediğiniz kadar güçlü olsaydı 24 Temmuz 1908(yani 31 Mart ayaklanmasından yaklaşık bir yıl önce) Meşrutiyetin ilanına izin vermezdi. Gayesi yaşamı boyunca mutlak otorite ile devletin bekasını korumaktı. Vesselam

*

Çevrimdışı Lachin Kavur

• 223
  • Mongol Dayı
« Yanıtla #19 : 26 Ocak 2015, 17:49:28 »
Abdülhamid in siyasi dehası olmasa devlet o kadarda yaşamazdı.
Spoiler
[close]

Spoiler
[close]