Türkiye 2.Dünya Savaşına Katılsaydı?

• 26 Yanıt
  • 3560 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Türkiye 2.Dünya Savaşına Katılsaydı?
« Yanıtla #20 : 23 Nisan 2015, 15:47:48 »
Almanya tarafından savaşa girse savaşın sonucunu değiştirme gibi bir durum olmaz dı.Hitler ıraktaki sempatizanlarına yardım gönderebilirdi.O bölgede savaşın uzamasına sebep olurdu bu.Savaşın sonlarına doğru almanlar çekildiklerinde yerlerini Rus'lar doldurur, Stalinin savaş sonunda yaydığı talepler gerçekleştikten sonra çok büyük bir ihtimal ile  kukla bir devlet kurulurdu.

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
  • Ölüm Bize Masal Gelir...
« Yanıtla #21 : 23 Nisan 2015, 15:54:13 »
Yorumlara güldüm Türkiye bu kadar zayıf değildi arkadaşlar  kendi uçağımızı üretiyor aynı zamanda ordu mevcudu bir milyona yakın dı teçhizat iyiydi askerlerde savaş tecrübesi vardı komutanlar da da aynısı geçerli...
2 milyon yazmanızı rica ediciğim.

*

Çevrimdışı mohan55

• **
  • 539
  • Sultan Mete Han
« Yanıtla #22 : 23 Nisan 2015, 16:12:49 »
Yorumlara güldüm Türkiye bu kadar zayıf değildi arkadaşlar  kendi uçağımızı üretiyor aynı zamanda ordu mevcudu bir milyona yakın dı teçhizat iyiydi askerlerde savaş tecrübesi vardı komutanlar da da aynısı geçerli...

merak ediyorum o kadar güçlüysek müttefiklerin yanında savaşa girmek için neden ordunun silah ve ekipman ihtiyacının karşılanması şartını koyduk?

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #23 : 23 Nisan 2015, 16:25:31 »
Zaten İngiltere'nin genel teklifi buydu @mohan55 abi. Savaşa girdiğimiz an Mersin e ingiliz silahları akacaktı. Zaten zaman bulup yazamadığım yazı dizim bunu anlatacak.

*

Çevrimdışı mohan55

• **
  • 539
  • Sultan Mete Han
« Yanıtla #24 : 23 Nisan 2015, 16:34:36 »
Zaten İngiltere'nin genel teklifi buydu @mohan55 abi. Savaşa girdiğimiz an Mersin e ingiliz silahları akacaktı. Zaten zaman bulup yazamadığım yazı dizim bunu anlatacak.
Ama arada fark var kardeş.İngiltere diyor ki siz savaşa girin biz size silah verecez.Bizimkiler diyor ki siz önce silahları verin sonra biz savaşa gireriz.Buradan benim çıkarttığım Türk yönetimi ordunun elindeki mevcut ekipmanla Almanlara karşı İngiliz desteği gelene kadar bile dayanamayacağını düşünüyor.Bu sebeple de önce silah sonra savaş diyor.Ben de diyorum ki bu durum bize ordunun Almanlara karşı Fransa kadar bile dayanamayacağını gösteriyor,yani Almanlardan toprak almayı elimizdekileri bile zor korurduk.
@Kahraman

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #25 : 23 Nisan 2015, 17:43:09 »
Zaten kimse Almanya'ya karşı Türkiye'nin zafer kazanacağını, tek karış toprak vermeyeceğini iddia edemez. Fakat bazı planlar vardı. Bunların en önemlisi Mareşal Fevzi Çakmak'ın yaptığı İstanbul'un savunulması, ve sonrasında yaşananlar. O insanlar zeki insanlar, neyin nasıl olacağını biliyorlar. İstanbul kısa sürede düşecekti. İtalya'da boğazı zorlayacaktı. Fakat bu sırada zaten Anadolu'da müttefik askerleri toplanmış olacaktı.

Son olarak İsmet İnönü'nün Kahire Konferası'nda Churchill'e meşhur sözü vardır ;
''Mister Churchill, Kahire'yi bile yüzlerce uçaksavarla koruyorken, Ankara'yı 15 uçaksavarla korumamı beklemeyin.''

demiş ve kapağı yapıştırmıştır.

Bir de ayrıntı, olası bir Alman taaruzunda 10.Kolordu kendisini feda edecekti, zaman kazandırmak için.

*

Çevrimdışı Faramir

• **
  • 3318
  • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #26 : 24 Nisan 2015, 02:03:22 »
2 milyon yazmanızı rica ediciğim.

Doğrudur Kahraman ben tam olarak emin olamadığım zaten o sayıdan ama kaynağına göre değişiyor sanırım :D

merak ediyorum o kadar güçlüysek müttefiklerin yanında savaşa girmek için neden ordunun silah ve ekipman ihtiyacının karşılanması şartını koyduk?

Haklısın ama Kahramanın'da belirttiği gibi bu İngilizlerin genel teklifiydi.Ben kabul ediyorum bazı şeyleri zaten İstanbul filan kesin düşerdi istisnasız ama bazı planlar vardı ortada Paşaların çizdiği Trakya Manevraları boşuna yapılmadı sonuç olarak ordu durumunu görmek için yapıldı ve bu amaçla bazı yenileşmelere gidildide.Şunu kabul ediyorum belki bizim Almanlar kadar Tankımız veya Uçağımız yoktu ama 3 Günde düşecek gibi de değildi ülke o kısımlar baya bir abartı yani :D Kahramanın konusu benden daha fazla bu konuda şuan 1945'te yazılmış bir kitap buldum daha savaş devam ederken yazılmış kitap ve Türkiye'nin de az da olsa bahsi geçiyor ve hatırı sayılır bir konumumuz varmış savaş için.
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc