Muhteşem Yüzyıl Kösem

• 10 Yanıt
  • 1656 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı The Enemy

• *
  • 2941
  • Legio I Victrix
Muhteşem Yüzyıl Kösem
« : 03 Şubat 2016, 19:54:35 »
Muhteşem'in devamı olan bu dizinin konu başlığıdır, diğer dizi gibi eleştirisini, güzelliklerini vs. burdan yapalım canlar.

*

Çevrimdışı Canakast

• *
  • 2462
  • This rose will never die..
Ynt: Muhteşem Yüzyıl Kösem
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2016, 20:00:49 »
Hiç izlemedim bunu, daha doğrusu Muhteşem Yüzyılı da fazla takip etmemiştim. Nasıl dizi ? Çok eleştiri alıyor bu aralar.

*

Çevrimdışı lasthdeath

• 1648
  • Family, Duty, Honor
« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2016, 20:01:06 »
Beren saat olmamış.

« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2016, 20:46:25 »
ilk bölümlerine bi 5-10 dk bakmıştım ilkinin çakması olmuş.
oyuncular falan iyi değil.Sultan Süleymanı izlemesi zevkliydi bide ama bu sıkıcı adamlar savaş dışında her şeyi yapıyorlar :D

*

Çevrimdışı EralpUslu

• *
  • 114
  • EralpU
« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2016, 20:51:08 »
 Muhteşem Yüzyıl'da aşırı mantıklı davrandılar. Kanuni Sultan Süleyman'ın savaşlarını yansıtıp sadece hareme bağlı kalmadılar. Hatta Halit Ergenç'in sesinin fiyatının 70 bin lira olmasını da sağladılar, Sultan Süleyman'ı gayet karizmatik bir sesle canlandırmayı başardı. 139 bölüm boyunca reytinglerde 2. sıraya düşmedi dizi, sağlam savaş sahneleri ve entrikalarla izleyiciyi bağlamayı başardı. Bunun sebebi de insanımızın ve bizim, tarihi dizilere ve filmlere olan açlığından kaynaklandı. Muhteşem Yüzyıl dizisi yayınlanana kadar Kara Murat'tan veya bir kaç küçük çaplı başarısız yapım dışında renkli televizyonlarda yeniçeri görmemiştik.

Ama Kösem'e gelirsek. Muhteşem Yüzyıl'ın finali olduktan sonra Kösem'in fragmanı verilmişti, fazlasıyla sevinmiştim çünkü Topkapı ortamını ve dönemi en iyi şekilde yansıtacak bir dizi daha geliyordu. Ancak dizinin 3. bölümden sonra ticari amaç uğruna yapıldığını gayet açıkça anladım.

İlk bölümlerde ki fazlaca dekolteleri ve destur demeden başlayan entrikaları örseleyen ve reyting kaybetmeyi engelleyen tek şey, yeniçeri ocağının güzel yansıtılması olmuştu. Ancak ocaktaki baş karakterlerin birisini padişahın talimleri için yardımcı, diğerini ise (Zülfikar ağaydı sanırım) has oda başı yaparak ocakla olan ilişkiyi kestiler. Fark ettiniz mi bilmem ama, sipahilerin ve yeniçerilerin isyanları sırasında en ufak bir kan damlası bile akmadı. Sadece itişmeler, kakışmalar vardı, bostancılar savaşmadan geri çekiliyorlardı. Halkın isyan edip Topkapıya girdiği bölümde ise muhafızlar ve halk arasında ki 5 metre "Hadi Kösem gel burayı doldur." diye haykırmaktaydı. Ne bir tüfek ateşlenir ne okçular ok fırlatır. 5 metre mesafeden halka top fırlatacaksın...  Kesinlikle Muhteşem Yüzyıl ın namına güvenerek yapılmış bir dizi. Ancak beklediklerini alamadılar.

Dizinin 11. bölümü total reytingte 22. sırada. AB'de 2. sıraya düştü. Kurtlar Vadisi ezip geçiyor. :D

Eleştiri Notu: Adamlar Kuyucu Murad Paşa'yı getirmiş ancak neden Kuyucu denildiğinden haberleri yok :D. Ancak Murad Paşa'yı oynayan şahıs gerçekten başarılı.

Not : Güzel sahnelerde kesinlikle bulunuyor. Şehzade Mustafa'nın oyunculuğu kesinlikle harika, idam edileceği ancak Sultanın son anda önüne geçtiği bölüm harikaydı. Veya Turnaların ilk ocağa girdiği sahne.  Gel gelelim dizi gün geçtikçe reyting kaybediyor ve insanlar alternatif tarih dizisi Diriliş Ertuğrul'u izliyor. Finalin yakın olduğunu düşünüyorum vesselam. 

Edit : GoT 'tan alıntı yapıldığını düşünüyorum. Kaçıncı bölümdeydi hatılamıyorum ama, Giray kardeşlerden biri ölü aslanın içini temizliyordu. Tywin Lannister'ın geyiği deştiği sahneyi hatırlarsınız.   Celaliler burada kimse kimsenin karşısında eğilmez felsefesiyle Mance Rayder'a bir gönderme mi yaptılar diye düşündüm :D .
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 21:02:34 Gönderen: EralpUslu »
Dilay'ın tepede belirip, şu sersem alacakaranlığı bir melek gibi aydınlattığı gecede...
Nice şairin ve dahinin eserlerinin kenarlarına bulaşmış şarap lekesinin güzelliği...

*

Çevrimdışı The Enemy

• *
  • 2941
  • Legio I Victrix
« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2016, 20:52:54 »
Gerek kostümler gerek dekorasyon vs. daha profesyonel bu sefer. Ayrıca yeniçeri ocağı ve yeniçerilerle ilgili kısımlar daha özenli ve daha güzel. Ki o dönemler en karışık dönemler ve dizi Kösem Sultan'ı konu aldığı için 4. Murad'a kadar izleyeceğiz, yani 4 padişah dönemini birden izlemiş olacağız. Ahmet, Mustafa, Osman ve Murad. Bence izlemeye değer.

Bence artık şu cariye olayını da abartmayı bırakın canlar, adamın haremi sonuçta isterse akşama kadar da o işi yapar... :D

*

Çevrimdışı EralpUslu

• *
  • 114
  • EralpU
« Yanıtla #6 : 03 Şubat 2016, 20:55:18 »
 Yav yapsın tamamda, 3 saate yakın sürüyor dizi. Haremi görmekten gına geldi.
Dilay'ın tepede belirip, şu sersem alacakaranlığı bir melek gibi aydınlattığı gecede...
Nice şairin ve dahinin eserlerinin kenarlarına bulaşmış şarap lekesinin güzelliği...

*

Çevrimdışı lasthdeath

• 1648
  • Family, Duty, Honor
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2016, 20:58:01 »
Şu zülfikar ağa iyi oynuyor.Murat paşa zaten iyi.Handan sultanıda sevdim :D
Ama dikkat ederseniz ahmet süleyman taklidi yaparak oynuyor sesini yükselttiği yerler vs.
edit: Ahmet padişah olduktan sonra sünnet olmuş filmde sünnet olmadı galiba :D
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 21:06:55 Gönderen: lasthdeath »

*

Çevrimdışı The Enemy

• *
  • 2941
  • Legio I Victrix
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2016, 21:21:11 »
Hayır, dizide de padişah olduktan sonra sünnet oldu.

Zülfikar Ağa karakteri bence de tam üstüne oturmuş, Mete Horozoğlu'nu bu tarz performansta Nefes filminde de görmüştük. Diriliş Ertuğrul'da da Noyan karakterini çok beğenirim, karaktere uyan oyuncular mevcut oldukça dizi daha cezbedici oluyor.

Dizinin süresi herhalde daha yeni giriş yapıldığı için böyle uzun sürüyordur tahminimce, ilerleyen bölümlerde daha da kısalır herhalde.

Dizide Sultan Ahmet'in, Sultan Süleyman benzeri veya özentisi izleniminin oluşması bence çok doğal. Zira Süleyman döneminin o ışıltıları sönmeye başladığı için olmak istenilen adam veya dönem de Süleyman ve dönemi olacaktır.

Belki ilk dizide harem olayı abartılmış olabilir haklısınız ama bu dizideki dönemde harem bildiğiniz üzere çok hareketli ve olaylıdır, bu yüzden bence olayları pek yadırgamayın canlar. İlber hocamızın da Teke Tek programında diziyle alakalı görüşleri mevcut, izlemenizi öneririm.

« Son Düzenleme: 03 Şubat 2016, 21:33:06 Gönderen: The Enemy »

*

Çevrimdışı lasthdeath

• 1648
  • Family, Duty, Honor
« Yanıtla #9 : 03 Şubat 2016, 21:36:38 »
Bir de yeniçeri ocağındaki çocuk ne ayak ? Benim bildiğim Şehzade Yahya var ölmesin diye kaçırılan,onun annesi de safiye değil diye biliyorum.Orası biraz karışık geldi bana.