Fevzi Çakmak Cumhurbaşkanı olsa neler olurdu?

• 10 Yanıt
  • 1005 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fevzi Çakmak Cumhurbaşkanı olsa neler olurdu?
« : 24 Nisan 2017, 03:27:44 »
Sizce neler olurdu?
Uzun zamandır konu açılmamış

Ynt: Fevzi Çakmak Cumhurbaşkanı olsa neler olurdu?
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2017, 04:19:56 »
Güzel soru.
Kesinlikle uzun zaman oldu son konudan beri. Bu sebeple soru daha da güzelleşiyor..
Ben geniş bir yorum yapamayacağım ama askerliği siyasatin yerine kendisinin seçtiği malum..
23 yıllık, tekrarlanmayacak bir Genelkurmay başkanlığı görevi var. Sanırım bu fikrinde de sabit kalmış..
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2017, 04:20:42 Gönderen: mehmetozan »

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
  • Ölüm Bize Masal Gelir...
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2017, 01:29:10 »
Kendimi tutamadım aylar sonra foruma yazıyorum şu konu için çok teşekkürler öncelikle.

Mareşal Fevzi Çakmak'ı iyi tanımak ve analiz etmek lazım. Müthiş bir askeri kariyer ve 2.Dünya Savaşı için yaptığı planlar ve hazırlıklar bugün dahi gün yüzüne yeteri kadar çıkmadı malesef. Ve insanlarımız tarafından bilinmeyen bir şahsiyet.
Benim şahsi kanaatim askeriyede bir KURT Mareşal olmasına karşın siyasette malesef öyle değildi. Bu yüzden 2.Dünya Savaşı'nda bir kumar oynardık diye düşünüyorum.

« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2017, 04:42:30 »
Kendimi tutamadım aylar sonra foruma yazıyorum şu konu için çok teşekkürler öncelikle.

Mareşal Fevzi Çakmak'ı iyi tanımak ve analiz etmek lazım. Müthiş bir askeri kariyer ve 2.Dünya Savaşı için yaptığı planlar ve hazırlıklar bugün dahi gün yüzüne yeteri kadar çıkmadı malesef. Ve insanlarımız tarafından bilinmeyen bir şahsiyet.
Benim şahsi kanaatim askeriyede bir KURT Mareşal olmasına karşın siyasette malesef öyle değildi. Bu yüzden 2.Dünya Savaşı'nda bir kumar oynardık diye düşünüyorum.
Ben teşekkür ederim. Bu arada bir başka kişide Fevzi Çakmağın 2.dünya savaşı planları olduğunu söylemişti bunu nerden öğrenme imkanımız vardır?

« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2017, 09:08:36 »
İyi ki topun üzerinden atlamışım. Uzaklardan kim yetişmiş  tebessum*
Kahraman bu veya başka konularda eskisi gibi yazılar, olmadı linkler bekliyoruz boş zamanlarda okumalık..

Bu arada yazarken aklıma geldi..
Bir tarih yazım sitesi var Kahraman. Bildiğine de eminim. Orada herkesi yazmaya davet ediyorlar..
Eğer ilgini çekerse ve halihazırda orada yazar değilsen katılman, yazılarını paylaşman güzel olurdu..
Bu arada halihazırda yazdığın başka yerler varsa blog vs. önce onları takip etmek isterim..  tebessum*
http://hakikatitarih.com/
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2017, 09:13:47 Gönderen: mehmetozan »

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2017, 01:09:31 »
Valla mehmet teveccüğün... Bende çok isterdim yazılarımın devamını getirmek lakin hem okul hem askeriye bir de tarih aynı anda yürütemedim malesef. Çok kötü bir 2016 geçirdim ve şimdi hazırlığın 2. yılında sınıfı geçme derdindeyim. He bu arada ingilizceye de az çok hakim olduğum için yabancıların yaptığı belgesellere bakıp bilgileri hem taze tutup hem daha derinlerden bilgi toplamaya çalışıyorum.

2.Dünya Savaşı Türkiye'ye gelirsek, ben çok değişik yerlerden bilgiler topladım. Haritalar falan buldum, gittim bazı yerleri inceledim. Bazı kişiler sayesinde ulaştım bu bilgilere, internette pek bulunmaz. Mesela twitter da Con Sınov diye bir hesap var, ekşisözlükte yazardır kendisi şunu paylaşmış ;
https://www.facebook.com/AmaciOlmayanGrup/posts/1654493004581190?pnref=story

Bu mesela 1936 da başlayan Türkiye'nin savaş hazırlık sürecine girdiğinin sadece küçük bir örneği. 2.Dünya Savaşı Türkiye çok farklı bir meseledir ve malesef hiç adam gibi o dönemi işleyen kaynak yoktur...

« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2017, 15:54:25 »
Aynı durumdan bir çoğumuz muzdaribiz. En yakın zamanda toparlarsın inşallah. Başındakiler dağılsın yine okuruz  tebessum*
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2017, 16:03:11 Gönderen: mehmetozan »

« Yanıtla #7 : 02 Ağustos 2017, 22:06:57 »
fevzi çakmak sadece asker olarak anılmak istiyordu bu yüzden cumhurbaşkanı olmak istemedi diye rivayet edilir.
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

*

Çevrimdışı Caner97

• 1300
  • Tek başına bıraktılar kralı oyunu kaybedecek olanı
« Yanıtla #8 : 03 Ağustos 2017, 19:45:07 »
İkinci Dünya harbiyle ilgili ne yazık ki yeterli çalışmamız yok nedense bu konuda çok kapalı kutuyuz ne adam gibi filmler yayınlanıyor nede fotoğraflar mesela yıldız tabya denilen bir savunma düzeni hazırlamışız ama nasıl bir şey olduğuna dair hiç fotoğraf bulamadım birde askerlerin eğitimleriyle ilgili çok az fotoğraf var, film olarak bir tek British Pathe nin filmleri var sadece, bu kadar zaman geçmesine rağmen tsk neden bu filmleri ve fotoğrafları yayınlamıyor anlamıyorum.

*

Çevrimdışı Kahraman

• **
  • 819
« Yanıtla #9 : 29 Ağustos 2017, 01:26:17 »
fevzi çakmak sadece asker olarak anılmak istiyordu bu yüzden cumhurbaşkanı olmak istemedi diye rivayet edilir.
Bu bize öğretilen bir yalandan ibarettir. Öyle olsaydı MHP nin temelini atmazdı.

İkinci Dünya harbiyle ilgili ne yazık ki yeterli çalışmamız yok nedense bu konuda çok kapalı kutuyuz ne adam gibi filmler yayınlanıyor nede fotoğraflar mesela yıldız tabya denilen bir savunma düzeni hazırlamışız ama nasıl bir şey olduğuna dair hiç fotoğraf bulamadım birde askerlerin eğitimleriyle ilgili çok az fotoğraf var, film olarak bir tek British Pathe nin filmleri var sadece, bu kadar zaman geçmesine rağmen tsk neden bu filmleri ve fotoğrafları yayınlamıyor anlamıyorum.
Çok çok çok haklısın. Ülkede bir nazi hayranlığı var nedensizce. Şimdi bir yazar çıkmış bir şeyler yazıyor ergenler de paso bu adamın peşinde. Aslında yaptığı çalışma güzel, hitap ettiği kesim sıkıntılı.

Diğer konu, TSK belgeleri yayınlarsa mevzu çıkar. Hem de öyle böyle değil. Kayseri de gömülen 43 tane FW-190 en büyük örneği. Orgeneral Abidin Ünal çıktı dedi, savaş zamanı gömülmüş uçaklar. Hadi canım !? Avrupa kan gölü, Naziler  mi bize girecek Sovyetler mi belli değil, Balkanların en büyük hava gücü uçaklarını gömecek ? Oldu o zaman biz kalkalım paşam. Alman etkisi vardı o zamanlar ülkemizde, silahtan tutun da eğitime kadar. O yüzden o belgeler pek ortaya çıkmaz.

Diğer konu, Çakmak Hattı na ait tabyalardan bahsediyorsunuz. 2 hattır, ilki Trakyanın Bulgar sınırını kapsar. 2.hat ise Büyükçekmece Çatalca arası boydan boyadır. Bugün ancak 1-2 tanesi ayakta kalabilmiştir. Sanılanın aksine Almanyaya karşı yapılmamıştır. Atatürk'ün muhalefetine rağmen Bulgaristan'a karşı yapılmış bir hattır. Plan şu şekilde ; Olası bir Bulgar ani saldırısında onları orada yavaşlatmak ve hava kuvvetleri ile işlerini bitirmek. Çünkü bulgarların hava kuvveti yok denecek kadar azdı. Ki o zamanlar biz Amerika'dan pike-bombardıman uçaklarını yeni sipariş etmişiz, Junkers firmasi ile ortak bombardıman uçağı üretiyoruz. Kendi çabamızla avcı üretiyoruz ama aynı zamanda ithalat da yapıyoruz. Yani öyle bir kadroydu o kadro... M.Kemal Atatürk, Çakmak, Bayar ve sayısız vatansever...