Total War Attila Ekonomi ve Ordu Yönetimi

• 4 Yanıt
  • 2054 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Total War Attila Ekonomi ve Ordu Yönetimi
« : 30 Mayıs 2017, 16:13:04 »
Arkadaşlar Avarlar ve Hunlar ile oynamayı bayağı istiyorum ama beceremiyorum. Mesela 20 de 20 ordu yapayım hemen gelir - lere düşüyor  büyüme zaten düşüyor. Çoban yurtları,büyükbaşhayvan şeyleri falan yapıyorum hunlarda 3 orduyuda birbirinden uzak tutuyorum ama hazinedeki para hemen suyunu çekiveriyor. Rehber videolarını izledim ama çokta anlam veremedim çok açık ve kısa şekilde anlatan yok.

Avarlarda ise asayiş yapıyorum binalar falan ticaret diğer devletlerle yapamıyorum kabul etmiyorlar. Ve bazen de isyan çıkıyor onda da para sıkıntıları yaşıyorum.

Yani bir türlü dengede tutamıyorum. Total war geçmişim yok attila ile başladım. Daha attila doğamadan fakir oluveriyorum yahu. Zaten şehirleri talan ediyorum, sonrada tahrip ediyorum lâkin bilirsiniz ki o anlık bir çözüm oluyor.

Ynt: Total War Attila Ekonomi ve Ordu Yönetimi
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2017, 17:13:29 »
Usta öncelikle full ordu dizmeyi bırak zaten. Başlarda kendi toprağını savunacak miktarda adam tutarken belli bir miktar askerle de fırsat kovala. Garnizon olmayan şehir yağmala sağa sola müttefiğe yardıma git vesaire. Full ordu dizip saldirmaya kalkarsan zaten parayı orduya verdiğinden gelirin olmaz, yeni bina dikemezsin. Yani gelirin artmaz.  Her zaman belli bir seviyede gelirinin olmasina dikkat et. Çok acil durumlarda paralı asker al savaştırıp sonra dağıtmak gibi taktikler kullanabilirsin. Bina dike dike ticaret yapa yapa adam olursun zamanla.
Totıl woo

« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2017, 21:58:34 »
Öncelikle orduyu tamamlamayınız. Binalarınızı geliştiriniz ve birimlerinizi gelirinize göre orantılı yapnıız. Örneğin geliriniz 3500 bu gelirle 12 tane Hun Atlı Okçu alabilrsiniz. Eğer fazla alırsanız geliriniz eksilere düşer ve iflas edersiniz bunun sonucunda da kaybedersiniz.

« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2017, 10:39:31 »
Kardeşim ben de çok TW uzmanı değilimdir. Ama kendi tecrübelerimden ve TW çevresinden öğrendiğim kadarıyla tavsiyeler vermeye çalışayım:

Göçebeler ile oynarken ilk başta dikkat etmen gereken gıda olmalı. Tab tuşuna bastıktan sonra sana haritanın genelini gösteriyor. Üstteki kısımda kategoriler var. En sağda verimlilik kategorisine tıkladığında haritadaki verimli alanları görebiliyorsun. Orduna sürekli verimli alanlarda kamp kurdur. Çünkü özellikle askeri binaları yaptıkça ve geliştirdikçe gıda kıtlığına sebep olabiliyor.

Ben genelde 2 keçi, 1 büyükbaş çiftliği kuruyorum. Koyun çiftliği kurmaya gerek yok. Çünkü keçi çiftliğine göre tek avantajı yanlış hatırlamıyorsam doğurganlık seviyesinde artıştı. Diğerlerinde keçi çiftliğinin getirisiyle aman aman bir fark yok. Keçi çiftliği sana bolca gıda sağlıyor. Büyükbaş çiftliği ise hem doğurganlık seviyesi başına gıda sağlar. Hem de süvarilerin hızını arttırır.

Casus, şampiyon ve rahip çıkarabileceğin binaları son seviyeye kadar yükseltme. Ben 2. seviyede tutuyorum. Çünkü her yükselttiğinde önceki binanın iki katı gıda ayırman gerekiyor. Yükselttiğin zaman da getirisi fazla değil.

Ben oyun başında 2 3 tane orduyu kuruyorum. Başta verilen 3 orduyu askeriye için kullanıyorum. Diğerlerine ise yalnızca bir ordu kampı binası kurarken geri kalan binaları ekonomik binalardan oluşturuyorum. Bu yeni kurduğum ordulara da başta 2 3 birimlik asker veriyorum. Binaları geliştirdikçe ekonomime göre arttırıyorum. 20 birimlik orduyla oynayabilmen için muhakkak 2 3 ordunu sırf ekonomiye yönetlmen şart. Yoksa altından kalkamazsın. Bir de bütün ordunu sırf en güçlü askerlerden kuracaksın diye de kendini şartlandırma. Her orduna özellikle soylu birliklerden en fazla 4 5 tane koy. Daha fazla koyarsan yine ekonomin çöker.

Kuzeydeki toplulukları da yıkma. Eğer birden fazla şehirli topluluk varsa önce büyük şehire saldır. İlk olarak talan edip bütün geliri topla. Daha sonra tahrip edip şehiri yık. Daha sonra küçük şehire saldır. Önce talan et. Sonra boyun eğdir. Böyle yaparsan boyun eğdirdiğin topluluğun sana isyan etme olasılığı oldukça düşer. Bunu bütün topluluklara uygulayabilirsen ciddi miktarda her tur haraç geliri alırsın. Böylelikle ekonomik sıkıntın azalır.

« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2017, 10:20:47 »
Rome 2'yi legendary'de birkaç kez bitirip bıkmış biri olarak atıldım bende Attila'ya.
Seninkiler gibi aynı sorunlar yüzünden açmak dahi istemiyorum. Oyun zor değil, legendary'de bile mücadele edilebilir. Fakat gereksiz uğraştırıyor ve bayıyor. Sıkılıyor insan. Fetih ruhuna kapılamıyorsun. Kaldı ki Hunlardan bahsediyoruz, Atilla diyoruz. Neyin ekonomisi neyin asayişi diyor insan. Aman asayiş düşer mi, aman ekonominin hali ne olur.. Hunlarla böyle bir oynama şekli yapmışlar, komik.. 20 tur harcayıp istikrar sağlıyorsun(bu sırada boş boş bilgisayarı izliyorsun, low grafik ayarına rağmen ağır ağır geçen turlar...). Sonra bir şehir alayım dedin mi bir 20 tur daha o şehri düzene sokmayla geçiyor.

Aynı sıkıntıları bende yaşadım kardeşim koydum kenarda duruyor oyun ama dediğim gibi oynatmıyor kendisini.
Çözümü bulursan bizleri de aydınlat. :)