[Hikaye] At ve kılıç

• 0 Yanıt
  • 120 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

[Hikaye] At ve kılıç
« : 10 Eylül 2017, 23:34:00 »
Arkadaşlar bu hikayede Türklerin askeri ve ekonomik gücünü biraz abartıp kullancam bilginize keyifli okumalar ...

1. Konya suikasti

Sultan Ali güzel bir akşamüstü sivil kıyafetler giyip halkın arasına karışmıştı aynı şekilde 3 adamı da yakınlarında kısa kılıçlarını cübbelerinin altına saklayıp sivil gibi geziyorlardı . Sultan bazı dükkanlara uğrayıp dükkan sahibiyle ve dükkandakiler ile sohbet ediyordu . Bir buçuk saat sonra geri dönmeye karar verdi . Geri dönerken paralı asker gibi giyinmiş birisi bıçağını çekip arkadan yaklaşmış tam saplamak üzereyken bir asker bunu görüp kemerinden çıkardığı hançeri adama fırlatıp onu öldürmüştü :
- Sultanım iyi misiniz ?
- İyiyim Mahmud saolasın .
- Sultanım isterseniz bir an önce saraya dönelim .
- Tamamdır sivil kıyafetleride çıkartın bu arada .
- Emredersiniz Sultanım .
Mahmud sultanın en güvendiği muhafızlarından biriydi . Kendini bıçak ve mızrak fırlatmada geliştirmişdi ama kılıcını da iyi kullanırdı .
Saraya döndüklerinde Sultan Ali generalleriyle bu konuyu konuştu :
- Beyler , biliyorsunuz ki bugün bir suikastçı nerdeyse canımı alıyordu . Suikastçinin kimliğini öğrenebildiniz mi ?
- Evet sultanım . Üstelik 3 gün önce bulduğumuz casusla aynı ülkeden geliyorlar.
- Kim yollamış peki onları ?
- Bizans Sultanım .
- Demek bu seferde suikast ha . Anlaşılan İzmiri istemeleri için yolladıkları elçinin haberleri canlarını sıkmış . Pekala beyler bunu hafife alamayız artık orduları toplama vakti geldi .
Komutanlar hem onaylarcasına hemde mutlu olur gibi mırıldandılar .
- İzmire derhal bir ulak gönderin otuz mancınık birliği hazırlansın ek olarak bundan böyle eğitecekleri okçuların kılıç kullanma becerileri daha fazla olsun . Bakaraya da haber verin yakında Cihad ilan edicek ulaklarını hazır tutsun .
- Dağılabilirsiniz .
Komutanlar dışarı çıkınca Ali casuslarının getirdiği raporları okumaya koyuldu . Raporlara göre Bizans orduları Türk atlı okçularının karşısına , çıkarmak için kendi atlı okçularını eğitiyorlarmış üstelik Bizans ordusu sayıca çok üstünmüş . Sultan bunları okuyunca gülümsedi . Atlı okçuları dünyanın en iyileriydi onların karşısında ancak korunaklı topçu birlikleri durabilirdi . Fakat sipahiler ( bundan sonra Türk atlı okçuları sipahi olarak geçiçek ) hem okçuluk hemde kılıç kullanmada kendini kanıtlamış askerlerdi . Sultan Bizans ile ilgili diğer raporlar göz gezdirip  Thesselonica şehri hariç hepsinin aynı olduğunu anladığında hemen Thesselonica şehrinin raporuna geçti . Raporda yazılana göre bölgede asker sayısı çok azdı ve eğitilenler Corinth kalesine gönderiliyordu . Sultan raporu bitirdikten Corinth kalesini raporlarına baktı raporda yazılana göre bizanslılar çok sayıda gemi inşa ediyorlardı kaledeki asker sayısı 3500`ü bulmuştu . Sultan Bizansın amacını ya Venediklileri yada Sicilyalılara saldırcağına hükmetti . Derhal iki elçi çağırtıp sırasıyla onlarla görüştü ilkinde :
- Sultanım beni emretmişsiniz.
- Gel Kemal . Acil işlerimiz var hemen dediklerimi yazmalısın .
- Dinliyorum Sultanım .
- Sayın Venedik Kralı
  İlk olarak casuslarımın raporlarına göre Bizans size en yakın kalesinde güçlü bir donanma ve ordu oluşturuyor tahminimce size saldırcaktır . Bizansla aramızda oluşan husumetlerden dolayı bu olası savaşta size yardımcı olması için 10000 florin gönderiyorum fakat bunun bir karşılığı olmalı öncelikle biz hazinemizdeki bu kayıbı kapamak için ve sizin gelirinizin artması için ticaret anlaşması öneriyorum . Üstelik bu olası savaşta sizlere yardımcı olmak için müttefiklik rica ediyorum . Kabul edeceğinizi düşündüğüm en içten dileklerimle Sultan Ali.
- Yazdım Sultanım .
- Pekala Kemal en kısa sürede bir gemi hazırlatcam hazır ol gidebilirsin .
- Saolun Sultanım .
Bir kaç dakika sonra bir başka elçi gelir :
- Buyrun Sultanım beni emretmişsiniz .
- Gel Ömer . Hemen yazmaya başla lütfen .
- Peki sultanım .
- Sayın Sicilya kralı
  İlk olarak casuslarımın raporlarına göre Bizans size en yakın kalesinde güçlü bir donanma ve ordu oluşturuyor tahminimce size saldırcaktır . Bizansla aramızda oluşan husumetlerden dolayı bu olası savaşta size yardımcı olması için 10000 florin gönderiyorum fakat bunun bir karşılı olmalı öncelikle biz hazinemizdeki bu kayıbı kapamak için ve sizin gelirinizin artması için ticaret anlaşması öneriyorum . Üstelik bu olası savaşta sizlere yardımcı olmak için müttefiklik rica ediyorum . Kabul edeceğinizi düşündüğüm en içten dileklerimle Sultan Ali.
- Tamam Sultanım .
- Senin için bir gemi hazırlatcam her an ayrılabilirsin hazır ol .

1. bölüm bu kadar devamı gelir arkadaşlar sonraki bölümde görüşürüz
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2017, 10:46:16 Gönderen: Ahmed03 »