Thrones of Britannia - Sefer Haritası

• 7 Yanıt
  • 496 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Thrones of Britannia - Sefer Haritası
« : 13 Ocak 2018, 23:27:53 »

Boyut Karşılaştırması

Total War Saga Serisi duyurulduğunda oyunların boyutları hakkında bir çok tartışma vardı. Bazıları genişleme paketlerinden bahsettiğimizi ya da Saga'daki kampanyaların önceki oyunlarda yaptığımıza benzeyeceğini düşündü.

Durumun böyle olmadığını ve Thrones of Britannia Sefer Haritasının ne kadar büyük olduğunu örnekleyebilmek için en iyi yol, yan yana karşılaştırma olacaktır. İşte Britanya Adaları'nın, Total War: ATTILA ve Thrones of Britannia'daki boyutlarının karşılaştırılması.

Oldukça büyük öyle değil mi? 23 kez daha büyük.
Total War oyunlarında karşımıza çıkan en detaylı ve en büyük Britanya Adaları !

Devletler

Burada konuşacağımız bir kaç şey: ilk olarak kullanılan isimler, ikinci olarak bir oyun bakış açısından devletlerin yayılımı ve son olarak dönemin tarihi ve nasıl araştırma yaptığımız hakkında.

Oyunda kullanılacak isimler konusunda döneme sadık kalmaya karar verdik. Örneğin Wessex yerine West Seaxe. Önce bütün devletleri modern isimleriyle ele almıştık fakat bu bize pek doğru gelmedi. Özellikle de konu Danelaw'daki Five Boroughs ve oradaki yerleşim birimlerine geldiğinde. Bunlar East Angle ve Northymbre arasında varolan bölgeleri temsil eden küçük devletçiklerdir.

Devlet Dağılımı

Çoğu oyunumuzda olduğu gibi, dengeyi korumak adına oyuncunun başlangıçta elinde tuttuğu bölgelerin tutarlı olmasına özen gösterdik. Bundan dolayı da haritadaki bazı büyük devletlerin bölgelerini parçalara ayırdık.

Bunun iyi bir örneği West Seaxe. Gerçekte MS 878 yıllarında West Seaxe, Cerneu'dan Cent'e kadar neredeyse bütün Güney İngiltere'yi kontrol altında bulunduruyordu. Fakat bu onların kontolleri altına tam dokuz eyalet vermek oldurdu ki bu da biraz fazla olurdu. Bu yüzden hakim oldukları bölgelerdeki Ealdorman'ları (lordluk) inceledik ve sonrasında Defana, South Seaxe, Cent ve yeni fethedilmiş olan Cerneu'yu West Seaxe'den ayırdık.

Tarih

Şahsi olarak bu dönemi, hakkında hem bildiklerimiz hem de bilmediğimizden dolayı araştırmak için etkileyici buluyorum. Bir çok bölgede, hangi devletin var olması gerektiğini belirlemekte yardımcı olarak tarihi belgeleri kullandık. İngiltere için Anglo-Saxon Kronikleri, Galler için Cambria Kronikleri ve İrlanda için Ulster Kronikleri. Fakat Britanya Adalarının diğer bölgeleri daha zorlu olabiliyor, özellikle Humber Nehri'nin kuzey bölgeleri.

İskoçya o dönemde bir bakıma ikinci bir karanlık çağı yaşıyordu. Bu oyundaki dönem içinde Kuzey Britanya ve İskoçya hakkında doğrudan kroniklerin bulunmasının zor olduğuğ anlamına geliyordu ve bu da beraberinde bir takım zorlukları getiriyordu. Neyse ki St.Andrews Üniversitesi'nden bu dönem hakkında uzmanlaşmış olan Dr. Neil McGuigan ile çalışma şansımız oldu ve oyunu elimizden geldiği kadar tarihsel tasvirle sunmamıza yardımcı oldu.

Kendisine bize yaptığı yardımlardan, tarihi konulardaki açıklarımızı kapatmasından ve bizimle dönem hakkındaki tarihsel görüşlerini paylaşmasıdan dolayı ne kadar teşekkür etsek az.

Devletler hakkında konuşmamızı bitirirken söyleyebiliriz ki oyunda 10 tane oynanabilir devlet bulunacak. ve Westsexa de bunlardan birisi olacak. İleride diğer oynanabilir devletleri de açıklayacağız.

Eyaletler

Şehirler

(tam ölçekte görüntülemek için tıklayın.)

Eyalet başkentleri önceden olduğu gibi hala duvarlarla çevrili ve 6 bina slotuna sahip olacak. Küçük yerleşimler ise hala surlara sahip değil ve yalnızca 1 veya 2 bina slotuna sahipler. Her bir şehir için uygun olan bina tipleri şehirlerin karakteristiklerine ve bulundukları bölgelere göre önceden belirlenmiş olacak. Bu çiftlik, demir madeni veya bir manastır olabilir.

Bu sistemde SHOGUN 2 ile benzerlikler içererek, kaynak gerektiren binalar ana şehrin dışında bulunacak ama Rome II ve sonrası sistemlerdeki gibi her bir küçük şehir bağımsız olarak kontrol edilebilecek. Bu demek oluyor ki size yiyecek ve para getiren binaların bir çoğu duvarlarınızın dışında, güvensiz halde bulunacak. Bu yüzden onları nasıl koruyacağınızı düşünmek zorunda kalacaksınız fakat bu durum size aynı zamanda saldırı planlarınız için de fırsatlar getirecek. Örneğin; rakibinizin çiftliklerini yağmalayarak kıtlığa sebep olabilir veya madenlerini işgal ederek gelirlerini azaltabilir ve bu sayede güçlü bir ordu kurabilmelerini zorlaştırabilirsiniz. Küçük şehirlere saldırmak aynı zamanda surların arkasına saklanan rakiplerinizi dışarı çıkmak zorunda bırakmak için de iyi bir yol olacaktır.

Oyun çıkış tarihine yaklaştıkça bina sistemi ve mekanikleri hakkında çok daha fazla konuşacağız.

(tam ölçekte görüntülemek için tıklayın.)
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2018, 02:17:58 Gönderen: mehmetozan »

*

Çevrimiçi Ali ATASOY

• 32
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
Ynt: Thrones of Britannia - Sefer Haritası
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2018, 03:13:58 »
Çok güzel ve konu İngiltere (İrlanda vs...) tarihi ama kısıtlı haritalardan nefret ediyorum TW oyunlarında. Keşke MS 878 değil de MS 912'i ve sonraki yılları baz alıp, Normanları (yani hiç değilse Kuzey Fransayı da...) ilave etselerdi haritaya. Bence daha güzel olurdu, haksız mıyım?

ehi* ehi* ehi*
SAVAŞ ZORUNLU VE KAÇINILMAZ OLMALIDIR,

MİLLETİN HAYATI TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYA KALMADIKÇA,

HARP BİR CİNAYETTİR!

Mustafa Kemal Atatürk

« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2018, 03:19:08 »
Oyun Britanya'nın Vikingleri atmaya başlayıp, birliğe doğru ilerlemesini anlattığı için 878 dönüm noktası..
Bir nevi bizim Beylikler Dönemi gibi..
Ama şuradan doğru. Sen deyince farkettim oyuna muhtemelen Norman İnvasion DLC gelecektir :)
Zevkli de olur oynaması..
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2018, 03:23:20 Gönderen: mehmetozan »

*

Çevrimiçi Ali ATASOY

• 32
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2018, 14:35:26 »
Aynen size katılıyorum. İnşallah, NORMANDİYA, DLC olarak eklenir haritaya. Yani HASTINGS savaşı yapmak bence zevkli olur. Neyse, bir şey saha sorayım: Şu ana kadar geliştirilen Total War mekanikleri, sorunsuz ve aslına tamamen uygun 1. (2.) Dünya Savaşı (WW1-WW2) TW yapmak için yeterince gelişmiş sayılır mı? Sizce böyle bir TW, en çok satacakları TW olmaz mı? Tarihin her dönemini (özellikle asker bir aileden gelip, kendim de bir dönem (4 sene 6 ay) subay olduğum için harp tarihini...) çok severim ama kendi adıma artık kılıç, mızrak, ok vs. üzerine kurulu savaşlar biraz KABAK TADI vermeye başladı bence. Evet Empire, Napoleon, FOS gibi TW 'larda biraz ateşli silahlar dönemine (yanlışlar ile dolu da olsa...) giriş var ama çok yetersiz. Kısaca bir dünya savaşını içeren TW için 20 yıldan önce çık(a)maz diyebilir miyiz Mehmet bey? Saygılar! :)     
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2018, 15:01:03 Gönderen: Ali ATASOY »

HARP BİR CİNAYETTİR!

Mustafa Kemal Atatürk

*

Çevrimdışı MedievalMusti99

• **
  • 3301
  • Eskiler eskiden güzeldi.
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2018, 15:15:24 »
Fatih William ile alakalı bir DLC bende bekliyorum, acaba Güller Savaşı da eklenebilir mi DLC olarak ?

« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2018, 21:15:34 »
Şu ana kadar geliştirilen Total War mekanikleri, sorunsuz ve aslına tamamen uygun 1. (2.) Dünya Savaşı (WW1-WW2) TW yapmak için yeterince gelişmiş sayılır mı? Sizce böyle bir TW, en çok satacakları TW olmaz mı? Kısaca bir dünya savaşını içeren TW için 20 yıldan önce çık(a)maz diyebilir miyiz Mehmet bey? Saygılar! :)     
Saygılar bizden, Ali bey :)
Peşinen şunu söyleyeyim: ben ww2'nin TW mekaniğine uygun olduğunu düşünmüyorum :)
ww1 için de biraz kararsızım. Ama ww1 de şanslarını deneyeceklerini düşünüyorum. Sonuçta pek fazla tarih de kalmadı..
20 yıl çok uzun bir aralık. Belki o zamanlar tw serisi sonlanmış veya bir başka oyun tarafından gölgede de kalmış olabilir..
Fakat kesin bir 3-4 yıl daha ww1 oyunu göreceğimizi sanmıyorum ilk olarak ww1 yapılacağını düşünürsek..
Çünkü hali hazırda kendi projeleri var ve ww1 teması şu sıralar bir çok başarılı oyunda da kullanılıyor..

Fatih William ile alakalı bir DLC bende bekliyorum, acaba Güller Savaşı da eklenebilir mi DLC olarak ?
Biliyorsun ki arada çok fazla zaman var. İmkansız değil ama ben sanmıyorum..
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2018, 02:19:30 Gönderen: mehmetozan »

*

Çevrimiçi Ali ATASOY

• 32
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2018, 22:13:24 »
Saygılar bizden, Ali bey :)
Peşinen şunu söyleyeyim: ben ww2'nin TW mekaniğine uygun olduğunu düşünmüyorum :)
ww1 için de biraz kararsızım. Ama ww1 de şanslarını deneyeceklerini düşünüyorum. Sonuçta pek fazla tarih de kalmadı..
20 yıl çok uzun bir aralık. Belki o zamanlar tw serisi sonlanmış veya bir başka oyun tarafından gölgede de kalmış olabilir..
Fakat kesin bir 3-4 yıl daha ww1 oyunu göreceğimizi sanmıyorum ilk olarak ww1 yapılacağını düşünürsek..
Çünkü hali hazırda kendi projeleri var ve ww1 teması şu sıralar bir çok başarılı oyunda da kullanılıyor..

Yanıtınız için teşekkürler. 20 yıl biraz çok olmuş. Aynen dediğiniz gibi 3-4 yıl içinde WW1 konulu bir TW oyunu beklemek daha mantıklı. Hatta önce Medieval3 TW ve Victoria TW oyunlarının da çıkması beklendiği düşünülürse; WW1 TW gibi bir oyunun çıkış tarihi daha da uzayabilir ve hatta hiç çıkmayabilir. Evet, biz oyuncular çok istiyoruz değişik dönem içeren TW oyunlarını ama sonuçta CA firmasının (ya da tüm oyun yapan firmaların...) oyuncuların istekleri ve beklentileriyle o kadar ilgilenmedikleri de ortada. Her neyse... Bekleyelim, görelim. Zaman bize hangi TW oyunlarını karşımıza çıkartacak. Hem kim bilir, sizin de bahsettiğiniz gibi, belki CA'ya rakip bir firma ileride çıkar ortaya, çok daha güzel strateji oyunları yapar ve TW oyunlarını tarihe gömer. Ne demişler: Her zaman daha iyisi vardır ama hiçbir zaman en iyisi yoktur!

tebessum*
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2018, 22:17:47 Gönderen: Ali ATASOY »

HARP BİR CİNAYETTİR!

Mustafa Kemal Atatürk

*

Çevrimdışı MedievalMusti99

• **
  • 3301
  • Eskiler eskiden güzeldi.
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2018, 17:27:09 »
Biliyorsun ki arada çok fazla zaman var. İmkansız değil ama ben sanmıyorum..

Doğru, zaman olarak uzun bir aralık olur, lakin MIII:TW öncesi bir prova da olabilir.