Anket

..

.
0 (0%)
.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 0

Oylama kapandı: 24 Ağustos 2014, 00:41:13

Sizin İçin Savaşta Önemli Olan Şey Nedir?

• 43 Yanıt
  • 5204 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Sizin İçin Savaşta Önemli Olan Şey Nedir?
« Yanıtla #40 : 09 Şubat 2015, 19:29:20 »
Birçok askeri strateji kitaplarını okumuş birisi olarak savaşta en önemli şeyleri yazıyorum.

1- Yürüyüş (İnanın bana savaşın ve savaş sanatının bütün sırrı bacaklardadır. 3 Tarz yürüyüş vardır: Kol Yürüyüşü, Savaş Düzeni Yürüyüşü ve Kare Düzende Yürüyüş )
2- Piyade (Bütün savaşçı uluslar piyadeydi ve piyadedir örn: Roma, Sparta)
3- Kombinezon ve Akli Bileşimler (Çoklu manevralar,çoklu hamleler)
4- Konumlandırma (Bütün askeri dehalar birimleri nasıl ve nereye konumlandıracağını çok iyi bilirler)
5- Yanıltma ve Savaş Hileleri (Bir kumandan yaptığı yanıltmalarla kendisinden sayıca fazla olan bir orduyu alt edebilir örn: Scipio'nun Hastatiler arasındaki Velitileri kenara çekip boşluk yaratarak Kartaca fillerini yanıltması)
6- Hız ve Kararlı Hareket (Savaşın bütün aksiyomu ileri doğru hızlı ve kararlı hareket etmektir örn: Sezar'ın Galya Seferleri)
7- Ağırlık Merkezi Belirleme (Bütün gücümüzü ve dikkatimizi ağırlık merkezinde toplamalıyız)
8- Eğik Düzen (Dünya savaş tarihinde savaşların %90'ı eğik düzenle kazanılmıştır, eğik düzende ordu kuvvetli tarafıyla saldırır zayıf tarafıyla savunma yapar böylece karşı taraftaki ordu kıskaca alınmış olur.)
9- Ordunun Morali ( Clausewitz'in sözünü hatırlatalım: Savaş bütün maddi ve manevi etkileşimlerin bütünüdür)
10- Ordunun Talimli ve Düzenli Olması (Ordunun talimli olması savaşın en önemli ve gerekli faktörlerinden birisidir: Bu talimde ordunun saf düzenini her zaman koruması, emirlere göre hareket etmesi ve silahların nasıl kullanılması gerektiği öğretilir. Büyük savaşçı uluslarda bu talimler her zaman öğretilir)
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

*

Çevrimdışı Caner97

• 1296
  • Tek başına bıraktılar kralı oyunu kaybedecek olanı
« Yanıtla #41 : 09 Şubat 2015, 19:35:52 »
1-Üretim gücü
2-Coğrafi şartlar
3-Ordunun Disiplini
4-Ordunun manevra hızı

*

Çevrimdışı Emprecuss

• **
  • 5918
  • Officer Of The Phalangite
« Yanıtla #42 : 12 Şubat 2015, 23:54:26 »
Bence iyi eğitimli bir süvari iyi eğitimli bir piyadeden daha iyidir. Ama nasıl kullanıldığına bağlı. Tarihte antik çağa bakacak olursak var olan kaynaklardan anlaşıldığı kadarıyla Hititlere Kadeş savaşını kazandıran savaş arabalarıydı.(Hititlerin Babile kadar gelme sebebi nedir bilmiyorum ama savaş arabalarının etkisi vardır kesinlikle.) Eski Mısırın onlarca asıl boyunca ayakta kalmasının sebebide savaş arabaları. Aynı şekilde Assurbannipalin istediği her yeri almasına en çok katkısı dokunanda savaş arabalarıdır bence. Hatta bu savaş arabalarını kullanan devletlerinde birbirine üstünlük kurma sebebi yaptıkları savaş arabalarının fonksiyoları. En başta kaç kişi taşıdığı felan.
Yani savaş arabası süvariden daha çok işe yarıyormuş bende anlamadım.

Meydan savaşlarında süvari piyadeye oranla daha fazla savaş kazandırır diye düşünüyorum. Gaugamelada İskenderin süvarileriyle koca bir ordunun fişini çekmesi gibi. Bana kalırsa süvariler iş bitiricilerdir, piyadeler aracıdır.

« Yanıtla #43 : 04 Temmuz 2017, 10:41:56 »
Sun tzu nun kitabını okumanızı tavsiye ederim