Total War Attila'dan Konstantiniyye Manzaraları

• 56 Yanıt
  • 8316 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Total War Attila'dan Konstantiniyye Manzaraları
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2014, 15:52:45 »
Şehir gerçekten süper olmuş.Down oldum yağniii pff*  kah* kah* kah* tbr*

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
  • Quisque Est Barbarus Alio
    • Paradoxfan

*

Çevrimdışı mrgold2626

• *
  • 447
  • Rome II Total War
« Yanıtla #12 : 05 Aralık 2014, 17:38:31 »
Doğu Romayla oynamazdım ama Konstantiniyye hatrına oynayacağım  tbr*

« Yanıtla #13 : 05 Aralık 2014, 17:50:25 »
bu zamana kadarki hiçbir tw oyununda bu kadar gerçekçi şehir tasarımı yoktu istanbulu ilk kez doğru yaptılar ve benim beklememi zorlaştırdılar  ehi*

*

Çevrimdışı NucLeaR-TR

• 1813
  • Time is the best teacher but it kills all students
« Yanıtla #14 : 05 Aralık 2014, 17:53:22 »
Şehir gerçekten o zamanki haline çok benziyor ama oyuna genel anlamda G.E.M lazım pff*

Yalnız bu şehir ne manyak savunulur var  ya ehue* ehue*

« Yanıtla #15 : 05 Aralık 2014, 18:03:20 »
@Can Ömer
koyduğun resimde ayasofyanın yapılış yılı mı var ?
bu arada orda ne yazdığını pek anlayamadım ama internetten ayasofyanın yapılışına baktım MS 532 - 537 tarihlerini buldum oyunda hata var galiba ??

*

Çevrimdışı Çağrı Beg

• ?Reis-ül Küttab?
  • 1137
  • İnsanı ölümden eceli korur.
« Yanıtla #16 : 05 Aralık 2014, 18:15:08 »

http://ukar.ff.cuni.cz/node/160

Birinci kilise, İmparator Konstantios (337-361) tarafından 360 yılında yapılmıştır. Üstü ahşap çatı ile örtülü, uzunluğuna gelişen (bazilikal) planlı birinci yapı, İmparator Arkadios?un (395?408) karısı İmparatoriçe Eudoksia ile İstanbul Patriği İoannes Chrysostomos arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, patriğin sürgüne gönderilmesi üzerine 404 yılında çıkan halk ayaklanması sonucunda yakılıp yıkılmıştır. (Bugün patriğin mozaik tasviri, Ayasofya?nın kuzey tymphanon duvarında görülebilmektedir.)
Günümüzde ilk kiliseye ait herhangi bir kalıntı bulunmamakla birlikte, müze deposunda bulunan Megale Ekklesia damgalı tuğlaların bu yapıya ait olduğu düşünülmektedir.

İkinci Kilise, İmparator II. Theodosios (408-450) tarafından 415 yılında yeniden inşa ettirilmiştir. Bu yapının, beş nefli, ahşap çatı ile örtülü ve anıtsal bir girişe sahip bazilikal planda olduğu bilinmektedir.

Kilise, İmparator Justinianos?un (527?565) 5. saltanat yılında, aristokrat kesimi temsil eden maviler ile esnaf ve tüccar kesimi temsil eden yeşillerin İmparatorluğa karşı birleşmesi sonucunda çıkan ve tarihte ?Nika İsyanı? olarak geçen, büyük halk ayaklanması sırasında 13 Ocak 532 yılında yıkılmıştır.

Günümüz Ayasofya?sı İmparator Justinianos (527-565) tarafından dönemin iki önemli mimarı olan Miletos?lu (Milet) İsidoros ile Tralles?li (Aydın) Anthemios?a yaptırılmıştır. Tarihçi Prokopios?un aktardığına göre, 23 Şubat 532 yılında başlayan inşa, 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve kilise 27 Aralık 537 yılında törenle ibadete açılmıştır. Kaynaklarda, Ayasofya?nın açılış günü İmparator Justinianos?un, mabedin içine girip, ?Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun? dedikten sonra, Kudüs?teki Hz. Süleyman Mabedi?ni kastederek ?Ey Süleyman seni geçtim? diye bağırdığı geçer. Üçüncü Ayasofya?nın mimarisindeki yenilik geleneksel bazilikal plan ile merkezi kubbeli planın bir araya getirilmesidir.

http://ayasofyamuzesi.gov.tr/tr/content/tarih%C3%A7e
Caesar dedi ki: "Eski Roma yasasını yıkmadıkça onun yönteminde payıma düşeni yapamam. Tanrıların bana bağışladığı yetenek hiç meyve vermeden kurur gider."
Ama Pompeius şöyle dedi: "Yasa herşeyin üstündedir. Yasayı çiğneyenin sonu ölümdür." Caesar şöyle yanıt verdi: "Yasayı kaldırıyorum. Gücü yeten varsa buyursun öldürsün beni."
Caesar yasayı kaldırdı.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
  • Quisque Est Barbarus Alio
    • Paradoxfan
« Yanıtla #17 : 05 Aralık 2014, 18:15:19 »
@Can Ömer
koyduğun resimde ayasofyanın yapılış yılı mı var ?
bu arada orda ne yazdığını pek anlayamadım ama internetten ayasofyanın yapılışına baktım MS 532 - 537 tarihlerini buldum oyunda hata var galiba ??

Bu çizimde sağdaki yapı oyunun geçtiği dönemdeki kilise. Soldaki ise 500'lü yıllardaki hali ve oyuna bu konulmuş.

« Yanıtla #18 : 05 Aralık 2014, 18:17:40 »
bu ca bunları nasıl görmüyor anlamıyorum  srn*

*

Çevrimdışı mrgold2626

• *
  • 447
  • Rome II Total War
« Yanıtla #19 : 05 Aralık 2014, 18:30:27 »
trajikomik  kah* twcenterda buna baya eleştiri gelmiştir