Rome II için çok detaylı sistem önerileri rehberi

• 64 Yanıt
  • 13974 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
  • Quisque Est Barbarus Alio
    • Paradoxfan
Ynt: Rome II için çok detaylı sistem önerileri rehberi
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2013, 16:47:08 »
GEFORCE GT 630M  Bulamadım Hiç mi şansım yok agla*
Rome II için önerilen sistemlerin en düşüğündeki ekran kartı HD7770. (Tier - Entry - $517)
Senin kart HD7770'in üçte biri gücünde: http://gpuboss.com/gpus/Sapphire-Radeon-HD-7770-vs-GeForce-GT-630M
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 16:47:50 Gönderen: Can Ömer »

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
    • Paradoxfan
« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2013, 16:50:37 »
işlemci: amd athlon ii dual core m300 2.0 ghz
Kart: ati radeon hd 5470 512mb
Ram: 3gb
Islemci: windows 7 ultimate 32 bit

Ben işlemciye ve karta overclock yapmayı ve 4gb ram takmayı düşünüyorum.  Fakat isletim sistemi 32 bit oldugu icin ram i okuyamıyacak. 64 bit yapıcaktım ama şu myths başlığında oyunun 32 bit oyunu olduğunu söylüyor.  Ne yapmalıyım?  Makine laptop.
Minimum grafiklerde denersin. Yapacak birşey yok, bellek ilave etmek sanırım gereksiz olur. Çünkü yüksek ayarlarda zaten açamayacaksın.

*

Çevrimdışı egelox

• *
  • 125
  • Mustafa Kemâl'in İzinde 90 Yıl.
« Yanıtla #12 : 23 Ağustos 2013, 17:00:07 »
Malesef işlemci konusunda da masaüstünün dizüstüne göre avantajı bulunuyor.

Core i5 4670 ile Core i7 3630QM karşılaştırması:
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3630QM-vs-Intel-Core-i5-4670

Buradaki fark ekran kartı gibi 2-3 kat değil. İşlemci konusunda sıkıntı duymazsınız.

Bellek etki edecek kadar önemli bir bileşen değil. Yani 4GB ile 8GB arasında fark olmaz. (Ancak 1GB ile 4GB arasında fark olur, zira oyun 1GB'dan fazla belleğe ihtiyaç duyar.) Gerektiğinde ilave yapılır, ki 4GB bellek Rome II için yeterlidir.

Sizinki çoğu dizüstü bilgisayardan iyi ancak ekran kartı pek iyi değil. Zaten iyi olanların fiyatları çok yüksek. Sonuçta masaüstü ile dizüstü bilgisayarı yarıştıramayız.

Teşekkürler.

Dikkat ederseniz bu farkın altını ben de çizdim. Ama gönderdiğiniz örnekte olduğu gibi, aradaki fark küçük. Benim bahsetmek istediğim nokta buydu.

RAM Konusunda ise durum şu; Evet, oyunun kullanacağı RAM 4'ler seviyesinde. Yeterlilik bakımından haklısınız. Benim bahsettiğim nokta, arka planda çalışan uygulamaların da kullanımı. Şöyle ki;

Bir Bilgisayarın RAM'i ne kadar kuvvetliyse, açık olan programlar (başta işletim sistemi), diğer programların alanlarından daha az yer. Bu açıdan bakıldığında, 4 yeterlidir, doğru. Fakat, 4 GB'lik RAM'de yazılımsal problemler hariç, donanımsal anlamda, oyundan atma, oyunda donmalar -kasma değil-, gereksiz resetler gibi durumların olma riski daha fazladır çünkü çalışan araçlar, bu RAM'i bölüşmek zorunda kalır. 8 GB'de ise zaten oyunun kullandığı RAM 4 GB civarı olacağından bu tarz sıkıntılarla karşılaşmanın "riski" daha azalıyor zira diğer yazılımların hala kullanabilecekleri bir 4 GB daha var. Fark büyük değil, haklısınız ama aralarındaki nüans bu.

İkinci mesele de, her halükarda bileşen MSI'ımdan daha güçlü, aksini iddia etmiyorum. Aksini iddia etmek saçmalık olur zaten. Ortada kanıtlar da var. Benim bahsettiğim nokta, bileşene yakın bir performans göstereceğidir. Ama aynısıdır veya güçlüdür demiyorum. Sadece yakındır diyorum. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.  tebessum*

« Yanıtla #13 : 23 Ağustos 2013, 17:03:45 »
işlemci: intel core i3-2120 cpu @3.30 ghz
ram:6 gb
ekran kartı: Asus gtx 550 ti 1 gb
windows sürümü : windows 7 ultimate
sistem türü : 32 bit işletim sistemi

oyunu nasıl oynayabilirim bu özelliklerle

very high, high, medium,low ?
SPARTAYA HÜRMET EDECEKSİN !!!!

« Yanıtla #14 : 23 Ağustos 2013, 17:08:53 »
Minimum grafiklerde denersin. Yapacak birşey yok, bellek ilave etmek sanırım gereksiz olur. Çünkü yüksek ayarlarda zaten açamayacaksın.

Fakat shogun 2 yi medium ayarlarda oynayabiliyordum. (gölge kapalı) büyük savaşlarda 20-30 FPS arası olmasına rağmen askerler donarak hareket ediyordu. Roma da da böyle birşey olabilir mi?  bnak*
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2013, 17:11:12 Gönderen: Steviee »

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
    • Paradoxfan
« Yanıtla #15 : 23 Ağustos 2013, 17:09:22 »
Teşekkürler.

Dikkat ederseniz bu farkın altını ben de çizdim. Ama gönderdiğiniz örnekte olduğu gibi, aradaki fark küçük. Benim bahsetmek istediğim nokta buydu.

RAM Konusunda ise durum şu; Evet, oyunun kullanacağı RAM 4'ler seviyesinde. Yeterlilik bakımından haklısınız. Benim bahsettiğim nokta, arka planda çalışan uygulamaların da kullanımı. Şöyle ki;

Bir Bilgisayarın RAM'i ne kadar kuvvetliyse, açık olan programlar (başta işletim sistemi), diğer programların alanlarından daha az yer. Bu açıdan bakıldığında, 4 yeterlidir, doğru. Fakat, 4 GB'lik RAM'de yazılımsal problemler hariç, donanımsal anlamda, oyundan atma, oyunda donmalar -kasma değil-, gereksiz resetler gibi durumların olma riski daha fazladır çünkü çalışan araçlar, bu RAM'i bölüşmek zorunda kalır. 8 GB'de ise zaten oyunun kullandığı RAM 4 GB civarı olacağından bu tarz sıkıntılarla karşılaşmanın "riski" daha azalıyor zira diğer yazılımların hala kullanabilecekleri bir 4 GB daha var. Fark büyük değil, haklısınız ama aralarındaki nüans bu.

İkinci mesele de, her halükarda bileşen MSI'ımdan daha güçlü, aksini iddia etmiyorum. Aksini iddia etmek saçmalık olur zaten. Ortada kanıtlar da var. Benim bahsettiğim nokta, bileşene yakın bir performans göstereceğidir. Ama aynısıdır veya güçlüdür demiyorum. Sadece yakındır diyorum. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.  tebessum*
Oyunlarda en önemli bileşen ekran kartıdır. İşlemcinin bile çoğu oyunda işlevi yüksek değil, ancak Total War oyunlarında asker sayısı ile ilişkili olduğundan önemli. İşlemciniz yeterli ancak ekran kartındaki bir yetersizliği işlemcinin iyi olması gideremez. Bellek konusuna ise girmeye hiç gerek yok çünkü oyuna etkisi yok.

GTX 660M 2GB ile HD7770 karşılaştırması: http://gpuboss.com/gpus/Sapphire-Radeon-HD-7770-vs-Dell-GeForce-GTX-660M

*

Çevrimdışı egelox

• *
  • 125
  • Mustafa Kemâl'in İzinde 90 Yıl.
« Yanıtla #16 : 23 Ağustos 2013, 17:10:47 »
Oyunlarda en önemli bileşen ekran kartıdır. İşlemcinin bile çoğu oyunda işlevi yüksek değil, ancak Total War oyunlarında asker sayısı ile ilişkili olduğundan önemli. İşlemciniz yeterli ancak ekran kartındaki bir yetersizliği işlemcinin iyi olması gideremez. Bellek konusuna ise girmeye hiç gerek yok çünkü oyuna etkisi yok.

GTX 660M 2GB ile HD7770 karşılaştırması: http://gpuboss.com/gpus/Sapphire-Radeon-HD-7770-vs-Dell-GeForce-GTX-660M

O zaman 4 MB RAM ile oynamayı deneyin lütfen.

Bu arada gerginleşmenize gerek yok, zira burası bir tartışma platformu.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
    • Paradoxfan
« Yanıtla #17 : 23 Ağustos 2013, 17:12:07 »
işlemci: intel core i3-2120 cpu @3.30 ghz
ram:6 gb
ekran kartı: Asus gtx 550 ti 1 gb
windows sürümü : windows 7 ultimate
sistem türü : 32 bit işletim sistemi

oyunu nasıl oynayabilirim bu özelliklerle

very high, high, medium,low ?
Büyük ihtimal medium'da oynatır. Düşük ihtimal ise low.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
    • Paradoxfan
« Yanıtla #18 : 23 Ağustos 2013, 17:21:25 »
O zaman 4 MB RAM ile oynamayı deneyin lütfen.
Rome II sistem ihtiyaçlarında minimum 2GB, önerilen 4GB bellek yazıyor. Zaten oyunlar hâlâ 32 bit işletim sistemlerinde çalışacak şekilde yapıldığından yüksek bellek istemiyor. 64 bit işletim sistemlerinin kendisi yüksek bellek ihtiyacı duyuyor ki ben de 2 sene önce 12GB bellek aldım, Photoshop (dosyanın büyüklüğüne göre 8GB bellek kullandığı oluyor) ve aynı anda 2-3 oyun açmam gerektiği için. Yine de aynı anda birden fazla büyük bellek harcayan oyun/program kullanmayanlar için 4GB bellek yeterlidir.

Bu arada gerginleşmenize gerek yok, zira burası bir tartışma platformu.
Ben gergin değilim kardeş, herhalde sen gerildin ki böyle bir düşünce oluştu. Ekran kartını fazla kafaya takmana gerek yok, eğer dediğin gibi Shogun II'yi rahat açıyorsa Rome II'yi de açar.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
    • Paradoxfan
« Yanıtla #19 : 23 Ağustos 2013, 17:23:06 »

Fakat shogun 2 yi medium ayarlarda oynayabiliyordum. (gölge kapalı) büyük savaşlarda 20-30 FPS arası olmasına rağmen askerler donarak hareket ediyordu. Roma da da böyle birşey olabilir mi?  bnak*
Asker sayısı nasıldı peki?