Rehber: Rome 2 Aile İçi Entrikalar Ve İç Savaş Hakkında Her Şey

• 57 Yanıt
  • 41412 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı jax61

• **
  • 569
evet arkadaşlar ikinci rehberimle karşınızdayım. bugünkü meselemiz iç isyan olayı. bildiğiniz üzere rome 2 de her devlette bir  devlet yöneticisi kısmı ve burda saray soyluları bulunmakta. kartaca ve roma harici tüm devletlerde bir hanedan ailesi ve diğer aileler kısmı kartaca ve romadaysa 3 aile ve diğer aileler kısmı bulunuyor.

şimdi meselemiz şudur ki bu diğer aileler oyun süresince sizin ailenizi zayıflatmak dolayısıyla hanedanınızı yıkmak için çeşitli entrikalar çeviriyorlar. aynı şekilde siz de entrikalarla gücünüzü koruma eğiliminde olabiliyorsunuz.

bu entrikalar nelerdir  öncelikle entrika çevireceğimiz menüye bakalım..    
resimde görüldüğü üzere ulusumuzun arması bulunan yere tıklayarak entrika bölümüne girebiliyoruz... generaller üzerinden entrikalar çevirebiliyoruz.

ilkolarak kendi generallerimize yapabileceklerimiz   

mevkiyi koru : bu entrika çeşitiyle senatoda  seçtiğiniz generalin senatodaki mevkisini artırabilirsiniz. Bu entrika her türlü sizi senatodaki desteğinizi azaltır.

suikast düzenle: ulus lideriniz hariç kendi generalinize suikast düzenleyebilirsiniz ama bunu kim ister ki ?yine bu entrika da saraydaki desteğinizi azaltıyor.

diğer ailelerin generallerine yapabileceklerimiz

evlat edin: bu entrika ile rakip ailenin üyesini evlatlık alabilirsiniz.yine senatoda desteğimizi azaltan bir entrika.

suikast düzenle:görüldüğü üzere rakibin generallerine de suikast düzenleyebiliriz.parti liderleri de dahil. Yine destek azaltan bir eylem.

evlilik teklifi : bu entrika ile ailemizden birisiyle hedef generali evlendirerek partimize destek kazandırabiliyoruz. fakat dikkat. eğer partiniz  zayıf ise bu size nüfuz kazandırır. güçlüyseniz yine nüfuz kaybedersiniz.

söylenti yay: bu entrika hedef generalin saygınlığını azaltmaktadır.
Rüşvet ver : bu entrika hedef generalin partimize kabulünü sağlıyor. Artık o general bizim ailemize geçmiş oluyor.

bu entrika çeşitlerinden evlilik harici size nüfuz kaybettirir. evlilik de sadece eğer zayıf konumdaysanız size nüfuz kazandırıyor. eğer güçlü konumdaysanız yine nüfuz kaybedersiniz.

nüfuzunuzu kazanmanın yolu savaşlarda başarı sağlamak aile liderinizi savaştırarak başarılar elde etmekten geçiyor.

peki iç savaş nasıl çıkıyor.

İç savaşın çıkmasında 3 önemli sebep sayabiliriz.
1-   Eğer partiniz diğer partilere göre çok güçlenmişse saray veya senato desteği anlamında
2-   Eğer partiniz saray veya senatoda çok zyıflamışsa
3-   Eğer lideriniz hırs özelliğiyle diğer partileri rahatsız etmişse.
Bu sebeplerle ülkenizde iç savaş çıkabilir. Resimle gösterelim.

İç savaşta çıkan ordu birimiyse şöyle sınırlandırıldı. Sizin yapabileceğiniz ordu ve filo sınırı dikkate alınarak ordu çıkıyor. Eğer ülkeniz o anda 6 ordu 4 filo basabiliyorsa iç savaşta da bu ordularla karşılaşıyorsunuz. Benim seferimde 9 ordu 6 filo sınırı mevcuttu. Görüldüğü üzere 9 ordu 6 filo geldi. Yalnız bu ordu ve filolar 20 birimden değil 16 birimden oluşuyor. O anlamda bize az da olsa bir avantaj verilmiş. Tecrübe avantajını da ekleyebiliriz buna.

Şimdi iç savaşın bize ne zararı ne karı var ona bakalım. Rome 2 de iç savaş çıktığında empiredeki gibi direk başkente saldırıp kaybolmuyorlar. O anda gidilebilecek hangi şehir varsa ai oraya gidip işgal ediyor ve durmuyor. Aynen bir ülke gibi savaşıyor sizinle ve ülkenizi baştan sona işgal etmeye çalışıyor . bunu bilelim.
Peki karı nedir. İç savaş resimdeki gibi sonlandığında ,

artık ülkenizde entrika kalmıyor iç savaş tehlikesi de kalmıyor. Tamamen fetihlere yönlenebilir gönül rahatlığıyla haritayı baştan sona fethedebilirsiniz. Generallerimiz de güvende olacak diğer aile de size hizmet edecektir.onu da resimle gösterelim.

görüldüğü üzere çevrilebilecek hiçbir entrika yok. Ayrıca senato desteği de önemini yitiriyor.

En önemli sorun acaba iç savaş ne zaman çıkacak bunu nasıl bileceğiz. Arkadaşlar önceki oynadığım kartaca kampanyamda durup dururken hazırlıksızken çıktı anlayamadım. Fakat mısır kampanyamda baştan sona kadar başkentte ordu bulundurdum ve iç savaş çıkmadı. Artık kafam rahatlasın diye orduları başkente yakın yere konuşlandırdım ve başkenti boşalttım yine de çıkmadı. Senatodaki desteğimi de % 1 e kadar indirdim. Ancak deniz yoluyla başketten uzaklaştırdığımda iç savaşı çıkardım ve hemen gidip tepelerine bindim. O halde bile 9 yıl sürdü.

Anladığım kadarıya başkentte full bir ordu bulundurduğunuz taktirde iç savaş riski epeyce azalıyor. Bunu da deneyebilirsiniz. Başta saydığım 3 şeye dikkat ederseniz iç savaşı önlersiniz büyük oranda. Fakat yine de bence iç savaşı bir an önce çıkartıp imparatorluğu ilan etmek en mantıklısı.. umarım yardımcı olabilir rehberim . kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2013, 12:00:55 Gönderen: jax61 »

Krallar düşlerinde bile yalnızdırlar...

*

Çevrimdışı lordcri

• 1042
  • Türk’e kefen biçenin ölümü korkunç olur. {H.N.A}
Ynt: rehber : aile içi entrikalar ve iç savaş hakkında herşey
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2013, 23:47:56 »
Eline sağlık.tbr*

« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2013, 00:03:29 »
Rehber gayet başarılı  tebessum*

*

Çevrimdışı Binbasi

• **
  • 865
  • "Ben Demir Adam'ım!"
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2013, 00:15:42 »
Tam da Roma ile başlayacakken..

Teşekkürler tbr*

*

Çevrimdışı Çağrı Beg

• •Reis-ül Küttab•
  • 1137
  • İnsanı ölümden eceli korur.
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2013, 01:59:59 »
teşekkürler  tbr*
Caesar dedi ki: "Eski Roma yasasını yıkmadıkça onun yönteminde payıma düşeni yapamam. Tanrıların bana bağışladığı yetenek hiç meyve vermeden kurur gider."
Ama Pompeius şöyle dedi: "Yasa herşeyin üstündedir. Yasayı çiğneyenin sonu ölümdür." Caesar şöyle yanıt verdi: "Yasayı kaldırıyorum. Gücü yeten varsa buyursun öldürsün beni."
Caesar yasayı kaldırdı.

*

Çevrimdışı Panicaut

• *
  • 313
  • Total War Türkiye
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2013, 02:56:12 »
İç Savaşı kaybedersek oyun bitiyor mu ?
İMZA SİLİNDİ - BOYUT

*

Çevrimdışı jax61

• **
  • 569
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2013, 09:10:27 »
valla iç savaşı kaybetmen demek tüm ülkeyi isyancıların ele geçirmesi demek ki muhtemelen bu da senin için oyunun sonu. dedim ya iç savaş yeni bir devlet gibi fetih yapıyor ülke kuruyor. onların ordularını yokettiğinde de iç savaş bitmiş oluyor..

Krallar düşlerinde bile yalnızdırlar...

« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2013, 09:48:23 »
Benim bu oyunda anlamadığım şey, general eğer rakip ailedense biz bu generali neden güçlendireceğiz? Bu general güçlendikçe bizim ailemiz için zararlı olmuyor mu? Bir de entrika çevirmenin çok bir anlamı yok. Çünkü entrika çeviriyor ama kimin yapıp yapmadığını daha doğrusu entrika mı değil mi bilinmden otomatik olarak entrika yapıldı diye siyasi gücümüzün azalması bana saçma geldi. Bu durumda entrika çevirme olaylarının bana göre çok bir esprisi yok.
Roma bir günde kurulmadı.
Fransız Atasözü

*

Çevrimdışı DarkJoker060

• 231
  • şeytan ile barişmam yezit ile dost olmam
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2013, 10:07:12 »
sırf iç savaş için baktım fakat bir sorcam sen iç savaş için  çıkan orduları yendinmi

*

Çevrimdışı Constable

• *
  • 2742
  • (-_(-_(>_<)_-)_-)
« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2013, 10:50:51 »
İmla kuralllarina biraz daha dikkat etsn daha iyi olurdu
Elveda Forum!