Asayişin ve Gıdanın En İyi Taktiği

• 12 Yanıt
  • 7597 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı larions4

• *
  • 21
  • -Vakanüvis-
Asayişin ve Gıdanın En İyi Taktiği
« : 07 Kasım 2013, 22:10:35 »
Beyler en başında oyuna tek köyü olan bir barbar kabilesiyle başladığınızı varsayıyorum.Asayiş ve gıda en başta yeterlidir.Sonradan binaları yükseltmeniz gerek bunu hepimiz biliyoruz. Fakat bir eyaleti ele geçirdiğimizde sıkıntı biraz büyüyor.Bunun önüne geçmek için ;

Diyelimki eyaletimizde 4 tane şehir/köy var.Bu şehirlerden birine + asayiş veren binaların tamamını dikiyoruz.

Eyaletteki başka bir şehire + gıda veren binaların tamamını dikiyoruz.

BU ŞEKİLDE ASAYİŞ VE GIDA DENGEDE OLUYOR.

Eyaletteki 3. şehire ise ticaretten/sanayiden/kültür binalarından + zenginlik veren binaların tamamını dikiyoruz.

Son şehre ise garnizon sunan (askeri) binaların tamamını dikiyoruz.

Bu şekilde gıda ve asayiş binalarını sitematik bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca garnizon diktiğiniz şehir kale gibi olur(şehirdir ama iyi asker üretir) ve birde gelir gider dengeniz olur.

Bir yanlışım varsa yazın.Oyunu bir aydır oynuyorum.
Vakanüvis

*

Çevrimdışı kingGOLDBERG

• *
  • 954
  • Alae İacta Est
Ynt: Asayişin ve Gıdanın En İyi Taktiği
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2013, 22:29:04 »
Gayet mantıklı. Bazı eyaletler o kadar büyük şehirleri kapsamıyor ama. Yinede mantığın doğru. Aynı zamanda her şehre kendi içinde orantılı yapmak da mantıklı.

*

Çevrimdışı larions4

• *
  • 21
  • -Vakanüvis-
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2013, 22:32:47 »
Tabiki her şehri kendi içindede orantılamak mantıklı fakat şu an pontus la oynuyorum her şehir kendi içinde dengede fakat bir bina yükseltirken on kere bakıyorum asayiş ne durumda gıda ne durumda. Bu şekilde eyaletin tamamı daha kararlı bir şekilde dengede oluyor.
Vakanüvis

*

Çevrimdışı kingGOLDBERG

• *
  • 954
  • Alae İacta Est
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2013, 22:45:24 »
Tabiki her şehri kendi içindede orantılamak mantıklı fakat şu an pontus la oynuyorum her şehir kendi içinde dengede fakat bir bina yükseltirken on kere bakıyorum asayiş ne durumda gıda ne durumda. Bu şekilde eyaletin tamamı daha kararlı bir şekilde dengede oluyor.
Elbette takip etmek lazım

*

Çevrimdışı betterbocek

• *
  • 34
  • Αλέξιος Α' Κομνηνός
« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2013, 10:03:39 »
O şehirlerden herhangi birini kaybettiğinde vay haline!

Bence çok yanlış bir strateji, mutlaka her şehrin kendi içinde bir dengesi olmalı. Aksi takdirde gıda şehrini kaybettiğinde açlıktan, asayiş şehrini kaybettiğinde kölelerden, askeri şehri kaybettiğinde askersizlikten, kültürel ve zenginlik şehrini kaybettiğinde ise parasızlıktan telef olursun.

Ha ben hiç şehir kaybetmem diyorsan o ayrı. Ama bazen peşi sıra gelen şansızlıklar en kolay seviyede bile şehir kaybetmene sebep olabiliyor, dikkatli olmak lazım.

*

Çevrimdışı larions4

• *
  • 21
  • -Vakanüvis-
« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2013, 14:33:21 »
O şehirlerden herhangi birini kaybettiğinde vay haline!

Bence çok yanlış bir strateji, mutlaka her şehrin kendi içinde bir dengesi olmalı. Aksi takdirde gıda şehrini kaybettiğinde açlıktan, asayiş şehrini kaybettiğinde kölelerden, askeri şehri kaybettiğinde askersizlikten, kültürel ve zenginlik şehrini kaybettiğinde ise parasızlıktan telef olursun.

Ha ben hiç şehir kaybetmem diyorsan o ayrı. Ama bazen peşi sıra gelen şansızlıklar en kolay seviyede bile şehir kaybetmene sebep olabiliyor, dikkatli olmak lazım.

Doğru diyorsun kardeşim fakat 2 yada 3 eyalete sahip olduğunda diplomatik gücünde iyiyse sıkıntı olmaz sanırsam  melek*
Vakanüvis

*

Çevrimdışı J4

• *
  • 114
« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2013, 23:44:06 »
arkadaşlar asayişi ve gıdayı dengelerken asayiş eyalete özel bir olaydır.gıda ise ülke çapında.bu yüzden eyaletinizdeki köylerin özelliklerine göre hareket edin.herşeyden önce her eyaletin başkentinde bir dini asayiş binasını fulleyin ikincisi şehir merkezi kısmındaki asayiş binasını fulleyin.köylerde ise bir tarım binası yanına bir de en fazla asayiş veren dini binadan dikdiniz mi tamamdır.bu klasik taktiktir.bunu eyaletinizdeki binalar göre şekillendirirseniz daha da kazançlı olursunuz.örneğin ; bazı eyaletlerde şarap olur şarap hatırladığım kadarıyla sadece gıda götürüyor bu yüzden +10 asayiş cebinizde kalıyor.o +10 asayiş ile tarım binasını fullediniz mi hem asayiş kaybınız olmuyor hem de geriye fazlan gıda kalıyor.ben tebliğlerimi bana fazladan gıda getircek yerlerde yayınlarım.mesela tarım köyleri olan eyaletler ya da çarşı veya demir köyleri gibi hem gıda hem de asayiş istemeyen sadece birini isteyen köylerin olduğu eyaletlerde.bir eyaletten bu şekilde +40 gıda alabiliyorsunuz böylece diğer birkaç eyaletinizde gıdaya çok fazla yüklenmeden diğer binaları yapabilirsiniz.para getirsin diye sanayi binası falan yapmaya çalışmanıza gerek yok arkadaşlar.eyaletinizdeki (üzerinde çarşı yazanlar hariç onları en fazla 2.seviyeye kadar geliştirin.) köyleri ve özellikle başkentleri geliştirmeniz para ihtiyacınızı karşılıyor emin olun.bazı eyaletler mesela makedonya parasal açıdan direk bir getiri getirmese bile farklı kaynaklar barındırdığı için o kaynaklar ticaret yoluyla size çok fazla bir getiri sağlar.makendonyayı ben gıda eyaleti olarak kullanırım genelde 1700 getirisi olur ama köylerini fullediğim için ticaret için gerekli olan kaynak çok oluyor.ticaret yaptığımda gördüm ki 3 devlet ile ticaret yaparken sadece o iki kaynağı satıyordum ve ticaret getirim toplamda 3000-4500 civarı idi yani makedonyanın dolaylı yollarla birlikte toplam getirisi 4500 ile 6000 arası oluyor.size bir tavsiyem başkent ile birlikte toplamda 2 yer olan olan eyaletlerde asayiş fazladan kalabiliyor bu tip yerlere araştırma binası ya da fazlan getiri için sanayi binaları dikebilirsiniz.bu tip yerler fazlan para için idealdir.

*

Çevrimdışı jax61

• *
  • 569
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2014, 11:55:52 »
up

Krallar düşlerinde bile yalnızdırlar...

*

Çevrimdışı III.Murat

• *
  • 40
  • Total War Türkiye
« Yanıtla #8 : 07 Mart 2015, 10:37:23 »
Taktiğin mantıklı fakat bende daha çok beterböcek  ve j4 arkadaşların anlattığı şekilde oynuyorum. Ulusum selevkos olduğu için medya ve sardes dışında hiçbir komşum rahat durmuyor. eyalet sınırlarımı boş bulunca dalıyorlar. Özellikle çöl kültürüne sahip kabileler. Eyaletteki her şehre/köye asayiş ve gıda binalarını öncelikli ve fix olarak kurmak lazım. Savaş zamanı veya sınır kentlerime ani saldırı olduğunda ne ekonomi nede asayiş sarsılıyor. Ayrıca her tur asayiş ve gıdayı takip edip müdahele etmek ulusumuzun istikrarı için şart. Birde oyunun tadı böyle çıkıyor ve keyifli oluyor oynaması  skl*
« Son Düzenleme: 07 Mart 2015, 12:04:14 Gönderen: III.Murat »

*

Çevrimdışı kingGOLDBERG

• *
  • 954
  • Alae İacta Est
« Yanıtla #9 : 07 Mart 2015, 17:59:37 »
Aklıma gelmişken sormak istedim ; Bazen bi eyaletin bi şehrinde mesela askeriye ağırlık vermek istiyorsun ama askeri bina çıkmıyor. Örneğin italya da  roma şehrinde balistayı çıkartan ( şuan aklıma gelmedi ) binayı direk şehir genişletme seçeneğinde göremiyoruz. Ama atıyorum neapolis de çıkabiliyor. O yüzden önceden kestirip şu şehirde şunu çıkarıtırm diyemiyoruz.
Var mı bu konuda kesin bilgisi olan ?