Avrupa Hunları'nı Ve İmparator Attila'yı Tanıyalım

• 58 Yanıt
  • 8186 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Eminnn

• *
  • 2337
  • ( ALLAH ) için yaşar, ( ALLAH ) için ölürüz.
Ynt: Avrupa Hunları'nı Ve İmparator Attila'yı Tanıyalım
« Yanıtla #20 : 28 Eylül 2014, 20:16:46 »
Macarlarla türkler arasında bir akrabalık yok. Macarları bugün ve geçmişte oluşturan 9 konfedere  boydan 3 türktür. Akrabalık oradan ve macar tarihçilerde zaten attilanın macar değilde türk olduğunu zaten söylüyor. Attilaya her iki halkta atamızdır diyor bu normal çünkü kendi toprakları üstünde kurulan bir imparatorluk.
Seddi aşacağız,
        Güneş 'in zaptı yakın.

Baba I. Emin

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2484
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #21 : 28 Eylül 2014, 20:57:48 »
Hunlar sadece Avrupa'ya gidenlerden oluşmuyor gençler açın bakın sadece Çin boyundurluğu altında kalmak istemeyenler gidiyor Avrupa'ya göçüyor.
Daha sonralarında Orta Asya'da Asya Hun Devleti kuruluyor.

*

Çevrimdışı mh051020

• Türk
  • *
  • 2958
  • Fırat Yılmaz Çakıroğlu 1991-∞
Re: Avrupa Hunları'nı Ve İmparator Attila'yı Tanıyalım
« Yanıtla #22 : 29 Eylül 2014, 21:55:18 »
  Tartışmayı anlamadım. Hunlar Türktür Macarlar da Hun eğer Slav asimilasyonuna maruz kalmış olsalardı Bulgarlar gibi olurlardı. Bir gün hepimiz Altay dağlarında buluşacağız.

*

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

• *
  • 2484
  • Ebu Zerdüşt
« Yanıtla #23 : 29 Eylül 2014, 22:02:34 »
@mh051020

Tanrı Dağların'da buluşmak daha iyi kalıcı bir cümle olabilirdi.

*

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

• Forumun Araþtýrmacýsý
  • *
  • 5308
« Yanıtla #24 : 29 Eylül 2014, 23:46:06 »
Milletlerin kökeni adlı topicimin 18. sayfa 172. mesajında Macarlar konusunda bir link verdim.
http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=97003.170
Oradan bakabilirsiniz.  tbr*
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2014, 23:46:22 Gönderen: bozkirsovalyesi »
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----

Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

*

Çevrimdışı * Halife *

• *
  • 12437
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
« Yanıtla #25 : 30 Eylül 2014, 13:45:27 »
Yrd. Doç. Dr. bir adam, ülkemizdeki belkide tek Avrupa Hunları ve Attila üzerile çalışma yapan birisi, sağdan soldan çevirme de değil bizzat İmparator Attila döneminde yaşamış birinin latince eserinden çeviri yaparak dilimize kazandırmış bir araştırma görevlisi var ortada. Adam 6 saat Murat Bardakçı ve Fatih Altaylı gibi zor adamların önünde program yapıyor, anlatıklarında akademik olmayan unsur yok, belli ki bu işin literatür araştırmasının dibine vurmuş.

Oit istersen kendini camdan aşağı at hem bu laubaliliğinle hem de anlatıklarını doğrulayacak bir kanıt verememen ve hele ki şu cümlenle benim bu çıkışımın ne kadar haklı olduğunu gösterdin.

Bu bana mantıklı gelmiyor çünkü kökeni Macar olmasaydı Macar halkı için bu denli efsanevi ve ulu olmazdı.

"BENCELERLE" TARİH olmaz. Sana mantıklı gelmesini mi bekleyeceğiz?

Attila, belli toplumların ya sahiplendiği ya da lanetlediği bir şahıstır. Ayrıca işte Asya'dan bazı topluluklarla olan akrabalıklar yakınlıklar da bu durumları körüklemiştir.

Bu arada Ali Ahmetbeyoğlu'nun kitapları:

* Attila'nın Sarayı'nda Bir Romalı & Grek Seyyahı Priskos'a Göre Avrupa,
* Avrupa Hunları,
* Grek Seyyahı Priskos'a Göre Avrupa Hunları, 
* Sorularla Eski Türk Tarihi,
* Türkistan Seyahatnamesi,
* Afganistan Üzerine Araştırmalar, 
* Avrupa Hun İmparatorluğu
* Kafkas Dosyası

Not: Adam tek, ne derse doğru der demiyorum. Ama latinceden, tarihin yöntembilimine göre 1. kaynaktan çeviri, boru değil boru  tebessum*

Tartışma çıkmaz diye pohpoh yapılacağına da artık bu sitede secere çıkarma işlemlerine bir dur denilse ya, ne güzel olur.

Bence haddini aşmışsın. Ben "tartışma çıkmaz" diyen benim. Bunu derken de üyelere güvenip güzelce istişare ederler dedim ama senin gibi "bana mantıklı gelmiyor" diyerek tarihi mevzuları istişareden münakşaya çevirebileceklerin var olabileceğini düşünmedim.

« Yanıtla #26 : 30 Eylül 2014, 20:21:42 »
Halife senin bu çıkışını nereden tutsam elimde kalır. Ben kendi çabalarımla yaptığım araştırmalara dayanarak konuşuyorum. Tartışma belirli seviyede olduğu sürece iyidir belki yanlış biliyorumdur öğrenirim ne var bunda?

Bana laubali dedin diye laubali olmuyorum biliyorsun değil mi? Bana davranış konusunda fikirler vereceğine elestri yapmayı bilmeyen ve hadsizlik yapanlara fikir ver. Hatta Attila nın ırkından çok bu konuya yoğunlaşırsan bu sitede sağlıklı bir şekilde paylaşım yapabiliriz. Bu forumda bu tür konularda çıkan tartışmaları ve söylenen sözleri benden ıyi bilirsin.  Diyelim ki ben yanlış şeyler söyledim. Bunu cahillik olarak hakaret edermişcesine söylemek asıl laubalilik, hadsizliktir ve sen bunu göremediğin için objektif değilsin. Bu konuda hakkında yanılmışım.

Bencelerle Tarih olmaz ama TEK TARAFLI tarih de olmaz. Sana birgün düşüncelerimi destekleyen kaynakları atacağım buradan. Bu sözlerini unutma.
Bıraktı.

*

Çevrimdışı okan

• *
  • 92
  • Total War Türkiye
« Yanıtla #27 : 30 Eylül 2014, 20:56:56 »
Bu arada ben cahilliği hakaret amaçlı söylemedim.Cahillik bir insan için hakaret değildir.

*

Çevrimdışı okan

• *
  • 92
  • Total War Türkiye
« Yanıtla #28 : 30 Eylül 2014, 21:10:56 »
Halife senin bu çıkışını nereden tutsam elimde kalır. Ben kendi çabalarımla yaptığım araştırmalara dayanarak konuşuyorum. Tartışma belirli seviyede olduğu sürece iyidir belki yanlış biliyorumdur öğrenirim ne var bunda?

Bana laubali dedin diye laubali olmuyorum biliyorsun değil mi? Bana davranış konusunda fikirler vereceğine elestri yapmayı bilmeyen ve hadsizlik yapanlara fikir ver. Hatta Attila nın ırkından çok bu konuya yoğunlaşırsan bu sitede sağlıklı bir şekilde paylaşım yapabiliriz. Bu forumda bu tür konularda çıkan tartışmaları ve söylenen sözleri benden ıyi bilirsin.  Diyelim ki ben yanlış şeyler söyledim. Bunu cahillik olarak hakaret edermişcesine söylemek asıl laubalilik, hadsizliktir ve sen bunu göremediğin için objektif değilsin. Bu konuda hakkında yanılmışım.

Bencelerle Tarih olmaz ama TEK TARAFLI tarih de olmaz. Sana birgün düşüncelerimi destekleyen kaynakları atacağım buradan. Bu sözlerini unutma.

Öncelikle senin bildiğin yanlışsa; belki bu sitede sana inanan arkadaşlar var ve bu konu hakkında çok bir şey bilmiyorlar, sen onları yanlış yönlendirmiş oluyorsun.O yüzden bir şeyler söylerken veya savunurken daha dikkatli olman gerekir.Eğer elinde kaynaklar varsa bunlarla gel, paylaş bizde yararlanmış oluruz bunda bir yasak mı var?

« Yanıtla #29 : 30 Eylül 2014, 21:16:44 »
Birşey daha ekleyeceğim.Örnek vereyim; Ben objektif olmak zorunda değilim. Kendi inandığım değerleri sonuna kadar savunurum. Ama sen objektif olmak zorundasın. Bu site senin fakat biz olmadan senin olmasının bir anlamı yok. Birini görmezden gelerek diğerine çıkıştığın başlıkta ancak bir tarafı bitirirsin ve bu sana birşey kazandırmaz. Modların bile senden daha tarafsız olduğunu düşünüyorum. Tarafsız olamayacaksan en kısa yoldan kellemi al kendi tabirinle. Cümle aleme de ibret olur.   

@okan Tanımadığın insanlar hakkında öyle yorumlarda bulunman doğru değil. Yanlış biliyorsun ile yarı cahil sözü arasında dünya kadar fark var. Ben kendi söylediklerimi yanlış bulmuyorum. Okumayı ve araştırmayı severim ve oluşturduğum karma bilgilerle düşüncelerimi savunuyorum. Bu sitedeki insanlar Macarların asimile olmadığını ve her sene soylar toplantısı düzenlediğini de benden öğrendi Selametle arkadaşım.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2014, 21:48:16 Gönderen: Oit1903 »
Bıraktı.