Avrupa Hunları'nı Ve İmparator Attila'yı Tanıyalım

• 58 Yanıt
  • 10062 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimiçi [Haccı]Emmi

• *
  • 2544
  • Ebu Zerdüşt
Ynt: Avrupa Hunları'nı Ve İmparator Attila'yı Tanıyalım
« Yanıtla #50 : 07 Ekim 2014, 16:50:25 »
@alboratunay

Arkadaş sahalara dönmüş anlaşılan.Irkın güçlüsü vardır güçsüzü vardır ve büyük balık küçük balığı yer bu şimdi için de geçerli hala Afrika'da ihaleler rüşvetle alınıp halk köpek gibi çalıştırılıyor.

*

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

• Forumun Ara?t?rmac?s?
  • *
  • 5308
« Yanıtla #51 : 08 Ekim 2014, 04:42:01 »
Önce bütün Hun İmparatorluğu Türk idi. Karşı fikirler üretilince Macarlar ve diğer kavimler Türklükten çıktı sadece komutanlar, generaller Türk oldu. Lafı getirdikleri yer de şu " Siz tek başınıza bir hiçsiniz, birkaç Türk bir oldu bütün Asyayı topladı savaşa gittik. Hep bizim atalarımız sayesinde kazandık sizde adam oldunuz. " Sonra tek taraflı Tarihle de illa buna inanacaksınız diye diretmeler, küçümsemeler vesaire. Komik işler bunlar. Yazacak çizilecek çok şey var ama artık bunun tartışması yapılıp Attila gibi ulu bir önder buna alet edilmesin. Esas konu ırk değil zaten. Önümüzdeki Kurultaj için bir konuşma hazırlayacağım bu konu hakkında.

Küçük bir şey; Milletlerin zayıflığından söz açanlar Janos Hunyadi gibi bir generalin Osmanlıya nelere mâl olduğunu da biliyordur herhalde. Yoksa Janos da mı Türk? Kesin öyledir.

Aslında iyi bilmişsin gerçektende Türk kökenliymiş.  dl*

http://en.wikipedia.org/wiki/Notable_people_of_Cuman_descent
Alıntı
John Hunyadi, his name is of Cuman origin and his ancestors had Cuman names.

Gerçektende Janos Hunyadi  aslında Kuman Türkler' indenmiş.  tebessum*

------------------------------------------

Konuya gelirsek Macarlar Türk değil. Avrupa Hunlar' ı ile ilgileri zayıf. Onlarda kendilerini Hun sayar ama bunun nedeni Macaristan' ın ilk hükümdar
ailesinin Hun imparatoru Attila' nın soyundan iniyor olması. Bu hanedan 1300 lerin başına dek Macarlar' ı yönetti.

Macarlar aslında Hun imparatorluğu döneminde Avrupa' da bile yoktu. Çok sonradan geldiler.

Hunlar ise tabi ki Türk kökenliydiler. Ama hepsi Türk olamaz. Bir kısım Moğol kabilesi de vardı. Fakat siyasi erk sahibi olanlar bu topluma rengini
verenler yalnızca Türkler' di. O devrin Moğolar' ıda zaten bir siyasi birlik kuramayacak kadar ilkeldiler. Hunlar doğu ve orta Avrupa' da bir çok
kabileyi de egemenlik altına aldılar. Germen- Slav- İranlı- Fin- Kafkas kökenli halklar. Yaklaşık 45 milletin Hun egemenliğine girdiği anlaşılıyor.

Bunlar da Hun egemenliğinde olsalar da ülkeyi yönetenler Türk' tü. Bugün ABD de çok daha fazla etnik gurup var. Ama egemen kitle WASP
(white Anglosaxon protestant) denen beyaz - İngiliz kültürlü - protestan nüfustur.

---------------------------------------

Bir millet yaşadığı koşullar yüzünden değişik gelenekler ve kültürler yaratır. Bu yüzden de güçlü veya zayıf milletler ortaya çıkar. Bazı milletler
de bir dönem güçlü karakterdeyken- bir dönem güçsüz karakterli olurlar. Bu ırkla değil çevresel koşullar ile ilgili bir durum. Yoksa ki et ve kan hiç
bir ırkta farklı değildir bunlar herkeste kırmızıdır. Milletleri güçlü yada zayıf yapan şey o dönemlerdeki çevresel koşulları ve gelenekleridir.

--------------------------------------- 

Batılı toplumlar emperyalist üstünlük iddiasından hiç vazgeçmediler. Başka toplumların kültürlerini kıskanıyor ve onların uygarlık geçmişlerini
uyduruk tezlerle yıpratmaya çalışıyorlar. Buna biz de dahiliz. Türkler' in tarihteki varlığını olduğundan az göstermek için yırtınıyorlar.

Yalnız bu alanda böyle değil her alanda böyle. Hun imparatorluğundaki Türk katkısını az göstermek için bir şeyler uydurmaya çalışıyorlar.
Onlar hala kitaplarında eskimiş tezlerini yazarlar. Oysa ki geçen zaman içinde yeni şeyler de bulundu artık Avrupa Hunlar' ının bir Türk devleti
olduğuna dair daha fazla kanıt var. Şuradaki iki sitede çok iyi bilgiler bulabilirsiniz.

http://www.turkfederasyon.com/index.php/uelkuecue-hareket/bilgeturkluk/turktarihi/hunlar/avrupahun

http://www.turktarihim.com/Avrupa_Hun_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu.html

« Son Düzenleme: 08 Ekim 2014, 04:53:53 Gönderen: bozkirsovalyesi »
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----

Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

« Yanıtla #52 : 08 Ekim 2014, 19:53:07 »
Osmanlı Padişahlarının soyu hakkında ne düşünüyorsun? Valide Sultanların yabancı kökenli olduğunu biliyorum. Örneğin Fatih Sultan Mehmet Han ın annesi Fransızmış. Yahudi olduğu da söyleniyor. Alıntıladığın Vikipediye göre ırklara bakarsak Fatih Fransız. Aman Allahım! Hakarete bak(!)

Eminim öyledir. Eminim bizler ondan Attilayı bu kadar çok seviyoruz. Haha! Bu eksantrik hayallerinize ve taraflı tarihinize daha fazla katlanmayacağım. Mantığa bak ya hu, Macarlarla en çok etkileşimde olan halk Kumanlar. İki halkın karışması gayet doğal. Karışmayan safkan halk mı varmış? :) Doğru ya, pardon. Türkiyede saf Türkler yaşıyordu unutmuşum. Türklerden önce Anadoluda yaşayan ırklar da bir anda ortadan kaybolmuştur.  Bu sizin zihniyetiniz. Bu zihniyette olduğunuz için ancak kendi düşüncelerinizi kabul ettirdiğiniz milletler dostunuz.

Kaldı ki benim yarım Türk. Anlatamıyorum ama ben Türklükten gocunmuyorum. Sorun ırk değil. Vallahi bak. Yazdığım günden beri ortak değerleri savunuyorum. Sorun herşeyi kendinize mâl ediyor oluşunuz. Sadece sizden olanların yapabildiğini sanıyorsunuz. Buna da sadece siz inanıyorsunuz.
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2014, 22:57:16 Gönderen: Oit1903 »
Bıraktı.

*

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

• Forumun Ara?t?rmac?s?
  • *
  • 5308
« Yanıtla #53 : 08 Ekim 2014, 22:22:52 »
Janos Hunyadi kökeni ne olursa olsun kendini Macar sayıyordu yani Macar demektir.

Bir insan kendini hangi milletten sayıyorsa o milletten sayılmalıdır. Bu bir gerçek. (ancak bu benim fikrime göre hiç etik değil)

Bunu bir gerçek olarak kabul ediyorum ama şahsen insanların böyle davranmasını doğru bulmuyorum.

--------------------------------------------------------

Zaten konu bu değil. O konuda konuşmak isteyen başka bir topic açsın.
Bu konuyu ırk kavgasına çevirmeyin. Konu Avrupa Hunlar' ı ne diyecekseniz o konuda konuşun.

Avrupa Hun devleti tarihte Türkler tarafından kurulan 150 civarında devletin en büyük 16 sından biridir.

Linklerde Hunlar ile ilgili gayet güzel bilgiler var. Onları okuyup kendi yorumlarınızı burada paylaşmanızı bekliyorum.  tebessum*
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----

Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

*

Çevrimdışı okan

• *
  • 92
  • Total War Türkiye
« Yanıtla #54 : 08 Ekim 2014, 22:54:27 »
Vay arkadaş! Bu tartışma hala devam mı ediyo...

*

Çevrimdışı okan

• *
  • 92
  • Total War Türkiye
« Yanıtla #55 : 08 Ekim 2014, 22:59:41 »
Beyler boş verin, kim neye inanmak istiyorsa ona inansın.Sadece kanıtınız yoksa bişey söylemeyin yanlış biliyorsanız bilmiyen kişileride yanlışa yönlendirmiş olursunuz.Aslında olaya şöyle bakmak gerekiyo, kişi kendini ne hissediyorsa odur.

*

Çevrimdışı Çağrı Beg

• ?Reis-ül Küttab?
  • 1137
  • İnsanı ölümden eceli korur.
« Yanıtla #56 : 08 Ekim 2014, 23:11:45 »
Artık bu muhabbetten gerçekten sıkıldım bu forumda bir tartışma konu kilitlenmeden veya silinmeden kendi kendine bitmeyecek mi merak ediyorum.

@Oit1903
Arkadaşım bak ben öyle yok truvalılar Türktü, yok kızılderililer Türktü diyen tayfadan değilim ama Hunlar konusunda durum bu kadar belirsiz değil. Ortada kaynaklar var, genel kabul görüp tarihi biçimde desteklenmiş yargılar var. Senin tam olarak neyi savunduğunu ben anlamadım. Kimsenin safkan olmadığını biliyoruz zaten bu bir antitez değil ki. Ben Türküm ama daha gerilere gidince ailenin kadınlarında lazlık ve kürtlük de var ama genel olarak soyumuz Türk ama safkan değil olamaz da. Bir fransız da bir ingiliz de keza öyledir çok gerilere giderlerse işin içine bir sürü millet girer. Bunların konuyla ne alakası var anlamadım. Ayrıca soy erkeklerden ilerler benim bildiğim. (kan demiyorum soy)

Bu forumda olan veya olmayan tarihi az çok bilen insanlardan ben kimsenin bugünkü Macaristan sınırları içinde yaşayan insanların Hunların ardılları olmadığını düşündüğünü zannetmiyorum burada bir sıkıntı yok. Ama Macarlar da sadece Hunlardan oluşmuyor çünkü Attila zamanında Hunlar birçok halkı boyunduruğu altında tutuyordu. Macarların atalarının fin-ugor, onogur (on-oğuz) ve hunlar olduğu söyleniyor neyse burası çok önemli değil konumuz bu değil çünkü.

Normalde benim bildiğim Macarlar lider ve kurucu olarak 896 yılında macaristana gelip yerleşen Arpad'ı kabul eder. Ancak her halk doğal olarak kendine şanlı bir geçmiş edinmek ister ve Attila'da bunun için biçilmiş kaftan. Macarların Attilayı sahiplenmesi doğal çünkü yukarda da dediğim gibi bugünkü macaristan sınırları içinde yaşayan insanların soyları hunlara (ve o bölgedeki boyunduruğu altındaki halklara) dayanıyor. Bak buna itiraz eden olduğunu zannetmiyorum. Ama biz Hunlar kimdir diyoruz nerden gelmişlerdir?

Hunlar yazılı kaynağa sahip olmadıkları için bazı şeylerden emin olmak çok zor ancak tarih sadece yazılı kaynaktan oluşmaz. Araştırmalar neticesinde bulunan eşya, kıyafet, eserler ve ya başka ülkelerinde kaynaklarından yararlanılır. Hunların isminin Çin kaynaklarında ve dünyanın diğer her yerinde Xioungnu olarak geçtiğini biliyorsundur umarım. Evet Türk kavramı çok geniş bir çevreyi ve bir sürü kavmi kapsıyor ama bu Xioungnu'ların bir Türk kavmi olmadığı anlamına gelmez.

Ünlü tarihçi ve gezgin John Man'ın "Attila: The Barbarian King Who Challenged Rome (2005)" kitabında Hunların, Çinlilerle savaşıp 2'ye bölünen Xioungnu konfederasyonunun güneyde kalıp çin egemenliğine giren kısmı değil kaçıp batıya göç eden kısmı olduğu açıkça ve belgeli olarak anlatılıyor. Tabi bu göç ikiyüzyıl sürüyor. Ne kadar halkla savaşıp kültürel etkileşime girdiklerini söylememe gerek yok sanırım. Okumanı tavsiye ederim gerçek anlamda tarafsız bir kitap. Çünkü Attilanın Macarlar için de ne ifade ettiğini çok güzel anlatıyor.

Sana değer verdiğim için ve doğrusunu öğrenmeni istediğim için üşenmedim yazdım ayrıca lütfen forumu bırakma farklı düşünce ve seslere her zaman her yerde ihtiyaç vardır tbr*
Caesar dedi ki: "Eski Roma yasasını yıkmadıkça onun yönteminde payıma düşeni yapamam. Tanrıların bana bağışladığı yetenek hiç meyve vermeden kurur gider."
Ama Pompeius şöyle dedi: "Yasa herşeyin üstündedir. Yasayı çiğneyenin sonu ölümdür." Caesar şöyle yanıt verdi: "Yasayı kaldırıyorum. Gücü yeten varsa buyursun öldürsün beni."
Caesar yasayı kaldırdı.

« Yanıtla #57 : 08 Ekim 2014, 23:28:17 »
Bu tartışma benim için kapandı.

Hunlar Türklerin, Macarların, Finlilerin ve diğer ırkların ortak noktası ve hepimizin atası. Benim karşı çıktığım şey sadece bir ırka ait olarak görülmesi. Sizin için ne kadar değerliyse bizim için de o kadar değerli. Sorun sadece " biz " yaptık olayı. Hepimiz o davaya ortaktık. Dinimiz herşeyimiz aynıydı kanlar da karışmıştır elbette ama burada asıl sorun ırk degil zaten. Kendimi ifade edebilmişimdir umarım.

Eyvallah, iş aşağılamaya ve mahalle ağzına varınca insan sinirleniyor. Objektif düşüncelerin için teşekkür ederim.
Bıraktı.

*

Çevrimdışı BalkaN WolF

• 31
  • POMAK
« Yanıtla #58 : 08 Ekim 2014, 23:29:34 »

Sorun herşeyi kendinize mâl ediyor oluşunuz. Sadece sizden olanların yapabildiğini sanıyorsunuz. Buna da sadece siz inanıyorsunuz.
  KESİNLİKLE KATILIYORUM tbr* tbr* tbr* tbr* tbr*