Uzun mızraklılara karşı taktik?

• 9 Yanıt
  • 4329 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uzun mızraklılara karşı taktik?
« : 24 Şubat 2015, 13:41:46 »
Arkadaşlar özellikle bu yunan kültürüne sahip devletlerde olan uzun mızraklı askerlere karşı nasıl bir taktikle savaşmak lazım?

Karşılarına kılıçlı askerleri koydum dümdüz ettiler valla :)

*

Çevrimdışı mohan55

• **
  • 539
  • Sultan Mete Han
Ynt: Uzun mızraklılara karşı taktik?
« Yanıtla #1 : 24 Şubat 2015, 14:21:53 »
Arkadaşlar özellikle bu yunan kültürüne sahip devletlerde olan uzun mızraklı askerlere karşı nasıl bir taktikle savaşmak lazım?

Karşılarına kılıçlı askerleri koydum dümdüz ettiler valla :)

diğer oyunlarda ben öyle birlikleri en sona bırakıyorum.once dusman atlilarini ve menzillilerini alıyorum.sonra kendi suvarilerimle de dusman benim piyadelere saldirirken arkadan charge circle yaparak alıyorum.mizraklilar  iki üç taraftan saldırdığın zaman daha kolay eriyorlar. ;)

« Yanıtla #2 : 24 Şubat 2015, 14:24:17 »
Quinctius Flamininus'un Cynoscephalae Savaşında yaptığı şeyi yapacaksın yani "Manipulus Tertibi" (Romalılar bu taktiği Samnit Savaşlarında keşfetmişlerdi) Ordunun en ön safında Velitesi koymayı unutma. Zaten mızraklılar esnek değillerdir bunlara karşı Velites'i ve auxiliary'i birlikte kullanırsan daha başarılı olursun. Romalılar Makedon Savaşlarında bu taktikleri uygulayarak büyük başarı kazandılar anahtar kelime: Hareketlilik ve 3'lü sistem

« Son Düzenleme: 24 Şubat 2015, 14:50:30 Gönderen: Head Cook »
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

« Yanıtla #3 : 24 Şubat 2015, 15:55:52 »
Lejyon kullanmayım mı peki?

« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2015, 14:41:38 »
Lejyon kullanmayım mı peki?
Lejyon kullanacaksın ama Romalılar gibi 3'lü sistemde savaşcaksın ön tarafa Velites arkasına Hastati ve Principes en arkaya da Triari'yi koyacaksın eklediğim video'da da bu sistem anlatılıyor.
Gidici olduğum kadar yaptıklarım baki.

« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2015, 14:09:12 »
mızraklıdan kasıt kargılı demişsin sanırım evet kargılıya karşı önden hiç savaşılmıyo mızraklardan geçilmiyo o yüzden yandan veya arkadan saldırmayı dene veya menzillilerle zayıflat,yıprat  ortadan boşluktan kılıçlı askerlerini sok falankslılara yandan ve arkadan dal, biraz karışık oldu galiba  kah*

Ya bir yol bulacağız,ya da bir yol yapacağız. 

Hannibal Barca

« Yanıtla #6 : 24 Mayıs 2015, 15:56:12 »

1-Menzilli birimlerle düşman hatlarını zayıflat.
2-Süvari birimleriyle arkalarına dolaş.
3-ElindekiKılıçlı birimleri kargıcıları çapraza alacak şekilde konumlandırıp yaklaşana kadar yürüt.
4-Yaklaştıklarında süvariler ile birlikte düşman üstüne koştur.
(Unutma önce Kılıçlı birimler saldırmalı)
(General varsa önceden kesmeye çalış bunun için 3-4 süvari bulundurmalısın.)
Özgürlüğünü güvenliği için feda edenler hiçbirini hak etmiyordur.

*

Çevrimdışı Lucius maximus scpio

• *
  • 1
  • Aequitas Veritas
« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2016, 14:56:30 »
Ben kendime özgü işe yarayan bir taktığım var  atış yapan atlı bölükleri kullan ağır atış veya alevli olsun kilicli boluklerinle bodoslama gir atıcı atlilarini düşmanın arkasına dolastir arkadan olabildigince yaklaşıp ateş aç böyle yaparsan düşman ana hattından bir kaç bölüğü sana yonlendiricek senin kiliclilar açılan bosluklardan düşmanı saracak hatlari dağılan düşman senin atlilarina yonlendirdigi bolukleri ana hatta gönderirken sen tekrar arkadan ateş aç  onlar sana dönmeden ana hatta gidicek mühimmati biten atlilarinida daha sonra arkadan saldır bırak saldır bırak spartan hoplite bile olsa ok veya mizraga sürekli dayanamaz
Libertiner homines id quod volunt credunt
Gaius Julius Caesar

*

Çevrimdışı Nyks022

• *
  • 4
  • Ruhunuzu satmayın! Kiralayın.
« Yanıtla #8 : 19 Temmuz 2016, 22:38:12 »
Benim kullandığım yöntem biraz kayıplı aslında. Her birliğimde en az 4-6 birlik atlı bulundururum. Piyadeler ile çatır çutur ortadan girişirken atlılar ile iki kanattan etraflarını sararım. Atlıların dolanıp arkadan vurana kadar biraz adam kaybediyorsun ama çok dokunmuyor şahsen.
Ben düşmanlarımla başa çıkabilirim. Tanrı beni dostlarımın kötülüğünden korusun.

..Voltaire.. 1694-1778

*

Çevrimdışı Diesel

• **
  • 3955
  • ~ Brotherhood Of Steel ~
« Yanıtla #9 : 19 Temmuz 2016, 23:04:53 »
Rome 2 çok oynamamışımdır ama genelde bu tarz birliklerle uzun menzilli birlikler karşı karşıya gelir.Zaten azaldığında Hoplite'ların yaptığı Shieldwall dediğimiz mevzunun oluşturduğu defans azalacaktır.
dizel