[Hikaye]Devlet-i Aliyye 1.Bölüm -Devlet Dağılıyor Mu ?-

• 8 Yanıt
  • 1937 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Geçen ay almıştım NTW'yi.Bütün campaignler bittikten sonra Osmanlıyla açtım.Oyun tam hikaye olacak şekilde ilerleyince bunu yazıya dökeyim dedim.Umarım iyi bir şey çıkar ve ilgi olur hikayeye.Vh/Vh oynuyorum.Olaylar genellikle hayali ..

1.Bölüm -

Napolyon'un Mısır'ı işgalinden sonra Devlet-i Aliyye iyice karışmıştı.Vaktiyle nice zaferler kazanmış,etrafa şan saçmış yeniçerilerden eser kalmamıştı.Adam kayırmalar artmış ve bazı yeniçeriler halktan resmen haraç keser olmuştu.

Sultan Selim buna derhal son verilmesi gerektiğini düşünüyordu.Ocağın lağvedileciğini anlayan bir grup yeniçeri,Sultan Selim'i indirmek için ayaklandılar.Yerine amca oğlu Mustafa'yı geçirmek istiyorlardı.Bunu fırsat bilen Mustafa ocaktaki diğer yeniçerileri de kendi yanına çekti.Lakin biz Sultanımıza ihanet etmeyiz diyenler de yok değildi.Hal böyle olunca 1805 yılının başlarında Selim yanlıları ile Mustafa yanlıları çarpışmak için ordularını topladılar.Ancak bu iç savaşı fırsat bilen Avusturya;Moldovya ve Eflak'ı ilhak ederek Karadeniz'e kadar ulaşmış;Mehmet Ali Paşa da Mısır'da kendi egemenliğini ilan edip Suriye önlerine kadar gelmişti.

Mehmet Ali Paşa

Bunun üzerine Selim ve Mustafa savaşmaktan vazgeçerek bu işi masada çözmenin en doğrusu olacağı konusunda karar aldılar.Buna binaen Viyana ve Kahire'ye iki elçi yollandı.

1805 Şubat'ında Sofya'da bir araya geldiler.Sultan Selim,Mustafa ve Mehmet Ali Paşa bizzat kendileri anlaşma için gelmişler,Avusturya'dan da bir subay gönderilmişti.İlk sözü Avusturyalı subay aldı:
-Efendim,bizim bu anlaşmadaki tek gayemiz;Eflak ve Moldovya'nın Avusturya yönetimine bırakılması.Buna karşılık,bu iki vilayetten Osmanlı ordularının geçişine izin verilecek.Ayrıca Müslüman halka ve mabedlerine dokunulmayacağının da teminatını verebilirim.

Sultan Selim:Peki... Bulgar topraklarındaki mabedlere dokunulmayacağının teminatını verebilirmisin ?(Subay sessiz kalır.)Veremezsin !Çünkü sizin o saygıdeğer (!) generallerinizin hedefi başka ...

Subay:Dikkatinizi çekerim;biz Moldovya'yı,Eflak'ı kılıçla,bileğimizin hakkıyla aldık.

Sultan Selim:Eflak ziyadesiyle büyük bir vilayettir.Yanlış işitmedi isem de Eflak'ın çoğu hala Osmanlı toprağıdır.Bu yüzden orada sizden çok hala bizim hakimiyetimiz var.Diyorum ki,orada hem Avusturya'nın hem de Osmanlı'nın desteğiyle iki devletin de hakları olduğu bir devlet kurulsun.

Subay:Kabul edilebilir bir teklif,ancak dediğim gibi biz Moldovya'yı hakkımızla aldık.Bu yüzden Moldovya Avusturya toprağı olmadan olmaz.

Sultan Selim:Ben iki devlet arasında barışı sağlamaya çalışıyorum,eğer ki bu aramızdaki barışı sağlayacaksa neden olmasın.(Subay bunu duyunca hafifçe gülümseyerek önündeki kahvesini yudumlarken,Mustafa'da Selim'in bu hareketine anlam verememektedir.Barış için vatan toprağı vermek ne demektir !)

Hemen sonra Mehmet Ali Paşa söze girer :
-Sultan'ım,takdir edersiniz ki askerlerim rahatlıkla Devlet-i Aliyye'nin birçok önemli vilayetini ele geçirmiş bulunmakta.Devlet bu haldeyken kafirle mücadele etmesi zor.Aslında bu topraklarda çok daha fazla hakkım vardır ancak haddimi aşmak istemem.Sonuçta siz 500 yıllık mazisi olan koskoca bir devletin Sultanısınız.Her neyse,diyeceğim şu ki;Hicaz denetimini bana verin.Buna karşılık Suriye Osmanlı'da kalacak.
Sultan Selim,bir an duraksadı.Mehmet Ali Paşa doğru söylüyordu.Ordu daha iç isyanları bastıramazken dışarıdan gelecek saldırıları nasıl müdafaa edecekti!Aklında diyeceklerini toparlayarak söze başladı:
-Bunu kabul etmesi zor lakin doğru söylersin Mehmet Ali.Bundan sonra Hicaz senin olacak.Girit'i de bir üs olarak kullanman için sana veriyorum.Denizlerdeki güvenliğimizi buradan sağlayacaksın.Ayrıca kara savaşlarında da bize yardım edeceksin.Ancak bu şartlara uyarsan anlaştık demektir.Bir daha isyan çıkarıp da haddinden fazlasını elde etmek gibi bir emelin olmayacağından da şüphem yoktur.Yanlış mıyım ?

Mehmet Ali Paşa:Doğru söylersiniz Sultanım.Hicaz'ın ve Akdeniz'in ebediyyen bizim kontrolümüzde olacağından şüpheniz olmasın.
Sultan Selim:Umarım öyle olur Mehmet Ali.(Subaya ve Mehmet Ali'ye bakarak) siz çıkabilirsiniz.Anlaşmanın bundan sonraki kısmı Mustafa'yla benim aramda ...

Uzunca süren müzakerelerin sonunda şu sonuca varıldı:
-Moldovya,Avusturya yönetimine bırakılacak;Eflak'ta ise tarafsız yeni bir devlet kurulacak.
-Mısır,Filistin ve Hicaz Mehmet Ali Paşa'ya bırakılacak.Ayrıca Girit bir üs olarak verilecek.Buna karşılık Mehmet Ali Paşa'nın sultanlığı Osmanlı'ya savaşlarda destek olacak.
-Osmanlı ikiye bölünecek.Batı Anadolu ve Balkanlar Sultan Selim'e,kalan topraklar ise Mustafa'ya bırakılacak.

Anlaşma sonucunda Osmanlı

Kırmızı yerler Selim'e kalan topraklar
Yeşil Mustafa'ya Kalanlar
Sarı Mehmet Ali Paşanın aldıkları ve mavi yeni kurulan devlet

Bu anlaşmanın sonunda Osmanlı bir nevi dağılmış olsa da aslında yararlı bir anlaşma olduğu kesindi.Çünkü devlet dört bir tarafa yetişmekte zorlanıyordu artık.Bir zamanlar bütün cihanı inleten devlet şu an resmen can cekişiyordu ...

Ynt: [Hikaye]Devlet-i Aliyye 1.Bölüm -Devlet Dağılıyor Mu ?-
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2015, 00:15:46 »
takip  tbr*

*

Çevrimdışı twasg

• **
  • 197
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2015, 00:23:10 »
takip  tbr*
kardeş sende her konuda sın maşallah  yardir* yardir* yardir* yardir*

« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2015, 00:29:56 »
kardeş sende her konuda sın maşallah  yardir* yardir* yardir* yardir*
benden başka yazdığınız hikayeleri okuyan mı var  kah*
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2015, 00:31:13 Gönderen: wonderful004 »

*

Çevrimdışı Faramir

• **
  • 3312
  • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
    • Ege Tanıl Blogspot
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2015, 00:49:23 »
Değişik ama ilgi çekici değil bana göre daha gerçekçi birşey yapsaydın daha iyi olabilirdi tabi bu benim fikrim yinede yargısız infaz yapmayacağım II.Bölüme göre kararımı vereceğim.
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2015, 22:34:31 »
Uzunca bir 2.Bölüm yazdım hikayeye ancak kendim okuyunca olayların çok karıştırdığımı ve sıkıcılaştığını düşünerek yayınlamamaya karar verdim.Zaten pek ilgi gelmemişti hikayeye.Yani kısaca Faramir yargısız infaz yapmayacağım demiş ama ben kendim yapıyorum infazımı :p.Konu kilitlenebilir ...

*

Çevrimdışı Ebû Turab

• 212
  • Kudüs ağladıkça, Yahudi cüretleniyor....
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2015, 22:46:18 »
Bence yazmak istediğin yere kadar yaz sonra istersen bırakırsın. Ben öyle yapıyorum  gll*

*

Çevrimdışı lasthdeath

• 1645
  • Family, Duty, Honor
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2015, 22:55:14 »
Devam et bence tutar belki.
Adımız bir, anımız bir, acımız bir. Biz büyük bir aileyiz. Kuzeyden güneye, doğudan batıya; tek yürek tek bileğiz. Biz Türkiyeyiz...

*

Çevrimdışı forever_ducale

• fsociety
  • **
  • 11256
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2015, 23:00:43 »
Sultanı çok komik bir duruma düşürmüşsün konuşmalarda, saki korkak bir çocuk gibi. Diyalogları düzeltmeni öneriyorum.