Total War Arena Üzerine al-Qamar'ın Raporu!

• 5 Yanıt
  • 1392 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Çağrı Beg

• •Reis-ül Küttab•
  • *
  • 1137
  • İnsanı ölümden eceli korur.
Total War Arena Üzerine al-Qamar'ın Raporu!
« : 31 Mayıs 2015, 16:01:41 »
Total War Arena

Total War Arena Nedir?

TW Arena hiş kuşkusuz ki Total War serisinin yeni bir dalıdır ve farklı bir kadro tarafından geliştirilmiştir. Klasik Total War oyunlarından bildiğimiz savaş yöntemlerini yeni diyebileceğimiz "strateji" ve "takım oyunu" gibi yeni elementlerle birleştirmiştir ve en iyi tarafı da oyunun bedava olmasıdır.
TW Arena, Rome 1 ve Rome 2'den bildiğimiz organize Roma lejyonlarını yönetme şansına sahip olduğumuz Marius reformları sonrası Roma döneminde geçiyor.
Bu oyunlardan farklı olarak campaign ya da multiplayer campaign oynayamıyorsunuz. Bunun yerine oyun sizi her seferinde 10 insan oyuncuya karşı 10 insan oyunculu bir savaş alanına atıyor.
Büyük ihtimalle oyun çıkana kadar daha farklı oyun modları karşımıza çıkacak ancak henüz hiç biri bunun kadar net değil.
Buna karşın diğer klasik Total War oyunlarından farklı olarak War Thunder ya da World of Tanks oyunlarından tanıdık geleceği üzere birliklerinizi aktif hale getirmek (unlock) ve geliştirmek (update) için savaştırmak zorundasınız. Yani savaş alanındaki rolünüz küçük ama önemli olacak.

Bazı çeşitli özellikler:

Diğer TW oyunlarından farklı olarak 20-40 arası birlikler yerine sadece 3 ünite birim kontrol edebileceksiniz. Bununla ilgili olarak bir çok yerde bunun çokta hoş olmadığı hatta sıkıcı bile olduğunu duydum ancak hızlı tempoda savaşlar oyunu çok zevkli ve ilgi çekici hale getirmiş. Bir oyuncu 3 birlikkontrol edecek olsada savaşta 20 oyuncu olacak ve bu da neredeyse 5000-6000 askere tekabül ediyor. Hedef ya düşman birliklerini yok etmek ya düşman kampını ele geçirmek ya da süre bitiminde en fazla skora (puana) sahip olmak.
Tüm bunlar Arena'yı diğer TW oyunlarında farklı kılmaya yetiyor da artıyor.
Peki TW Arena'da ne gibi yenilikler var?

- Arena bizlere savaş alanında takım oyunu ve daha önce olmadığı kadar büyük karma takımlar sunuyor (10v10)
- Birimlere özel farklı ve etkin bir ilerleme süreci sunuyor
- Şu anda 2 farklı devlet var ancak ilerde daha fazla devlet gelecek (Cermenler gibi) ve farklı özelliklere sahip her bir devlet için 3 olmak üzere 6 farklı general
- Enteresan bir kamera açısı uygulaması var, limitli görüş açısı savaştaki her şeyi görmenizi engelliyor böylece savaşın diğer bölgelerinde neler olup bittiğinden bihaber kalıyorsunuz.
- Öğrenmesi kolay (1-3 arası kademe kolay 4-10 arası kademe zor) hala Shogun 2'den daha dengeli ve onun general özellikleri kadar kafa karıştırıcı ve rahatsız edici değil
- İnanılmaz detaylı haritalar (şu an için 3)
- Hilenin anti-cheating sistemlerle önlenmesi

Peki bana göre TW Arena'da neler eksik? (unutmayın oyun şu an alfa aşamasında)

- General kostümizasyonu yok
- Çok basit birim görüntüsü kostümizasyonu
- klan oluşturma desteği henüz yok
- Daha fazla oyun modu olmalı
- Oyun içi yazışma (chat) imkanı daha iyi olabilir
- Ordu liderinin rolü tam net değil / mükemmel takım oyunu henüz yeteri kadar ödüllendirmiyor
- Daha derin taktik detaylar olmalı (gece savaşları-gizlenebilen birimler)

Teknik açıdan bakacak olursak:

Oyun Rome 2 motoruna ve altyapısına sahip olsa da tamamen farklı bir network kodu kullanıyor diyor TWA Ürün Lideri Gabor Bressy. Ben Ekim 2014'den beri bir alfa testçisi olarak gördüğüm bazı sorunları paylaşmak istiyorum:

- menzilli birimlerin hedef almaları
- hedef menzilleri çok kısa, düşmana çok yaklaşmak gerekiyor
- birim rotasyon hızı, askerler yine iç içe çok giriyor
- haritada yol bulma sorunu
- askerlerin çarpışma eksikliği

Bunları Gabor'un altında çalışan elemanlara bildirdik. Buna rağmen oyunun hala alfa olduğu düşünülürse network ve grafik performansının en az Rome 2 kadar iyi olduğunu söyleyebilirim.
Bir şeyi de eklemek gerekirse Rome 2'deki sorunların çoğu Arena'da çok çok daha iyiye gitmiş ve düzeltilmiş.

Oyuna Başlayalım

Oyuna ilk başladığınızda sizden klasik TW kamerası ile TW Arena kamerası arasında seçim yapmanız isteniyor. Daha sonra oyunda tıkanma yaşamamanız için grafik ayarlarınızı özelleştirmeniz gerekecektir. Mesela zayıf ekran kartlı bir bilgisayarınız varsa buna göre ayarlama yapmalısınız. Rome 2 ile aynı görüntü akışını sağlamak için Rome 2'dekinden biraz daha düşük ayarlar kullanmanız faydanıza olacaktır.

Devlet Seçimi

Şimdilik sadece 2 adet devlet seçilebiliyor. Rome ve Yunanlılar. Dahası geliyor..Devletlere özel bir bonus yoktur.

Komutan

Bir sonraki aşama komutan seçimi. Her devletin birim ilerleme süreci paylaşılmıştır. Bunun anlamı her devletin tüm birimlerini her generalle açmak (unlock) zorundadeğilsiniz. Tek kısıtlama komutanınızın seviyesi.
Komutanınızı daha iyi birimleri idare edebilmesi için zamanla geliştirmeniz gerekmektedir. Her komutan aktif edilmesi gereken benzersin özelliklere sahiptir, hem kendi hem de dost kuvvetleri etkileyen. her seviye özellik bir öncekinden daha pahalı ama daha etkili özellikler olacaktır. komutanların bazı özellikleri bazı belli birimlere özel olacaktır. Burada önemli olan doğru askerleri doğru özelliklere sahip komutanlarla yönetmektir.

(click to show/hide)

Birimler

Her devlet kendi benzersiz birim ağacına sahip olacaktır, sadece güç olarak değil görüntü olarakta. Her birim geliştirmesi (upgrade) askerlerinizin gücünü olumlu veya bazen olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden bu geliştirmeleri yapmadan önce iyice düşünün ve oynayış stilinize göre geliştirin askerlerinizi.

(click to show/hide)

Ayrıca birim ağacına baktığınızda fiyatları yüksek ama ortalama güçte (parayı veren savaşı kazanmasın diye) ama bazı benzersiz özellikleri olan premium birimler göreceksiniz. Normal ve premium birimlerin karışımı olan bir ordu hayli etkili olabilir ve tabiki buna uygun bir komutan seçmeniz. Premium birimler her savaştan sonra diğer birimler gibi tecrübe puanı kazanır ancak geliştirilemez.

Sonuç:

Oyunun tam olarak ne zaman çıkacağı belli değil ama kısaca çok yakında olmadığını söyleyebilirim. Bunun dışında oyun henüz alfa aşamasında olmasına rağmen gayet zevkli ve rekabetçi bir oynanış sunuyor. Oyunun başından beri kalite çok üst düzeyde ve ilerleme aşamasının doğru yönde olduğunu söyleyebilirim. Projedeki CA çalışanları testçilere minnettarlar ve fikirlerini alıp gerekli düzenlemeler için çabalıyorlar. Arena hala çok fazla potansiyele sahip ve Rome 2'ye kıyasla geliştirilebilmesi F2P de olduğu için daha kolay ve hiç bitmeyecek bir süreç. İleride bunun bir avantaj olarak kullanılacağını umuyorum.

Oyundan bazı resimler:

(click to show/hide)

Not: Bu yorumlar TWC'den alQamar rumuzlu üyeye aittir. Yani eleştiriniz veya sorunuz varsa ona teşekkür ve teveccühünüz varsa bana iletirseniz sevinirim dl*

Ana Konu:
http://www.twcenter.net/forums/showthread.php?689955-al-Qamar-s-Report-on-Total-War-Arena-last-updated-30-05-2015
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2015, 16:23:27 Gönderen: forever_ducale »
Caesar dedi ki: "Eski Roma yasasını yıkmadıkça onun yönteminde payıma düşeni yapamam. Tanrıların bana bağışladığı yetenek hiç meyve vermeden kurur gider."
Ama Pompeius şöyle dedi: "Yasa herşeyin üstündedir. Yasayı çiğneyenin sonu ölümdür." Caesar şöyle yanıt verdi: "Yasayı kaldırıyorum. Gücü yeten varsa buyursun öldürsün beni."
Caesar yasayı kaldırdı.

*

Çevrimdışı forever_ducale

• fsociety
  • *
  • 11255
  • ••● Fringe Division ●••
Ynt: Total War Arena Üzerine al-Qamar'ın Raporu!
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2015, 16:23:55 »
Resimleri yeniledim, çeviri için teşekkürler tbr*

*

Çevrimdışı * Halife *

• *
  • 12429
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2015, 16:40:03 »
Harikasın!

*

Çevrimdışı Ebû Turab

• *
  • 212
  • Kudüs ağladıkça, Yahudi cüretleniyor....
« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2015, 17:05:11 »
Oyun iyi görünüyor.

*

Çevrimdışı Çağrı Beg

• •Reis-ül Küttab•
  • *
  • 1137
  • İnsanı ölümden eceli korur.
« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2015, 21:45:10 »
Teşekkürler ileride bir TWT klanı kurulabilir aslında gll*
Caesar dedi ki: "Eski Roma yasasını yıkmadıkça onun yönteminde payıma düşeni yapamam. Tanrıların bana bağışladığı yetenek hiç meyve vermeden kurur gider."
Ama Pompeius şöyle dedi: "Yasa herşeyin üstündedir. Yasayı çiğneyenin sonu ölümdür." Caesar şöyle yanıt verdi: "Yasayı kaldırıyorum. Gücü yeten varsa buyursun öldürsün beni."
Caesar yasayı kaldırdı.

*

Çevrimdışı SultanAhmetPaşa

• *
  • 2314
  • ''Kim bir kavme benzerse o da onlardandır.''
« Yanıtla #5 : 01 Haziran 2015, 13:55:10 »
Ercüment'e demiştim klan işini.Çıkınca yaparız demişti galiba.
"Biz Cehennem için bir çok cin ve insan yarattık. Onların kalpleri vardır, ama anlamazlar. Gözleri vardır ama görmezler. Kulakları vardır, ama işitmezler. Onlar hayvanlar gibidirler, hatta onlardan da daha alçaktırlar. İşte gafiller onlardır." (A'raf, 179)

“Doğrusu biz insanı karışık bir nutfeden yarattık. Onu imtihan edeceğiz bu nedenle onu işitici, görücü yaptık. Kuşkusuz biz ona yolu gösterdik; ister şükredici olsun, ister nankör.” (İnsan, 76/2-3)

“Ümmetim sarığı indirince izzetlerini Allah indirecektir ”(Deylemi, el-Firdevs, no:4247, 3/88)