Geliri Arttırmak

• 5 Yanıt
  • 6310 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Geliri Arttırmak
« : 10 Temmuz 2015, 19:31:05 »
Merhabalar.
Hunlar ile oynuyorum. 3 tane ordum var. Ordularda da 11'er tane birlik var. Çok değil diye düşünüyorum. Gıda kentleri (koyun çitleri vs) 3. veya 4. seviyede onlar da fena değil sanki... Diğer kentsel üniteler de 1. veya 2. seviyede. Gelirim yani ekonomim çok az (tur başına 100). Gelirimi arttırmak için ekonomi ile ilgili hangi kentleri yapmam daha doğru olur? Bir iki ticaret binası yaptım ama ticaret yapamıyorum kimseyle. Yardımcı, orduyu azaltmamı ve bakım masraflarının çok olduğunu söylüyor ama etrafta çakallar her an bana saldırmak için bekliyor. Ordum olmasa biterim.

Bir sorum da şu, her ordunun yaptığı bina o ordu için mi geçerli? (kampımı hep yanyana, takviye olacak şekilde kuruyorum).
Yani Attila'nın güruhundaki koyun sürüsünden elde edilen gıda, Bleda'nın güruhuna destek oluyor mu yoksa her güruh kendi bacağından mı asılıyor?  gll*

Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2015, 19:35:02 Gönderen: acemisavasci »

*

Çevrimdışı ProAssassin

• *
  • 126
  • Total War ROME II !
Ynt: Geliri Arttırmak
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2015, 22:55:30 »
   Bu konuyu biraz geç farketmiş olsamda yinede cevap vermek istedim. Ben de Attilaya ilk olarak Hunlarla başladım ve ekonomi gerçekten çok sıkıntıydı.
   Benim tavsiyem ilk başta kuzeydeki küçük devletlerden bir şekilde kurtul. Haraçlı devlet flan yapma diren talan edip yok et ki ıssız alan oluşsun. Sonra her ordunu farklı ıssız yerlere koy. Çünkü aynı alanlarda olursa hem gıda azalıyor hem de dürüstlük de sıkıntıya giriyor. Hasımlık gerçekten sıkıntı :( İkinci sorunu da açıklamış olayım her güruh birliğin orduları, geliri, binaları ve besin bolluğu kendine. Senin dediğin gibi her koyun kendi bacağından asılıyor. :) Sonra ekonomini bir toparla binalarını düzelt. Hangi binayı yapacağını bilgilerinden ve ansiklopediden bakabilirsin. Ekonomini toparladıktan sonra da istediğine dal :D

« Yanıtla #2 : 10 Mart 2016, 12:17:45 »
Bina işi cidden sıkıntı elit birim almak için sanki ne olursa olsun yetmiyor.  hangi binaları yapmalı diye düşündüm en son  hayvancılık binalarına karar verdim. Sanayi falanda iyi ama gelişince olabilr erken turlarda 500 falan veriyor. Onun yerine hayvancılıktan hem 500falan hemde gıda gelir.  Ayrıca bana para gelmeli ki hem kendi ordumu besleyim hem yeni bina inşa edebileyım hemde yeni güruh kurabıleyım. Forumda Attila gerçekten çok az yer edinmiş. Halbuki rome2den falan çok iyi bana göre empıre tw den de iyi
You should give up on trying to make me give up...

*

Çevrimdışı Delibalta

• *
  • 307
  • Kurbağanın vakvakası duru suya ne zarar?
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2016, 18:42:13 »
Baya zaman geçmiş konunun üzerinden ancak intiyaç olabilir diye yazmak istiyorum bazı püf noktaları.

Öncelikle haritadaki eyaletlerin verimlilik oranları önemli,hunların oyuna başladığı coğrafyada verimlilik 3 yada 2 olması lazım.Bir yeri yaktığınızda bir kaç tur verimlilik 1-2 puan düşebiliyor,bu durumu verimlilik haritasında gözlemleyebilirsiniz.En yüksek verimlilik puanı 5,o da trakya,bitinya,mezopotamya,mısır,kartaca,panunya,italya,moritanya ve orta fransa taraflarında bir eyalet.Tabi illaki bu bölgelere gitmeniz şart değil ama verimliliği yüksek yerde geliriniz de yüksek oluyor.Özellikle göçebe kavimlerde tarım ve hayvancılık gelirleri verimliliğe göre artıyor yada eksiliyor.

Eğer verimsiz topraklarda bekleyip güçleneyim diye düşünürseniz tarım değil de hayvancılığa yönelin,Tarlalar verimliliğe göre gıda verir ve eğer verimsiz bölgedeyseniz getirisi az olur,yahut verimli bir bölgede tarım binaları yaparsınız verimsiz bir bölgeye gittiğinizde gıda kıtlığı yaşarsınız.hayvancılığın fix gıda getirisi işi garantiye alır.

1. seviyede;

Keçi Çobanları   55
Çoban Kampı    30
Büyükbaş hayvan sürüleri 20     garanti gıda verir.hepsinin ek olarak para getirisi ve arazi verimliliğine bağlı olarak gıda ve para getirisi vardır.Büyükbaş hayvan sürüleri verimli arazide iyi para kazandırır ama verimsiz arazide kıtlık çekersiniz.Dolayısıyla ilk etapta keçi çobanları yapmak daha mantıklı.

Dürüstlük düşmemesi için yapacağınız yurtlar da gıda tüketeceğinden  2 tane keçi çobanı yurdu ideal olur.Sonra Soylular kampı yapın. Mazalcı Yurdu ve Soylular Kampı başlangıçta  5 dürüstlük kazandırır fakat son seviyeye kadar yükselttiğinizde  İhtiyar Şaman Yurdu 9,Kraliyet Yurdu 17 dürüstlük verir.Çok büyük fark var ikisi eşit miktarda gıda tüketir.

Ekonomi için de   Eğirici Yurdu ile başlayın,en yüksek seviyesinde 1650 getirisi oluyor,en çok kazandıranı bu.

Özetle;

Göçebe Kampı--Keçi Çobanları--Keçi Çobanları--Soylular Kampı--Eğirici Yurdu

şeklinde bir oba başlangıç için iyidir.geliştikçe önce gıda sonra dürüstlük sonra sanayi yapılarına önem verin.İlerde verimli topraklara gittiğinizde büyükbaş hayvancılık ve koyun çobanları yurdu yaparsanız hayvancılıktan,tarımdan ve gıda bolluğundan da geliriniz artar.

Ulus ekranındaki yönetici panelini boş bırakmayın.Sürekli ilgilenmek gerekiyor ve çok faydalı özellikler kazandırıyor.Generallerin yetenek puanlarını verirken dürüstlük kazandıran özelliklere verin,yöneticileri atadıktan bir süre sonra görevleri sona eriyor,tekrar atama yapmayı unutursanız yazık olur.Dürüstlük,sadakat,vergi oranı vs gibi birçok şeye etki ediyorlar.
Ne kadar çok olsa da ördek-ü kaz,
Yetermiş ona bir şâhin-i baz.

« Yanıtla #4 : 10 Mart 2016, 18:55:44 »
Evet güzel anlatmışsın teşekkürler. Bu yöntemle elit birimlerden kurulu bır ordu bile kurabilirmiyiz. Ve devletlere boyun eğdirince yine isyan ediyorlar tekrar ordu kurup düşman oluyorlar ama tahrip edince de ne haraç geliyor ne de talan etmek için bir yer kaliyor.  ve baskın yapmalı mı?
You should give up on trying to make me give up...

*

Çevrimdışı Delibalta

• *
  • 307
  • Kurbağanın vakvakası duru suya ne zarar?
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2016, 19:21:04 »
Ak Hunlarla oynarken ardında düşman bırakmamak çok önemli,belki son olarak Tizpon'u bırakıp,yanı başında durup 4-5 turda bir yağmalarsın ama onu tek bırakana kadar kafkaslardan Oman(Umman)'a kadar,Kudüsten Kat'a kadar her yeri yani Sasaniler ve onun satraplıklarına ait her yeri yıkmış olman lazım.Ve uluslarını da yok etmiş olman lazım ki koloni kurmasınlar.Sen Sasanileri ve kukla devletlerini ortadan kaldırınca mezopotamyaya çök.Orda kendini rahatça geliştirirsin.Şöyle söyliyeyim ben bir obadan 6000 civarı gelir elde etmeye başlamıştım.3 oba 6000 civarı,biri 4000 civarı diğeri de daha taze olduğundan 400 kazandırıyordu.Ordu görünümüne tıklayınca üstte o obadan ne kadar gelirin olduğu ve ne kadar askeri harcaman olduğu yazıyor,yetiştireceğin elit askerlerin birim giderini birlik sayısıyla çarpıp aşağı yukarı ne kadar masrafın olacağını hesap edebilirsin.Mesela tur başına gideri ortalama 250 olsa 20 birliğin masrafı 5000 olur. 6000 kazanan bir oba o masrafı karşılar,tabi buna farklı etkenler var,bereketli topraklarda 6000 kazanan oba,bereketsiz topraklara gidince o kadar kazanamaz,generalin kurnazlığı ve hane halkı özelliklerinde ve yönetime atayarak birim masraflarını azaltabilirsin.

Sonuçta elit birimlerin masrafı karşılanamayacak olsa oyuna koymanın mantığı olmaz.
Ne kadar çok olsa da ördek-ü kaz,
Yetermiş ona bir şâhin-i baz.