Tevtoburg Faciası, 17-18-19 lejyonlar,augustus vve darus hakkında

• 21 Yanıt
  • 1608 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agustusun darusa yazdığı mektup-yazının türkçesi mevcut mu . türkçesi yoksa orjinalini veriniz.

bu 3 lejyonun tam teçhizatlı ve profesyonel birlikler olduğu söyleniyor. doğru mu?

darusun intihar ettiği bilgisi nereden öğrenilmiş. savaş alanında ani bir olay bu.

bir an önce kaleye, surlara ulaşmak yerine zaten kendilerinden az olan almanlara karşı neden ormanda temkinli şekilde ilerlenmedi. acele edilmesi gereken bir durum mu vardı ?

*

Çevrimdışı BarbarionRome

• *
  • 1987
  • lanetullahi aleyhim
 Bekle kitaplardan yazacağım akşama.Benim gibi Roma tarihine merakın varsa al bir iki tane Roma tarihi yada Antik Çağ Kitabı

Bekle kitaplardan yazacağım akşama.Benim gibi Roma tarihine merakın varsa al bir iki tane Roma tarihi yada Antik Çağ Kitabı

Teşekkürler bekliyorum. tarihi kitaplardan okumayı sevmiyorum. roma tarihine ilgim var.

bu konulardaki tüm bu mektuplar, bu bilgiler nereden elde ediliyor. bazıları kayıtlarda bulunur ama bazıları karmaşa içinde oluşan olaylar.

*

Çevrimdışı NucLeaR-TR

• *
  • 1813
  • Time is the best teacher but it kills all students
Öncelikle Tevtoburg değil Teutoburg tebessum*

Agustus ile Varus mektuplarının Türkçesi var mı bilmiyorum fakat Legions of Empire ve The Lost Legions of Emperor kitaplarında Lejyonlar, Generaller ve İmparatorlar hakkında güzel bilgiler var.

17. - 18. - 19. Lejyonlar diğer Lejyonlar gibi tecrübeli ve tam teçhizattılar. Yani bölgede olabilecek her olaya müdahale için hazır haldeydiler. Bu lejyonlarda ise başka savaşlarda kendini kanıtlamış bölük liderleri vardı. Bunlardan biride Germen asıllı ve Romalı adı Arminius olan Hermenn'di. Hermenn kabilesini daha ileriye taşımak için uzun bir süre Roma hizmetine girmiş. Bu sırada Roma düzenini ve ordunun işleyişini öğrenmiştir. Ordunun güçlü yanını ve zayıflıklarını öğrenmiş ve notlar tutmuştur.

Bazı Germen kabileleri Roma'nın bu topraklardaki varlığından endişelenmiş ve bir ordu toplamıştır. Hermenn'in kabileside bu orduya destek vermiştir Hermenn'de Roma hakkında en bilgili kişi olduğundan ordunun başına geçmiştir. Varus emrindeki lejyonlar ile yazlık kampından ayrılarak kışı geçirmek üzere Ren Nehrini geçerek diğer kampa gitmek için yola çıkmıştır. Bölgedeki bazı müttefik Germen kabileleri Varus'u uyarsada o yola çıkmıştır.

Varus her ne kadar hatalı bir şekilde uyarılara rağmen ormana girdiyse de lejyonları kamp önündeki açıklığa çıkarmayı deneyerek yapabileceği en doğru şeyi yapmıştır.  Teutoburg Ormanı oldukça sık ağaçlardan oluştuğu için oldukça dar ve engebeli bir arazi. Roma Ordusunun savaş düzeninin etkili olarak uygulanamayacağı bir yer. Roma için kullanılan "Savaş Makinesi" tabiri en çok bu savaşta sarsılmıştır. Çünkü Lejyonlar bir makine gibi disiplin içinde birlikte savaşmak yerine arazi yüzünden bireysel savaşmıştır. Bu durumda lejyonların sonunu getirmiştir. Roma düzenini en iyi bilen kişi olan Arminius'un bu bölgeyi seçmesinin en büyük nedeni de bu. Ormanın en dar bölgesinde saldırarak Romalıların düzen kurmasını engellemiştir. Eğer Romalılar açıklığa çıkabilir ve düzen alabilselerdi savaşın sonucu farklı olabilirdi.

Varus'un ölümü hakkında tam bir bilgim yok. Bazı kaynaklar Lejyonlarını çaresizce kaybettiği için delirdiğini ve kendini öldürdüğünü söylüyor. Bazı kaynaklarda kaçmaya çalışırken Arminius tarafından öldürüldüğünü.
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2015, 16:10:13 Gönderen: NucLeaR-TR »

Bu savaş tek bir çarpışma sonucu mu yoksa ilk çarpışmadan sonra ayakta kalan birlikler ilerliyor ve sonraki çarpışma(lar)da eriyor ve yok oluyor, böyle mi ? Başka bir yerde okuduğumda buna benzer şekilde anlatıyordu.

Bahsettiğiniz kitapların Türkçeleri var mı , varsa nasıl temin edebilirim ?

tarih bölümüne eklenebilir bu konu

*

Çevrimdışı BarbarionRome

• *
  • 1987
  • lanetullahi aleyhim
 [member=44187]NucLeaR-TR[/member] Tarih konuları için yönetici onayı gerekiyorya aslında burda tarih konusunu açıp tarih bölümüne taşıma varmış yeni keşfettim  pacoz* pacoz*

[member=42763]BarbarionRome[/member] kitaptan yazacaktınız ?

*

Çevrimdışı BarbarionRome

• *
  • 1987
  • lanetullahi aleyhim
 Ya kitapları bulamadım kitaplık gibi bir dolaba kaldırmıştım kitapları bulamadım bulabilirsem yazacağım.Okudum da baya tam hatırlamıyorum bir açıp bakmam gerek baya kalın bir kitaptı
« Son Düzenleme: 27 Temmuz 2015, 22:58:28 Gönderen: BarbarionRome »

*

Çevrimdışı recovery

• *
  • 334
  • Zamanın her anı, sonsuzluğun iğne deliği gibidir.
[member=42763]BarbarionRome[/member]  bu kitapların isimlerini bana yazabilirmisin acaba çok meraklıyımdır bu roma tarihine ve kitaplarınıda okurum yardım edersen sevinirim  tbr*