Tevtoburg Faciası, 17-18-19 lejyonlar,augustus vve darus hakkında

• 21 Yanıt
  • 2451 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Tevtoburg Faciası, 17-18-19 lejyonlar,augustus vve darus hakkında
« Yanıtla #10 : 28 Temmuz 2015, 09:28:52 »
[member=42763]BarbarionRome[/member]  bu kitapların isimlerini bana yazabilirmisin acaba çok meraklıyımdır bu roma tarihine ve kitaplarınıda okurum yardım edersen sevinirim  tbr*

aynen ben de isterim  tebessum*

« Yanıtla #11 : 28 Temmuz 2015, 16:30:36 »
darusa yazdığı şey de gerçekten lazım

*

Çevrimdışı Pain

• **
  • 5117
  • The Cavallier
« Yanıtla #12 : 28 Temmuz 2015, 19:07:47 »
Öncelikle Tevtoburg değil Teutoburg tebessum*

Agustus ile Varus mektuplarının Türkçesi var mı bilmiyorum fakat Legions of Empire ve The Lost Legions of Emperor kitaplarında Lejyonlar, Generaller ve İmparatorlar hakkında güzel bilgiler var.

17. - 18. - 19. Lejyonlar diğer Lejyonlar gibi tecrübeli ve tam teçhizattılar. Yani bölgede olabilecek her olaya müdahale için hazır haldeydiler. Bu lejyonlarda ise başka savaşlarda kendini kanıtlamış bölük liderleri vardı. Bunlardan biride Germen asıllı ve Romalı adı Arminius olan Hermenn'di. Hermenn kabilesini daha ileriye taşımak için uzun bir süre Roma hizmetine girmiş. Bu sırada Roma düzenini ve ordunun işleyişini öğrenmiştir. Ordunun güçlü yanını ve zayıflıklarını öğrenmiş ve notlar tutmuştur.

Bazı Germen kabileleri Roma'nın bu topraklardaki varlığından endişelenmiş ve bir ordu toplamıştır. Hermenn'in kabileside bu orduya destek vermiştir Hermenn'de Roma hakkında en bilgili kişi olduğundan ordunun başına geçmiştir. Varus emrindeki lejyonlar ile yazlık kampından ayrılarak kışı geçirmek üzere Ren Nehrini geçerek diğer kampa gitmek için yola çıkmıştır. Bölgedeki bazı müttefik Germen kabileleri Varus'u uyarsada o yola çıkmıştır.

Varus her ne kadar hatalı bir şekilde uyarılara rağmen ormana girdiyse de lejyonları kamp önündeki açıklığa çıkarmayı deneyerek yapabileceği en doğru şeyi yapmıştır.  Teutoburg Ormanı oldukça sık ağaçlardan oluştuğu için oldukça dar ve engebeli bir arazi. Roma Ordusunun savaş düzeninin etkili olarak uygulanamayacağı bir yer. Roma için kullanılan "Savaş Makinesi" tabiri en çok bu savaşta sarsılmıştır. Çünkü Lejyonlar bir makine gibi disiplin içinde birlikte savaşmak yerine arazi yüzünden bireysel savaşmıştır. Bu durumda lejyonların sonunu getirmiştir. Roma düzenini en iyi bilen kişi olan Arminius'un bu bölgeyi seçmesinin en büyük nedeni de bu. Ormanın en dar bölgesinde saldırarak Romalıların düzen kurmasını engellemiştir. Eğer Romalılar açıklığa çıkabilir ve düzen alabilselerdi savaşın sonucu farklı olabilirdi.

Varus'un ölümü hakkında tam bir bilgim yok. Bazı kaynaklar Lejyonlarını çaresizce kaybettiği için delirdiğini ve kendini öldürdüğünü söylüyor. Bazı kaynaklarda kaçmaya çalışırken Arminius tarafından öldürüldüğünü.

RomeII de şu video ayarlarını test ederken yapılan savaş sanırım :) [member=44187]NucLeaR-TR[/member]

*

Çevrimdışı NucLeaR-TR

• 1813
  • Time is the best teacher but it kills all students
« Yanıtla #13 : 28 Temmuz 2015, 19:29:23 »
RomeII de şu video ayarlarını test ederken yapılan savaş sanırım :) [member=44187]NucLeaR-TR[/member]

Aynen o savaş tebessum*

"Varus!!! Quinctilius Varus, give me back my Legions!!!"

Bu savaş tek bir çarpışma sonucu mu yoksa ilk çarpışmadan sonra ayakta kalan birlikler ilerliyor ve sonraki çarpışma(lar)da eriyor ve yok oluyor, böyle mi ? Başka bir yerde okuduğumda buna benzer şekilde anlatıyordu.

Bahsettiğiniz kitapların Türkçeleri var mı , varsa nasıl temin edebilirim ?

Genel olarak ordu 3 kol şeklinde ilerliyordu. Sağ ve Sol taraftan 2 ayrı süvari kuvveti ormanın daha içinden ilerleyerek yol güvenliğini sağlıyor daha sonra Varus ve ana kuvvet ilerliyordu. İlk olarak bu öncü kuvvetler yok edildi ve bir süre Germen ordusu geri çekildi. Lejyonlar bu sırada ormanın ortasında olduğundan Varus geri dönmek yerine ilerlemeyi tercih etti. Sonrada katliam oldu  pff* pff* Bu arada kitapların Türkçesi var mı bilmiyorum tebessum*
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2015, 19:37:24 Gönderen: NucLeaR-TR »

*

Çevrimdışı Nesimi

• **
  • 525
« Yanıtla #14 : 28 Temmuz 2015, 20:37:28 »
Konu güzel, uygun vakitte takip.

Ynt: Tevtoburg Faciası, 17-18-19 lejyonlar,augustus ve darus hakkında
« Yanıtla #15 : 28 Temmuz 2015, 20:57:04 »
Dün araştırırken bulmuştum sanırım orjinal metni ama şimdi bulamadım.

düzeltme: belki de mektup olayını yanlış hatırlıyorum veya yazan yanlış yazmış. bi anlık sinirden demişti "lejyonlarımı geri ver" diye. ölen adama niye mektup yazsın?  uzgun*

düzeltme 2: işte okuduğum konu. https://eksisozluk.com/vare-vare-redde-mihi-legiones--862044 burda "vare vare redde mihi legiones" diyor. diğerinden farklı. orjinal metni de bu cümleyi arayarak bulmuşumdur sanırım ama henüz bulamadım

düzeltme 3: Buldum ama dediğim gibi mektupla alakası yok. kendisine yazılan şiir, şarkılarmış yok öyle bir metin,mektup.

YENİ SORU

bu lejyondaki askerler anısına ne yapılmış. günümüzde kazı yapılsa bir şeyler çıkar mı veya yapılmış mı ?
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2015, 21:09:44 Gönderen: YabguOgulcan »

*

Çevrimdışı NucLeaR-TR

• 1813
« Yanıtla #16 : 28 Temmuz 2015, 21:05:53 »
O söz bir mektupta söylenmedi ki. Augustus katliamdan sonra Teutoburg Ormanına geldiğinde söylemiştir. Daha sonra Roma kayıtlarına geçerken Augustus'un bu olay hakkındaki tepkisi olarak kayıtlara işlenmiştir.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2015, 21:08:42 Gönderen: NucLeaR-TR »

« Yanıtla #17 : 28 Temmuz 2015, 21:14:04 »
teutoburg ormanına gittiğini bilmiyordum. olaydan ne kadar zaman sonra gidiyor ? savaş olmuyor mu ?

*

Çevrimdışı NucLeaR-TR

• 1813
« Yanıtla #18 : 28 Temmuz 2015, 21:22:41 »
Augustus o zamanlar imparatorluğun muhafızı olarak görülen Germanicus 8. Lejyonu ile birlikte ormana girdi. Daha sonra Roma'ya döndü. Germanicus ise bölgede kalarak Germenlerin püskürttü.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2015, 21:24:15 Gönderen: NucLeaR-TR »

« Yanıtla #19 : 28 Temmuz 2015, 21:52:12 »
Germanicus , germenleri yenen anlamına geliyor sanırım ? Germanicus adıyla değil de germanica adıyla buldum. 1. lejyon. https://tr.wikipedia.org/wiki/Lejyon_I_Germanica
"... sonradan Cermenlere karşı savaşmak üzere Drusus komutası altındaki Roma lejyonlarına katılmıştır. MS 9'dan MS 16 yılına kadar Köln'de konuşlanan lejyon, 16?69 yılları arasında ise Bonn'da görev yapmıştır." bu bilgiler yer alıyor. buna göre teutoburg savaşı MS9 da gerçekleşti. aynı sene bölgeye gidiyor ve 7 sene görev yapıyor. aynı sitede yer alan diğer bilgilere göre [spoiler]"Dört İmparator Yılı olarak bilinen 69'da Vitellius'u destekleyen lejyon, MS 70 yılındaki Batavi isyanı(en) sırasında göstermiş olduğu onursuz tavrı nedeniyle tüm askerleri terhis edilerek dağıtılmıştır."[/spoiler] cesaretsizlik nedeniyle terhis edilmiş.

Bu lejyon neden imp muhafızı olarak görülüyor ?
Bu lejyon teutoburga vardığında kaç kişiydi ?
dağıtıldığında kaç kişiden oluşuyordu ?
onursuz tavırdan kastı nedir ve neden idam yerine terhis ediliyorlar ?

bu bilgiler mevcutsa paylaşırsanız sevinirim  srn*

« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2015, 21:57:01 Gönderen: YabguOgulcan »