Fransa Rehberi

• 6 Yanıt
  • 841 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Napolyon Bonapart

• *
  • 3
  • Benim düşmanım çoktur, benimle eşit olan yoktur!
Fransa Rehberi
« : 22 Mayıs 2016, 23:49:13 »
Tamam, oyunun modası geçmiş ama hayla eğlenceli bana göre. İlk rehberimi deneyecem çok ayrıntılı gelebilir. Ben en yüksek zorlukta açtım.
                                                                 Başlarken
Başlangıç olarak ülkemiz (Hannover dahil ama sığmıyor. Danimarkanın aşağısındaki yer.);

Aslında ülkemizin konumu falan çok iyi ve stratejik. Ama cephesel savaşsak kuzey ve doğudaki bütün sınır şehirleri askeri bölge olarak kullanmak zorunda kalırız. Ülkenin konumu hem savunmatif, hem de işgale çok açık. Şimdi Koalisyon uluslarının temel saldırı bölgelerine bakalım.
                                                            Büyük Britanya

Britanya kara birimleri bizimle eşit nerdeyse, ama donanmaları bizden çok güçlü. İşgal yöntemlerini ok ile belirttim nereye çıkarsa çıksın hemen Paris'e dalıyor. O yüzden kıyı hattında değil de Paris'te ordu tutun, hem deneyimli hem de daha kaliteli olurlar.
Dikkat: Multiplayer, Fransa (siz)- İngiltere (rakip oyuncu) olarak oynarken akıllı bir Britanya oyuncusu mutlaka kuzey limanlarınızın, bina olsun olmasın, abluka altında olmasına özen gösterir ki donanma çıkaramayın, ticaret yapamayın. O yüzden tavsiyem, kuzeyde kalan tüm ticaret limanlarını yokedin, zaten her türlü ablukaya gidecek. Güney Fransa'ya ticaret limanı açın. Napoli, Sicilya ve Sardinya'yı alıp tersane açın ve savaş filonuzu burdan oluşturun.
                                               Avusturya
Güçsüz ama bir o kadar da başa bela olan Avusturya, sayı üstünlüğü ile savaş sahalarında Koalisyon'un vazgeçilmezi. İnatla Bavarya bölgesine saldıracaktır. Avusturya'nın kuzeyinde bir yerde ise Rus ordusu desteğe mutlaka gelecektir. Başlangıç için savaşın en büyük yıkımlarından biri mutlaka bu bölgede olacak. Tavsiyem, Napolyon ile Mareşal Ney'in ordularını birleştirip Bavarya'dan Innsbruck'a geçip orayı hemen alın, yoksa Venedik'ten takviye kuvvet yollarken, hem Viyana hem de Innsbruck bölgesinden işgal orduları hazırlayıp postalayacak, yanında da mutlaka Ruslar yer alır. InnsBruck'u aldıktan sonra biraz bekleyin, sonra bir koruma kuvveti bırakıp Venedik bölgesini özgürleştirin. Çünkü özgür yapınca İtalya diye bir ulus bağlı devletiniz olarak ortaya çıkıp kimseyle savaş halinde olmayacaktır. Böylece Avusturya'nın karşı saldırıları bir süre ertelenip başka yerlere rahatça gidebiliriz. O sağdaki dağdan geçirdiğim ok, aynı zamanda bir yol, ama gelenleri görmeniz çok zor, o yüzden casusunuzu oyun başında hemen buralara getirin, ilerde işimize yarar.

Multiplayer: Avusturya ile oynayan oyuncu pek bulunmaz, fazla yetenek ve cesaret lazım çünkü başta iyi bir kayıp verecek. Eğer olur da gelirse, ticari alanda ona ambargo uygulatın, Osmanlı'ya sürekli araştırdığınız teknolojileri verin ki saldırısı şiddetli olsun dakkada bi militia çıkarmasın. Bende hep öyle yapıyor bu CPU Osmanlı.
                                                      Prusya
Başlangıçta barış halindeyiz, hatta ticaret bile teklif ederler, ancak dikkatli olun. Prusya kesinlikle bizle hemen savaşa girecek. İlk amaçları genelde Hannover'dan başlayıp Alman bölgelerini ele geçirmek oluyor. Mecklenburg nadiren saldırıyor ama o da fırsatçı. Prusya askeri bakımdan bize kafa tutan bir ulus. Tavsiyem, her turda elinizde para var iken Hannover'da Fusilier çıkarın. Ve Hannover'daki Commercial Centre (Brunswick) bir Supply Post açın. Bunları yapın, az sonra hepsini kullanacaz.

Multiplayer: Ben hiç karşılaşmadım ama siz karşılaşırsanız eminim ki Hannover taraflarına saldırır, çünkü adamın kalan toprakları hep Koalisyon ile komşu. Tutup da herşeyinizi Berlin'e yollamaın, müttefikler kırılırsa bizi sadece biz savunmak zorunda kalırız. Tek kalmanın en kötü kısmı dostunun olmamasıdır :3
Rusya için resim atmaya luzüm görmedim, başlangıçta hiçbir bölgesi görünür değil ve pusuya yatmış Mihail Kutusov ordusu Bavarya'ya geliyor.
Multiplayer: Genelde tüm Rusya oyuncuları önce Osmanlıya saldırıyor. Tavsiyem; oyun başlamadan önce sefer zorluğunu yükseltin, o yükseltmese de olur. Çünkü en yüksek zorluklarda müttefikleriniz (özellikle İspanya), sefer zaferi için sadece Moskova'yı istediğinden, doğrudan en yakın Rus bölgesine asker postalayabiliyor. Ayrıca Osmanlı'ya yine sürekli araştırma falan verin biraz dirensin her türlü kaybedecek bari kaybı artırsınlar.

Ordular
Alsaz Loren: Şekildeki gibi Napolyon-Ney komutasındaki orduları Württemberg'ten birleştirip Bavarya'ya, oradan da Innsbruck'a gidelim ve orayı çok geç olmadan alalım. Böylece Avusturya, Bavarya'ya sadece doğu taraflarından girebilir.
Davout ile Joachim'in ordularını da Paris'e götürelim.

Güney Fransa: Toulon ile Bordeux şehirlerindeki garnizon ordularını da Paris'e götürelim. Zaten orada bir işe yaramazlar.
                                                  Donanma
2 tane donanmamız var ama savaşmak için yalnızca İngiltere varken bunların gemileri pek işe yaramaz.

Bu donanmayı Gibraltar boğazına atıp yağma yapalım, o bölgedeki ticaret noktalarına da bunları koyup başkalarının gelmesini engelleyelim.

Şimdi Kuzey İtalya'da Andre'nin küçük bir ordusu var. Bu orduyla Venedik'i almak çok cazip gelse de ben Gibraltar'a yollayıp orayı İngilizlerden alıp bir ticaret limanı açmayı ve ordan da ticari gemilerle oraya yakın ticaret noktalarına gemi nakletmeyi uygun buluyorum. Hem daha çok gelirimiz olur, İspanya'dan önce davranın. Çay ve fildişi önemli bir gelir kaynağı. Seçim sizin tabi isterseniz de Venedik'e gidin ama zaten Napolyon'u yollayacağız.

Yönetim
Kabine (ministers): Aslında ben ellemeye gerek duymuyorum, yine de hepsini inceleyin. Çünkü bakanlarımız çok yetenekli. Birkaç tanesi yeteneksiz görülebilir ama "+n to Management for Treasury Administration" yeteneği olanları ben atmıyorum çünkü o Treasury kısmına bir yıldız ekliyorlar. Bu da gelirleri artırır. Tabi adamın da daha hızlı yetenek almasını sağlıyor.
Yönetim sistemi: Empire (monarşi), soylulara mutluluk, köylülere mutsuzluk veriyor. Ama abartmaya geek yok ciddi bir asayiş sorunu yaratmıyor.
                                                       Ekonomi
Ekonomimiz başlangıç için aslında hiç iyi değil, zaten bina maliyeti hem masraflı hem uzun iş. Herşeyin inşası ve birimlerin yetişmesi zaman alıyor, gayet normal nasıl olsa 2 tur 1 aya denk geliyor. O yüzden fırsat varken bina kurmalıyız. Genelde ekonomi sona bırakılıp başta asker çıkarılıyor. Bana göre yanlış. Hızlı fetih yapmayın, diplomaside açıkladım zaten. Ekonomi için yapılacak hareketler;
Belirttiğim yerlere önce ticaret limanı, sonra Toulondaki Supply Post'u değiştirip market açın. Sonra Paris ve Caen bölgesine Manufactory açın. Manufactoryleri sona bırakın masraflı gelebiliyor. Elinizden geldiğince ticaret gemisi üretin. Her turda mutlaka 1 ticari gemi çıkarın, çünkü çok zaman alıyor ve ticaret noktalarını kaptırmamalıyız. Ivory, Tea, Sugar, Cotton ve Fur çok değerli, Spice ve Coffee en değersizleri ama onlar da para ediyor. Her noktaya başta 1 gemi bırakın ki ürün çeşitliliği bol olsun. Bu ürünler size o yoldan en az 300-500 tur başı kendiliğinden gelir sağlarken uluslararası ticaretteki hacminizi de arttırıyor. Ne kadar ürün o kadar para. İsterseniz Belçika tarafındaki ticaret limanını yıkın, İngiltere habire ablukaya alıyor, boşa gelir yokolmasın. Ticaret gemileri çıkıp gelene kadar özellik fildişi, çay ve keten noktası bulup (Gibraltarın sol alt kısmında çay ve fildişi var.) Villeneuveden bi gemi alıp yerleştirin başkası gelmesin diye.

3. turdan itibaren yol kurmaya gayret edin, her şehir mutlaka bir yola sahip olsun, özellikle Paris-Strazburg arasında gelişmiş yol olsun. Bunlar bize hem gelir hem sevkiyat hızı verecek. Yalnızca asker çıkaracağınız bölgelerde maden kurun, tabi kuracaksanız. Geliri çok büyük değil ama asker çıkarma maliyetini azaltıyor. Düşmanın ulaşamadığı yerleri gelir yatağına döndürün. Mesela Gibraltarı alınca oradaki barakaları hükümet binasına çevirin. Bordeuxtaki Supply Postu market yapmak gibi. Herşeyi 1 turda yapmayın mesela bu tur ekonomi, diğeri askeri vs vs. Hem gelir hem vakit kaybı olur. Askeri olarak ekonomiye bakarsak, fetih için İtalyayı hedef alın, Roma, Naples, Sicilya iyi bir gelir kaynağı. Sardinya çok para basmıyor ama isterseniz limanını ticari liman yapıp aşağıdaki yerlere ticaret gemisi yollayın veya askeri rıhtım yapıp savaş gemisi üretip İngiltereye meydan okuyun. Tabi Napoli ve Sicilya limanlarını askeri yapın, zaten güney Fransada 2, Korsikada 1 ticari iskele var olacak.

Askeriye
Askeri olarak başlangıç hamleleri olarak kendi fikirlerimi yukarlarda belirttim. Olabildiğince çok Napolyon'u kullanın. Elinizdeki generalleri suikastlere kurban vermemeniz iyi olur ama elinizde olmaz. O yüzden iç bölgelerde tutun. Napolyon savaş alanında düşman yerleştirmesini görünür kılıyor Hot Asir Balloon yeteneği ile. Ordumuz en güçlü ordu yapısını içeriyor. Tabi geliştirilmesi lazım. Skirmisher, yani çatışmacı (Chasseur, Voltiguer gibi) basit görünebilir ama herşeyi değiştirebilirler. Her orduda bunlardan bulundurun, süvariye özen gösterin. Line infantry olan birlikler tüm savaşlar için idealdir. Grenadier birimlerinden mutlaka bulundurun, Line İnfantryleri yolladıktan sonra Grenadierleri aradan falan götürüp işte kare savaş düzeni gibi pozisyon almış veya düşman Line İnfantryleri varsa onlara el bombaları attırın. Zira bu yetenek iç içe geçişmiş birimleri deviren sayılı yöntemlerden. Ordunuzu savaştayken tek bir noktaya konuşlandırmayın, karşı tarafta da top olabilir. Ben genelde topları ayırıyorum, her birine birkaç grup vererek orduyu bölüyorum. Savaş başladığında az top ateşine tutun, sonra düşman gelmiyorsa Line infantryleri yollayın ama toplarınızın da bi kısmını veya hepsini getirin ve canister shot yapıp saldırı başlattığınızda sıktırın. O arada düşman birimleri de savunmak için oraya buraya veya doğrudan size gelir. Bu yüzden süvari veya skirmisher olan birimleri önce yakın mesafeye alıp boş olan düşman toplarını avlayın, sonra düşmana arkadan çıkın. Genelde işe yarıyor. Çok çeşitli ordu yapın, tutup da şu ordu süvari, bu ordu yaya falan yapmayın, onlar savaşa destek olarak gelirse çok geri kalırsınız. Ve masraflı.
                                                          Diplomasi
Zaten kimin  size ne tutumu, sizle kim müttefik falan hepsini görüyorsunuz oyunda. Prusya eninde sonunda size savaş açacak. Müttefiklerinizi çağırabilirsiniz ama ticaret halinde olanlar kabul etmez. Trade Embargoes sözleşmesini kullanmaya özen gösterin, İngiltere'ye karşı özellikle etkili. Araştırdığınız teknolojileri oyun başından beri müttefikleriniz olan Bavarya, Württemberg ve Swiss Conf. verin. Bunlar Ren boyunca en saldırgan müttefiğiniz. İspanya ise sağı solu belli değil. Sizle tutumu başta kötü, hediyelerle falan mutlu edin. Sürekli onu destekleyin. Portekizi de İngiltereye yakınlaşmaktan alıkoyun, önce ticaret yapın sonra amborgoya falan zorlayın.
Arka arkaya fetih yapmayın! Bu size uluslararasında büyük bir dezavantaj sağlar, müttefikleriniz bile sırtını döner. Düşmanın ulaşabileceği yerleri özgürleşiyorsa özgürleştirin, bunlar genelde eski krallıkların merkezleri (Macaristan, İrlanda, İskoçya, Varşova Büyükdükalığı-Polonya, İtalya "İtalya'da herhangi bi yerde çıkabilir." , Birleşik Hollanda "Amsterdam", Norveç,  Hannover, Westphalia "Pek önermem, eğer özgürleşirse Batavya veya Oldenburg savaş açacak.", Courland, Kırım, Belçika, Brittany, Romanya, Katalonya, Yunanistan.)
Multiplayer ile oynarsanız, önce zorluğu yükseltin Hard Very hard falan yapın ve yaptırın, zaten sadece siz yapsanız da olur nasıl olsa müttefiklerimiz daha güçlü oluyor. İspanya adama doğrudan saldırı yapabiliyor örneğin.
Multiplayer- Düşman Prusya: Hedef Berlin. Diplomatik olarak adamı o yönde tek kalmaya zorlayın. Mesela Mecklenburg ile ilişkisini kesin, azaltıni zorlayın. Bir şekilde Mecklenburg'u Prusyacıdan Fransacıya çevirin. Danimarka'yı önce başladığınızda iyi ilişkiler kurun, sonra müttefiklik yapın, sonra savaşa dahil edin. Hesseni de Prusyaya karşı bir ulus haline çevirin. Tabi Saksonyayı da. Adama çok cephe açtırın ki çöksün.
Multiplayer- Düşman İngiltere: Bu çok zorlar. Adamı diplomaside yenmek için önce ticari ortaklarını sıfırlamaya çalışın. Veya en azından çok çapı olan topraklardaki ticaretini engelleyin. Sonra adam her türlü zorlanacaktır. Sonrasında yine İspanya ve Danimarka'yı savaşa çekin İngilizlere karşı. Portekiz'e de birşeyler yaptırırsınız.
Multiplayer- Düşman Rusya: Adamın ticaret hacmi küçük. Ambargo çok faydalı olmaz ama yine de ticari ortaklarını kesin. Osmanlı'ya sürekli araştırma falan verin ki işgallere dirensin. Müttefiğiniz olan ve olabilecek herkesi Rusya ile savaşa çekin.
Multiplayer- Düşman Avusturya: Ticari ambargolar yaptırın bu ulusa karşı. Oynayan kimse ekonomosi bozulunca iç işleriyle uğraşır durur. Osmanlı'yı da yine araştırma ile güçlendirin ki Avusturya Güney ve Batı cephelerinde savaşsın dursun. Sonra kuvvetlerini çekip yardım bekler. O sırada İtalya'yı ele geçirin ve askeri bölgeler yapıp ordular yollayın.

Sefere gelecek olursak, Napolyon'u Innsbruck'tan Venediğe saldırtıp orayı alın ama gitmeden önce o casusu bir yollayın yolda ne var ne yok, şehir kimler var falan. Venediği özgür bir yer yapın ve gözünüzü başak yere çekin. Napolyon'u tekrar Bavaryaya yollayın, Kutusov saldıracaktır. O adamı ancak yendikten sonra Napolyon'u Paris'e yollayın. Paris'te zaten Davout ile Joachim'i yollamış olmamız lazım o ana kadar. Wellington dükü komutasında sürekli baskın yiyeceksiniz. Napolyon geldiğinde veya gelmeden önce Clevesmark'ı Prusya'dan alın, Hannover'da her tur güçlü birlik üretin. Eğer sayınız az ve düşman toplanıyorsa bir karşı saldırı yapıp toplanmasına engel olun. Zira beklerseniz daha kalabalık ordu gelecektir en azından sayıyı indirin. Gibraltara Massenayı yollamıştık onu ve ordusunu alın, Gibraltara 2 milis çıkarın asayiş bozulmasın. Massenayı Paris veya Strazburga çekin. Massenaya ordu yapıp İtalyayı işgal ettirin, diğer adamalr ülkeyi ve müttefikleri savunmalı. Wellington dükü saldırınca onu püskürtün ve Napolyon'u Avusturya için, diğerlerini de Prusya için savaşa yollayın. Zorluk en yükseklerde açtık, bunlar ortaklaşa saldırır. Eğer Osmanlı güçlü oldu ise onunla beraber Avusturyaya saldırabiliriz, kuzey ülkelerini de Prusyaya düşman edin. Pariste mutlaka bir general ve bir ordu bulundurun olası İngiliz işgali için. Massena İtalyayı ele geçirince zaten donanma kurup Villeneuve ile birleşip Britanyayı bertaraf edebilirsiniz.

Teknoloji
Fransa bölgesinde 2 adet gentlemen var, birini Parisin ordaki okula, diğerini de Belçika&Wallonia daki Entellektüel merkeze götürün ve orada okul açın. Önce Napolyon Kodunu araştırın. Sonra Civilden gidip gelir artırmaya ve asayiş sağlamaya yönelik gidin. Mesela marketleri Merchant's House'a yükselten araştırmayı Kod napolyon bitince veya Walloniadaki okul tamamlanınca oradan araştırın. Sonra bir okulu sivil diğerini endüstri araştırmasına adayın. Askeriyede önce bakım masrafı azaltanları, daha sonrahareket ve yetenek& savaş düzeni verenleri, sonra askeri akedeminni kilidini açanları araştırın. Gri olanları araştırmak için gerekli olan binayı kurun. Başta topyekün askeriyeye gitmeyin, arka arkaya fetih veya sefer yapmicaksınız, yoksa diplomatik dezavantaj yeriz. Böyle eşit götürtmeye çalışıyorum ki bazı araştırmalar bağlantılı. Askeri okul yükseltmesi için Civil kısmından National Census istemesi gibi.

Rehber bu kadar. Oyunun sonrası biraz fazla rastgele hale bürünüyor. O yüzden bunu başlangıç için örnek alın, oyunun ilerleyen turlarında durumunuza göre hamle yapın.

Güzel olmuş mu :P Fransa rehberi gördüm de amacım onu kötülemek falan değil. Yazım hatalarını dikkate almazsak sevinirim. Fikirlere açıktır. Eksikleri veya eksik bulduğunuz kısımları söyleyebilirsiniz.
Benim düşmanım çoktur, benimle eşit olan yoktur!
                                                          -Napolyon

*

Çevrimdışı BarbarionRome

• 1987
  • lanetullahi aleyhim
Ynt: Fransa Rehberi
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2016, 07:41:14 »
Eline sağlık

*

Çevrimdışı * Halife *

• *
  • 12437
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2016, 09:40:56 »
Çok güzel Facebook ve Twitter sayfamızda paylaşıyoruz.

« Yanıtla #3 : 23 Mayıs 2016, 10:17:25 »
Eline sağlık

*

Çevrimdışı Napolyon Bonapart

• *
  • 3
  • Benim düşmanım çoktur, benimle eşit olan yoktur!
« Yanıtla #4 : 23 Mayıs 2016, 10:23:14 »
Teşekkürler tebessum*
Benim düşmanım çoktur, benimle eşit olan yoktur!
                                                          -Napolyon

*

Çevrimdışı forever_ducale

• fsociety
  • **
  • 11260
« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2016, 13:54:32 »
Eline sağlık.

« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2016, 16:09:35 »
Eline sağlık çok güzel olmuş çok işime yaradı