Total War Warhammer İncelemesi

• 0 Yanıt
  • 1146 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı * Halife *

• *
  • 12437
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
Total War Warhammer İncelemesi
« : 23 Mayıs 2016, 19:21:36 »

Warhammer evrenine Total War’un penceresinden bakmaya hazır mısınız?

Rome ve Medieval II modlanabilir en iyi Total War oyunları olarak tarihe adlarını yazdırdılar. Bu oyunlara çıkmayan mod kalmadı. Gerçek tarihi bırakın, Zelda evreninden tutun da Game of Thrones’a kadar birçok fantezi evren aslında daha önce Total War ile işlendi ancak bu oyuncular tarafından yapıldı. Özellikle Yüzüklerin Efendisi’nin modları çok popüler oldu. Warhammer modları da mevcut. İşte böyle bir ortamda yer yer “keşke resmi olarak bu evrenler işlense” diyenler görüyorduk, azınlıktılar ve asla kale alınmadılar. Ta ki SEGA, Warhammer isim haklarını alana kadar.

Total War’un sadık kitlesi arasında fantezi evrenleri sevenler de var ancak büyük çoğunluk böyle değil. Total War Türkiye’deki yorumları bizzat gördüğüm ve yabancı forumları da takip ettiğim için bunu çok iyi biliyorum. Tarih severlerin sabırlı olup, aileye yeni katılan bu üyeyi ve bu üyeyle gelecek olan yeni oyuncu kardeşlerine kapılarını açmaları lazım. Yoksa Medieval III’ü unutsunlar diyor ve artık oyunu anlatmaya geçiyorum :). İncelemede her kitleyi düşünerek biraz genel tanımlar yaparak ilerleyeceğim.

Total War Warhammer, hem tur bazlı hem de gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Tur kısmında diplomasi, devlet yönetimi ve savaş öncesi hazırlıklarınızı yapıyorsunuz. Savaş alanında ise ordularınızı yönetiyorsunuz. Arzu ederseniz savaşlara da girmeyerek otomatik de yapabilirsiniz. Bu haliyle de oyun adeta çok yönlü ve detaylı bir satranca dönüşüyor. Ordularınız Warhammer 40K oyunlarındaki gibi (Örneğin Dawn of War) mangalardan (8) değil bölüklerden (80+) oluşuyor. Savaş alanında en az 1, en fazla 40 bölük yönetebiliyorsunuz. Ancak ayarlar kısmından birim sayısını en düşük seviyeye çekerseniz oyun 40K olmasa da o dönemin havasını yansıtabiliyor. Warhammer’ın en tutulan evreni 40K olduğundan Total War Warhammer’a ön yargılı olanlar, o ön yargılarını bir kırsın lütfen.

Oyunda seçilebilir dört ırk var. Eğer ön sipariş ile aldıysanız bu sayı beş oluyor. Herkese açık olan İmparatorluk (İnsanlar), Yeşilderililer (Orklar/Goblinler), Cüceler ve Vampir Kontları. Ön siparişe özel olan ırk da Kaos Hordası. Her ırkın kendine has dinamikleri, bu evrende yapacakları ve yapamayacakları şeyler var. Geliştiriciler bu durumu iyi gözetmişler. Ben oyunu Kaos (inceleme sürümünde kapalıydı) harici her ırkla en az 50-100 tur arası oynadım. Kesinlikle farklar hissediliyor.

SEGA ve The Creative Assembly de yeni bir kitle ile muhatap olacaklarının ve var olan kitlenin de yabancılık çekeceğinin farkında olduğundan gerek danışman gerek bilgi bankası işini bir hayli detaylandırmış. Oyunun kendi wiki'sinin yanı sıra yardım sayfaları sayesinde oyun hakkında anlık ve detaylı bilgi edinebiliyorsunuz. Bu devasa arşiv de TÜRKÇE!

Bölüm bölüm size aktardığım uzun inceleme yazısının tamamına ulaşmak için:
http://www.oyunfest.com/total-war-warhammer-inceleme.html
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2016, 19:23:05 Gönderen: * Halife * »