Büyük Britanya

• 23 Yanıt
  • 9774 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ynt: Büyük Britanya
« Yanıtla #10 : 27 Ekim 2009, 20:39:22 »
hadi bi el atıver bunada 12-13 satırcık fln

*

Çevrimdışı spyboy

• 237
  • The most epic potato chip eating evar!
« Yanıtla #11 : 27 Ekim 2009, 20:50:10 »
Kişisel özgürlüklerin ve özgür ticaretin ülkesi olan Büyük Britanya bir meşruti monarşi.Görülüyorki,insanları kendilerini para kazanmaya ve yabancılardan nefret etmeye adamışlar.Yabancılar,basitçe,hiçbir şeyde iyi değiller,işleyen bir imparatorluk olmakda veya adam gibi bir pasta yapmada.Diplomasiyi zorlaştıran kabalıkları olan önyargıda dobradırlar.İngilizler-daha çok herkesin dediği gibi İskoçların belaları- kibirlerinden ve herkesi Fransızlar'a karşı ölümüne savaştırma istekleri yüzünden Avrupa'nın hiç bir imparatorluğunda sevilmezler.Bu son durumdaki aşikar gerçek Bonaparte'ye bir hediye olmuştur.

İlk parağrafı elimden geldiğince çevirdim.Ama hatalar olabilir yine de.Diğerlerini de başka biri yapar heralde  tbr*

"Its not the length, its not the size, its how many times you can make it rise!"Türk atasözüymüş :P
"Cathedra mea, regulae meae."

« Yanıtla #12 : 27 Ekim 2009, 22:32:25 »
Benim devam ediyorum hadi akşama doğru koyarım.

*

Çevrimdışı Kratos

• *
  • 468
« Yanıtla #13 : 27 Ekim 2009, 23:05:51 »
Büyük Britanya

(ilk paragrafa dokunmuyorum,zaten çevrilmiş)

Eğer İngilizlerde gerçekten içten bir hoşnutsuzluk varsa,hoşnutsuzluk duydukları kişiler Fransızlar olurdu,fransız ihtilali'nin ortaya çıkardığı hakiki korkular ve geleneksel rekabet de bunun nedeni olurdu.Her ne kadar İngiliz politikacılar Bourbon monarşisinin sonunu gördüklerinde mutlu olmuş olsalar da,ihtilal sonucu oluşan terör ortamının yarattığı doyumsuz katliam tarafından geri püskürtüldüler,ve bu ihtilanin manş denizi'ni fransız süngülerinin yardımını alarak veya almayarak geçmesinden korku duydular.İşgal hiçbir zaman değişmeyecek bir korkuydu ve,her zamanki gibi,aşağı toprakların düşman kontrolünde olması Londra'yı korkutmaya yetecekti.

Britanya'nın 1805'teki konumu beklenilenden iyiydi,ama bu sonuç kendisinin çabalarıyla gerçekleşmedi:Napolyon Avrupa'da neredeyse her ülkeyi zorbalık taslayarak sinirlendirmeyi başarmıştı.Bu,müttefiklerine cömert para yardımları yapacakları anlamına gelse de,İngilizler'e yeni dostluklar oluşturmak için bir fırsat oluşturmuştur.Kraliyet Donanması denizlerin kontrolünü elinde tuttuğu müddetçe,Britanya olası bir işgalden uzak,ancak dayanıklı bir ordu ve kıtasal müttefikleri olmadan bunun Fransa'ya karşı hiçbir yararı yok.İngiltere Fransa'nın düşüşünde pay sahibi olabilir,ancak bunu sağlaması için zamana ve gücünü toplamaya ihtiyacı var.Napolyon onlara bu zamanı vermeyebilir.

yanlışlar için şimdiden pardon.uyukulu bir şekilde çevirdim,biraz hızlı oldu.

not:boşa çevirdim :P
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2009, 23:07:21 Gönderen: Kratos »

« Yanıtla #14 : 27 Ekim 2009, 23:09:45 »
Kratos tam ben koydum sonra sen koydun. Ama seninki daha iyidi yani boşa çeviren ben olmuş bulundum  ehue*
« Son Düzenleme: 27 Ekim 2009, 23:10:56 Gönderen: Ozpuylat »

*

Çevrimdışı Kratos

• *
  • 468
« Yanıtla #15 : 27 Ekim 2009, 23:13:05 »
senin asıl metin nerede ki?ben hepsini okumamıştım ama zorlandığım yerlerde cümle düşüklüğü olmadan çevirmiştin diye hatırlıyorum.

« Yanıtla #16 : 02 Kasım 2009, 17:32:33 »
Bir çeviride ben yaptım bakalım beyenecekmisiniz

Büyük Britanya bir meşrutiyettir ,kişisel özgürlüklerin ve serbest ticaretin de ülkesidir.Halkı kendilerini para kazanmaya adamıştır ve yabancılardan nefret etmede de aşağı kalmazlar.Yabancılar,basitce,hiçbirşeyde iyi deyillerdi,ne bir imparatorluğu yönetmekte nede iyi bir turta yapmakta.Britanyalıların önyargılarını açıkca sergilemeleri diplomaside onların zaaflarıdır.İngilizler,yada herkesin bildiği şekilde
"İskoçların belaları",kibirleri ve kendileri dışındaki herkesi Fransızlara karşı savaştırmaları yüzünden Avrupadakihiçbir krallıkta sevilmezler ve bu durum açıkca Bonaparte'ın lehinedir.

Eğer Britanyalılar içlerinde gerçekten bir nefret besliyorlarsa geleneksel düşmanlıkları ve Fransız ihtilâli'nin korkunç sonuçlarından dolayı bu nefret Fransızlardır.Hala çoğu Britanyalı politikacı Bourbon sülalesinin sonunu görmekten keyif almış olsada Terör devrinin durmak bilmez vahşetinden çekinmişler ve Fransız süngülerinin yardımıyla olsada olmasada ihtilâlin Manş denizini geçmesinden korkmuşlardır.İşgal sürekli bir korkuydu ve,herzamanki gibi,Hollandanın düşman kontrolünde bulunması Londra'yı korkutmaya yeterdi.

Britanyanın 1805'deki durumu beklenilenden iyiydi ama hiçbiri kendi eforları doğrultusunda gelişmedi.Napolyon nerdeyse Avrupadaki bütün devletleri dik başlılığıyla rahatsız etmişti ve bu İngilizlere cömert yardımlar yapmaları gerekse bile yeni müttefikler bulması için bir fırsat yarattı.Kraliyet Donanması denizleri kontrol edebildiği sürece Britanya güvendedir ama bu durum sağlam bir ordunun ve anakaradaki müttefikler olmadan Fransızlara karşı hiçbir avantaj sağlamazdı.Britanya Fransanın yıkılışında rol alabilir, ama gücünü toparlaması için zamana ve azme ihtiyacı var.Napolyon ona bu süreyi tanımayabilir
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pie için bence pasta yerine turta diyorlar özellikle ingilizleri düşünüce kesinlikle turta olmalı
lowland:Hollanda için kullanılır hatta güzel bir örnek hollandanın almancası Niederlande dır türkçeye kaba çevirisi alçak ülkedir  tbr*
Kratos için ana metnin linki:http://www.totalwar.com/napoleon/gameinfo/factions.php?id=41

« Son Düzenleme: 02 Kasım 2009, 17:33:19 Gönderen: orçun »

« Yanıtla #17 : 02 Kasım 2009, 18:30:21 »
Konuyla ilgilenen yok boşver ama emeğine sağlık. Teşekkür ederiz.  tbr*

*

Çevrimdışı spyboy

• 237
  • The most epic potato chip eating evar!
« Yanıtla #18 : 02 Kasım 2009, 20:04:30 »
@orçun:Ben de turtayı hatırlamaya çalışıyordum.Aklıma gelseydi onu yazardım tbr*

"Its not the length, its not the size, its how many times you can make it rise!"Türk atasözüymüş :P
"Cathedra mea, regulae meae."

« Yanıtla #19 : 15 Şubat 2010, 23:58:10 »
resimlerde birşeye takıldım ben bu kıbrıs adası neden ingilizlerdeymiş açıkladılarmı bunu?? yoksa benimmi yanlışım var.. srn*
bazı şeyleri açıklamayın :S sırlarım var