Total War: Rome II - Jack Lusted ile Soru Cevap [29.5.2013, 13. Bölüm Geldi]

 • 154 Yanıt
 • 27142 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Can Ömer

 • *
 • 9896
 • Quisque Est Barbarus Alio
  • Paradoxfan


JACK LUSTED İLE SORU CEVAP

[spoiler=3 TEMMUZ 2012]
3 TEMMUZ 2012

Soru: İncelemelerin Roma'ya odalanması diğer ülkelerin ihmâl edileceği anlamına mı geliyor?
Cevap: Kesinlikle hayır. Oyunda yer alacak farklı kültürler üzerinde yoğun bir çalışma var.

Soru: Strateji haritasında mikro-yönetimi azaltmakla ilgili söyledikleriniz ne anlama geliyor? Oyunu çok mu sadeleştirip basitleştireceksiniz?
Cevap: Hayır, hatta Rome II'nin önceki oyunlardan çok daha fazla bir derinliğe sahip olacağını söyleyebilirim. Ayrıca mikro-yönetimi azaltma hedefimiz var. Böylece oyuncu oyuna ve Campaign haritasında yer alan yeni mekaniklere daha iyi odaklanabilecek.

Soru: Bazı incelemelerde çok sayıda ordulardan ve bireysel birimlerden veya onları kontrol etmekten kurtulacağımız söyleniyor?
Cevap: Bireysel birimler olacak. Campaign tarafında ordulara ve oynayacakları tarihi role vurgu yapıyoruz. Campaign hakkında detaylı açıklamalar yaptığımızda bu konu hakkında daha fazla konuşabiliriz.

Soru: Rome II içi DLC olacak mı?
Evet, Rome II için DLC olacak. Çıkış tarihine daha yakın bir zamanda neden DLC yaptığımızı ve DLC'nin oyundan kesilmiş içeriğe sahip olmayacağı hakkında daha fazla detay vereceğiz.

Soru: Oyun, örneğin karakterler, yüksek oranda scriptli (önceden belirlenmiş spesifik olaylar) mi olacak yoksa sandbox (önceden belirlenmiş olayların olmadığı) tarzı mı olacak?
Cevap: Grand campaign olacak. Oyunda daha çok hikâye olmasını hedefliyoruz. Bu sayede oyunu her oynadığınızda farklı olaylarla karşılaşacaksınız. Tabi bunlar sizin kararlarınıza göre şekillenecek.

Tekrar söylüyorum, ileri tarihlerde Campaign hakkında daha fazla konuşacağız.

Soru: Yayınlanan görüntüler oyuniçi mi?
Evet, görüntüler gazetecilere gösterdiğimiz Kartaca kuşatmasından.
[/spoiler]

[spoiler=17 TEMMUZ 2012]
17 TEMMUZ 2012

Soru: Rome II'nin tarihsel açıdan doğruluğu nasıl olacak?
Cevap: Tarihsel gerçekçilik terimleriyle konuşmak, oyuncunun yer almasıyla zaten geçmişin asla aynı olamayacağı tarihsel doğruluktan daha faydalı olacaktır. Tarihte olmayan bir çok şey yaptık çünkü bu bir oyun. Örneğin muharebeler dakikalar içinde sona erebiliyor, gerçekteki gibi saatlerce sürmüyor. Hiç bir oyun tarihsel olarak tam doğru olamaz ama biz öncekilerden daha fazla tarihsel gerçekçiliğe sahip bir oyun yapmayı hedefliyoruz.

Bu, oyundaki çeşitli millet ve halkların, giyimlerinin, techizatlarının, bunları savaş alanında nasıl kullandıklarının ve campaign haritasındaki mekaniklerin nasıl göründüğünü ve hissettirdiğini ifade ediyor. Bu yüzden zırh, tunik, miğferler, kalkanlar ve daha birçoğu tarihi örnekler incelenerek tasarlanıyor. Birim listeleri farklı kültürlere ait toplumlara ve ortaya çıkmış birim çeşitlerine göre hazırlanıyor.

Tarihte nadir olarak kullanılmış birimler oyunda olacak ancak bunları biz gerçektekinden daha sık kullanacağız çünkü ilgi çekici ve farklılar. Son birkaç Total War oyununda olduğu gibi bunlar tüm ordularda bulunmayacak ama yine de oyunda yer alacak ve bu da oyuna ayrı bir tat katacak.

Soru: Birimler birden fazla silah kullanabilecek mi? Örneğin aynı birim hem kılıç hem de mızrakla savaşabilecek mi?
Cevap: Hayır, tarihsel açıdan mevcut olmasına rağmen bir takım oynanış nedenlerinden ötürü biz onları farklı birimlere ayırdık. Oyunumuzda mızraklar ve kılıçlar farklı istatistiklere sahip ve bu sebeple biz bunları, farklı birimlerin ana silahları yapmayı istedik. Böylece bu birimleri kullanmak daha açık ve net oldu. Ayrıca oyuncu kendi ordusunu oluştururken kendi oyun stiline daha bağlı bir şekilde hareket edebilir.

Soru: Eforun çoğu Roma ülkelerine mi harcanıyor?
Cevap: Şüphesiz bu çağda diğer ülke ve kültürlere nazaran Roma hakkında daha fazla bilgi mevcut. Ancak bu onları ihmal ettiğimiz anlamına gelmez. Roma dışındaki ülkelerin birim listeleri için yoğun bir araştırma yapılıyor ve bunların campaign haritasında nasıl temsil edileceği de.

Soru: Campaign'de mikro-yönetimin azaltılması savaşlara daha fazla odaklanılacağı anlamına mı geliyor?
Cevap: Vilayet ve bölgelerin mikro-yönetimininin azaltılması oyuncunun campaign'de başka alanlara daha fazla odaklanabilmesini sağlayacak, sadece savaşa değil. Campaign detayını artıracak birçok harika yeni özellik var.

Bunları anahatlarıyla anlatmak için şu an uygun zaman değil ama entrika ve karakterler hakkında olduğunu bekleyebilirsiniz.

Soru: Paralı askerler geri dönecek mi?
Cevap: EVET!

Soru: Rome II Steam kullanacak mı, neden?
Cevap: Evet, Rome II Steam kullanacak ve Steam gerektirecek, tıpkı Empire, Napoleon ve Shogun II gibi.

Steam bize ve oyunculara bir çok fayda sunuyor. Başka insanlara ulaşmamıza yardım ediyor, güncellemeleri otomatik yapıyor, DLC'lere için harika bir platform sunuyor ve korsanlığı azaltıyor.

Genel olarak Steam özelliklerini oyuna entegre etmek (dil, sosyallik, achievement ve multiplayer özellikleri örneğin) bize ayrıca oyunu geliştirmeye ve yeni özellikler eklemeye daha çok zaman ayırmamızı sağlıyor.

Yakında Steam'ın yeni ve heyecan verici ilave özellikleri hakkında da konuşacağız.
[/spoiler]

[spoiler=3 AĞUSTOS 2012]
3 AĞUSTOS 2012

Soru: Önceki Total War oyunlarında tek bir birim gemi tüm orduyu taşıma kapasitesine sahipti. Bu neden böyleydi ve Rome 2'de değişecek mi?
Cevap: Önceki Total War oyunlarında bu her zaman soyutlanmıştır. Hiç bir zaman, şu an söylediğimiz gibi, tüm bir ordu tek bir gemide bulunduğu gibi bir durum olmamıştır. Ordu kendi taşıma gemilerine sahiptir. Ancak bunlar oyunda görünür bir şekilde değildi. Oyunda görünen ise bu nakliye filosuna eşlik eden savaş gemileridir.

Rome 2'de orduların denizde nasıl hareket edeceği hususunda birkaç değişiklik var. Bunlardan bazıları hakkında bir süre daha bilgi veremeyeceğiz ancak ordu nakliye filoları da artık oyunda yer alacak.

Soru: Rome 1'de Hoplite falanksı ile Makedon falanksı arasında bir fark yoktu. Bu sefer iki formasyon da oyunda yer alacak mı?
Cevap: Evet, hem Hoplite falanks hem de Makedon falanksı oyunda yer alacak ve farklı formasyonlara sahip olacaklar.

Soru: Son Warcast programında Mısır için tarihi bir bükülmeden bahsettiniz. Bu bükülme ne anlama geliyor?
Cevap: Mısır Rome 1'deki gibi olmayacak. Birim listesi Helen ve yerel kültürün karışımı olacak şekilde değiştirildi. Biz bunu biraz daha ileri taşıyarak, tarihte çok az kullanılmış olan birimleri biraz daha artırdık.

Soru: Bir askeri birim içindeki askerlerin kaç farklı varyasyonu olacak? Medieval 2 ya da Shogun 2'ye benzer oranda çeşitlilik olacak mı?
Cevap: Rome 2 tüm Total War oyunları içerisinde en çok asker varyasyonuna sahip olan oyun olacak. Bir çok farklı çeşit miğfer, her birinin birbirinden farklı sorgucu, farklı tuniklere ve çeşitli desenlere sahip kalkanlarla birlikte çeşitli zırh tipleri olacak. Yeni teknoloji ayrıca bize renkleri çeşitlendirmemize izin veriyor. Örneğin bir birimde yer alan askerlerin giydiği aynı tunik tipleri  farklı renk tonlarına sahip olabilecek.

Soru: Şu ana kadarki tüm Total War oyunlarında her ülke belli renk tertiplerine sahipti. Bu Rome 2'de de devam edecek mi?
Cevap: Evet, her ülkenin belli renk düzenlemesine sahip olması savaş alanında askerlerin kime ait olduğunun anlaşılmasına yardım ediyor. Renklerin birimlere, ülkelere, kültürlere nasıl ve ne şekilde uygulanacağına dair pek çok çeşitlilik olabilir.

Ancak elbette birimler çılgın gökkuşağı renkleriyle boyanmayacak. Ülkeye uygun temalarda renklendirilecekler.
[/spoiler]

[spoiler=16 AĞUSTOS 2012]
16 AĞUSTOS 2012

Soru: 1v1 dövüş animasyonları Rome II'de de kullanılacak mı ve bu durum Shogun 2'deki gibi savaşları sınırlayacak mı?
Cevap: 1v1 animasyonlar Rome II'de de kullanılacak. Bu, askerlerin birbirleriyle dövüşmesini en iyi gösteren yöntem. Whilst the display was 1v1 in Shogun 2 the combat system was not and multiple attackers were taken into consideration when the combat engine worked out the result of an attack. (Bu kısmı çeviremedim.)

Her halukârda bu bizim RomeII'de animasyonları farklı yollardan geliştirmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Daha fazla bilgi için oyunun çıkış tarihine yakın dönemdeki bilgilere bakarsınız.

Soru: Yayınlanan tüm ekran görüntülerinde kahverengi ve turuncu renkler çok hakim. Bu neden böyle, ayrıca oyunun tüm kısımları için gerçek olacak mı?
Cevap: Turuncu/Kahverengi tonları fazla çünkü görüntüler Kuzey Afrika'dan alındı. Hatta tümü aynı savaştan, Kartaca Kuşatması'ndan alındı.

Soru: Formasyon ve kitlelerin gücü Rome II'de daha önemli olacak mı?
Cevap: Birimlerin derinlik, kitle ve formasyonlarının daha büyük önem taşıyacağı yeni sistemler yapıyoruz. Örneğin çarpışma esnasında ağır bir birlik hafif bir birliğe baskı yaparak onları geri itebilecek.

Soru: Ön incelemelerin birinde kameranın sabit olacağı ve istediğimiz gibi yakınlaşamayacağımızdan bahsedildi. Ayrıca birliklere emir veremeyeceğimiz yeni bir harita modu olacakmış, bu doğru mu?
Cevap: Önceki oyunlardaki gibi savaş haritasında istediğiniz yere yakınlaşabileceksiniz.  Oynanışa engel olmayan ancak algıyı artırmaya yardımcı olan yeni kamera açıları geliştiriyoruz.

Yeni taktiksel harita modu tüm savaş alanını tepeden göstererek size ne olup bittiğini genel bir şekilde gösteriyor. Bu yeni modda hangi emirlerin verilip verilemeyeceği hâlâ karar aşamasında.
[/spoiler]

[spoiler=14 EYLÜL 2012]
14 EYLÜL 2012

Soru: Rome II'de gerçekten 700 çeşit birim mi olacak?
Cevap: Evet, tüm kara birimleri, paralı askerler, yerel birlikler, kuşatma silahları ve gemilerle birlikte toplam 700 civarında birim olacak.

Soru: Birimlerin görünümü harita üzerinde ne kadar değişiklik gösterecek?
Cevap: Bazı alanlarda birbirine benzeyen birimler olsa da (farklı kültürlerden ekiplere sahip olan benzer kuşatma silahları) biz, Rome II çağının çeşitliliğini gerçekten vurgulamak istiyoruz.

Karşılaştırma için benzer birim listelerine sahip Galyalıları ve Cermenleri örnek verebiliriz. İki ülke de özgün birim listelerine sahip ve menzilli hafif piyadeler ve düşük seviye mızraklılar birbirine benzer görünse de büyük farklılıklar mevcut. Görsel açıdan bu birimler oldukça farklı görünüyor, zırhlar ve miğferler Cermenlerde çok nadir kullanılırken Galyalılarda oldukça yaygın. Değişik saç, kalkan tipleri ve kaplamaları da fark yaratan diğer unsurlar arasında.

Soru: Bahse girerim bu birimlerin çoğu DLC ile gelecek olan birimler, değil mi?
Cevap: Hayır, Rome II ilk çıktığı anda 700 farklı birim içerecek.

Soru: Yunan şehir devletlerinin tek bir devlet olmayacağı ve bir çok bağımsız devletten meydana geleceği gibi Galya veya Britonlar da bu şekilde birden fazla devlet halinde mi olacak?
Cevap: Oyunda çok fazla ülke olacak ve evet daha önce tek bir grup altında toplanmış olan Galya gibi ülkeler Iberya ve Briton gibi kültürlerin yanı sıra birden fazla kabileye bölünecek.[/spoiler]

[spoiler=3 EKİM 2012]

3 EKİM 2012 [Noble_TR çevirisi]

Soru : Latince gibi antik diller askerler , generaller ve casuslar tarafından konuşulacak mı?
Cevap : Bu ilginç bir cevabı olan ,  aynı zamanda da biraz uzun bir cevabı olan bir soru.

Rome II'deki tüm seslendirme dilleri İngilizce olacak (Dil seçeneklerine göre Fransızca , Almanca vesaire) , ve böyle olmasınında iyi bir sebebi var.

İlk olarak Antik dilleri oyuna yansıtmak gerçekten çok zor her ne kadar Latince ve Yunanca olarak zor olmasa da ön-Alman ve barbar topluluklarının dilleri bilinmiyor.Ayrıca bu dilleri çevirmekten yana aynı zamanda ses aktörlerimizi de bunları doğru konuşmaları için eğitmek zorundayız. Aynı zamanda çok fazla antik dil çeşidi eklenirse bir dile düşen ses çeşitliliği de potensiyel olarak azalacaktır.

İkinci olarak , daha fazla dil değil de ses çeşitliği istiyoruz yani savaş alanında konuşulanların her bir durumu yansıtmasını istiyoruz mesela okla vurulan bir adamın yanındaki asker hem görsel hemde işitsel olarak tepki verecektir , işitsel tepkiyi çeşitlendirmek istiyoruz. Aynı zamanda askerlerin oyuncuya bilgi verici şeyler söylemesini istiyoruz , nasıl etraflarının sarıldığı gibi.

Üçüncü olarak , bir dile yoğunlaşmak ses çeşitliliğinden yana aynı zamanda bir durum hakkında daha fazla çeşitlilikte sağlayacaktır bu sayede sesler sürekli aynı şeyleri tekrar etmeyecektir.
[/spoiler]

[spoiler=29 EKİM 2012]
29 EKİM 2012

Kirkburn örgü zırhı:

Tam çözünürlükte: http://wiki.totalwar.com/images/c/c5/Briton_chainmail_screen_01.jpg

İberya'dan Bascient tip miğfer:

Tam çözünürlükte: http://wiki.totalwar.com/images/4/4d/Iberian_bascinet_helmet_screen_01.jpg
[/spoiler]

[spoiler=19 KASIM 2012]
19 KASIM 2012 [hikoqura36 çevirisi]

Herkese merhaba,
Son zamanlardaki gelişmeler bende oldukça heyecan yarattı, CA olarak Rome 2 için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bugün forumlarda tartışılan birçok konuyu daha cevaplamak için vakit ayırdım.

Soru : Shogun 2'deki taş,kâğıt,makas sistemi Rome 2'de de olacak mı?
Cevap : Shogun 2'deki bu denge çok güçlüydü. Totalwar oyunlarında bu dengenin önemli olduğunu aklımızda bulundurmamız gerekir ve oyundan oyuna değişebileceğini de unutmamalıyız. Söylemeliyim ki Shogun 2'deki bu sistem, Rome 2'de farklılığa uğrayacaktır. Muharebe kurallarında köklü değişiklikler yapmaktayız ve bu sistem Shogun 2 ile karşılaştırıldığında çok daha zayıf olacak.

Soru : Deniz savaşlarında kürekçiler bulunacak mı?
Cevap : Rome 2'deki deniz savaşlarında her birim gemiye, daha çok birim asker düşecek. Savaşlar önceki Totalwar oyunlarına göre daha büyük olacak. Biz çesitli nedenlerden dolayı 3d model olarak kürekçileri eklemeyi düşünmüyoruz oyuna. Gemi başına kürekçi modelleme, ekstra kodlama ve performansa büyük bir darbe demek olacaktı ayrıca fazla zaman alacaktı. Gemilerde kürekler görünecek ve onlara uygun animasyonlar yapıldı. Kürekçileri 3d olarak neden eklemediğimizi üstte belirttim, bizi anlamanızı umuyoruz.

Soru : Campaign'deki değişiklikler ne oranda?
Cevap : Biz bir süre daha bu konu hakkında konuşmayı düşünmüyoruz. Çünkü konuşmamız durumunda bazı spekülasyonlar ortaya çıkabilir. Campaign'deki ticaret sistemi,bölgeler,diplomasi ve mikro-yönetim şekillerini gereksiz artırmadan oyuna derinlik katarak ilerliyoruz. Campaign haritasındaki ordular, görünümlerde daha epik bir hal alacak.


Son zamanlarda Cataprachts'lardan biraz bahsetmiştik,işte bunlarda onların zırhlarına ait bazı görüntüler:

Tam çözünürlükte: http://wiki.totalwar.com/images/4/4a/Cataphract_armour_screen_01.jpg


Tam çözünürlükte: http://wiki.totalwar.com/images/8/89/Cataphract_lamellar_armour_01_screen_01.jpg


Tam çözünürlükte: http://wiki.totalwar.com/images/a/a7/Cataphract_Scale_Armour_screen_01.jpg
[/spoiler]

[spoiler=10 ARALIK 2012]
10 ARALIK 2012

Soru: Birlik komutanları ve asker sancağı taşıyan kişiler Rome II'de yer alacak mı ve çeşitlilik olacak mı?

Cevap: Evet, daha önceki Total War oyunlarında olduğu gibi birlik komutanları ve bayrakçılar yer olacak. Çeşitli ülkelere ve kültürlere göre bunlar çeşitli görünümlerde olacak. Romalılar'ın sahip olduğu birlik komutanları ve bayrak taşıyıcıları kendi içlerinde de çeşitliliğe sahip, Kartacalılar da ve İberyalılar da ve diğerleri de.


Bugün sunacağımız ilk fotoğraf oyundaki at modelleri:

Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/f/f9/03.jpg

Bir sonrakinde mızrak çeşitleri ile ciritleri görüyorsunuz.
Bunlar Yunan, Roma, Kartaca ve Doğu ülkeleri tarafından kullanılırdı:


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/0/05/Hellenic_javelin_screen_01x.jpg

Sonraki fotoğraflar araştırma ve sanatsal sürecimizden bir bölümü göstermekte.
İlk olarak resimler üzerinde araştırma ile başlarız, bunları kaplama ve 3 boyutlu model haline getirebilmek için önce örnek sanatsal çizimler yaparız.
Bu örnekte Kelt deri zırhını görüyorsunuz:


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/8/88/Celtic_leather_cuirass_sketch.jpg

Bitmiş hali:

Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/1/17/Celtic_leather_cuirass_01_screen_01.jpg


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/3/31/Celtic_leather_cuirass_02_screen_01.jpg


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/e/e8/Celtic_leather_cuirass_03_screen_01.jpg


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/2/2e/Celtic_leather_cuirass_04_screen_01.jpg
[/spoiler]

[spoiler=11 OCAK 2013]
11 OCAK 2013

Noel molasının ardından hepimiz CA'ya geri döndük ve tam hızla oyun üzerinde çalışıyoruz. Bugün, forumda en çok tartışılan hususlar hakkında cevaplar vereceğim. Ayrıca yeni görüntüler var.

Soru: Askerlerin boyu ne kadar uzun olacak, birlikler içinde farklı boylarda askerler olacak mı, Almanlar ile Romalılar arasında boy farkı olacak mı ve neden bazı kalkanlar gerçekte olduğundan daha küçük görünüyor?

Cevap: Askerlerin temel iskelet boyu 1.70metre uzunluğunda. Boy çeşitliliğini, mesela Almanlar ile Romalılar arasında, sağlayacağız. Ancak, dövüşlerin garip görünmemesi için iskelet boyunun belli bir limiti var. Ayrıca aynı birlikteki askerlerin de boyları farklı olacak. Bu özellik Total War oyunları için bir ilk.

Bazı kalkanların ve silahların boyutu gerçektekinden farklı. Çünkü kullandığımız çok çeşitli ekipmanların, askerlerin animasyonları ile uyumlu olması gerekiyor. Bunun anlamı boyutlarda bir parça homojenlik olacak ancak gerçeğe olabildiğince yakın boyutlarda olmasına çabalıyoruz.

Soru: Şimdiye kadar gördüğümüz campaign (harita) resimleri son hali mi yansıtıyor? Eğer öyle ise neden X ülkesi Y bölgesine sahip değil?

Cevap: Yayınladığımız bu resimler campaign haritasının sadece sanatsal bir tasviri. Gördüğünüz tek resimler bunlar olduğundan bu endişenizi anlıyorum. Fakat, tüm haritayı, bölgeleri ve ülkeleri görene kadar bu konu hakkında yorumların bitmesini rica ediyorum.

Soru: Ülkeler rollerini tarihte yaşanmış olan şekilde mi oynayacaklar? Ya da bu bir seçenek olabilir mi?

Cevap: Yapay zekayı, ülkeleri tarihteki gibi ilerlemeye mecbur ederek onları sınırlamayacağız. Bu, tüm oyunların, oyuncunun hamleleri dışında, aynı şekilde bitmesine neden olur ve oyuncu kolayca bunu sömürür. (Geleceği önceden bilmek..) Eğer oyuncu, Roma ve Kartaca'nın kesin olarak bilinen bir tarihte daima savaşa tutuşacağını bilirse ona göre seferini planlar ve bu iki devletten birine saldırır. Bu elbette tekrar oynanabilirliği azaltır, farklı campaign senaryoları görmezdiniz, ya da çeşitli hikayeler ve tecrübeler bulamazdınız.

Tarihsel gidişatın bir seçenek olarak sunulması çok büyük bir iş gücü gerektirirdi ve esasında aynı anda iki campaign geliştirmek oyun için harcadığımız büyük eforun düşmesine sebep olurdu. Biz bir campaign'e odaklanarak elimizden gelenin en iyisini yaparak, Total War oyunlarının sandbox-y doğasını takip ediyoruz.

Soru: Kartaca'ya neden bu kadar odaklanıyorsunuz?

Cevap: Kartaca Kuşatması tamamladığımız, oynanabilir halde olan ve yayınlamaktan memnun olduğumuz ilk kısım. Bundan beridir oyunun kısımları üzerinde son rötuşları tamamlamak ve daha fazlasını üretmekle meşgulüz. Yakında Kartaca ve Roma dışında tamamen yeni şeyler göstereceğimizin güvencesini size veriyorum.

Soru: Oyun şu an ne durumda?

Cevap: Oyun hala afla öncesi durumda. Biliyorum, bazı kişiler oyunun beta aşamasında olduğunu söylüyor ancak değil. Beta, oyun geliştirme sürecinde çok geç bir aşamadır.

Soru: Oyunculara neden oyunu diledikleri gibi özelleştirebilecekleri daha fazla seçenek sağlamıyorsunuz? Örneğin campaign haritası özellikleri, birliklerin hızı, muharebenin hangi hızda olacağı..vs

Forumlarda oldukça az sayıda farklı seçenekler önerildi, ama bunların oyuna uygulanması çok zor. Her birini yalnızca test etmek ve biribiri ile değiştirmek değil, bunların birbirleri ile kombinasyonunu ve mümkün olan tüm seçeneklerini test etmemiz gerekirdi. Bu da oyun için harcadığımız efordan çalardı. Bu seçeneklerin dengelenmiş ve birbiri ile uyumlu olmasından emin olmak zorunda kalırdık. Buna harcayacak zaman tüm oyun için harcanacak zaman ile eşdeğerdir.

Aşağıda Yunan Linothorax ve bazı İtalyan göğüs zırhları var.


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/d/d5/Linothorax.jpg


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/4/4d/Italian_chest_disk1.jpg


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/5/53/Italian_chest_disk_2.jpg
[/spoiler]

[spoiler=22 ŞUBAT 2013]
22 ŞUBAT 2013

Bugün, yayınlanan ekran görüntülerinde görünen kalkan desenlerindeki çeşitlilik de dahil bazı sorulara cevaplar vereceğim.

Soru: Iceni neden oynanabilir ülke oldu?

Cevap: Rome II'de oynanabilir ülkeler büyük oranda ilk oyundakileri yansıtmakta. Iceni, ilginç bir başlangıç konumuna sahip ve savaş arabaları ile Kelt savaş sanatının bir karışımını kullanması onu savaş alanında eğlenceli ve farklı bir ülke yapıyor. Iceni hoş bir ülke ve Suebi ile Arverni gibi ülkelerden farklı.

Milliyetçilik seçimimizde hiç bir rol oynamadı, çünkü Iceni ilginç ve eğlenceli bir ülke.

Soru: Iceni veya Suebi'nin, oyunun başlangıç tarihinde var oldukları bile bilinmiyor iken neden haritada yer alıyorlar?

Cevap: Campaign haritasının büyük kısmında hangi halkların nerede yaşadığından emin değiliz. Çünlü Romalılar ya da Yunanlarla karşılaşana dek kimlerin nerede olduğuna dair kayıtlar mevcut değil.

Bildiğimiz şey, bu bölgelerde bazı halkların var olduğu ve araç gereçlerinin sonraki kabilelere geçtiğini biliyoruz. Emin olarak söyleyemeyiz ki onlar tek ve aynı olduğunu, ayrıca kesin olarak nerelerde olmadıklarını belirten deliller var. Ancak, Britanya ve Almanya gibi bölgelerdeki kabileler için bilinen en eski isimleri kullanmak haritanın bu kesimlerinde büyük soru işaretlerine sahip olmaktan iyidir.

Soru: Miğferlerdeki yanak plakaları askerlerin yüzüne yakın ve düzgün şekilde oturmuyor, neden?

Cevap: Miğferler çok sayıda yüz çeşitleri ile uyumlu olmak zorunda. Birine yakın yaparsak bir başka yüzü kesecek bir konuma gelebilir.

Ve şimdi, Briton, Kelt ve Cermen kalkan desenlerini gösteren görüntüler:

Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/4/4e/Briton_shields.jpg


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/b/b4/Celtic_shields.jpg


Tam boyut: http://wiki.totalwar.com/images/5/5c/Germanic_shields.jpg

[/spoiler]

[spoiler=1 MAYIS 2013]
1 MAYIS 2013 [hikoqura36 çevirisi]


Daha önceki mesajlarımdan buyana, bir süredir yaptığımız değişiklikler hakkında konuşmak için bu fırsatı arıyordum. Dövüş sistemi ve Moral sistemine yaptığımız modifikasyonlar ile ilgili değişiklikler yaptık.

Dövüş Sistemindeki Değişiklikler

Rome 2 de dövüş sistemi ile ilgili büyük değişiklikler oldu. Birkaç yeni konuyla birlikte silah hasarları ve sağlıktan bahsedeceğim. Silah hasarları iki bölüme ayrıldı; temel hasar ve zırh delici hasar (diğer adıyla APHasar). APhasarı devamlı uygulanmaktadır ama bazı hasarlar zırh tarafından bloke edilebilir. Yakın dövüş silahları ve oklar için bu hasar bölünmüştür. Sağlık puanı, bir birimin bir askeri için olup, ve hasar bir askerin başarı şansını azaltır. Bu sistem birim dengelerinde de bize esneklik sağlar. Daha önce bir balta, hedef zırhın delici noktası neredeyse oraya ayarlanmış olabilirdi, zırhı yarı yarıya azaltırdı. Bu yeni sistemde hasarın çoğu zırh tarafından bloke edilemez. Böylece baltadan alınan temel hasar daha çok AP hasar vermenizi sağlar. Diğer silahların temel hasarı zayıf zırhlı birliklere karşı harika ama daha ağır zırhlı birliklere karşı zayıf kalacak AP hasarı da düşük olacak. Tüm silahların bir AP hasarı olacak. Böylece hangi dövüş olursa olsun çok az bir garantisi bile olmayacak herkes zarar alacak..

Sağlık, hasarın etkilediği bir sistem olup, birimlerin sağlık sistemleri benzer olacak (At üzerinde atlardan dolayı başarı şansı daha fazla) ve zırh birimlerin damage'leri bloklamasında ve yaşamalarında önemli bir faktör, böylece sağlık yenilenebilir.

Yakın dövüşte savunma hâla bir faktör. Bir birim benzer şekilde saldırdığında uygun şekilde savunulmazsa başarı şansına göre zarar görülecek. Kalkanlar Rome 2'de sadece yakin dövüş savunması için bonus sağlamayacak. Artık yakın dövüş savunmasında bir asker önden veya soldan saldırıyorsa da zırhla birlikte bonus kazandıracak. Bu bonusun ne kadar olacağı veritabanına bağlıdır. Yani bir hoplit kalkanı ve zirhı bir miktar daha fazla bonus kazandıracak ama yakın dövüş savunmasında hareket kabiliyeti sınırlı olacak. Bir Keltik kalkanı bir miktar fazla bonus kazandıracak ve yakın dövüş savunmasında daha aktif kullanılabilecek.

Saldırı bonusu şimdi dövüş sisteminde yapılan değişiklikleri hem yakin dövüş hem saldırı olarak yansıtacak.

Tüm bu değişiklikler birim dengelerinde ve mücadele hesaplamalarında çok daha esnek bir yapı ve daha fazla derinlik için izin vermektedir. Bu sistem oyunculara önceki Total War oyunlarından daha fazla derinlik, daha anlaşılabilirlik ve ayrıntılı istatistik sunacaktır. Tüm bu gelişmeler eski sistemin tüm karmaşıklığı giderilerek eklenmiştir.

Atıcı birimler ile ilgili kısa bir not daha: Atıcı birimlerin yaylarının atış mesafelerini ekranımızda izleyebiliyorduk. Dinamik yükseklik temel atış mesafesine bonus getiriyor. Atış yapılmasi imkânsız yerlere atış yapılabiliyordu. Bunun yerine düşmana doğru aşağıya atış yapıldığında birimlerimize uygulanan hasar bonusuve bir hasarın azalması atış mesafesi ve düşmana bağlı olacak. Bu bize çok az avantaj sağlayacak ve atıcı birimlerin karmaşık kodlardan kurtulup yüksek zemin üzerinde ateşli oklarla avantaj sağlamasına izin verecek.

Bu yeni dövüş kuralları bir ve kodlarla birçok mücadele içerecek. Animasyonlar 1v1'lerde görülebilir ama etrafı düşmanla çevirili baskı altındaki bir birim daha çabuk ölecek.

Moral Sistemindeki Değişiklikler

Moral sistemindeki kodlarda değişiklikler daha az. Buradaki öncelikli amacımız ilk olarak dengeydi. Çeşitli moral değerlerindeki bazı büyük artışlar yumuşak mekanizmada bazen gevşeklik oluşturuyor. Bu, moral artırma ve çabalarda ve sıkıntı içindeki birimlerde, oyuncuların fazla isteklerine daha uzun zamanda yanıt verir veya zamanla birimler birleşir, birlikte dağılabilir.
Değiştirilenlerin birçoğu bu moral değerlerinin kendisinde vardı. Örneğin moral cezasında olmak, Rome 2 de çok büyük önem taşıyor. Atıcı ateşi altında olunca rahatsızlıkla birlikte atış menzilinin dışında düşmanların morali düşük olur ve böylece taktik kullanımların ihtişamı artar. Bunun etkisiyle savaş alanı daha stabil, önemli, verimli ayrıca hareket ve pozisyon almaya uygun olur.

Birim Özelliklerinde Değişiklik

Teutoberg Savaşı videosuna bazı kişiler dikkat etmiş gibiydi, şimdi büyükçe bir kutucukta bu özellikler. Çünkü Rome 2'de birim özelliklerini savaş alanında oldukça fazla kullanıyoruz. Örneğin Shogun 2'deki çoğu birlikler için moral 15'te 4 olduğunda kaybederken (hero'lar hariç) Rome 2'de 75'te 10 olduğunda mücadele sürecek.

Campaign'de ve deneyim aldığımızda, çok çok bonuslar, daha büyük alan izinleri ve ayrıca daha büyük alanlarda seçkin ve yetenekli birimler...

Bundan başka, Teutoberg videosunda izlediğiniz gibi bozguna uğratan barbar birlikler ve Roma birlikleri son oyunda azimliden daha azimliler.

Neşeli ol yapabilirsin, röportaj içinde 50 dk buradaydın ama biz yeniden senin gösterinde video kaydı yapabiliriz.

Bazi yunan kalkanı örnekleri altta.

[/spoiler]

[spoiler=29 MAYIS 2013]
29 Mayıs 2013 [hikoqura36 çevirisi]


Herkese merhaba, bugünkü güncelleme ile sefer haritasının oynanışında iki alan üzerinde daha fazla ayrıntıya gireceğim. Şehirlerle, bölgeler ve birimlerle, generallerin işleyişi...

EYALETLER VE VİLAYETLER

Rome II için aranan büyüklükte epik bir sefer haritası yapıyoruz ve önceki Total War oyunlarında aranan, daha fazla bölge ve parçaya sahip olacak. Rome II'de 183 vilayet olacak. Bu sayı tüm diğer Total War oyunlarından fazla ve ilk Rome oyununun neredeyse iki katı kadar. Bölgelerin nasıl işleyeceğini de ellerimizle ayarlıyoruz ve de tanınan şehirleri.

Bir vilayet yerleşim merkezi ve etrafındaki alandan oluşur. Binalar inşa edebilir, birimlerini artırabilir, ajanlarını ve mutluluğu ve tüm vergileri ayrı ayrı yönetebilirsin. Bu Empire'daki yerleşim alanları dışında eski kaynak binalarında vardı, Napoleon ve Shogun 2'de de artık var. Bu kaynaklar yerleşim alanlarının şimdi bir parçası. Şehirler 2-4 bölge arasında gruplaştırıldı. Bu bölgeler normal olarak alınabilir ve bir şehir bağımsız devletler tarafından sahip olunabilir.

Eğer kendin şehirde isen çeşitli bonuslar kazanmak için yasalar çıkarabilirsin. Tüm bu ayarları yalnız bir ekrandan yapıp, bir şehri yönetebileceksin ve mutluluk bir devlet için bir şehrin seviyesinin üstündedir. Böylece 1 şehrin 3 bölgesinde mutsuzluk sorunu varsa çok fazla mutsuz bölge asi olur ama mutluluk merkezi olarak bütün şehirlerinde devam eder.

Bir yerleşim yerinde her şehir kendi bölgesini oluşturur. Bu sayede şehrin kuşatma haritasında ne zaman saldırıya uğrayacağı görülebilir ve daha fazla bina alanına sahip olunabilir. Bu merkez üzerinden yerleşim yerlerine veya küçük yerleşimlere, bunların çekirdek binalarına şehirsel bonuslar yansıtır.

Ne zaman bir yerleşim yerine saldırılırsa, normal bir  mesafe içinde arazi savaşında yer ve yerleşim yerleri alınabilir. Hem eyalet başkenti hem de diğer yerleşim merkezleri garnizonlara sahiptir, saldırı anında onları savunabilirler.

Biz sadece bölgelerin çokluğunda değişiklik yapmadık. Tüm yerleşim yerlerinin  kuşatma savaşlarında sağladık bunu. Kuşatmaların oyunda birbirlerinin benzerleri olmasını istemedik. Hatta Shogun 2'de yerleşim yerlerinden uzak coğrafyalarda çok iyi savaşlar yapıldı, kuşatma savaşlarının çoğu böyleydi.

Avrupa'nın daha  açık coğrafyasında sonsuz kuşatma savaşlarını bitmeyen dövüşleri oyuncular bulabilecek. Öncelikle kale kuşatmalarında daha büyük ve daha iyi dövüşler olmasını istedik. Böylece daha az sıklıkta ama daha fazla ilginç yardımlaşmalar oluyor.

ORDULAR VE GENERALLER

Herhangi bir zamanda bir generalin olmadan bir birim üretemezsin ve orada asker sayılarında sınırlama yapma özelliğine sahipsin. Bu sınırlama bir devletin gücüne bağlıdır. Shogun 2'deki sistemin çalışma prensibine benzer. Bu sınırlamanın nedeni bölgeler içerisinde çeşitlilik olmasını sağlamaktır.

Büyük ve belirleyici daha fazla savaş olacak, çok büyük antlaşma ve avantajları kaybetmek birim sayılarını sınırlandıracak, bu yüzden çok beklenecek, bir savaşı yalnız yapmak büyük bir etki yaratacak. Bu etki birimleri daha fazla değerli yapar, asker özellikleri daha gelişmiş ve benzersiz olur. Onları nasıl kullanırsanız daha fazla o alanda seçim hakkınız olur.

Birlik güçleriniz saldırı ve savunma becerilerine göre ayrılır, saldırgan bir seçim yaparsanız atak gücünüz fazla olur ve o güç campaignde durum ve ana bağlı olarak kullanılır. Bir yerleşim yerinden birimlerini yükseltebilirsin ve o zaman oraya bir general atayabilirsin. Böylece acemi birliklerini ordularla değiştirebilirsin. Toplanma Moduna (Muster Mod) tıkladığında ordularının birimleri duruş pozisyonunda hareket edemezler.

Son Rally Point'te bahsedilen ordu isimlerinin olması ve ordu amblemlerinin değiştirilebilmesiydi. Ayrıca deneyim alır ve dövüşlerden kazanç elde edebilirler. Generaller özelliklere ve yeteneklere yine sahipler. Yeni yetenekler seçilmiş bir generale deneyim kazandırabilirler. Özellikler generalin yaptıklarını merkez alarak üzerinde etki bırakırlar.

Bir diğeri, yerleşim yerlerinin dışındaki kaynak "slot"larinda, şimdi ordular daha baskın. Bu onların bakım masraflarını azaltır. Ayrıca onlar bazı düşman bölgelerden de para alırlarsa, bölgede mutsuzluk nedeni olur. Çünkü bu ordu sayılarını da sınırlandırırdı ve bu garnizonlar sadece orayı korurlardı. Hızla strateji haritası etrafında uzun yollarda hareket etmek için mecburi yürüyüş vaziyeti (forced march stance) iyi bir yöntem.

Bu özellikteki ordular hareket mesafesine büyük bonuslar alırlar ama bu ordular o sürede saldırı yapamazlar ve bir moral penaltısı alırlar. Bir Generalin emrindeki bir ordu yenilirse o generalin yerine yeni birisi general olabilir. Ben campaign hakkındaki sorularınızın bazılarına bu güncelleme ile cevap verdim ve önceki Total War oyunlarıyla karşılaştırıldığında oynanış deneyimi olarak daha iyi ve çok daha farklı yepyeni strateji haritası özellikleri sağlamakta.
Şerefe,
Jack
[/spoiler]

« Son Düzenleme: 10 Haziran 2013, 19:14:55 Gönderen: Can Ömer »

*

Çevrimdışı arifo

 • ***
 • 1204
 • Nam-ı Diğer WoW'cu
Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2012, 17:02:58 »
son sorunun cevabını görünce kendimden geçtim

*

Çevrimdışı ByLurtz

 • *
 • 2002
 • Facebook sayfamıza bekleriz.
  • http://i.hizliresim.com/E3QO6v.png
Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2012, 23:02:46 »
off off :) gümbür gümbür geliyorum diyor oyun...

Ionia Gaming

*

Çevrimdışı Holy Roman

 • ***
 • 1955
 • нσℓу яσмαη
Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2012, 23:08:35 »
 Deli gibi oynarız bunu.

*

Çevrimdışı Mouth Of Sauron

 • **
 • 7176
 • Türk,Türk olduğu için asildir.
Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2012, 23:52:57 »
Ve daha 1 sene bekliyeceğiz ? :((
There is no light that can defeat darkness!

*

Çevrimdışı II.Bayezıd

 • **
 • 3852
 • Gerçek, zamanın tek kızıdır.
Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2012, 00:51:15 »
Abi ellerine sağlık güzel bir çeviri olmuş.  tbr*

*

Çevrimdışı KralLeonidas

 • *
 • 430
 • https://twitter.com/seven7Roses Takipleşelim :)
Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2012, 01:15:57 »
AŞKIMMM  op* op* ask* ask* ask*

Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2012, 02:22:31 »
off off :) gümbür gümbür geliyorum diyor oyun...
Daha üzerine ne söylenir bilmiyorum..
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2012, 02:25:16 Gönderen: mehmetozan »

Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #8 : 05 Temmuz 2012, 08:43:49 »
AŞKIMMM  op* op* ask* ask* ask*

süper yorum yaaa... öldüm gülmekten..

*

Çevrimdışı NasserTheScarred

 • ****
 • 47
 • Forza Kartaca!..
Ynt: Total War: Rome II - Yapımcı ile Soru Cevap
« Yanıtla #9 : 05 Temmuz 2012, 10:05:40 »
Bu oyunu iple hatta ipi bırak halatla çekiyorum  ehue*