Rome II - Strateji Haritası (Güncelleme: 19.07.2013)

• 101 Yanıt
  • 25360 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
  • Quisque Est Barbarus Alio
    • Paradoxfan
Rome II - Strateji Haritası (Güncelleme: 19.07.2013)
« : 13 Haziran 2013, 10:28:38 »
Strateji Haritası Hakkında Yorumlarım

E3 gösteriminde izlediğimiz üzere strateji haritasında en uzak zoom'da mini map'ın daha detaylı şekilde tam ekran halini görüyoruz. Sunumda MÖ 47 yılını gösterdiler, sanırım şehirlerin büyük ve gelişmiş olduğu bu tarihi seçtiler. Haritada eyalet ve vilayetler görünüyor. (Province: Eyalet, Region: Vilayet) Eyalet sınırları belirgin, vilayet sınırları daha az belirgin. Eyalet isimleri harita üzerinde mevcut. Eyaletler 2 ila 4 vilayete bölünmüş. Her eyalette bir başkent var ve bu başkentlerdeki muharebelerin kuşatma şeklinde olacağı söylenmişti. Diğer şehirleri almak için yapılan muharebeler meydan muharebesi olacak.

Örnek olarak Hellas eyaletinde 3 vilayet var. Bu vilayetlerin isimleri olacak mı bilmiyorum ancak bu vilayetlerde bulunan şehirler; Atina, Sparta ve [Giritte bulunan şehir]. Bu şehirlerden Atina, Hellas eyaletinin merkezi, fethetmek için kuşatma gerekiyor. Harita üzerindeki semboller de dikkatinizi çekmiştir. Çoğunda şehir sembolü var, bazılarında ise hammadde sembolleri var. Bu konuda şöyle bir tahminim var; hammadde simgesi olan vilayetler henüz şehir statüsü kazanmamış kasaba ve köylerden ibaret. Gerekli binalar kurulunca ve/veya nüfus artınca buralar da şehirleşiyor ve şehir sembolü geliyor.

Harita üzerinde ne olduklarını anlamadığım beyaz renkli simgeler de var. Mısır'da 2 tane, İberya, Galya ve İtalya'da birer tane var. Denizlerin bölgelere ayrılmış olduğunu görüyoruz. Daha önce de söylenmişti. Olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Böylece bir deniz bölgesinde üstünlük sağlamadan çıkarma yapmak kolay olmayacak. Eskiden güçlü düşman donanmasını pas geçip tek bir gemiyle orduları denizden geçirmek mümkündü, yada denizde rakipsiz bir güç olsak bile düşman tek bir gemiyle topraklarımıza çıkarma yapardı. Artık deniz ötesi operasyonlar için önce deniz bölgesine hakim olmak şart.

Bu resimde haritanın tamamının görünmediğini ifade etmeliyim. Harita kuzeye ve güneye doğru biraz daha gidiyor. Britanya'nın tamamı ve İskandinavya'nın güneyi, Arap yarımadasının tamamı haritada yer alıyor. Haritanın projeksiyonunu pek beğenmedim. Eşit-Alan projeksiyon kullanılmalıydı, önceki Rome oyunundaki gibi. Eşit-Alan projeksiyon demek bölgeler gerçekte ne kadar alan kaplıyorsa haritada da o oranda yer kaplaması anlamına gelir. Örneği gerçekte Anadolu Fransa'dan daha büyük iken eşit-alan olmayan projeksiyonlarda Fransa Anadolu'ya eşit hatta daha büyük görünebilmektedir. Ayrıca İran ve özellikle Arap yarımadası gerçekte olduğundan epey bir küçük gösterilmiş. Oyun açısından böyle şeyler kabul edilebilir, oynanabilirlik için gerçekçilikten ödün verilebilir. Yine de tüm Total War oyunları içerisinde en iyi haritayı yapmışlar. Eyaletler ve vilayetler gayet gerçekçi ve doğal. Beğendim.

Büyütmek için üzerine tıklayın.

Büyütmek için üzerine tıklayın.

Detaylı Harita - Tüm Factionlar

Detaylı Harita - Oynanabilir Factionlar

Basit Boyanabilir Harita
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2013, 20:41:04 Gönderen: Can Ömer »

*

Çevrimdışı grim

• 1230
Ynt: Rome II Strateji Haritası Hakkında Yorumlar
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2013, 10:32:52 »
haritaya böyle bakabilmeyi hep istemişimdir.harita güzel bazı bölgelerin küçük yapılmış olması da benim için sorun değil.ve şu deniz hakimiyeti olayı da gerekliydi.çok saçma oluyordu... tbr*

*

Çevrimdışı suvari999

• **
  • 160
  • What Goes Around Comes Around...
« Yanıtla #2 : 13 Haziran 2013, 10:43:49 »
Yorumlar oldukça haklı ve gerçekçi ayrıca orduyu bir bölgeye veya başka bir orduya götürünce general ata binip gidiyor, ufak ama güzel bir detay.Haritaya artık 360 derece kamera açısıyla bakabiliyoruz ki bu da harika olmuş.

*

Çevrimdışı forever_ducale

• fsociety
  • **
  • 11256
« Yanıtla #3 : 13 Haziran 2013, 10:45:26 »
Değerli yorumların için teşekkürler. tebessum*

*

Çevrimdışı cellat211

• **
  • 874
  • 【Megurine Luka】 Lie
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2013, 11:00:53 »
harika olmuş. o kadar çok devlet olacak ki diplomasi çok zor olacak gibi geliyor bana

« Yanıtla #5 : 13 Haziran 2013, 11:34:55 »
Normalde bir eyaletin tamamen bir ülkeye ait olduğu durumlarda sadece eyalet başkentinin kuşatma ile alınması mantıklı olabilirdi..
Ama direk Hellas'tan örnek vermek gerekirse Hellas'ın başkenti Atina ve Sparta sadece bir vilayet durumunda..
Bu durumda şehir devlet olan Sparta'nın tek ve son savunma merkezi olan Sparta'yı almaya gelen orduyu açık meydanda karşılaması fikrini beğenmedim..

Bunun böyle olması bence ciddi oranda oyunu yaralar..
Fakat bir ihtimal meydan savaşı şeklinde oynanan kuşatma savaşı olarak ayarlamışlardır diye düşünmek istiyorum..
Tıpkı ETW'de minor şehirlerde çıkan savaşlar gibi. Ki bu aynı zamanda mantıklı bile olabilir, umut ediyorum bu şekildedir en azından..
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2013, 11:35:18 Gönderen: mehmetozan »

« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2013, 11:36:23 »
Bir yerde eyaletleri istediğimiz gibi böleceğiz gibi bir şey duymuştum o nasıl olacak tahminin var mı?

"Metal is a tree that has got all fruits"
                    -BrEaqHDoWn-

*

Çevrimdışı lamuerte

• *
  • 2588
« Yanıtla #7 : 13 Haziran 2013, 11:37:20 »
Hammaddenin az olması ticaretin önemini arttırır herhalde.

*

Çevrimdışı Can Ömer

• *
  • 9896
  • Quisque Est Barbarus Alio
    • Paradoxfan
« Yanıtla #8 : 13 Haziran 2013, 11:38:00 »
mehmetozan

Evet, şehrin önünde olacak meydan muharebesi. Ancak şehrin muharebeye bir etkisi olmayacak, yani ETW'deki gibi
askerler binaları kullanmayacak çünkü binalar uzakta görünecek. Söylenenlerden hatırladığım kadarıyla böyle.

« Son Düzenleme: 13 Haziran 2013, 13:47:05 Gönderen: bozkirsovalyesi »

*

Çevrimdışı GrandDuce

• 230
  • Lord of the Venice
« Yanıtla #9 : 13 Haziran 2013, 11:39:35 »
Çok mükemmel bir harita. Şehir dağılımı tam istediğim gibi. Alacağım toprakları hesaplıyorum da Roma'nın gerçek haritasını oluşturabileceğim galiba.  pacoz* TW oyunlarında hep, bir devletin gerçek toprakları neyse o topraklara ulaşmak gibi bir isteğim olmuştu ama hiç birinde isteğime cevap verecek bir harita yoktu. Rome 2 ilk olacak.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2013, 12:03:15 Gönderen: GrandDuce »