Konu: Et victor est fortis in proelio - Cihad ve Haçlı Seferleri  (Okunma sayısı 529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
CİHAD KURALLARI

?Cihad için öncelikle tüm human Müslüman ülkelerin oy çoğunluğuna gereksinim vardır.

Durum eşit ise öncelikle Cihad ilan edebilen ( yani 4 pietysi olan ) imam sayısına bakılır.

Bu da eşitse toplam imam sayısına bakılır.

Cihad ve Haçlıya giren ordular cihad ve ya haçlıdan çıkartılamaz.

?Hiçbir şart altında ve hiçbir durumda cihad veya haçlı seferine katılmış ordular belirlenen şehir dışında hiçbir yere saldıramaz. Buna rebel şehirleri de dahil. Bununla birlikte haçlı veya cihad biteceği tur alakasız yerlerden orduları sefere sokup haksız kazanç sağlamak yasaktır. Fakat bir istisnai durum var. Mesela Fransa'ya cihad ilan edildi. Bu durumda seferin bitmesine son 1 tur kalana kadar her müslüman ülke istediği takdirde ordu sokabilir ve bu ordular Fransa dışında hiçbiryere ilerleyemezler. Aynı şekilde cihad için de geçerlidir. Sadece son turda sokmak yasaktır diğer türlü isteyen herkes sefere istediği gibi katılıp ordu asker alabilir ve bu ordular hedef dışında hareket edemezler.

?Sefer oylaması şehir olarak değil de ülke olarak yapılmalıdır. Örneğin Haçlı veya Cihad oylaması İstanbul için değil de Bizans için yapılmadılır. Kabul edildiği takdirde İlan edecek kişi uygun bir şehre seferi başlatır ve bunu haçlı veya cihad bölümünden duyurmalıdır.

?Cihad ilan edilen ülke dışında cihad ordusuyla bir başka yere saldırmak yasaktır (Rebel orduları hariç). Cihad Ordusu sadece ve sadece Cihad ilan edilen ülkeye saldırabilir. Aksi takdirde aykırılığı tespit edilirse Cihad ordusunun terhisi ve Cihaddan men gibi cezalar uygulanacaktır. Bu oyunda Cihad ve Haçlı Seferini kullanarak oluşan hızlılık ve dengesizliği ortadan kaldırmaktadır. Böylece oyun normal seyrinde devam edecek ve gerçekçilik sağlanmış olacaktır.

?Cihad orduları amaçları dışında hiçbir şekilde hiçbir şart altında kullanılamaz. Eğer bir Cihad ilan edildiyse bunun amacı ve gidileceği yer bellidir. Bu ordular bunun dışında hiçbir yere ve orduya saldıramaz. Sadece Cihad ilan edilen ülkenin ordularına ve ona destek çıktığını belirten ülkenin ordularına saldırabilir. Eğer bir ülke bu şekilde bir destek çıkacaksa bunu diplomasi bölümünden duyurmak zorundadır ki sefer katılan ülkeler de ona göre saldırıp saldıramayacağını bilsin. Sefere katılan ordular haraket menzilinin en az yarısı kadar hedef bölgeye doğru ielrlemek durumundadır.  Resimle bu başlık altında bilgilendirme ve ibrazı zorunludur.

?Cihad ilan edilmiş şehir isyan edip rebellere katılırsa veya bilinçli olarak rebelleştirilirse Cihad diğer 2 şehirle birlikte o şehre devam edecektir. Aynı zamanda o ülkeye...

?Cihad veya haçlı kabul edildikten 5 tur sonrasına kadar ilan edilemezse, oylama tekrarlanır.

?En fazla 1 ordu cihad haçlıya katılabilcek (2 general olabilir. ) (haçlı cihad ilan edilen bölgede 2. generalle varsa paralı askerler alınabilir. fort kurulabilir. )

HAÇLI SEFERİ KURALLARI

?Haçlı seferi ilan edilmesi için öneride bulunan ülkenin Papalık Statüsünde en az 7 Haç'a sahip olması gerekmektedir. Haçlı seferinin kabulü için de Katolik ülkelerin oy çoğunluğuna ihtiyaç vardır.

Durum eşitse önce tarafların toplam haç sayısına bakılır.

O da eşitse kardinal sayısına bakılır.

O da eşitse toplam papaz sayısına bakılır.

?Afaroz olmuş ülkeler oy kullanamazlar.


? Haçlı seferi önerisinde bulunulduğu an oyun fiilen durdurulur. Bu süre tur süresi dahilinde değildir. Oylama sonuçlanana kadar beklenir. Oylama sonuçlandıktan sonra tur süresi tekrardan aktif olmaya başlar. Aynı durum cihad içinde geçerlidir.

Burda amaç oylama sırasında oylamaya etki edecek hamleler yapılmamasıdır. Papanın öldürülmesi, kardinal öldürülmesi, Papaya rüşvet gibi.


? Haçlı seferi ilan edildiği turdan itibaren 3 tur boyunca Papa'nın suikastçi ile veya haçlı seferinin bilinçli olarak iptal edilmesi için Papanın öldürülmesi söz konusu olamaz. Ancak oyunculardan biri bu 3 turluk süre içersinde Romayı kuşatır ve alırsa, Papa da içerdeyse bu kural iptal olur. Yalnız Papa şehirden dışarda olduğu halde saldırıp Papayı yenerek zorla içeri kaçmasını sağlamak yasaktır.

« Son Düzenleme: 23 Ocak 2017, 01:59:23 Gönderen: Pain »

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Et victor est fortis in proelio - Cihad ve Haçlı Seferleri
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2017, 23:30:21 »
ortak maddeleri esgeçtim tekrar yazmadım. kurallar hem haçlı hem cihad için ortaktır. tek fark sadece ilan edilebilme sekli ve papayla olan münasebetler :)

Çevrimdışı emre55li

 • Level 9
 • İleti: 801
Ynt: Et victor est fortis in proelio - Cihad ve Haçlı Seferleri
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2017, 01:25:01 »
Haçlı Cihad tek şehre dememişmiydik abi

Çevrimdışı Pain

 • Level 14
 • İleti: 5117
 • The Cavallier
Ynt: Et victor est fortis in proelio - Cihad ve Haçlı Seferleri
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2017, 01:58:54 »
evet düzeltmeyi şimdi yaptım. kuralların bır kısmını kopyaladım devam etmekte olan. uyarın için teşekkürler.