Konu: (Hikaye) Feth-i Kudüs  (Okunma sayısı 1029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CrixusRevenge

 • Level 8
 • İleti: 352
 • Undefeated Gaul
(Hikaye) Feth-i Kudüs
« : 07 Nisan 2017, 20:27:01 »
Fikir için ChildofChaos'a teşekkürler.
______________________________________________________________________

Zengilerin kutsal gaza inancına dayanarak hristiyanları kutsal topraklardan atma öyküsü...

TUR 1 :

Hristiyanların kutsal toprakları ele geçirmesi tüm islam halkını rahatsız etmişti.Bu rahatsızlığı en çok hisseden birisi olan İmadeddin Zengi'de hristiyanları kutsal topraklardan atmak amacıyla bağdat taraflarına yerleşmişlerdi.Sultan İmadeddin en güçlü beylerinide anadoluya yollamıştı.Böylece ilk olarak hedefleri olacak antakya prensliğinin etrafını sarmış olacaklardı.Yerleşmelerinin üzerinden bir süre geçmesinden sonra sultan etraftaki hristiyan kalelerini ele geçirmeye başlamıştı.Anadoludaki beyleri ise konya ve civar kaleleri ele geçirmişti.Sultanın bir sonraki hedefi ise halep kalesini alarak antakya fetihini kolaylaştırmaktı.Bu sebeple islam ordusuyla yola çıkan sultan , yolda suikasta uğramıştı.Sultan İmadeddin'in vefatı üzerine bu sırada musulda bulunan şehzade Nureddin Zengi tahta çıkmıştı.

Spoiler
[close]

Sultan İmadeddin'in vefatı üzerine islam ordusu ise rakkada beklemekteydi.Yeni sultan Nureddin ise halepin fethinin tamamlanması gerektiğini düşünüyordu.Bu sebeple ordunun başına Celal Beyi getirmişti.Celal bey orduya ulaşır ulaşmaz islam askerleri yola revan oldular.

Spoiler
[close]

Bunların yanı sıra Sultan kerküğün alınmasınında başkenti dışardan gelebilecek tehlikeleri önlenmesine yardımcı olabileciğini düşündü ve Ekmel Bey'e komutasındaki askerlerle kerküğe yürümesini emretti.Ekmel Bey kerküğe varır varmaz kuşatmaya başladı.

Spoiler
[close]

Anadoluya yerleşen beyler ise güneyde akdeniz kıyılarına yakın yerleşim yerlerini ele geçirmeye çalışıyordu.Çünkü antakyayı gemiler ile de kuşatıp antakyaya gelebilecek yardımları da önlemekti.

Spoiler
[close]

TUR 2 :

Zengi Sultanı ise bunlar yaşanırken boş durmuyordu.Gizlice Türkmen beylerine yolladığı fermanlarla Türkmenlerden yardım istemişti.Çünkü Sultanın elinde ne askeri ne de asker alabilecek parası vardı.Bu yardımın asıl amacı ise Antakyayı ele geçirmekti.

Spoiler
[close]

Türkmenler ise bu teklifi kabul etmişti.Türkmen beyleri askerleriyle halep civarlarında sultanı beklemeye başlamışlardı.Sultan ise elinde olan askerlerle musuldan yola çıkmıştı.

Spoiler
[close]

Bu sırada halepe giden islam ordusunu durdurmak üzere William Longsword adlı hristiyan komutan yollanmıştı.

Spoiler
[close]

İslam ordusu düşmanı bozguna uğrattıktan sonra hemen halepi kuşatma altına aldı."Akşam namazı kılındıktan sonra Celal Beyin otağına iki ulak geldi. Gördüklerine göre büyük bir hristiyan ordusu tam üzerlerine gelmekteydi.Bunu duyan Celal Bey ise tek çare olarak şehzade Salihten yardım istemişti."

Spoiler
[close]

TUR 3 :

Ertesi sene halep uzun çarpışmalar sonucunda fetih olunmuştu.Ancak Prenslik daha çok orduyu halepe yaklaştırmıştı bile.

Spoiler
[close]

Bu sırada kerkük fetih olunmuş, alanya kuşatılmış , antalyaya ise ordu yollanmıştı.

Spoiler
[close]

TUR 4 :

Bir sonraki sene şehzade Salih , Celal beye yardım etmek üzere türkmenlerle konuşmaya gitmekteydi.

Spoiler
[close]

Anadoluda ise Alanya fethedilmişti.Kılıç bey ise antalya üzerine yürürken bizans ise boş durmamış Türk kalesine asker yollamıştı.Kılıç bey haberi alır almaz , bizans ordusunun üzerine yürümüştü.Bizans ordusunu bozguna uğratan Kılıç bey yönünü tekrar antalyaya çevirmişti.Lachin bey ise antalyanın fethini kolaylaştırmak için ordusunun bi kısmını antalyaya yollamıştı.

Spoiler
[close]

TUR 5 :

Sultan Nureddin sonunda türkmenlerin başına geçmişti . Ordu halepe yürümüş ve orda dinlenmeye koyulmuştu.

Spoiler
[close]

Kılıç bey ise eskişehire yaklaşmakta olan bizans ordusunun haberini almış ve yönünü gene değiştirmişti.Lachin Beye ise bir mektup yollatıp antalyanın onun almasını söylemişti.

Spoiler
[close]

TUR 6 :

Sonunda antakya kuşatılmış idi.Ancak düşman sinsilikleri devam etmekteydi.Jourdain de Bouillion islam ordusunu hazırlıksız yakalamak istemişti.Ancak bu emeli gerçekleşemedi.Yenilen Jourdain de Bouillion antakyadan uzaklaşmıştı.

Spoiler
[close]

Lachin Bey ise Antalyaya fetih etmişti.Kılıç bey ise eskişehire doğru yola çıkmıştı.Lachin beye gelen bilgilere göre ise bizans orduları eskişehire gitmekteydi.Duyar duymaz yola revan oldu.

Spoiler
[close]

_________________________________________________________

Hikaye , gerçek ve kurgu karışığıdır.
_________________________________________________________

Spoiler
[close]

2.Bölüm
Spoiler
[close]
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2017, 01:38:22 Gönderen: CrixusRevenge »

Çevrimdışı mehmetozan

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4434
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2017, 21:17:52 »
Zamanında büyük heves ve uğraşla oynamama rağmen pek sarmamıştı ama şu an oynayasım geldi :)

Çevrimdışı wonderful004

 • Level 11
 • İleti: 2878
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2017, 07:49:58 »
Takip

Çevrimdışı dadas25

 • Level 5
 • İleti: 85
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2017, 22:16:26 »
teşekkürler güzel takip deyim epey zamandır md2 haritası gormemiştim iyi oldu agla*

Çevrimdışı etotan

 • Level 2
 • İleti: 11
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2017, 23:23:23 »
Sardı.Devamını bekliyorum.

Çevrimdışı CrixusRevenge

 • Level 8
 • İleti: 352
 • Undefeated Gaul
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2017, 22:47:50 »
Diğer bölüm haftasonu gelicek , yorumlarınız için teşekkürler  sekil*

Çevrimdışı Emir Tamerlan

 • Level 9
 • İleti: 624
 • Göktürk
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2017, 15:30:34 »
Güzel bir çalışma olmuş. Takip  ehue*

Oyunda Anadolu Selçuklu ve Zengiler diye iki ayrı devlet olsa bence çok daha zevkli olabilirdi."Türk Oğuz beyleri, milleti, işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe Türk milleti, ilini töreni kim bozabilecek idi?"

Kül Tigin Anıtı

Çevrimdışı CrixusRevenge

 • Level 8
 • İleti: 352
 • Undefeated Gaul
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2017, 21:22:06 »
TUR 7 :

"2 ay geçmişti.Antakya kuşatması halen devam etmekteydi.Kafir ordusunun mali durumu iyi olduğu için askerleride son derece iyi donatılmıştı".
Sultan Nureddin , durumun vahametini anladığı için kuşatmanın başına kendisi geçmişti.Celal Beyede orduya takviye olması için kuşatmaya katılmasını emretmişti.

Spoiler
[close]


Bu sırada Sultan Nureddine gelen haberlere göre kafir başı , antakyanın kuşatma altında olduğunu öğrenmiş ve haçlı seferi ilan etmişti.

Spoiler
[close]

Anadoluda ise sular durulmamış idi.Lachin bey önüne çıkan kafirleri yendikten sonra amorium şehrine girmişti.Kılıç beyin karşısına çıkan kafir komutanının akıbetide belliydi.Kılıç beyde kafiri yendikten sonra eskişehire girmişti.Birkaç gün sonra eskişehire yardıma gelen askerlerin karşısına çıkan kafirlerin haberi Kılıç beye ulaşmıştı.Bey bunu duyar duymaz yola revan oldu.

Spoiler
[close]

Sultan Nureddin , Qarisiyanın alınmasının halep bölgesine , bağdattan daha hızlı yardım gelebileceğini düşünmüştü.Bu yüzden Ekmel Beye , Qarisiyayı almasını emretmişti.Ekmel beyde tüm kuvvetiyle bağdattan çıkmıştı.

Spoiler
[close]

TUR 8 :

"Kuşatmanın 4. ayıydı.Sultanın otağına nefes nefese kalmış bir ulak girdi.Ulakın dediklerine göre Alman imparatoru Frederick kafir başının çağrısına cevap vermişti.100,000'e yakın kafir ordusu kutsal topraklara çıkarılmıştı."

Spoiler
[close]

Bunlar olurken anadoluda ise durumlar iyice kötüleşiyordu.Bizans daha çok askerini Türk bölgesine getiriyordu.Kılıç bey eskişehire dönerken kafir komutanı karşısına çıkmıştı,ancak islam askerleri karşısında dayanamamışlardı.Kılıç bey savaş sonrası yoluna devam etti.

Spoiler
[close]

Bir hafta sonra kuşatmanın başında bulunan Sultan Nureddin askerlerine konuşma yapmaya karar verdi ve ertesi sabah Sultan taarruza hazır ordunun karşısına çıktı.
"Aslanlarım yüce Allah'ın adıyla kılıcını kaldıran , peygamber efendimizin nefesiyle indiren yiğitlerim.Son bir defa besmele çekip kafirin üzerine yürüyün.Gün bizim günümüzdür Allah'ın izniyle , yüce rabbimiz dualar ve rüzgar arkamızdadır.Zafer ve cennet bize yazılmıştır.Ben inanıyorum gün doğmadan antakya düşecek , benim yüzümü kara çıkarmayın aslanlarım."Konuşmadan sonra sultan askerlerine taarruz emri verdi ve gece yarısına doğru antakya düştü.

Spoiler
[close]

Savaştan sonra ise şehzade salih adananın alınmasının iyi olacağına düşünerek celal beyide yanına alarak yola çıktı.

Spoiler
[close]

TUR 9 :

Alman imparatorundan sonra Fransa ve İngiltere kralınında sefere katılacağı bilgisi yayılmıştı.

Spoiler
[close]

Sultanın 2. oğlu ise kılıç kuşanacak yaşa gelmişti ve babasının yanında saf tutmuştu. Anadoluda ise kaleler kuşatılmış idi.Ancak islam ordularına karşı gelememişlerdi.

Spoiler
[close]

TUR 10 :

Kafir ordusu antakyaya yaklaşmaktaydı.Ancak göksu nehri hızır aleyhisselam gibi Türklere yardım etmişti adeta.Çünkü alman imparatoru ve ordunun yarısından çoğu nehirde boğulmuştu.

Spoiler
[close]

Şehzade salih ise bu sıra adanaya iyice yaklaşmış hatta kafir ordusuyla karşı karşıya gelmişti.Ancak genç ve tecrübesiz şehzade yenildi ve antakyaya doğru çekildi.Sultan ise kerak kalesine doğru yola çıkmıştı.

Spoiler
[close]

Ekmel bey ise Qarisiya kalesini kuşatmıştı.

Spoiler
[close]

TUR 11 :

Kerak kalesine yaklaşırken şehzadenin mağlubiyet haberini alan sultan geri antakyaya döndü.Qarisiya kalesi ise fethedilmişti.

Spoiler
[close]

TUR 12 :

Kafir başı imparatorun ölmesi üzerine bütün hristiyanlara daha çok baskı yapmaya ve kutsal topraklara gitmeleri için elinden geleni yapmaya devam etti.

Spoiler
[close]

Sultanın artık başka çaresi kalmamıştı.Bağdatta bulunan halifeden yardım istemişti.Halifenin yanıtı olumluydu ve cihat ilan edilmişti.

Spoiler
[close]

___________________________________________________________________________

Spoiler
[close]

« Son Düzenleme: 16 Nisan 2017, 01:32:48 Gönderen: CrixusRevenge »

Çevrimdışı CrixusRevenge

 • Level 8
 • İleti: 352
 • Undefeated Gaul
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #8 : 16 Nisan 2017, 22:35:27 »
2. bölüm biraz kötü olabilir kusura bakmayın.Ek paketi yaparken (2-3 tur sonra 2 ordu katılıyor bize) bunun maliyetini düşünmeden koydukları için direk -10000 lere düştük , o yüzden fazla bişey yapamadım.Ama 3. bölüm düzelicek.

Çevrimdışı wonderful004

 • Level 11
 • İleti: 2878
Ynt: (Hikaye) Feth-i Kudüs
« Yanıtla #9 : 17 Nisan 2017, 14:40:03 »
Gayet güzel bence