Konu: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER [Rehber]  (Okunma sayısı 42582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BullWarriors

 • Level 10
 • İleti: 1319
M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER [Rehber]
« : 05 Nisan 2013, 22:17:21 »
Merhaba Arkadaşlar ;

Bir süredir böyle bir şey yapmayı planlıyordum sonunda bitirebildim. Yeni başlayanlar için faydalı olabileceğini düşündüm.

BU UYARILARI OKUMADAN LÜTFEN KONUYU OKUMAYIN ;

1- Yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerime aittir. İlla böyle kesin böyle demiyorum.
2- Resimler hemen yüklenmeyebilir çok fazla resim var defalarca kontrol ettim resimler açılıyor ve her birimin resmi mevcut.Biraz beklerseniz açılacaktır.
3- Rebel üniteri,mercenary,develer,filler,kuşatma araçlarını yazmadım. Native troops ise daha önce yaptığım aztec rehberinde mevcut oradan bilgi sahibi olabilirsiniz.
4- Resimler warlord sitesinden ve çeşitli kaynaklardan alıntıdır.(Yazılanlar bana aittir)
5- Eksikliklerim veya eksik bir kaç birim olabilir unutmuş olabilirim. Hoş görmenizi rica ediyorum
.
6- Yaptıklarım yazdıklarım tamamen kendime ait olup forum sahiplerinden veya benden izinsiz alıntı çalıntı yapıp başka forumlarda kendi yazmış gibi paylaşanların ailelerini saygıyla anıyorum...
7- Rehberim tamamen TotalWarTürkiye forumu ve kullanıcıları içindir.

M2TW ASKERİ REHBER ;

Öncelikle savaş alanında askerlerimizi etkileyen dört ana etmenlerden bahsedelim ;

1 - Generaller : Generaller ordumuzun direğidir. İyi bir generalle sayıca üstün düşman kuvvetlerine korku salabildiğimiz gibi iyi özellikteki generallerimiz yine oldukça güzel moral verebilir ordumuza. Bunun yanı sıra sağlam bir general bölüğü 1-2 bölük hafif piyade veya okçuyu rahatlıkla yiyebilir. Bunun yanında her generalin kendine has özellikleri orduya artı sağlamaktadır.
Başa baş mücadelelerde generalimizin yokluğu demek ( kaçmış olması veya ölmesi ) oyunun her an bizim için defeat'le sonlanabileceğini gösterir. Bu yüzden satranç gibi düşünürsek şahımızı korumalı ve oyunun sonlarına doğru kritik hamleler yapmalıyız.

2 - Kayıplar : Kayıplar her birim için çok önemlidir. Kaldı ki ani kayıplar yani charge yemiş bir bölüğün kaçması işten bile değildir. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey iki birim savaşıyorken arkadan charge yememektir. Süvari olması gerekmez peasants bile arkadan charge yapsa ani bir kayıp verdirebilir size. Buda biriminizin moralini bozar ve beyaz bayrak çekmesine sebep olur. Harita üzerinde de düşman askerleri sizin 2 katınız veya daha fazlaysa bu da askerleriniz için oldukça moral bozucu etmendir dikkat etmekte fayda var.

3 - Silah : Her birimde ve bölükte olmasında büyük fayda olan ateşli silahların sesi çok etkilidir. Kayıp verdirmeseler dahi düşman bu sesi duyunca morali bozulur ve kaçmaya hazır hale gelebilir. Her ünitede olması gereken bir birimdir.

4 - Savaş Alanı : Coğrafya bulunduğunuz mevki her zaman önemlidir. Tarihten bu yana savaşı kazanmak için kullanılan ana etmenin coğrafi üstünlük sağlamak olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Askerlerinizi yerleştirmeden önce askerlerinizi tanıyıp haritada nereye dağıtacağınızı çok iyi bilmelisiniz.

YETENEKLER

Loose Formation (Dağanık Formasyon)Benim hitap ettiğim şekilde dağanık formasyon. Avantajları ; süvari charge'ından daha az etkilenmeleri, menzillerinin genişlemesi, diğer okçular tarafından daha zor vurulmaları gibi sayabiliriz. Özellikle okçular için bunu uygulamakta fayda vardır. Piyadelerde ise pek faydalı değildir çünkü savaş alanında birbirlerinden çabuk koptukları için ölümleride hızlı olabiliyor.
Dezavantajları ise dediğim gibi piyadeler de kopma sağlayabilir, açıldıklarında yaklaşık 2 birime denk geldikleri için 2 birime karşı savaşabilir ve buda onlara fazla gelebilir kaçmalarını sağlayabilir. Fazla yer kapladığı için haritaya yerleştirme sıkıntısı olabilir. Kısacası piyadeler için tavsiye etmediğim yöntem.

Circle and Shoot (Daire ve Atış)Atlı okçular için geçerli bu yöntemi fazla kullandığımı söyleyemem. Avantajlarından çok dezavantajları vardır. Tek avantajı okçular için zor hedef olmaktır. Dezavantajı ise çabuk yorulmaları, düşmandan kaçarken yavaşlamaları ve isabet oranının düşmesidir. Bu da istemediğimiz bir durumdur.

Fire Arrows (Alevli Oklar)Oldukça etkili bir yöntemdir. Tek dezavantajı okçuyu yavaşlatmasıdır. Bunun dışında düşman moralini bozma, kuşatma aletlerini yakmak gibi avantajları büyüktür.

Schiltrom (Dairesel Korunma)Çok kullanışlı ve kullandığım yöntemlerden. Özellikle şehir içinde süvarilere karşı birebirdir. Generalin süvari charge larından etkilenmemesi için tasarlanmış bir yöntemdir aslında ama tabi çok amaçlıdır.

Wedge Formation (Kama Formasyonu)Süvariler için ağır süvarilerin kullandığı bir yöntem. Şehir içinde kullanmak avantajlı olsa da meydan savaşlarında da kullanılabilir. Süvarinizin bodoslama saldırmayıp daha kontrollu charge yapmasını sağlar ancak chargedan fazla sonuç alamazsınız.

Sharpened Stakes (Bilenmiş Kazıklar)Belki oyunda en çok kullanılan yöntemdir. Kapı önlerine dar mesafelere kısacası süvarilere engel olmak istediğiniz yerlere yerleştirerek can alabilirsiniz. Çok avantajlıdır ve dezavantajı yoktur.

Askerleri Tanıyalım

SPEARMEN ( MIZRAKLI ASKERLER)Mızraklı birimler bütün m2tw devletlerinde mevcut olan birimlerdir. Birimlerin kalitesi devletten devlete değişebilir. Her orduda her savunmada her şehirde bulunması gereken önemli birimlerdir. Bildiğimiz üzere süvariler oyunda çok etkilidir. Bu etkiyi kırmanın bir yolu ise mızraklılardır. Süvarilere karşı savaşma bonuslarının oluşu ve bazı birimlerde daire kurma özelliğinin oluşu bu üniteleri de elimizin altında bulundurma gereğini bizlere hatırlatıyor.

Anti Spearmen : Bu mızraklı askerlerin antileride var elbet. Her ünitede olduğu gibi arkadan charge lara dayanıksızdırlar. Ancak sayılarının genelde 75 olması bu askerleri öldürmeyi zorlaştırıyor. En basit yöntem okçu veya kılıçlı ağır piyadelerle öldürmektir.

Armoured Sergeants
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 540 Upkeep: 155
Factions: Milan, HRE, England, Venice, Sicily, Papal States

Zırhlı Çavuşlar. Tecrübeli mızraklı askerlerden oluşurlar. Son derece disiplinli ve iyi eğitimlidirler. Schiltrom özellikleri ve süvarilere karşı savaşma bonusları vardır. Okçu ve kılıçlı piyadelere karşı güçsüz ancak süvarilere birebirdirler.

Azabs
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 190 Upkeep: 100
Factions: Turks

Çoğu deli ve mahkumlardan oluşan bu gurup askeriyede az bir disiplinle yetişmişlerdir. Kısa mızraklarıyla en ön saflarda hafif piyade olarak çarpışabilirler. Düşük moralli ve güçsüzdürler. Daha çok savunmada son çare olarak kullanılabilir.

Berber Spearmen
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 400 Upkeep: 155
Factions: Moors

Barbar çöl askerleri.Mızraklı bu ünite süvarilere karşı yine oldukça iyidir. Zırhları güçsüzdür misillemeye ve kılıçlı askerlere karşı direnemezler. Schiltrom özellikleri vardır.

Byzantine Spearmen
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 310 Upkeep: 155
Factions: Byzantium

Bizansa özel bu ünite savaşta başarısızdırlar. Ancak şehir ve kale savunmalarında dar alanlarda süvarileri zorlayabilirler.

Dismounted Arab cavalry
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 13 Armour: 4 Cost: 430 Upkeep: 150
Factions: Moors, Egypt

Arab atlısının attan inmiş halleri. Oldukça dayanıklı ve zırhları güzel ünitelerdir. Savunmada etkili ünitelerdir.

Dismounted Heavy Lancers
Attack: 12 Charge: 4 Defence: 13 Armour: 5 Coast: 560 Upkeep: 160
Factions: Mongols

Zırhlı ve dayanıklıdırlar. Altmış kişi olmalarına rağmen sayı eksikliğini fazla hissettirmezler.

Dismounted Light Lancers
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 11 Armour: 4 Cost: 460 Upkeep: 100
Factions: Mongols

Moğolun bol bol bulunan süvarilerinden inmiş halleri. Hafif zırhlılar ancak yinede kayda değer işler yaparlar.

Dismounted Polish Nobles
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 410 Upkeep: 150
Factions: Poland

Güzel mızraklı bir ünitedir. Polandiyaya özel bu ünite meydan savaşlarında da etkili olabilir. Skill atakları sadece süvari değil piyadelere karşıda etkilidir.

Dismounted Sipahi Lancers
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 630 Upkeep: 175
Factions: Turks

Sadece Türklere özel oyunun en iyi mızraklı askerlerindendir. Çok güçlüdürler. Süvarilerin yakın dövüşte şansları yoktur. Piyadelere karşıda son derece etkilidirler. Özellikle moğol süvarilerinin korkulu rüyası olabilir şehirlerde. Tek dezavantajları schiltrom yapamamaları ve 60 kişi olmalarıdır.

Dismounted Tuareg
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 10 Armour: 0 Cost: 510 Upkeep: 150
Factions: Moors

Barbar mızraklıların bir üst modelleri. Her ne kadar zırhları güçsüz olsa da yakın dövüşteki başlarıları bu açığı kapatabilir. Önemli bir özellikleri ise korku salmaları. Çölde de son derece avantajlılar.

Italian Militia
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 370 Upkeep: 125
Factions: Milan, Venice, Papal States, Sicily, Papal States

Oldukça güzel bir ünitedir. Oyunun başlarında italyan devletler için bir nimettir. Dayanıklıkları, güçleri, daire avantajları ile savunmada son derece iyidirler. Armoured sergeants veya zırhlı spear üniteler çıkana kadar oldukça iyi idare eder sizi.

Italian Spear Militia
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 13 Armour: 4 Cost: 460 Upkeep: 125
Factions: Milan, Venice, Papal States, Sicily, Papal States

İtalyan mızraklısıyla aynı özellikleri taşırlar sadece zırh giymiştirler.

Lamtuna Spearmen
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 10 Armour: 0 Cost: 580 Upkeep: 185
Factions: Moors

Moors'un en iyi mızraklısıdır. Son derece disipline ve morali yüksek bir ünitedir. Süvari ve piyadelere karşı dayansalarda okçulardan korumak şart.

Levy Spearmen
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 310 Upkeep: 125
Factions: England, Mongols

Oyunun başlarında süvarilerden korunmak için idealdir. Düşük moralleri piyadeler tarafından affedilmiyor.

Nubian Spearmen
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 400 Upkeep: 155
Factions: Moors, Egypt

Düşük moralleri, zırhsız yapıları, düşük güçleri onları etkili kılmıyor. Çölde savaşma bonusları olduğundan bi nebze idare eder. Ancak avrupaya bu askerle açılmayacağınız kesin.

Pavise Spearmen
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 490 Upkeep: 155
Factions: Hungry

Macarlara özel bu mızraklılar çok güçlü ve zırhlıdırlar. Özellikle güçlü kalkanlarıyla oklardan etkilenme şanslarını azaltırlar. Savunmada çok işe yarar ve schiltrom özelliğiyle macarlar için vazgeçilmez olmuştur.

Saracen Militia
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 490 Upkeep: 155
Factions: Turks, Egypt

Spear militanın bir üstü diyebiliriz. Sağlam askerler. Süvarilere karşı iyi olmalarının yanında sayılarıyla da üstünlük sağlayarak oldukça iyidir. Kayda değer zırhları olsa da misillerden korunmaları şart.

Sergeant Spearmen
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 420 Upkeep: 155
Factions: France, HRE, England, Venice, Sicily, Milan, Papal States

Sergeant Spearmen süper mızraklı savaşçılardır. Son derece donanımlı ve güçlüdürler. Yüksek ve disiplinli bir eğitimden sonra çavuş mızraklı olarak orduda yer alırlar. Moralleri kolay bozulmaz ve piyadeleride oldukça yorarlar. Süvarilerin karşılarında şansları yoktur. Schiltrom yapabilmeleri ise başka bir artıları. Tek dezavantajları zırhları olmadıklarından  misilleri çok kolay yemeleri. Savunma da profesyonel bu askerler sur ardında kabus olabilir.

Papal Guard
Attack: 12 Charge: 4 Defence: 16 Armour: 5 Cost: 740 Upkeep: 215
Factions: Papal States

Papalığa özel bu askerler oyunda ki en iyi mızraklı birimdirler. Çok iyi savunma ve saldırı yetenekleri çok iyi moralleri ve kalabalık sayıları savunma da bir numara yapıyor bu askerleri. Schiltrom oluşturabilmeleri de daha iyi kılar bu askerleri. Sur arkasında böyle bir düşmanınız varsa içeri süvari sokmak intihar ettirmektir. Kılıçlı piyadelere karşı da oldukça etkili olabilirler.
 
Slav Levies
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 210 Upkeep: 100
Factions: Hungry

Atsan atılmaz satsan satılmaz misali bir birlik.Kölelerden oluşan bir birlik. Elinizde böyle bir birlik varsa elinizden çıkarmaya çalışın boşa para yemesinler. Kötü moralleri, güçsüz yapıları onları kötü birer asker kılıyor. Tek avantajları sayı kalabalıkları.

Spearmen
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 13 Armour: 4 Cost: 500 Upkeep: 125
Factions: Russia, Poland

Rusya, polandiya gibi fazla mızraklı çeşiti olmayan devletlere verilmiş bir mızraklı ünite. Kötü zırhları, düşük moralleri çok opsiyonlu bir ünite yapmıyor bu askerleri.

Spear Militia
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 310 Upkeep: 125
Factions: Spain, France, England, HRE, Poland, Byzantines, Egypt, Russia, Denmark, Moors, Portugal, Hungry, Timurids, Mongols, Scotland, Turks, Portugal, Poland, Mongols

Erken dönemin savunma birlikleri olarak bilinen bu mızraklılar güçsüz olmalarına rağmen süvarileri devirebilmeleri ile ünlüler. Zırhsız bu üniteler hemen her devlette ortak olarak bulunabiliyor.

Town Militia
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 290 Upkeep: 125 (Spain, France, HRE, England, Timurids, Scotland, Moors, Turks, Denmark, Mongols)
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 160 Upkeep: 100(Poland, Hungry)

Şehir ve kasabaları korumakla görevli olmalarına rağmen bunlara şehir kasaba emanet edilmez. Güçsüz ve zırhsız bu birimler erken dönemde sayı üstünlüğü olarak işe yarıyabilir.
PİKEMAN( UZUN KARGILAR)
Pikeman'lar yani kargıcılar M2TW'da önemli bir yere sahip. Campaingte olsun multide olsun bir çok taktiğin ana etmenlerinden biri pikeman'lar oluyor. Peki bu askerleri bu kadar sevdiren özellik nedir ? Öncelikle süvarilerin korkulu rüyası olduklarında hemfikiriz sanırım. Bunun yanı sıra kalabalık sayıları ile sur savunmasından kapı arkasına dar geçitlere yerleştirildiğinde oldukça başarılı iş görüyorlar. En önemli güzellikleri ise belkide çok ucuz olabilmeleri. Kalitesine göre fiyatları değişse de 150 dinara aldığınız bir pikemanla 930 dinarlık bir süvariyi ezebiliyorsunuz durdurabiliyorsunuz tamamen etkisiz hale getiremese bile yüksek zaiyat verdireceği kesin süvarilere. Aynı zamanda bu üniteler kılıçla da savaşabiliyor ve bu da opsiyonumuzu artırıyor.

Anti Pikeman :  Öncelikle dezavantajlarından bahsedeyim. Bi kez yavaş olmaları hareket etmeleri başı çeken bir sebep. Savaş alanlarında zaman oldukça önemli. Diğer bir nedense oklara karşı dayanıksız olmaları. Savunma haricinde kullanılamamaları da bunlardan biri. Moralleri ise her an düşebiliyor elit ünitelere göre de bu değişebilir tabii ama genelde savaşın ön saflarında yer aldıklarından büyük etki ve ok atışı altında kalıyorlar ve moralleri bozulabiliyor sayıları hızla azaldığında ise iş kaçma noktasına kadar geliyor.

Aventuros
Attack: 14 Charge: 4 Defence: 10 Armour: 5 Cost: 610 Upkeep: 185
Factions: Portugal

Oyunun en iyi pikemanlarından. Portekize özel bu askerler küçük yaşlarından itibaren özenle eğitilip kargı kullanma konusunda profesyonelleştiriyorlar. Aldıkları bu eğitim ve disiplinden sonra belli bir komuta merkezinin emrinde sürekli eğitim görüyolar. Kılıç ve kargı kullanmakta profesyoneller. Her türlü savunma da kullanılacak askerlerdir.

Heavy Pike Militia
Attack: 9 Charge: 3 Defence: 11 Armour: 8 Cost: 410 Upkeep: 185
Factions: Scotland

Asil konsey tarafından topraklarını korumak için seferberlik çağrısına cevap veren bu askerler son derece güçlü zırhlı ve profesyonel olarak eğitilmiş iskoç ordusunun gözbebeği askerleridir. Sadece iskoçyaya özel bu askerler kalın zırhlarından dolayı okçulara karşıda dayanabilirler.

Highland Pikemen
Attack: 9 Charge: 3 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 210 Upkeep: 125
Factions: Scotland

Bunlar vatansever askerler. Düşük ücret karşılığında canlarını ortaya koyarak vatanlarını savunurlar. Zırhsız yapılarına rağmen savunmada oldukça başarılı işler yapabilirler.

Noble Pikemen
Attack: 11 Charge: 4 Defence: 12 Armour: 8 Cost: 570 Upkeep: 215
Factions: Scotland

Soylulardan oluşan ve küçük yaştan beri eğitilen bu askerler dönemlerinin en iyi askerlerinden. Mızrak duvarı oluşturabilen bu askerler yakın dövüştede oldukça iyiler. Güçlü zırhları ve bu kadar iyi defansları bu askerleri savunmada vazgeçilmez yapıyor.

Pikemen
Attack: 9 Charge: 3 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 240 Upkeep: 155
Factions: France

Morali yüksek bu askerler highland pikemanla aynı işi görür.

Pike Militia
Attack: 7 Charge: 2 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 150 Upkeep: 125
Factions: Spain, France, HRE, Venice, Sicily, Milan, Portugal, Papal States

Çoğu avrupa devletlerinde bulunabilen bu askerler sadece süvarilere duvar örerek nam salmışlardır. Yakın dövüşte olsun okçuya karşı olsun hiç şansı olmayan bu askerler charge kesmede başarılıdırlar. Bunun yanı sıra fiyatları ise ucuzdur.

Scots Pike Militia
Attack: 7 Charge: 2 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 150 Upkeep: 125
Factions: Scotland

İskoçyanın bitmek tükenmek bilmeyen pikemanlarından. Pikemanlarıyla meşur olan iskoçyanın en alt sınıfından askeri bir sınıf. Pike militiadan hiç bir farkı yoktur sadece isminin başında scots yazar.

Tercio Pikemen
Attack: 14 Charge: 4 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 350 Upkeep: 155
Factions: Spain

Bu kadar ucuz fiyata alacağınız en iyi asker budur heralde. Sağlam savunmaları profesyonel olmaları ve yakın dövüştede boy ölçüşmeleri bu askerleri ispanyanın vazgeçilmezi yapmaya yetmiştir. Yeni amerika da olsun avrupada olsun her alanda ispanya bu elit askerlerinden faydalanmayı bilmiştir.
SWORDSMEN (KILIÇLILAR)
M2TW'da hafif piyadelerden tutunda ağır şovalyelere kadar oyunun seyrini değiştiren birimlerdir kılıçlı üniteler. Genelde kılıç kalkan olarak görürsünüz bu üniteleri. Her türlü askere karşı savaşabilirler bu oyunda en iyi oldukları alan kılıçlı,baltalı,çift elli,mızraklı,arbaletli ünitelere kadar oldukça başarılı savaşırlar. Kullanım alanlarının yaygın olması ve kuşatma saldırılarında surlara seri hamleler yapabilmeleri oklara karşı ağır donatılmış zırhlarla karşı koyabilmeleri bu üniteleri savaşın vazgeçilmezi oyunun vazgeçilmezi yapar. Meydan savaşlarından savunma, saldırıya kadar her alanda savaşabilirler ve defansları genelde yüksektir aynı zamanda da seri savaşırlar.

Anti Swordsmen : Bu tip üniteleri kullanıyorsanız özellikle de hafif piyadeleriniz varsa misil ünitelerinden korunmalısınız zırhsız piyadeler her oktan kolaylıkla etkilenebilir. Bunun dışında süvarilere ve charge yemelerine engel olmanız gerekiyor. Ağır piyadeleriniz ise zırhları gereği yavaş koşacakları için ok yağmurundan korumalı ve yine süvarilere karşı charge'tan korumalısınız.

Armoured Swordsmen
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 22 Armour: 8 Cost: 610 Upkeep: 150
Factions: England

İngiltereye has bu şovalyeler dismounted chilvalric knightla aynı özelliklere sahiptir. 5. Henry'e kadar avrupa şovalyelik kurallarıyla yönetilmeye devam etti. Şovalyeler soylular tarafından yetiştirilir ve bu askerler küçük yaştan beri kılıç eğitimi alırlardı. Şovalye kurallarına göre şovalye diğer bir şovalyeden üstün gelince onu esir alır öldürmezdi. Ancak bu kurallar değişti ve uzman askerler öldürmek için savaşır oldular.

Battlefield Assassins
Attack: 16 Charge: 3 Defence: 16 Armour: 4 Cost: 660 Upkeep: 250
Factions: Hungry

Battlefield Assassins Türk akınlarından bunalan Balkanlar ve Macaristan'da oluşturulan bu özel birliklerin amacı, savaş alanında Osmanlı sultanlarına suikast düzenlemekti. Gizlenmekte usta olan bu eğitimli askerler ağır zırhlar giymezler.

Byzantine Infantry
Attack: 11 Charge: 2 Defence: 18 Armour: 5 Cost: 400 Upkeep: 125
Factions: Byzantium

Hafif zırhlı olarak görev yapan bu bizansa has askerler savaş alanında etkili olabilirler. Ön saflarda bir süre dayanabilirler ancak sur savunmalarında oldukça başarılı olabilirler.

Dismounted Broken Lances
Attack: 11 Charge: 2 Defence: 22 Armour: 9 Cost: 490 Upkeep: 225
Factions: Venice, Sicily, Milan, Papal States

Broken Lances süvarilerinin attan inmiş halleridir. Oldukça güçlü bir zırha sahip olmaları bu askerleri işgallerde vazgeçilmez yapabilir. Özellikle meydan savaşlarında birebir savaşta da etkili olan bu sınıf bu kadar ucuz bir fiyata gerçekten etkili.

Dismounted Byzantine Lancers
Attack: 11 Charge: 2 Defence: 18 Armour: 5 Cost: 440 Upkeep: 150
Factions: Byzantium

Byzantine İnfantry den farkı yoktur neredeyse. Düşük moralleri ve charge ları yüzünden meydan savaşlarında güvenilir değiller.

Dismounted Christian Guard
Attack: 16 Charge: 3 Defence: 22 Armour: 7 Cost: 690 Upkeep: 175
Factions: Moors

Moors'un elite birliği. Oyundaki en iyi birimlerden biridir. Çok güçlüdürler ve oldukça ucuz bakım masrafları vardır. Güçlü zırhları, oldukça sağlam moralleri, çok becerikli kılıç kullanabilmeleri bu birimleri süper savaşçılar yapmıştır. Eğer moors devletini kullanıyorsanız bu birimler olmadan huge cityler veya citadel kaleleri işgale kalkışmanız zor olur. Ayrıca bu askerler küçük yaşta esir alınan çocukalrın uzun dönem eğitimleriyle oluşur.

Dismounted Conquistadores
Attack: 16 Charge: 3 Defence: 22 Armour: 7 Cost: 690 Upkeep: 150
Factions: Spain, Portugal (Amerikada da eğitilebilir.)

Oyunun en iyi iki birliği olan d.counquistadores ve d. christian guard güçleri hemen her şeyi birbirleri ile aynıdır. Tek fark devlet ve kültür farkıdır. Bu askerler aslında amerika keşfedildikten sonra o bölgelerde yaygın kullanılsa da avrupa da da kullanılmıştır. İspanyanın çorak vadilerinde eğitim görmüş hava şartlarına ve doğa şartlerına her türlü uyum ve dayanıklık sağlamış bu çok güçlü askerler oyundaki her üniteyi ezip geçecek güce sahiptir.

Dismounted Latinkon
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 21 Armour: 7 Cost: 630 Upkeep: 225
Factions: Byzantium

Çok güçlü kılıçlı birimler olan bu askerler bizansa has adamlardır. Güçlü saldırıları, uzun dayanıklıkları ve güçlü defansları bu askerleri zor askerler kılıyor. Özellikle güçlü moralleriyle savaştan kolay kolay kaçmadıkları kesin. Oyunun elit kılıçlı piyadeleri arasındalar.

Dismounted Men at Arms
Attack: 11 Charge: 2 Defence: 21 Armour: 8 Cost: 460 Upkeep: 225
Factions: Venice, Sicily, Milan, Papal States

Çok ağır zırhları güçlü defansları olan bu kılıçlı birimler savaş alanında çok etkili savaşçılar olabiliyor. Oyunun sonlarına doğru dahi çıksalar ucuz fiyatları etkili savaşmaları ile çok iyi birer birimdir. Her türlü birime rahatlıkla kafa tutablirler ve ağır zaiyatlar verdirebilirler. Kesinlikle küçümsenmeyecek birimler.

Forlorn Hope
Attack: 17 Charge: 6 Defence: 12 Armour: 7 Cost: 620 Upkeep: 250
Factions: HRE

Verlorene Haufe ya da Forlorn Hope olarak bilinirler. Adından da anlaşılacağı üzere fedailer takımıdır. Çoğunlukla mahkumlar ya da gönüllülerden oluşur. Görevleri ilk taaruzlara katılıp düşmanın mızraklı birimlerinin savunmalarını kırmaktır. Yaptıkları iş çoğu zaman oldukça kanlıdır. Ağır zırhlıdırlar ve çift elle taşınan büyük kılıçlar taşırlar. Bu askerler çoğu düşmanı parçalarına ayırabilirler.

Hashashim
Attack: 16 charge: 3 Defence: 21 Armour: 6 Hit Points: 2 Cost: 840 Upkeep: 250
Factions: Moors, Turks, Egypt

İslam devletlerine özgü elit birimler. Suikast düzenlemek veya kralları öldürmek için kullanılırlar. Ancak savaş alanında her yere gizlenebilme özellikleri ve hit pointslerinin 2 olması sebebiyle çok işe yararlar. Pusu kurup bir düşmana aniden zor anlar yaşatabilirler. Birebirde çok başarılı oldukları gibi bir kaç piyadeye karşıda oldukça başarılı dayanırlar. Çok iyi dayanıklıkları vardır kalın zırh kuşanmazlar ve defansları çok güçlüdür. Savaşı her an lehinize çevirebilecek bir ünitedir ancak çok pahalıdırlar.

Highland Nobles
Attack: 14 Charge: 6 Defence: 9 Armour: 5 Cost: 490 Upkeep: 175
Factions: Scotland

Çift elli kılıç kullanan bu askerler asillerden oluşan canlarını vatan için vermeye hazır fedailerden oluşur. Hafif zırhlı bu üniteler çok etkili olabilirler. Yeterki charge yapıcak bir hedef gösterin. Güçlü chargeları ile safları yarabilir dağıtabilirler.

Noble Swordsmen
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 22 Armour: 8 Cost: 610 Upkeep: 175
Factions: Scotland

Kılıçlı şovalyelerden oluşan bu birim ingilterenin armoured swordsmen i ile aynı özelliklere ahiptir. Tek farkları asil ve soylulardan oluşan bu birimin isminin noble olmasıdır.

Norse Swordsmen
Attack: 11 Charge: 2 Defence: 18 Armour: 5 Cost: 400 Upkeep: 150
Factions: Denmark

Danimarkaya özgür bu birim oyunun başlarında kullanışlı bir birim. Hafif zırhları ve güçlü defansları var. Sur üzerlerinde veya meydan savaşlarında ön saflarda iyi işler başarabilirler. Ancak düşük chargeları bu üniteleri savunma amaçlı kullanmaya zorluyor bizleri.

Swordsmen Militia
Attack: 11 Charge: 2 Defence: 18 Armour: 5 Cost: 400 Upkeep: 100
Factions: Spain, Portugal

Şehir ve kasabaları korumak için görevlendirilmiş bu şehir askerleri şehirlerin sunduğu mükemmel nimet. Etkili defansları ile oyunun başlarında defansınızı uzun bir süre idare edicek gibi gözüküyor.

Sword and Buckler Men
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 19 Armour: 5 Cost: 540 Upkeep: 150
Factions: Spain, Sicily

Bu psikopat isimli askerler şehirlerden çıkabilen mükemmel birliklerdir. Swordsmen militanın üst modelleri olsalarda charge ve saldırı, savunma bakımından çok daha iyiler. Yüksek moralleri onları mükemmel asker yapmaya yetiyor zaten.

Urban Militia
Attack: 11 Charge: 2 Defence: 18 Armour: 5 Cost: 400 Upkeep: 125
Factions: Moors

Şehir korumak için oluşturulan bu birimler yine swordsmen militia ile aynı özelliklere sahiptir. Tek farkları kültürleri.

Dismounted Feudal Knights
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 21 Armour: 7 Cost: 570 Upkeep: 150
Factions: HRE, Venice, Sicily, Milan, Papal States, Portugal, Spain, Scotland, England, France, Hungary, Denmark

Orta çağın en iyi şovalyelerinden. Ucuz, moralleri yüksek, çok iyi dayanıklılık ve güçlü defans, saldırıları ile kendini oyunda hemen hissettiren bir birim. Erken dönemde çıkabilen bu askerler çok iyi bir tercih.

Zwei Hander
Attack: 14 Charge: 6 Defence: 11 Armour: 7 Cost: 680 Upkeep: 150
Factions: HRE

Çift elli kılıç kullanan bu kutsal romaya özgü birimler tek kelimeyle mükemmeldir. Güzel moralleri, zırhları ve saldırıları ile meydan savaşlarında rakibe saç baş yoldurabiliyor.

POLEARM (ORTA ÇAĞDA TEBER TİPİ SİLAH ÇEŞİDİ)

M2TW da orta çağın en etkili silahlarından biri atlanmamış. Normalde spearmen tipi askerler süvarilere karşı çok iyi savaşsalarda piyadelere karşı fazla ileri gidemiyorlardı. Bu yüzden bu çok amaçlı birimler hem piyade hemde süvarilere karşı etkili olabilir. (Bir kaçı hariç) Genelde çift elle kullanılan bu silahlar piyadelere zor anlar yaşatabilir. özellikle ağır zırhlı askerlere karşıda etkli olan bu silahlar genelde süvari chargelarını yavaşlatmak ve büyük zaiyat vermek için tasarlanmıştır. Örnek vericek olursak billmenler, halberd militialar, yeniçeriler gibi askerlerin ustaca kullandığı silahlardır. Çok amaçlı olmaları onları daha kullanışlı yapar. O tarihlerde bu silahı en iyi kullanabilen ünite hiç şüphesiz yeniçerilerdi. bunu bilen oyun yapımcıları da bir nebzede olsun bunu oyuna yansıtmışlar. Örneğin kılıçlı bir askerinizle piyadelere rahatça saldırabilirken süvarilerden çekinirsiniz. Ancak yeniçeri gibi bir üniteniz varsa ellerindeki teber tipi silahlarıyla hem piyadelere hemde süvarilere karşı rahatça savaşabilmektesiniz. Avrupada ise kullanılan çeşit çeşit birimler ile savaş meydanında farklı stratejiler uygulamak mümkün oluyordu.

Anti Polearms

Bu birliklere en etkili yöntem okçudur. Genelde kalkan taşımadıkları için etkili olur oklar. Ancak yavaş hareket eden birimler olduklarından hızlı ağır piyadelerinizle de yok edebilirsiniz.

Billmen
Attack: 15 Charge: 5 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 230 Upkeep: 125
Factions: England

İngiltereye özgü bu birliklerin çok güçlü saldırılarına rağmen zayıf defans ve zırhları onlara güveni azaltıyor.

Bill Militia
Attack: 13 Charge: 4 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 170 Upkeep: 100
Factions: England

Billmen le aynı gruptalar daha ucuz olmaları ucuz etin yahnisi hesabına geliyor.

Halberd Militia
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 300 Upkeep: 150(Hungry, HRE, Sicily, Poland, Hungry, Papal States)
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 8 Armour: 5 Cost: 510 Upkeep: 150(Timurids, Turks, Egypt)

Çok yavaş olan ve yapımcıların biraz sorunlu olarak yaptığı bu birimler hem islam devletlerinde hemde gavur devletlerinde mevcut. Süvarilere karşı etkili.

Heavy Billmen
Attack: 15 Charge: 5 Defence: 10 Armour: 7 Cost: 300 Upkeep: 150
Factions: England

Oyunda en sevdiğim birimler arasındalar. Sudan ucuz fiyatları ile güçsüz bir ünite gibi gözükselerde güzel defansları, sağlam zırhları ve çok etkili atakları ile en sağlam askerlere bile kafa tutabileceğiniz anlamına geliyor. Gerçekten etkili bir birim.

Heavy Bill Militia
Attack: 15 Charge: 5 Defence: 10 Armour: 7 Cost: 300 Upkeep: 150
Factions: England

Heavy billmen le aynı tek farkları değişik eğitim koşulları.

Janissary Heavy Infantry
Attack: 12 Charge: 4 Defence: 10 Armour: 5 Cost: 840 Upkeep: 175
Factions: Turks

JHI Türklere özel orta çağın en iyi askeri. Oyununda en gözde piyadeleri arasında. Çok dayanıklı, çok amaçlı bu birimle yıkamayacağınız kale ve şehir yok. Süvarilere ve piyadelere karşı oldukça başarılı savaşabilen bu birim ile meydan savaşında da gözünüz arkada kalmıyor. Yüksek moralleri onları daha güvenilir kılıyor.

Obudshaer
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 12 Armour: 8 Cost: 720 Upkeep: 150
Factions: Denmark

Seçkin danimarka askerleri. Bu sağlam zırhlı askerler mızrak duvarı yapabilme özelliğine sahip olsada oldukça yavaşlar.

Swiss Guard
Attack: 12 Charge: 4 Defence: 12 Armour: 7 Cost: 890 Upkeep: 175
Factions: Papal States

Papalığın gözde askerleri mızraktan duvar örebiliyor. Güçlü armorları ve defansları var. Ancak yavaş hareketleri ve oldukça cep yakan fiyatları onları geri plana itmeye yetiyor.

Sword Staff Militia
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 10 Armour: 7 Cost: 550 Upkeep: 150
Factions: Denmark

Dayanıklı ve güçlü askerler hem meydan savunmalarında hemde şehir ve kale savunmalarında oldukça işe yarayabilir. Mızrak duvarı yapabilirler.

Voulge Militia
Attack: 5 Charge: 2 Defence: 6 Armour: 5 Cost: 390 Upkeep: 150
Factions: France

Fransaya özel bu askerler güçsüz zırhları ve yavaş hareketleri ile meydan savaşına çıkmaları hiç avantajlı olmayabilir. Ancak şehir, kale defansında işe yarayabilirler ve fiyatlarıda bu bakımdan uygun.SKİRMİSHERS (AVCILAR)M2TW oyuncuları genellikle meydan savaşlarında süvari, okçu, kılıçlı piyadelere önem verirken bu birlikler genelde göz ardı edilir. Kullanımları ve kontrolleri zor ve menzilleri kısadır. Ancak savaşın başlarında olmasalarda, yorgun piyadelere, yakın mesafedeki askerlere karşı o kadar etkilidirler ki bir anda savaşın gidişatı değişebilir. Özellikle sur savunmalarında en iyi seçimlerden biri olup düşmana ağır zaiyatlar verdirmeleri mümkündür.Ağır zırha karşı etkili olmaları onları vazgeçilmez yapabilir. Yakın mesafe dövüşlerinde genelde zayıf olmaları, süvarilere yem olmaları, zırhsız olmaları ve kısa menzilde atış yapabilmeleri dezavantajlarından.

Anti Skirmishers

Yukarıda belirttiğim gibi yakın dövüşte pek iyi değiller. Hafif zırhları oklara karşı onları dayanıksız kılıyor. Özellikle süvariden korunmaları bir gerçek. Ve menzilleri kısa olduğundan en iyisi onları okçu veya süvariyle halt etmek olurdu.

Afghan Javelinmen
Attack: 13 Missile attack: 10 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 0 Cost: 640 Upkeep: 125
Factions: Timurids


Müslüman devletlerin en iyi avcılarından. Zırhsız olsalarda çok iyi misil ataklarıyla bu açıklarını telafi ediyorlar. Yakın dövüştede oldukça iyi olan bu birimler sadece timura özgü. Türkler veya mısırlılarda satılık olarak yüksek fiyatlara bu birimleri alabilirler.

Almughavars
Attack: 12 Missile attack: 13 Charge: 4 Defence: 8 Armour: 0 Cost: 640 Upkeep: 150
Factions: Spain


Oyunun en iyi mızrak fırlatan birimi. Yüksek moralleri, hafif zırhları ve en önemliside yakın dövüşte süvarilere karşı mızrakla savaşmaları bu üniteyi tam bir ölüm makinesi yapıyor. Ve tabii ki çok güçlü misil atakları var. Karşınızda böyle bir birim varsa stratejinizi bir daha düşünmenizde fayda var...

Kurdish Javelinmen
Attack: 9 Missile attack: 6 Charge: 1 Defence: 11 Armour: 0 Cost: 400 Upkeep: 125
Factions: Egypt

Mısıra özgü bu birim zırhsız ve moralleri düşük bir birimdir. Sur üzerlerinde etkili olabilir.

Javelinmen
Attack: 6 Missile attack: 6 Charge: 1 Defence: 6 Armour: 0 Cost: 270 Upkeep: 100
Factions: Spain


Basit bir javelin ünitesi. Oyunun başlarında almughavar'lara kadar ispanyayı idare edebilicek bir takviye misil ünitesi.

Lusitanian Javelinmen
Attack: 8 Missile attack 8 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 330 Upkeep: 100
Factions: Portugal

Sadece portekize özel bu birimler ucuz ve etkilidir.

Sudanese Javelinmen
Attack: 6 Missile attack: 6 Charge: 1 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 350 Upkeep: 100
Factions: Moors


İspanya ve portekiz gibi devletlere karşı savunmak için geliştirilmiş bu birim moralleri düşük ve yakın dövüşleri zayıf.

Turkish Javelinmen
Attack: 6 Missile attack: 6 Charge: 1 Armour: 0 Cost: 300 Upkeep: 100
Factions: Turks

Türke özel bu ünite güçsüz bir birim. Oyunun başlarında zırha karşı etkili ancak surlardan dışarı çıkarılmaması gerektiği kesin meydan savaşlarında moralleri düşük bu ünitelere fazla güven olmaz.AXEMEN (BALTALILAR)Hiç şüphesiz baltalı savaşçılar deyince aklımıza kuzeylerden danimarka geliyor ilk sırada. Orta çağda barbar devletleri veya bazı avrupa devletleri tarafından olsun çok yaygın olarak kullanılmıştır. Anadolu ve mısıra kadar her bölgede kullanım tarzları vardı. Bunu oyunada çok iyi şekilde adapte eden yapımcılar hemen her şeyi düşünmüş. Boy boy balta çeşitleri varken vikinglerden tutunda varangian guardlara kadar bu silahı kullanan asker çeşitleride mevcut. Ucuz, zırha karşı etkili ve kullanımı basit olması bu silahları savaş alanına getirmeye yetiyor.

Anti Axemen : Bu ünitelerin belki en büyük açığı uzun ve büyük baltaları yavaş kullanmaları. Buda süvarilere ve ağır kılıçlı seri piyadelere bu birimleri yeme şansı veriyor. Bunun dışında yine okçulara ve javelinlere karşı oldukça zayıflar.

Berdiche Axemen
Attack: 17 Charge: 6 Defence: 9 Armour: 5 Cost: 380 Upkeep: 150
Factions: Russia


Bu kadar ucuza bu kadar güçlü, zırhlı bir baltalı üniteye sahip olduğu için rusya şanslı. Önüne gelen her birimi parçalayabilir.

Croat Axemen
Attack: 15 Charge: 5 Defence: 7 Armour: 4 Cost: 260 Upkeep: 125
Factions: Hungry


Ön saflarda kullanılması gereken safları dağıtmak için kullanılabilicek fedai bir ünite.

Dismounted Boyar Sons
Attack: 11 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 690 Upkeep: 150
Factions: Russia


Rusyanın gücüne güç katan zırhlı tek eli baltalı bir eli kalkanlı ünite. Zırhı onu okçulardan korurken seri baltası ile bir piyadeden fazlası. Zırha karşı etkili morali yüksek bir birim.

Dismounted Druzhina
Attack: 11 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 690 Upkeep: 150
Factions: Russia


D. boyar sons tan tek farkları korku salan bir birim ve eğitim farkları.

Dismounted Huscarls
Attack: 11 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 690 Upkeep: 150
Factions: Denmark


Dismounted Huscarlar rusyanın d. druzhinası ile aynı özelliklere sahiptirler.

Highlanders
Attack: 11 Charge: 3 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 400 Upkeep: 125
Factions: Scotland


Kalabalık sayıları, korku salmaları ve tek el baltaları ile zırhları parçalayabilirler, kendilerinden daha güçlü ünitelere kafa tutabilirler. Savunmada veya saldırıda son derece etkilidirler. Ucuz fiyatları onları seçmeye yetiyor.

Norse Axemen
Attack: 17 Charge: 6 Defence: 11 Armour: 7 Cost: 700 Upkeep: 150
Factions: Denmark


Çift elli baltalı bu askerler disipline eğitimleri ve yüksek moralleri dayanıklı zırhları ile korku salan ünite olmuşlardır.

Tabardariyya
Attack: 20 Charge: 6 Defence: 11 Armour: 6 Cost: 490 Upkeep: 175
Factions: Egypt


Mısıra özgü bu birim rakibe saç baş yolduran birimidir. Fiyatları ucuz, zırhları güçlü, çok güçlü ataklarıyla safları yarabilir piyadeleri darmaduman edebilir. Gerçekten bulunmaz bir nimet ve bu kadar ucuza bu kadar etkili bir piyade daha bulmak zor.

Varangian Guard
Attack: 20 Charge: 6 Defence: 15 Armour: 7 Cost: 520 Upkeep: 175
Factions Byzantium


Yüksek disiplinli eğitimleri krala bağlılıkları ile takdiri haketmiş, güçlü charge ve atakları aynı zamanda savunmaları ile kendilerini kanıtlamışlardır. Zırhları ise oldukça güçlüdür. Önüne çıkan hemen her piyadeyi darmadağın ederler.

Venetian Heavy Infantry
Attack: 16 Charge: 5 Defence: 16 Armour: 7 Cost: 640 Upkeep: 150
Factions: Venice


Venediklilerin romalılardan esindikleri güçlü kalkanları ve etkili olduğu için kullandıkları savaş baltalarıyla seçkin özel askerlerinden oluşan birimdir. Bol bol eğitim almış, saldırı ve defansta uzmanlaşmışlardır. Güçlü zırhları ve güzel moralleriyle iyi bir seçim.

Viking Raiders
Attack: 9 Charge: 2 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 480 Upkeep: 155
Factions: Denmark


Savaş baltalarıyla ünlü venedik piyadeleri. İsimleri korku salmaya yeterken seri silah kullanımları ve zırha karşı etkileri onları tercih etmeye yetiyor. Kalabalık sayıları da cabası.

Woodsmen
Attack: 13 Charge: 4 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 170 Upkeep: 70
Factions: Russia, Poland


Bunlar köylü kısmından oluşan ormancı köylülerdir. Ağaç kesmeye yarayan ağır baltalarıyla Allah ne verdiyse saldırırlar ancak defansta veya oka karşı hiç şansları yoktur.ARCHERS (OKÇULAR)Tarihte okçuların ne kadar önemli olduğunun bir çok savaşla kanıtı var. Örneğin V. Henry'nin fransızlarla yaptığı savaş gibi. Henry bu savaşta sadece okçularıyla kendinden üstün olan düşmanı yenmişti. Gerek savunma da gerekse saldırıda piyadelerin okçu desteği olmadan savaşmaları çok zor oluyor. Bu oyunada yansıtılmış oldukça güzel bir şekilde. Oyunda okçular için önemli bir kaç etken var. Hava şartları, coğrafi şartlar ve kullandıkları yay ve aldıkları eğitim bunlardan sadece bir kaçı. Oyunda da hepsi düşünülmüş.

Anti Archers

Hiç şüphesiz okçularla başa çıkma yollarının en kolayı süvarilerdir. Düşman saflarının arkasına hızla akın edip okçuları öldürebilir. Ancak kazıklar süvarilere zor anlar yaşatabiliyor ve engel olabiliyor. Bu durumda ise devreye ağır piyadeler giriyor. Özellikle yakın dövüşü iyi olan okçuları durdurmanın tek yolu ağır piyadeler veya süvarilerdir.

Archer Militia
Attack: 2 Missile attack: 5 Charge: 1 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 220 Upkeep: 100(England, Russia, Egypt)
Attack: 6 Missile attack: 5 Charge: 1 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 250 Upkeep: 100 (Byzantium)

Oyunun başlarından itibaren çıkabilen ve köylülerin ok kuşanmış halleridir. Düşük moralli ve yakın dövüşte güçsüzlerdir. Okları ise zayıftır.


Bosnian Archers
Attack: 6 Missile attack: 5 Charge: 1 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 300 Upkeep: 125
Factions: Hungry

Yakın dövüşte biraz idare edebilen ancak misil atakları zayıf olan bu okçular defansta veya moral bozmakta işe yarayabilir.


Byzantine Guard Archers
Attack: 11 Missile attack: 9 Charge: 3 Defence: 16 Armour: 5 Cost: 710 Upkeep: 175
Factions: Byzantium

Bizansın seçkin ve yetenikli okçuları. Sur üzerinde defans için eğitilmiş bu okçular uzun mesafelere attıkları oklarla işgalciler için kabus oluşturur. Yakın dövüştede başarılı olmaları onları mükemmel okçu yapmaya yetiyor.


Desert Archers
Attack: 6 Missile attack: 7 Charge: 1 Defence: 6 Armour: 0 Cost: 390 Upkeep: 100
Factions: Moors, Egypt

Mısırın çöllü arazisinde erken dönem için oldukça ideal okçular. Misil atakları can yakabilir ve yakın dövüştede idare edebilirler.


Dismounted Archers
Attack: 8 Missile attack: 9 Charge: 3 Defence: 6 Armour: 0 Cost: 470 Upkeep: 100
Factions: Mongols

Moğolun eşsiz okçularından. Sadece misil değil yakın dövüştede çok zor anlar yaşatırlar.


Dismounted Dvor
Attack: 11 Missile attack: 11 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 770 Upkeep: 225
Factions: Russia

Bu bir şok ünitedir. Rusyaya özel bu birim korku salar. Güçlü saldırı ve defansları yakın dövüşte baltalarıyla zırha karşı etkileri ve özellikle çok güçlü misil ataklarıyla bir benzeri daha yoktur.


Dismounted French Archers
Attack: 11 Missile attack: 8 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 6 Cost: 750 Upkeep: 150
Factions: France

Fransanın ingiltereden geri kalmamak için eğittiği okçularından. Her bakımdan tam bir ölüm makinası bu okçular.


Dismounted Heavy Archers
Attack: 9 Missile attack: 9 Charge: 4 Defence: 12 Armour: 5 Cost: 710 Upkeep: 150
Factions: Timurids, Mongols

Yüksek moralli güçlü defanslı ve özellikle güçlü chargelarıyla dikkat çekerler. Uzun mevzileri ve güçlü misil saldırılarıyla moğollar ve timurlar için bir altın değerinde bu okçular.


Dismounted Lithuanian Cavalry
Attack: 11 Missile attack: 7 Charge: 2 Defence: 12 Armour: 0 Cost: 420 Upkeep: 150
Factions: Poland

Polandiye bu kadar ucuza böyle bir okçu bulamazdı heralde. Güçlü saldırı ve savunmaları, uzun mevzileri ve ucuz fiyatları ile gerçekten ideal bir birim. Tek dezavantajları zırhsız olmaları.


Highland Archers
Attack: 7 Missile attack: 5 Charge: 1 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 320 Upkeep: 100
Factions: Scotland

İskoçyanın savunma amaçlı eğittiği okçuları. Ancak meydan savaşlarına uygun değiller sur üzerinde işe yarayabilirler.


Janissary Archers
Attack: 10 Missile attack: 10 Charge: 3 Defence: 13 Armour: 5 Cost: 780 Upkeep: 175
Factions: Turks

Yüksek moralleri, güçlü yakın dövüşleri, uzun mevzileri, etkili misil atakları ve hafif zırhlarıyla Türk ler için mükemmel bir birim. Ayrıca kazık dikebilme özelliklerine de sahipler.


Longbowmen
Attack: 7 Missile attack: 6 Charge: 2 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 560 Upkeep: 150
Factions: England

Uzun yaylı bu özel yapım okları kullanmak büyük bir güç ve eğitim isterdi. Bu tip askerleri özel olarak yetiştiren ingiltere uzun mevzilli bu okçularına kazıkta vererek atlılara karşı savunma oluşturmuştur.


Mongol Foot Archers
Attack: 2 Missile attack: 7 Charge: 1 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 300 Upkeep: 0
Factions: Mongols

Güçsüz bir okçu olmalarına rağmen misil atakları etkili olabilir.


Mongol Infantry
Attack: 11 Missile attack: 9 Charge: 2 Defence: 16 Armour: 4 Cost: 580 Upkeep: 0
Factions: Mongols

Mükemmel okçular. Ucuz maliyetleri ile verdikleri hizmette sınır yok. Yüksek moral, dayanıklılık , güçlü defans ve uzun mevzilli atış yapabilme yetenekleri bu okçuları moğolların gözdesi yapmıştır.


Muslim Archers
Attack: 11 Missile attack: 9 Charge: 2 Defence: 10 Armour: 4 Cost: 550 Upkeep: 125
Factions: Sicily

Katolik bir devletin en iyi okçusu. Güçlü saldırı ve defansları özellikle uzun mevzilli atış yapabilmeleri ve hafif zırhları onları çok iyi yapmaya yetiyor.


Noble Highland Archers
Attack: 9 Missile attack: 7 Charge: 3 Defence: 12 Armour: 5 Cost: 600 Upkeep: 175
Factions: Scotland

İskoçların en etkili okçusu. Yakın mesafelerde balta ve kalkanla kök söktürürler. Uzak mesafede ise etkili okları ile oldukça can yakarlar.


Norse Archers
Attack: 11 Missile attack: 7 Charge: 2 Defence: 16 Armour: 4 Cost: 480 Upkeep: 125
Factions: Denmark

Defansları çok iyi saldırıları ise çok etkilidir. Misil saldırıları ise fena değil. Ama bu fiyata bu ünite gerçekten nimettir.


Nubian Archers
Attack: 7 Missile attack: 7 Charge: 2 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 470 Upkeep: 125
Factions: Egypt

Zırhsız bu arap okçular savunma yapmak üzere eğitilmiş iyi misil okçularıdır.


Ottoman Infantry
Attack: 11 Missile attack: 9 Charge: 2 Defence: 17 Armour: 5 Cost: 670 Upkeep: 150
Factions: Turks

Oyunun en iyi okçularından biri Türklere sunulmuş. Yakın dövüşteki güçlü defansları şaşırtıyor bizleri. Özellikle kalkan taşıyan bu ünite belliki yakın dövüşede hazırlanmış. Bununlada kalmayıp çok iyi bir misil atakları ve uzun mevzileri var. Moralleri ise mükemmel. Gerçekten daha iyisi yok Türkler için.


Peasant Archers
Attack: 2 Missile attack: 5 Charge: 1 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 220 Upkeep: 100
Factions: Spain, France, England, Venice, Sicily, Milan, Russia, Turks, Egypt, Portugal, Denmark, Poland, Hungry, Mongols

Oyunun başlarında hemen her devlette çıkan bu köylü okçular sayı kalabalıklığında işe yarayabilir.


Scots Guard
Attack: 12 Missile attack: 9 Charge: 3 Defence: 17 Armour: 8 Cost: 800 Upkeep: 175
Factions: France

Oyunun en iyi misili. Fransaya özgü bu okçular alanlarında en iyisi. Fransa kralını korumak için eğitilmişlerdir. Mükemmel bir moralleri çok güçlü saldırı ve defansları var. Nerdeyse bütün bedenlerini kaplayan zırhları onları korumaya yetiyor. Kullandıkları güçlü oklarla düşmanlarının fazla şansları yok.


Sherwood Archers
Attack 16 Missile attack: 13 Charge: 3 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 510 Upkeep: 250
Factions: England

Sherwood okçuları. Çok keskin gözleri ile attıklarını vuran bu özel birimler ingiltereye özgü. Hit pointslerinin yüksek olması onlara bir yakın dövüş avantajı sağlarken güçlü misil atakları ve kamuflaj yetenekleri de onları eşsiz kılıyor.


Sabadar Militia
Attack: 9 Missile attack: 9 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 780 Upkeep: 0
Factions: Timurids

Timurun piyadeleri. Moğol okçularıyla aynı kökeni taşıyan bu piyade okçular hem yakın dövüşte hem ok atmada çok etkililer.


Trebizond Archers
Attack: 8 Missile attack: 9 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 460 Upkeep: 150
Factions: Byzantium

Bizansın savunma amaçlı eğittiği halk okçuları.


Turkish Archers
Attack: 6 Missile attack: 7 Charge: 1 Defence: 10 Armour: 4 Cost: 440 Upkeep: 100
Factions: Turks

Misilde ve savunmada iyi sayılırlar.


Retinue Longbowmen
Attack: 11 Missile attack: 8 Charge: 2 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 710 Upkeep: 150
Factions: England

İngilterenin elit okçuları. Saldırıları misil atakları ve savunmaları etkili. Kalkanlı bu okçuları kazıklarada sahipler.


Venetian Archers
Attack: 11 Missile attack: 9 Charge: 2 Defence: 13 Armour: 7 Cost: 610 Upkeep: 150
Factions: Venice


Avrupa devletlerine korku salmak amaçlı eğittiği meydan savaşlarına uygun zırhla kuşatılmış okçular. Saldırı savunma ve misil atakları çok etkili. Moralleri ise oldukça yüksek.

Yeoman Archers
Attack: 9 Missile attack: 8 Charge: 3 Defence: 5 Armour: 0 Cost: 650 Upkeep: 150
Factions: England


İngiltereye özgü bu okçularda tecrübe konuşuyor. Yüksek eğitimleri sayesinde iyi birer okçular. Ancak fiyatlarına ve özelliklerine bakarsak pekte verdiğimiz paraya değecek gibi gözükmüyorlar. Zırhsız olmalarıda dezavantajlarından. Ancak kazık dikme özellikleri onlara bu açıklarını unutturuyor.


CROSSBOWMEN (YAYLI TÜFEKÇİLER)Kısa mevzilli oklar savaş sahasında etkili değildi. Uzun mevzilli oklar ise kullanması yüksek güç ve tecrübe istiyordu. Buna bir çözüm olarak tasarlanan arbaletler veya tatar yayları çok etkili ve kullanması marifet istemeyen herkes tarafından rahatlıkla kullanabilen bir silahtı. Normal oka oranla zırhı çok rahat delebilecek güce sahip bu okların hristiyanların veya katoliklerin birbirlerine karşı kullanılması papalık tarafından yasaklansa da düşmanlar birbirlerine karşı kullanmıştır. Oyunda da oldukça etkili olan bu silahlar çok can yakıyor.

Anti Crossbow

Özellikle süvarilere karşı çok savunmasızlar ve ağır piyadeler yakın mesafede bu okçuları rahatlıkla öldürebilir.

Aventurier
Attack: 11 Missile attack: 14 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 7 Cost: 690 Upkeep: 175
Factions: France

Bu birimler belkide oyunun en etkili crossbowmenleri. Çok güçlü misil atışları, profesyonel eğitimleri, tepeden tırnağa güçlü zırhları, yakın dövüşte güçlü atak ve defansları ve oldukça yüksek moralleri ile kesinlikle en iyi olmaya adaylar.


Crossbowmen
Attack: 6 Missile attack: 9 Charge: 1 Defence: 8 Armour: 5 Cost: 330 Upkeep: 125
Factions: France, Denmark, Hungry

Şehirleri ve kaleleri surlarda savunmak için arbalet ile kuşanmış askerler. Misil atakları güçlü ve yakın dövüşte de kendilerini savunabilirler. Ayrıca sırtlarındaki kalkan onları yayı doldururken korumak için tasarlanmış.

Crossbow Militia
Attack: 2 Missile attack: 9 Charge: 1 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 220 Upkeep: 100 (Spain, France, Portugal, Denmark)
Attack: 6 Missile attack: 9 Charge: 1 Defence: 8 Armour: 5 Cost: 330 Upkeep: 100 (Moors)
Attack: 6 Missile attack: 9 Charge: 1 Defence: 7 Armour: 4 Cost: 300 Upkeep: 100 (Russia, Poland)

M2TW devletlerinin bazılarında şehirlerden çıkan ve şehirleri istilaya karşı korumak için eğitim almış piyadeler. Yine silahları yaylı tüfek ve erken dönem için çok etkili olabilirler.


Genoese Crossbowmen
Attack: 8 Missile attack: 14 Charge: 2 Defence: 16 Armour: 6 Cost: 600 Upkeep: 125
Factions: Milan

Milana özel seçkin birlikler. Çok güçlü misil atakları her zırhı delebilir. Ve süvariler olsun piyadeler olsun bu askerlerin defansı karşısında zorlanırlar. Hafif ve dayanıklı zırhları onları bir başka misil saldırıya karşı korurken arkalarında bulunan kalkan ise onları yaylarını doldururken koruyor. Moralleride oldukça yüksek.


Genoese Crossbow Militia
Attack: 6 Missile attack: 12 Charge: 1 Defence: 15 Armour: 6 Cost: 570 Upkeep: 100
Factions: Milan

Genoese Crossbow ile aynı hemen hemen ancak bu askerler kendilerini kanıtlar ve eğitimleri başarabilirlerse bir üst sınıflrına Genoese Crossbow birliğine terfi ederler.


Pavise Crossbowmen
Attack: 6 Missile attack: 12 Charge: 1 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 490 Upkeep: 125
Factions: Spain, Sicily, Portugal, Papal States

Ucuz fiyata oldukça etkili birimlerdir. Güçlü defansları iyi zırhları ve etkili misil saldırıları vardır.


Pavise Crossbow Militia
Attack: 6 Missile attack: 12 Charge: 1 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 490 Upkeep: 100
Factions: Venice, Sicily, Hungry, Papal States

Yukarıda ki ünite ile aynı işlevde. Tek farkları biri şehirden diğeri kaleden çıkmakta.


Peasant Crossbowmen
Attack: 2 Missile attack: 9 Charge: 1 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 220 Upkeep: 100
Attack: 7 Missile attack: 12 charge: 1 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 400 Upkeep: 100
Factions: Portugal, France, Venice, Milan, Moors, Portugal, Papal States

Yine oyunun başlarında bazı şehirlerden kolaylıkça çıkan birimler. Güçsüz olmalarına rağmen imkan verilirse etkili misilleriyle zırhsız piyadeleri darmadağın eder.

GUNPOWDER INFANTRY (BARUTLU PİYADELER)

Bu geç döneme kadar oyuna devam ederseniz barutun icatıyla mertlikte bozuluyor artık. İşin esprisi bir yana çok etkili üniteler. Ancak çok fazla zaman kaybettirmeleri yavaş dolum yapmaları ve savunmazsız olmaları bu üniteleri iyi korumamız gerektiğini gösteriyor. Etkileri ise moral bozma başta gelmek üzere, her zırhı delebilmeleri bi kaç atış sonrası bir üniteyi silebilmeleri gibi avantajları var.Anti Gunpowder

Yakın dövüşte çok iyi değiller ve misillere karşı dayanıksızlar. Tabii ki süvariler başta olmak üzere her birimle kolayca oyalayabilir ve silebilirsiniz.

Arquebusiers
Attack: 6 Missile attack: 14 Charge: 1 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 460 Upkeep: 125
Factions: Spain, France, Venice, Sicily, Milan, Russia, Poland, Hungry, Papal States

Barutun icadıyla birlikte hemen her devlette çıkabilen ortak bir birim. Yakın dövüşte oldukça kötü ancak misil atışı oldukça etkili. Menzili kısa ve fiyatı ucuz. Eh ne diyelim ucuz etin yahnisi :)

Cossack Musketeers
Attack: 12 Missile attack: 17 Charge: 3 Defence: 9 Armour: 0 Cost: 950 Upkeep: 150
Factions: Russia

İşte bunlar gerçek tüfekçiler. Çok güçlü misil atakları her saldırıyı bertaraf edebilir. Yakın dövüşte de dişe dokunur bir başarı sağlayabilirler. Uzun mevziye atış yapabilirler. Ancak zırhsızlar.


Hand Gunners
Attack: 11 Missile attack: 13 Charge: 2 Defence: 13 Armour: 7 Cost: 650 Upkeep: 150(Spain, Venice, Sicily, Milan, Portugal, Denmark, Poland, Papal States)
Attack: 11 Missile attack: 13 Charge: 3 Defence: 13 Armour: 5 Cost: 850 Upkeep: 150(Moors Turks Timurids)

Yine bazı devletler için ortak bir ünite. Bu askerlerin silahları kısa ve misket topu kullananlardan. Yakın dövüşte başarılı olsalarda misil atakları fazla iyi değil. Ancak güçlü zırhları onları misil saldırılara karşı bir miktar korur.


Janissary Musketeers
Attack: 12 Missile attack: 17 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 830 Upkeep: 175
Factions: Turks

Oyunun en iyi tüfekçileri bence. Aldıkları yeniçeri eğitimi, hafif zırhları, yakın dövüşte başarıları ve çok güçlü misil atakları onları en iyisi yapmaya yetiyor.


Musketeers
Attack: 6 Missile attack: 14 Charge: 1 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 540 Upkeep: 150
Factions: Spain, Venice, Milan, Portugal

Büyük misket kullanan birimler. Mevziilerne giren her canlıyı öldürebileek kadar güçlü atışları var. Dikkat edilmesi gereken tek şey yavaş dolum yapmaları.


Sudanese Gunners
Attack: 9 Missile attack: 16 Charge: 3 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 570
Factions: Moors

Bunlar Murabıtlar için çok iyi bir birimdi. Çok güçlü silahları sayesinde her zırhı delebilirlerdi. Ancak armorsuz olmaları onları çok savunmasız yapıyordu.


Portuguese Arquebusiers
Attack: 11 Missile attack: 16 Charge: 3 Defence: 13 Armour: 5 Cost: 760
Factions: Portugal

Portekize özel bu misil birimleri çok güçlü defans ve atağa sahipler. Ayrıca yine çok etkili atışlarıyla çok kayıp verdirebilirler. Hafif zırhları ise onları savunmasız olmaktan kurtarıyor bir nebze.

CAVALRY (SÜVARİLER)

Savaş alanında süvariler korku saçarlar. Düşmanın paniklemesine hatta kaçmasına sebep olabilir. Güçlü charge ları ve aldıkları eğitime göre düşmana verdikleri zararda o kadar büyür. Nasıl kullanacağınızı ve coğrafi özellikleri çok iyi bilmelisiniz. Aksi taktirde süvarileriniz çok kolay yem olabilir. Oyunda özellikle çok etkili süvariler mevcut ve hepsi birbirinden tehlikeli. Oyunun en önemli taşı süvarilerdir. Yeter ki özelliklerini bilin.

LİGHT CAVALRY ( HAFİF SÜVARİLER)

Hafif süvariler hafif zırh kuşanırlar ve atlarına da zırh bağlamazlar. Tek amaçları hızlı olmaktır. Hafif süvariler kolay hareket kabiliyetli olduklarından, kaçan düşmanı öldürebilir, okçulara hızlı hamlelerle zarar verebilir, göz açıp kapayıncaya kadar düşman safının arkalarına ulaşabilir ve mancınık, top vs gibi korunmasız birimleri hızlıca saf dışı bırakabilir. Fiyatlarının da ucuz olması başka bir artılarından.Arab Cavalry
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 13 Armour: 4 Cost: 510 Upkeep: 175
Factions: Moors, Egypt

Sadece iki devlete özgü bu mükemmel hafif süvariler çok kullanışlılar. Yukarıda saydığım bütün işleri yapabildikleri gibi ağır süvari ve piyadelere kafa tutabilir ve avlayabilirler. Chargelarının düşük olması bu süvarileri okçuları savunmada kullanmaya daha yatkın yapıyor.

Border Horse
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 9 Armour: 4 Cost: 390 Upkeep: 150
Factions: Scotland

Sınır koruyucu veya gözetmen sınıfından orduya katılmış atlılar. İskoçyanın oldukça hızlı atlıları. Kaçan düşmanı kovalamaya veya okçularınızı savunmaya yarayabilir.


Byzantine Lancers
Attack: 8 Charge: 5 Defence: 13 Armour: 5 Cost: 500 Upkeep: 210
Factions: Byzantium

Bizansın güzel birimleri. Ucuz fiyata oldukça etkili süvari birimi. Düşman hafif piyadelerine veya okçularına charge yaparak etkisiz hale getirebilir. Yabana atılamayacak kadar güçlü bir birim.


Hobilars
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 7 Armour: 4 Cost: 280 Upkeep: 150
Factions: England

Bu güçsüz süvariler savaşa girerlerse fazla yaşamayacakları kesin. En iyisi kaçan düşmanı kovalasınlar. Düşük moralleri sizi her an yarı yolda bırakabilir güvenmeyin.


Militia Cavalry
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 10 Armour: 4 Cost: 320(Byzantium)
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 11 Armour: 4 Cost: 350(Russia)

Yine okçuları ve kaçan düşmanları kovalamakta kullanılacak bir birim. Kale veya şehir dışında kullanmak fazla mantıklı değil.


Mongol Light Lancers
Attack: 10 Charge: 6 Defence: 12 Armour: 4 Cost: 590 Upkeep: 0
Factions: Mongols

Moğolun her atı güçlüdür. Bu da öyle. Hafif süvari deyip geçmemek gerek. Saldırı ve defansları oldukça iyi. Birde üzerine rütbe alırlarsa korkulu rüyanız olabilir.


Mounted Sergeants
Attack: 9 Charge: 4 Defence: 13 Armour: 4 Cost: 470 Upkeep: 175
Factions: France, Venice, Sicily, Milan, Papal States

Dağlardan inen bu askerler sahip olduğu atlarla orduya katılmışlar. Hafif piyade ve okçular üzerinde işe yarayabilir. Düşmanın atlı javelinlerinide kovalatabilir oyalarsınız.


Scouts
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 11 Armour: 4 Cost: 410 Upkeep: 150
Factions: Denmark

Casusluk yapmak yerine orduya katılmayı tercih eden bu askerler uzun ömürlü değiller. Güçsüz olmaları savaş alanında bize fazla koz vermiyor.

Stradiots
Attack: 11 Charge: 5 Defence: 10 Armour: 4 Cost: 610 Upkeep: 210
Factions: Venice

Hafif süvariler arasında en iyisi. Hafif zırhları yüksek eğitimleri ve güçlü saldırı ve defansları ile hızlı bir şekilde düşman saflarında şok yaratabilir. Ancak okçulardan korunmaları şart. HEAVY CAVALRY (AĞIR SÜVARİLER)İsimlerinden de anlaşılacağı gibi bu askerler ağır zırh kuşanır ve atlarına zırh takardı. Savaş alanında ölümcül charge lar yapmak için eğitilmiş bu süvariler ağır süvari taktikleriyle düşman için son derece tehlikeliler. Okçulara ve misil saldırılara daha dayanıklı saldırı ve defansları daha güçlü.

Broken Lances
Attack: 10 Charge: 8 Defence: 13 Armour: 9 Cost: 730 Upkeep: 320
Factions: Venice, Milan, Papal States

Nerdeyse full zırhla kaplı bu askerler son derece iyi eğitimli ve disiplinliler. Yüksek moralleri onlara güven kazandırıyor. Atlarına zırh takmamışlarıdır çünkü zaten yeteri kadar zırhları var dahada yavaşlamak istememişlerdir. Verdikleri özelliklere bakarsak fiyatlarını çoktan hakediyorlar.


Cavalry Militia
Attack: 8 Charge: 5 Defence: 15 Armour: 7 Cost: 540 Upkeep: 150
Factions: Venice, Sicily, Milan


İyi zırhları adapte eğitimleri ve güzel defansları var. Moralleri düşük olsalar da hiç yoktan iyiler.

Christian Guard
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 7 Cost: 970 Upkeep: 250
Factions: Moors

Çok yüksek disiplin altında eğitilirler. Oyunun en güçlü süvarilerinden. Güçlü zırhları ağır süvari taktikleri ve yüksek moralleri ile mükemmeller. Atlarının zırhsız olmaları onları hızlı yapar. Saldırıda charge ta üstlerine yoktur.


Demi Lancers
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 12 Armour: 7 Cost: 700 Upkeep: 250
Factions: England

Geç dönem süvarilerinden olmalarına rağmen plaka zırhları onları oklara karşı korurken hızlı atlarıyla her hedefe çabucak ulaşabilirler. Son derece güçlü charge ları ve güçlü saldırıları düşmana kritik vuruşlar yapabilir. Ancak zayıf defansları onları geç dönem için eksik kılıyor...


Druzhina
Attack: 11 Charge: 5 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 690 Upkeep: 210
Faction: Russia

Tabiri yerindeyse baltalı korku salan ölüm makinaları. Düşman üzerinde moral açısından çok etkili. Her şeyin yanı sıra ellerindeki balta ile ağır piyadeleri bile tek vuruşta indirecek güce sahipler. Tek eksikleri güçsüz chargeları ve zayıf zırhları.


Famiglia Ducale
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 14 Armour: 9 Cost: 880 Upkeep: 320
Factions: Milan

Bu süvariler tamamen savaşta lordları için savaşacak asil askerlerden oluşur. Çok iyi eğitimliler ve yüksek sadakate sahipler. Kuşsandıkları güçlü zırhlar ile düşman saflarına baya ağır hasarlar verebilirler.

Granadine Lancers
Attack: 10 Charge: 6 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 750 Upkeep: 250
Factions: Moors

Hiç şüphesiz oyunun başlarında murabıtların (yada emevilerin siz nasıl kabul ediyorsanız) tek seçenekleri. Bu ağır süvariler güçsüz charge a sahip olsalarda geç döneme kadar idare etmeye yeterli.


Huscarls
Attack: 11 Charge: 4 Defence: 16 Armour: 5 Cost: 690 Upkeep: 210
Factions: Denmark

Orta zırhlı, çok yüksek moralli er veya geç dönemde kullanılabilecek bir süvari. Barbar kökenli bu süvariler korku salar ve savaş baltalarıyla öldürmekten vazgeçmezler.


Hussars
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 750 Upkeep: 210
Factions: Poland, Hungry

Mükemmel süvariler. Kendilerinden kat kat güçlü düşmanı devirebilecek güce sahip bu askerler zırhı delip geçen savaş baltaları ve yarım tabaka zırhları ile korku salarlar. Savaşmaktan asla vazgeçmezler ve moralleri çok yüksektir.


Latinkon
Attack: 10 Charge: 8 Defence: 15 Armour: 7 Cost: 730 Upkeep: 250
Factions: Byzantium

Bizansın en iyi süvarisi denebilir. Güçlü charge ı yüksek morali ve güçlü zırha sahipler. Özellikle oyunun sonlarında gerçekten yerini hissettiren bu süvariler krallarına bağlılık yemini etmişlerdir.


Men At Arms
Attack: 8 Charge: 7 Defence: 15 Armour: 8 Cost: 580 Upkeep: 250
Factions: Venice, Sicily, Milan, Papal States


Oyunun geç dönemlerinde gelse de güçlü chargeları çok iyi zırhları ve çok iyi eğitim ve disiplinleri var. Bu kadar ucuz fiyata bu süvariler gerçekten bedava gibi.

Mamluks
Attack: 11 Charge: 5 Defence: 15 Armour: 6 Cost: 820 Upkeep: 210
Factions: Egypt

Memlükler elit birimlerdir. Mısırın seçkin birlikleri askeri akademiden eğitim alır ve bu birimlere yerleşir. Çok iyi defansları onları mükemmel yapar.


Merchant Cavalry Militia
Attack: 6 Charge: 2 Defence: 14 Armour: 7 Cost: 370 Upkeep: 210
Factions: France, Spain, Scotland, Portugal, Denmark, Poland, Hungry, England

Defansları ve zırhları güçlü bir birim. Saldırıları çok zayıf olduklarından hafif piyade ve okçu üzerine göndermek en iyisi.


Mongol Heavy Lancers
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 850 Upkeep: 0
Factions: Timurids, Mongols

Moğolun vazgeçilmez süvarileri. Kullandıkları gürbüz ile yüksek zararlar verirken yüksek moralleri, güçlü saldırı ve defansları onlardan korkmak için yeterli bir sebep. Charge ları gelişmiş değiller ancak saldırdıkları bir mevzii de uzun süre tutunabilirler.


Norse War Clerics
Attack: 10 Charge: 4 Defence: 19 Armour: 8 Cost: 750 Upkeep: 250
Factions: Denmark

Danimarkanın olağanüstü süvarileri. Bu kadar güçlü bir defansla her süvariye her piyadeye kafa tutabilirler. Kullandıkları balta ve ağır zırhlar anları fazlasıyla güçlü yapıyor. Yüksek moralleri ve korku salan bir savaş biçimleri var. Bu kadar ucuza böyle bir birime sahip olmak büyük avantaj.


Royal Banderium
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 8 Cost: 790 Upkeep: 320
Factions: Hungary

Yüksek moralleri, çok güçlü saldırıları, iyi bir defansları, tepeden tırnağa zırhları ve macaristana özgü kalkanlarıyla göğüs göğüse mücadele edebilecek süvari birimleri.


Polish Guard
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 17 Armour: 8 Cost: 840 Upkeep: 320
Factions: Poland

Royal Banderium ile aynı özelliklere sahipler. Tek farkları bir fazla defanslarının olması. Bu fiyata da etki ediyor tabii.


Polish Retainers
Attack: 10 Charge: 8 Defence: 15 Armour: 6 Cost: 650 Upkeep: 175
Factions: Poland

Polish Retainers ucuz ve kullanışlı bir birim. Güçlü charge atakları onlar için en büyük avantaj. Yarım tabaka zırhları ve güçlü defans özelliklerine sahipler.


Conquistadores
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 17 Armour: 7 Cost: 880 Upkeep: 250
Factions: Spain, Portugal (America only)

Conquistadores süvarileri çok güçlü süvariler olup amerika yerlilerine karşı eğitilmiş bir süvari birimidir. Hızlı olmaları, güçlü zırhlı ve çok yüksek moralli olmaları, iyi bir eğitime sahip ve yüksek disipline sahip olmaları, charge,saldırı,defans gibi özelliklerinin en üst sınırda olması bu süvarileri oyunun en iyi süvarisi yapmaya yetiyor.


Kataphractoi
Attack: 10 Charge: 6 Defence: 16 Armour: 8 Cost: 790 Upkeep: 250
Faction: Byzantium

Tepeden tırnağa ağır zırhlı ve roma döneminden bizansın zor dönemlerine kadar eğitimleri devam eden bu birimler defans amaçlı kullanılmıştır. Bizansın sağ ve sol arka kanatlarını korumakla görevlendirilmiştir zamanında. Oyunda da bakacak olursak oldukça iyi bir süvari birimi.


Lancers
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 10 Cost: 930 Upkeep: 320
Factions: France

Lancers fransanın çok güçlü ve çok ağır zırhlı bir süvari birimi. Son derece agresif bir savaş birimi. Saldırı ve savunmada en iyileri olmaya adaylar.


Qapukulu
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 18 Armour: 8 Cost: 1100 Upkeep: 250
Factions: Turks

Kapıkulu tamamen ağır zırhlarla dizayn edilmiş bir süvari birimi. Çok güçlü bir defanslarının olması savaşın kilit yerlerinde oldukça faydalı olucaktır. Yüksek moralleri ile son adamına kadar savaşabilirler. Ancak charge atakları çok güçlü değil ve yüksek fiyatları geç dönemde çıkmaları gibi dezavantajları da var.

Royal Mamluks
Attack: 14 Charge: 5 Defence: 17 Armour: 6 Cost: 1050 Upkeep: 250
Factions: Egypt

Bilmem hiç dikkat ettiniz mi oyunun en iyi saldırısına sahip elit şok birimdeyiz. Mamlukler belli bir zaman ve tecrübeden sonra kendilerini kanıtlarlar ve sultanlarını korumak için seçilen bu elit birime katılırlar. Bu birim çok güçlü saldırı ve defansa sahip olduğu gibi seçkin kişiler tarafından oluşturulur ve eğitilir.Savaşta da oldukça iyidirler. Atları tamamen zırhlı gövde zırhları ise çöllere uygun ve kalındır.


Sipahi Lancers
Attack: 11 Charge: 5 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 750 Upkeep: 210
Factions: Turks

Sipahiler mükemmel süvarilerdir. Çok iyi kılıç kullandıkları gibi hızlı,yüksek moralli ve güçlü defansa sahipler.


Gendarmes
Attack: 10 Charge: 8 Defence: 15 Armour: 11 Cost: 770 Upkeep: 320
Factions: Spain, France

Bir diğer adıyla jandarma olan bu süvariler çok güçlü zırha sahipler. Çok iyi eğitim aldıkları gibi moralleri de yüksek ve fiyatları da ucuzdur. Verdiğiniz paranın karşılığını verirler
.

KNİGHTS (ŞOVALYELER)Şovalyeler seçkin ağır süvarilerdir. Orta çağ dönemine de bakarsak korkusuz, yetenekli ve krala bağlılık yemini etmiş seçkin birimlerden oluşan bir ünvandı.  Oyuna da bu oldukça iyi adapte edilmiş. Güçlü chargeları, güçlü atak ve defansları ağır süvari taktikleri ve yüksek moralleri en büyük avantajlarından.

Anti Şovalyeler : Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok güçlü özellikleri var. Ancak onları durdurabilecek bir kaç etmen var. Bunlardan en önemlileri mızraklılar, kargılılar ve okçular. Bu üç birimi şovalyelere karşı kullandığınız taktirde ya büyük zaiyat verdirirsiniz ya da tamamen silersiniz. Oyunun diğer birimleriyle de yenebilirsiniz tabii ki ancak en etkili üç birim bunlardır.

Chivalric Knights
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 17 Armour: 8 Cost: 930 Upkeep: 250
Factions: Spain, France, Sicily, Denmark, Hungry

Bu şovalyeler belli devletlerde bulunan çok güçlü birimlerdir. Oyunun en iyi şovalyesi desek yeridir. En iyi şekilde eğitim alırlar ve kendilerini her daim savaşa hazır vaziyette tutarlar. Kendilerini geliştirmek için ise sık sık arena da antrenman yaparlar. Onları ancak bir mızrak duvarı durdurabilir.


English Knights
Attack: 10 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 8 Cost: 860 Upkeep: 250
Factions: England

İngilterenin seçkin şovalyeleri. Ellerinde ki balta ile zırhlara karşı son derece etkili saldırırlar. Tepeden tırnağa zırh ile donanmış bu şovalyeler savaş alanına korku yaratırlar.


Knights of Santiago
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 7 Cost: 880 Upkeep: 185
Factions: Spain, Portugal

Bu şovalyeler çok iyi ünitelerdir. Şehirlerini korumak için eğitilmiş olsalar da savaşın her yerinde göğüs göğüse mücadele edecek şekilde eğitilmişlerdir. En büyük artıları ise bu kadar güçlü bir birimin bakım masrafının düşük olması.


Knights Templar
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 7 Cost: 880 Upkeep: 185
Factions: France, Venice, Sicily, Milan, Scotland, Denmark, Poland, Hungry, Papal States, England

Santiago şovalyeleri ile aynı güce sahiplerdir. Tek farkları geçmişlerinin biraz daha köklü ve uzun olmasıdır. Kutsal haç için savaşırlar ve inançlarına bağlı şovalyelerdir.


Knights Hospitaller
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 7 Cost: 880
Factions: France, Venice, Sicily, Milan, Scotland, Poland, Hungry, Papal States, England

Knight Templar ile aynı özelliklere sahipler. Ancak bu şovalyeler haçlı seferleri sırasında yaralıları iyileştirmekle görevli bir hastane gibi çalışırlardı. Daha sonra kendilerini savaş alanında kanıtlamak üzere şovalye gibi eğitim alıp yemin ettiler.


Mailed knights
Attack: 10 Charge: 6 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 680 Upkeep: 250
Factions: Spain, France, Venice, Sicily, Milan, Scotland, Portugal, Papal States, England

Bu fiyata oyunun başlarında sahip olabileceğiniz en iyi şovalyelerdendir. iyi moralleri ve iyi bir eğitimleri var. Saldırı ve defansları ise oyunun başlarında fazlasıyla işinizi görecektir.


Norman Knights
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 17 Armour: 7 Cost: 880 Upkeep: 250
Factions: Sicily

Saldırı ve defansta oldukça iyi olsalarda charge ataklarının zayıf kalması onlara büyük bir eksi veriyor. Özellikle fiyatları ise özelliklerine oranla pahalı kalıyor ancak yüksek moralleri ve yakın dövüşte becerikli olmaları onlara bir şans vermemizi sağlıyor. Zaten sicilya için daha iyiside yok.


Feudal Knights
Attack: 10 Charge: 6 Defence: 16 Armour: 7 Cost: 730 Upkeep: 250
Factions: Spain, France, Venice, Milan, Scotland, Portugal, Denmark, Poland, Papal States, England

Oyunun ortak şovalyeleri denebilir. Küçük yaştan beri aldıkları iyi bir eğitimleri ve iyi moralleri var. savaşmak için can atan bu şovalyeler güçsüz bir charge ve saldırıya sahip olsalar da savaş alanında ideal bir ünite olmaya yetiyor.


Noble Knights
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 17 Armour: 8 Cost: 930 Upkeep: 320
Factions: France

Çok güçlü charge ları güçlü saldırı ve defansları aynı zamanda da zırhları olan asillerden oluşan şovalyeler. Oyunun geç dönemlerinde bu tip şovalyelere ihtiyacınız olabiliyor.


Polish Knights
Attack: 13 Charge: 8 Defence: 17 Armour: 8 Cost: 840 Upkeep: 250
Factions: Poland

Polish Knights Noble Knights ile aynı özelliklere sahip. Tek farkları fiyat farkları.


Portuguese Knights
Attack: 10 Charge: 8 Defence: 16 Armour: 8 Cost: 700 Upkeep: 185
Factions:? Portugal

Portekizin eli baltalı güçlü birimleri. Zırhları delmede üzerlerine yok. Güçlü charge larıyla da büyük etkiler yaratacakları kesin. Defansları iyi ölçüde olsa da saldırıları güçsüz kalıyor.


DISMOUNTED KNİGHTS (Yaya Şovalyeler)Yayan şovalyeler genel olarak orta çağda atı olmayan veya alacak parası bulunmayan piyadelerdi. Yine özel asillerden oluşan bir şovalye eğitimi alırlardı ve oldukça büyük eksik kapatırlardı orduda. Ağır piyade olarak görev yapan zırhlı bu askerler birebir de yenemeyecekleri düşmanları yoktur neredeyse. Ağır zırhları, iyi eğitimleri ve yüksek moralleri ile savaş alanlarının vazgeçilmezi olmuşlardır.

Anti Şovalye : Bu piyadeleri ya daha iyi bir şovalye birimiyle kırarsınız ya iyi bir okçu birimiyle ya da güçlü bir süvari birimiyle yenebilirsiniz ancak.

Dismounted Chivalric Knights
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 22 Armour: 8 Cost: 610 Upkeep: 225
Factions: Spain, France, Denmark, Hungry

Bazı devletler için ortak bir ünite. Bu şovalyeler avrupanın her yerinde nam salmış ve korku yaratmıştır. Çok iyi zırhları, eğitimleri, moralleri ve savaş konusunda ki becerileri ile savaşın gidişatını değiştirebilirler. Hem savunma hem de saldırı için vazgeçilmez olabilir.


Dismounted English knights
Attack: 21 Charge: 6 Defence: 13 Armour: 8 Cost: 530 Upkeep: 225
Factions: England

Çift elli kullandıkları ağır silahlar ve ağır zırhları ile kesinlikle mükemmel bir ünite.Tek dezavantajları yavaş hareket etmeleri diyebiliriz. Daha çok güçlü charge ları ile safları yarmakta kullanılabilecek bir ünite oldukları kesin.


Dismounted Feudal Knights
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 21 Armour: 7 Cost: 570 Upkeep: 225
Factions: Spain, France, HRE, England, Venice, Milan, Scotland, Portugal, Denmark, Hungry, Papal States

Feudal Knights katolik devletlerin ortak üniteleri diyebiliriz. Avrupanın krallık şovalyeleri olarak bilinen bu askerler küçük yaştan beri şovalyelik eğitimi alırlar ve yemin ederlerdi. Oyunda ise oldukça güçlü bir birim olduğunu söylemekte fayda var. Zaten iyi zırhları saldırı ve defansları yüksek moralleri bunun için yeterli bir sebep. Ayrıca oyunun başlarında çıkması da diğer devletlere üstünlük sağlamayı kolaylaştırıyor.


Dismounted Imperial Knights
Attack: 9 Charge: 3 Defence: 17 Armour: 8 Cost: 540 Upkeep: 225
Factions: HRE

İmparatorluk şovalyeleri. Bu birimlerin en önemli özellikleri zırhlı ve moralleri yüksek eğitimli birimler olması. Özellikle kullandıkları gürz ile zırhlara karşı etkili savaşabilmeleri büyük bir artı.


Dismounted Noble Knights
Attack: 21 Charge: 6 Defence: 13 Armour: 8 Cost: 530 Upkeep: 225
Factions: France

İngilterenin d. english knight i ile aynı özelliklere sahip
.

Dismounted Norman Knights
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 21 Armour: 7 Cost: 570 Upkeep: 225
Factions: Sicily

Özellik bakımından d. feudal knightsa benzese de defansı 1 daha zayıf. Oyunun başlarında sicilyadan çıkan bu ünite kesinlikle büyük bir avantaj. Hem erken dönem için hemde geç dönem için oldukça güçlü bir ünite
.

Dismounted Polish Knights
Attack: 13 Charge: 3 Defence: 22 Armour: 8 Cost: 610 Upkeep: 225
Factions: Poland

Dismounted Chivalric Knights ile aynı özelliklere sahipler
.

Dismounted Portuguese Knights
Attack: 21 Charge: 6 Defence: 13 Armour: 8 Cost: 530 Upkeep: 225
Factions: Portugal

İngilterenin d. english knight i ile aynı özelliklere sahip.


Dismounted Gothic Knights
Attack: 14 Charge: 6 Defence: 14 Armour: 10 Cost: 810 Upkeep: 225
Factions: Portugal

Bu şovalyelerin zırhları zırhçılar tarafından özel olarak dökülür. Tamamen zırh ile kaplı, çift elle büyük kılıç kullanan bu yayan şovalyeler karşılarındakileri paramparça edebilir.
JAVELIN CAVALRY (Avcı Atlılar)Tabiri yerindeyse oyunda başa bela üniteler. eğer gerçekten karşınızda böyle atlılar varsa başınız belada demektir. Kovalasanız yakalamanız zor ve bu atlılar kaçarken dahi size mızrak fırlatıyor peşinde olan süvariniz veya piyadeniz kayıplar vererek zor durumda kalıyor. Olduka hızlı hareket edebilmeleri başka bir avantajları. Savaş alanında oldukça etkili olan bu birimler düşman hatlarını yormak ve yıpratmak için eğitilmiştir.

Anti Javelin Cavalry : Bu atlıları yenmenin en iyi yöntemi ya dar alanda onları yakalayabilmek ya da uzaktan okçu veya javelin birimlerinizle onları yıpratmak. Ağır piyadeniz veya ağır süvarilerinizle bu birimleri takip etmeniz veya kovalamanız pek akıllıca değil.

Boyar Sons
Attack: 9 Missile attack: 8 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 670 Upkeep: 210
Factions: Russia

Bu atlılar rusyanın moğol istilasına karşı koyabilmek ve meydan savaşlarında diğer düşmanlara karşı taktiksel üstünlük kazanmak için eğitilmiştir. Hafif zırhları ve cirit atmadaki becerileri onlara üstünlük sağladığı gibi yakın dövüştede kendilerini savunucak saldırı ve defansa sahipler.


Desert Cavalry
Attack: 8 Missile attack: 8 Charge: 3 Defence: 8 Armour: 0 Cost: 540 Upkeep: 175
Factions: Moor, Egypt

Desert Cavalry zırhsız ve son derece hızlı çöl koşullarına dayanıklı atlılardır. İyi misilleme saldırıları ile düşman hatlarına zor zamanlar yaşatabilirler.


Granadine Jinetes
Attack: 8 Missile attack: 8 Charge: 3 Defence: 13 Armour: 5 Cost: 670 Upkeep: 175
Factions: Moors

Hafif zırhlı, iyi moralli, iyi eğitimli bu atıcılar meydan savaşlarında üstünlük sağlarlar. Yakın dövüşte de başarılı olabilirler.


Jinetes
Attack: 9 Missile attack: 8 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 4 Cost: 520 Upkeep: 175
Factions: Spain

Emevilerin atlılarına ve misil ünitelerine karşı baş etmek amacıyla yetiştirilmiştir. Oldukça iyi defansları ve misil atakları var. Fiyatları ise bu birim için oldukça ucuz ve kafi.


Polish Nobles
Attack: 11 Missile attack: 10 Charge: 4 Defence: 17 Armour: 5 Cost: 800 Upkeep: 210
Factions: Poland

Belki de oyunun en iyi javelin atlıları. Çok güçlü misil saldırıları var. Zırha karşı etkili bu misillerle her ünitede büyük kayıplara yol açabilirler. Polandiyanın özel eğitimli bu birimleri hafif zırhlı, hızlı ve çok güçlü defans ve saldırıya sahip olmaları yakın dövüşte de onları çok başarılı yapıyor. Fiyatları el yaksa da verilen paranın hakkını ödüyorlar.
HORSE ARCHERS (ATLI OKÇULAR)Orta çağda çok büyük önemi olan ve bir yetenek olarak kabul edilip eğitilen bu okçular at üzerinde hız ve manevra avantajı kazanarak düşmanlarına ok yağdırırlar. Alevli ok atamamalarına rağmen hızlı hareket kabiliyetleriyle savaş meydanlarında düşmana büyük zorluk çıkartırlar. Özellikle hafif zırhlı olamları onları daha hızlı yapar ve savaş alanında hızlıca kritik müdahalelerde bulanabilirler.

Anti özellikleri javelin cavalry'ler ile aynıdır. Sadece menzil farkları vardır.

Byzantine Cavalry
Attack: 7 Missile attack 6 Charge: 2 Defence: 12 Armour: 4 Cost: 520 Upkeep: 175
Factions: Byzantine cavalry

Oyunun erken dönemlerinde bizansın Türk lere karşı üstünlük sağlamak üzere eğittiği okçular. Misil ataklarını küçümsememeli hızlı ok attıkları için bu açığı kapatırlar.


Cossack Cavalry
Attack: 9 Missile attack 8 Charge: 4 Defence: 11 Armour: 0 Cost: 700 Upkeep: 150
Factions: Russia


Rusyanın batılı avrupa devletlerinin şovalyelerine karşı eğittiği bu askerler son derece etkilidirler. Yakın dövüş olsun misil atak olsun savaş alanında feci kayıplara yol açabilirler.

Dvor Cavalry
Attack: 11 Missile attack: 10 Charge: 4 Defence: 16 Armour: 5 Cost: 800 Upkeep: 250
Factions: Russia

Oyunun en güçlü atlı okçusudur desek yeridir. Mükemmel moralleri, zırhları ve buna rağmen hızları, güçlü ok atışları ve yakın dövüşte kullandıkları baltayla zırhları delip geçmesi bunlardan bir kaçı. Karşınızda böyle bir askeri birim varsa asla göz ardı etmeyin..


French Mounted Archers
Attack: 9 Missile attack: 7 Charge: 4 Defence: 14 Armour: 6 Cost: 1030 Upkeep: 210
Factions: France

Fransanın ingiltereye karşı geliştirdiği bir okçu tabakası. Aslında misil atakları o kadar etkili olmasa da uzun menzilli atışları, hızlı hareketler ve yüksek moralleri onları iyi birer okçu yapmaya yetiyor. Ayrıca isabetli atışları ve yakın dövüşteki başarıları da onları pahalı yapmaya yetiyor. Ancak oyunun geç dönemlerine doğru çıkması bu avantajları biraz geride bırakıyor.


Granadine Crossbow Cavalry
Attack: 8 Missile attack: 7 Charge: 3 Defence: 9 Armour: 5 Cost: 580 Upkeep: 175
Factions: Moors

Oyunun başlarında olsun sonlarında olsun etkisini yitirmeyen bir birim. Kullandıkları yaylı oklar zırha etkili olduğu için avantaj sağlıyorlar. Üstelik yakın dövüşte ki başarıları da göz ardı edilir değil. Hafif zırhları ve kalkanlarıyla bu okçular emeviler için önemli yer tutuyor
.

Hungarian Nobles
Attack: 9 Missile attack: 8 Charge: 4 Defence: 16 Armour: 5 Cost: 750 Upkeep: 210
Factions: Hungry

Macaristan asillerinin rusyanın dvor atlılarına karşı savunmak için geliştirdiği birim. Asillerden oluşan bir birim ve oldukça da etkili. Yakın dövüşte iyiler, misil atakları da bir o kadar etkili. Hafif zırhları ve yüksek moralleri bu atlıları oldukça tehlikeli yapıyor
.

Kazaks
Attack: 6 Missile attack: 6 Charge: 2 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 380 Upkeep: 150
Factions: Russia

Oyunun başlarında misil atakları ve hızlarıyla meydan savaşlarında işe yarayabilirler. Ama ne var ki yakın dövüşteki başarısızlıkları ve düşük moralleri onlara savaşta güven olmayacağını gösteriyor.


Mamluk Archers
Attack: 8 Missile attack: 8 Charge: 4 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 900 Upkeep: 210
Factions: Egypt

Oyunun elit kesim okçularından. Yüksek moralleri, yakın dövüşte kullandıkları gürz ve güçlü saldırı, savunmalarıyla her alanda etkililer. Ok atma yetenekleri ise bir o kadar iyi. Ancak geç döneme doğru çıkmaları ve fiyatları biraz cep yakıyor
.

Magyar Cavalry
Attack: 6 Missile attack: 6 Charge: 2 Defence: 7 Armour: 4 Cost: 400 Upkeep: 175
Factions: Hungry

Yine oyunun erken dönemlerinde kullanılabilecek kazakslardan fazla farkı olmayan bir birim.


Mongol Heavy Archers
Attack: 8 Missile attack: 8 Charge: 4 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 900 Upkeep: 0
Factions: Timurids, Mongols

Moğol ve timurun çok can yakan atlısı. Yakın dövüş olsun misil atak olsun son derece başarılılar. Eminim oyunda herkesin korktuğu birimler arasındadır.


Mongol Horse Archers
Attack: 8 Missile attack: 8 charge: 4 Defence: 6 Armour: 0 Cost: 590 Upkeep: 0
Factions: Mongols

Çok iyi misil atakları olmalarına rağmen yakın dövüşte pek o kadar başarılı değiller. Tamamen zırhsız savaşırlar.


Turkish Horse Archers
Attack: 6 Missile attack: 6 Charge: 2 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 420 Upkeep: 150
Factions: Timurids, Turks

Türkler için oyunun erken dönemlerinde çıkan bu okçulara meydan savaşlarında fazla güven olmasa da savunma da misil ataklarıyla işe yarayabilirler.


Mounted Crossbowmen
Attack: 7 Missile attack: 5 Charge: 2 Defence: 10 Armour: 5 Cost: 470 Upkeep: 175
Factions: Venice, Milan, Portugal, Denmark, Papal States

Mounted crossbows ortak bir birimdir. Ve savunma da olsun saldırıda olsun avrupa devletleri için büyük avantaj sağlar. İyi moralleri ve eğitimleri var ancak misil atakları fazla etkili değil. Ucuz fiyatları ile paranızın karşılığını verirler.


Sipahis
Attack: 9 Missile attack: 8 Charge: 3 Defence: 15 Armour: 5 Cost: 760 Upkeep: 175
Factions: Turks

Sipahiler hungarian nobles ile aynı özellikleri taşırlar hemen hemen. Ancak Türkler için gerçekten gerekli bir birimdir moğola ve bizansa karşı büyük avantaj sağlayabilirler.


Skythikon
Attack: 6 Missile attack: 6 Defence: 3 Armour: 0 Cost: 380 Upkeep: 175
Faction: Byzantium

Kazaklarla hemen hemen aynı özelliğe sahiptirler.


Lithuanian cavalry
Attack: 9 Missile attack: 6 Charge: 3 Defence: 11 Armour: 0 Cost: 500 Upkeep: 175
Factions: Poland

Yine polandiyaya özgü bir atlı grubu. Saldırı ve savunmaları fena değil ancak  düşük misil atakları ve tamamen zırhsız olmaları onları sadece savaşın gerisinde kullanmaya itiyor bizi.


Strzelcy
Attack: 7 Missile attack: 5 Charge: 2 Defence: 12 Armour: 4 Cost: 510 Upkeep: 175
Factions: Poland

Polandiyanın yakın dövüşte başarılı ancak misil atakta biraz etkisiz kalan birimleri. Kullandıkları crossbow ile yavaş atış yaparlar ancak meydan savalarında hareketli olarak etkili olabilirler.


Turkomans
Attack: 7 Missile attack: 6 Charge: 2 Defence: 8 Armour: 0 Cost: 510 Upkeep: 150
Factions: Timurids, Turks

Turkomans tamamen zırhsız atlılardır. Yine Türklerin erken dönemde bizansa üstünlük sağlamak üzere eğittiği birimlerdir ancak yakın dövüşte pek iyi değillerdir. Meydan savaşlarında güvenmenizi tavsiye etmem fakat düşman saflarının arkasına hızlıca erişip oklarıyla etkili olabilirler.


Vardariotriotai
Attack: 10 Missile attack 9 Charge: 4 Defence: 17 Armour: 5 Cost: 800
Factions: Byzantines


Bizansın en etkili atlılarındandır. Çok güçlü bir misil atakları vardır ve kesinlikle meydan savaşlarında dikkat edilmelidir. Feci kayıplara yol açabilirler ve yüksek moralleri, saldırı, savunma alanında oldukça iyi olmaları onları korkulan bir düşman yapmaya yeter.Crusade troops Haçlı Birimleri

Haçlı seferleri sırasında ucuz bir fiyata ordunuza dahil olan birimler.

Flagellants
Attack: 10 Charge: 4 Defence: 4 Armour: 0 Cost: 90 Upkeep: 70

İyi bir atak ve charge sahipler ancak defanstan yoksunlar. Eğer güçsüz bir yer fetedecekseniz ordunuzu doldurmak için toplayabilirsiniz bu askerleri. Ancak güçlü bir kale ve sur işgal edecekseniz kesinlikle güvenmeyin.


Pilgrims
Attack: 2 Charge: 1 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 35 Upkeep: 90

Canlarını sokakta bulan birimler. Peasantstan bile güçsüz birimler. Ölmelerini izlemek için ordunuza alabilirsiniz :)


Crusader Knights
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 17 Armour: 7 Cost: 220 Upkeep: 300

Bu fiyata bu süvarileri başka hiçbir yerde bulamazsınız. İhtiyacınız kadar veya alabildiğiniz kadar alın derim her halukarda işinizi görür. Bu askerlerin d. olanıda var onları da mutlaka kaçırmayın bulursanız.


Crusader Sergeants
Attack: 7 Charge: 3 Defence: 14 Armour: 5 Cost: 110 Upkeep: 185

Oldukça güçlü mızraklılar. Bu fiyata ne kadar alabiliyorsanız alın çünkü işgal ettiğiniz yeri savunmakta da oldukça işinize yarayabilirler.


Religious Fanatics
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 70 Upkeep: 90

Güçlü charge ve ataklarıyla yer bulursanız son çare olarak almanızda fayda var. Ancak dediğim gibi bu askerlere fazla güvenmeyin iyi bir birim bi kaç tanesini birden darmadağan edebilir.


Jihad troops Cihad Birlikleri

Müslümanlığın yayılması ve cihad için oldukça cüzi fiyat karşılığı ölmeye hazır askerler.

Ghazis
Attack: 10 Charge: 3 Defence: 7 Armour: 0 Cost: 100 Upkeep: 70

Erken dönem cihadları için işinize yarayabilir ancak ileri dönem askerlerine karşı çabuk düşebilirler. Son çare olarak kullanmakta fayda var. Yine fiyat olarak sudan ucuz birimler.


Mutatawwia
Attack: 13 Charge: 6 Defence: 1 Armour: 0 Cost: 60 Upkeep: 70

Saldırı konusunda kendini geliştirmiş bu  birimler meydan savaşlarında kritik yerlerde safları dağıtabilir veya öncü olarak savaşabilirler.


Uuuu Great Spirit we have lost the many warriors, jaguars need..
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2013, 21:22:50 Gönderen: ceylankral »
Her nota bir anlam, her anlam, bir gerçek.

Çevrimdışı kaiser52

 • Level 8
 • İleti: 333
 • It's Toasted.
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2013, 22:28:48 »
Eline koluna saglik bro o kadar emek sarfetmissin  tebessum*

Çevrimdışı Cereka

 • Level 5
 • İleti: 79
 • Total War Türkiye
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2013, 22:39:18 »
Okumadım ama esaslı bir rehber gibi duruyor.Valla eline koluna sağlık.İnceliyince daha net yazarım.

Çevrimdışı lionsal1

 • Level 6
 • İleti: 154
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2013, 23:55:41 »
Of off ne yaptın sen kardeşim  tebessum* Helal olsun  ellerine sağlık  tbr*
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2013, 23:56:31 Gönderen: lionsal1 »

Çevrimdışı Abd

 • Level 11
 • İleti: 2245
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2013, 00:14:47 »
Vay anam vay babam usta naptın sen ya... :D Kesinlikle sabitlenmesi lazım konunun. Forumun en uzun rehberi bu herhalde... Sayfa imlecini aşağı indirene kadar parmağıma ağrı girdi.  yardir*

Bir de sormadan edemicem; Kaç milyon yıl sürdü bu rehberi yapman?
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2013, 00:22:44 Gönderen: Abdülkadir »

Çevrimdışı asdlk123

 • Level 9
 • İleti: 838
 • Arms keep peace
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2013, 06:18:52 »
Vay anam vay babam usta naptın sen ya... :D Kesinlikle sabitlenmesi lazım konunun. Forumun en uzun rehberi bu herhalde... Sayfa imlecini aşağı indirene kadar parmağıma ağrı girdi.  yardir*

Bir de sormadan edemicem; Kaç milyon yıl sürdü bu rehberi yapman?

aynen :D ama çok güzel olmuş

Çevrimdışı Emprecuss

 • Level 14
 • İleti: 6022
 • Officer Of The Phalangite
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2013, 06:20:54 »
Bu benim şimdiye kadar gördüğüm en detaylı ve en güzel rehber.


Bull Warriors vallahi azmine hayran kaldım.

Ellerine kollarına sağlık.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2013, 06:21:46 Gönderen: Emprecuss »

Çevrimdışı cahman

 • Level 12
 • İleti: 3427
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2013, 09:30:53 »
Maşallah adam bitirme tezi yapmış sk*
NO FUTURE

Çevrimdışı morfo35

 • ...Morfi? is Coming...
 • Level 12
 • İleti: 3666
 • ya el yelil yelil
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2013, 09:40:12 »
süper!  tbr*

Çevrimdışı rakıgüzeli

 • Level 6
 • İleti: 157
 • içki içmiyom lan
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2013, 09:42:56 »
süper abi ya eline sağlık baya bir ağrışmıştır elin

Çevrimdışı mh051020

 • Türk
 • Level 11
 • İleti: 2965
 • Mehmet Koyuncu
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2013, 10:55:44 »
konuyu sabitlemek üzere yöneticiler konuya bekleniyor
Spoiler
[close]

Çevrimdışı guguloglu

 • Level 10
 • İleti: 1337
 • [Şan-Yu]
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2013, 11:02:16 »
Konuyu sabitliyorum,böyle bir rehber görmedim ben.
Biz de mangal gibi yürek, bükülmeyecek bilek, yenilmeyecek kudret, haine aman vermeyecek cesaret, bölünmeye fırsat tanımayacak hamiyet, Türklüğü ezdirmeyecek fazilet, milleti yalnız bırakmayacak muhabbet, Türkiye'yi bir arada tutacak dirayet vardır.

Çevrimdışı BullWarriors

 • Level 10
 • İleti: 1319
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2013, 11:32:10 »
Vay anam vay babam usta naptın sen ya... :D Kesinlikle sabitlenmesi lazım konunun. Forumun en uzun rehberi bu herhalde... Sayfa imlecini aşağı indirene kadar parmağıma ağrı girdi.  yardir*

Bir de sormadan edemicem; Kaç milyon yıl sürdü bu rehberi yapman?

Hahaha :) 3 ay kadar sürmüştür ama her gün uğraşamadım işten geldiğimde kalan vaktim olduysa geceleri uğraşmıştım  tebessum*

Beğenen tüm arkadaşlarıma teşekkürler   tebessum*
Her nota bir anlam, her anlam, bir gerçek.

Çevrimdışı Turkoman

 • Level 5
 • İleti: 113
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2013, 12:21:27 »
Eline sağlık kardeşim. Gerçekten çok uğraşmışsındır bunun için. Gözümden kaçmadıysa "Naffatun" gibi bir kaç eksik var sanırım. Bir de "Guard" pozisyonunu ekleyebilirsin belki (birimlerin yerinden hareket etmemesini sağlıyorlar ama ben mesela pikemanları kullanırken guard açık olduğunda düşman yanına geldiklerinde dürtmeyi bırakıp kılıçlarını çekiyorlar, tam çözemedim  kah* ).

Çevrimdışı Oğuz Paşa

 • Level 3
 • İleti: 16
 • Total War Türkiye
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #14 : 06 Nisan 2013, 12:21:45 »
Abi harikasın yaa baya emek sarfetmişsin birimeye üşensemde bitirecem inşallah  tbr*

Çevrimdışı BullWarriors

 • Level 10
 • İleti: 1319
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #15 : 06 Nisan 2013, 12:33:08 »
Eline sağlık kardeşim. Gerçekten çok uğraşmışsındır bunun için. Gözümden kaçmadıysa "Naffatun" gibi bir kaç eksik var sanırım. Bir de "Guard" pozisyonunu ekleyebilirsin belki (birimlerin yerinden hareket etmemesini sağlıyorlar ama ben mesela pikemanları kullanırken guard açık olduğunda düşman yanına geldiklerinde dürtmeyi bırakıp kılıçlarını çekiyorlar, tam çözemedim  kah* ).

Aynen kardeşim bide naffatunu ekliyecektim ama şimdi ne javeline giriyor ne okçuya onun için ayrı yer açmak istemedim ama o birim hakkında veya guard hakkında sorusu olanlara özelden seve seve yardım ederim  tbr*

Abi harikasın yaa baya emek sarfetmişsin birimeye üşensemde bitirecem inşallah  tbr*

Birimeye ne kardeşim ?  tebessum*
Her nota bir anlam, her anlam, bir gerçek.

Çevrimdışı Ayna

 • Level 14
 • İleti: 5755
 • Ottoman44
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #16 : 06 Nisan 2013, 12:34:22 »
Adam rehber hazırlamamış, yeni bir site kurmuş sanki...
Helal usta...

Ailecek şaşkınız...

Çevrimdışı Darklord

 • Level 5
 • İleti: 83
 • Doğum, ölümün en büyük adımıdır...
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #17 : 06 Nisan 2013, 12:49:35 »
Tek kelime ile mükemmel olmuş. Ellerine sağlık. İnanılmaz bir iş çıkartmışsın kardeşim...

Çevrimdışı manitu

 • Level 8
 • İleti: 368
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #18 : 06 Nisan 2013, 13:07:16 »
kelimeler yetmiyor gerçekten. Emeğine sağlık.  tbr* tbr*

Çevrimdışı Ares48

 • Level 8
 • İleti: 393
 • Atatürk Aşığı!
Ynt: M2TW AYRINTILI TÜM BİRİMLER
« Yanıtla #19 : 06 Nisan 2013, 13:12:35 »
Uuu t box.
Gerçekten harika bir rehber olmuşta 40 yıl önce çıkan oyun için keşke zahmet etmeseydin be.


Steam, Origin ve  Playstore' u düzenli olarak takip ediyorum. Total War' larda indirim olunca konu açmaya çalışırım.