Konu: Litvanya'da Osmanlı askerinin de yattığı bir garip mezarlık.  (Okunma sayısı 1446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 470emre

  • Level 10
  • İleti: 1589
  • Egomuz yoktur bizim, ama bünyemiz alerjiktir
Litvanya'da Osmanlı askerinin de yattığı bir garip mezarlık...

Vilnius'ta bir parkta bulunan mezarlıkların Birinci Dünya Savaşı'na katılan Türk, Alman, Macar ve Avusturyalı askerlere ait olduğu bildiriliyor

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta bulunan Vingis Park'ta üzerinde haç, siyon yıldızı ve ay yıldız bulunan mezarlar dikkat çekiyor.

Birinci Dünya Savaşı'nda ölen Alman, Macar ve Avusturyalı askerlere ait olduğu söylenen mezarların bir kısmında Yahudiler, bir kısmında ise Hristiyan askerler yatıyor. Mezarlıkta iki tane de Türk askerinin kabri var. Bunların mezar taşında ise ay yıldız bulunuyor.

Vingis Parkı, Vilnius'un en büyük parkı. 1710 yılında baş gösteren veba salgınında hastalığa yakalananları tecrit için kullanılmış. Birinci Dünya Savaşı sırasında ise park Alman, Macar, Avusturyalı ve Türk askerlerine tahsis edilmiş. Mezarların da o dönemden kaldığı bildiriliyor. Uzmanlar, Galiçya Cephesi'nin Kuzey Kolu'nda savaşan üç yüz Osmanlı askeri olduğunu söylüyor. Cephede yaralanan 10 Osmanlı askeri, Almanların kontrolündeki Litvanya'ya götürülüyor. Askerlerin sekiz tanesi burada hayatını kaybediyor. Almanlar, bu askerleri İslami usullere göre defnedip mezarlarına ay yıldız koyuyorlar. Savaştan sonraki yıllarda ise bu mezarların tahrip edildiği biliniyor.

Litvanya'ya götürülen 10 askerden ikisinin akibeti ise bilinmiyor.

Sovyetlerin hakimiyeti sırasında parktaki mezar taşları sökülerek çocuklar için oyun alanı yapılmış. 2001'de ise Almanlar, parkta geniş çaplı bir onarım yaparak bugünkü durumuna getirmişler.

Mezarlıklar geniş bir alanda dağınık bir şekilde bulunuyor. Her yıl 1 ve 2 Kasım tarihlerinde halk mezarlığı ziyaret ederek mumlar yakıyor.

Günümüz siyaseti hayvanlara göre düzenlenmiştir. Hayvanlarla iletişim kurmanın iki yolu vardır: kandırmak ve korkutmak."

Hakan Günday

Çevrimdışı Khan99

  • Level 9
  • İleti: 525
  • Sarmıyor.
Ynt: Litvanya'da Osmanlı askerinin de yattığı bir garip mezarlık.
« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2011, 17:36:38 »
Gerçekten ilginç.Güzel paylaşım  tbr*