Konu: Panorama 1453 [ UPLOAD ve BİLGİ ]  (Okunma sayısı 1469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HomeOffice

  • Level 5
  • İleti: 122
  • Yaşasın tam bağımsız Heavy Metal
Panorama 1453 [ UPLOAD ve BİLGİ ]
« : 12 Temmuz 2012, 21:35:54 »
Link :
Spoiler
[close]

Panorama 1453 için hazırlanan sanal tur sayfasında bulunuyorsunuz. Buradan indireceğiniz programlarla kendinizi Panorama 1453'te gibi hissedeceksiniz. Kurulum gerektirmeyen bu programları çalıştırdığınızda fareyi bakmak istediğiniz yöne doğru kaydırmanız yeterlidir. Detaylara zumlamak için farenizin tekerleğini çevirin. İndirdiğiniz mekanların listesini görmek için F9 tuşuna basın. Listelenen mekanları ekran koruyucu yapmak için F5 tuşuna basın. Tavsiyemiz Panorama 1453 dahil tüm mekanları ekran koruyucu yapmanızdır. Ekran koruyucu devreye girdiğinde rastgele bir mekan seçilir ve otomatik olarak etrafı seyrettirir (adeta HD kalitesinde bir belgesel izliyormuşsunuz hissini verir). Diğer tuşların işlevini öğrenmek için F1, çıkmak için Esc tuşuna basın.

Panorama 1453 Tarih Müzesi'nde sanal tur çekimleri 2009 yılında, Kültür A.Ş.'nin izniyle yapıldı. Çekimlerde Nikon D90 dijital kamera, 10.5 mm balıkgözü lens, panoramik tripod kafası ve tripod kullanıldı. Çekilen diğer mekanlara nazaran Panorama 1453 müzesi, özellikle ufuk çizgisi boyunca çok daha fazla detay içeriyor. Bu detayların balıkgözü lensle çekilen fotoğraflarda istenilen netlikte olmaması bizi değişik bir uygulamaya itti. Daha önce çekilen geniş açı fotoğraflara ek olarak ufuk çizgisi boyunca dar açılı bir lensle ekstra fotoğraflar çekildi. Çekilen bu detay fotoğrafları daha sonra sanal tur içine entegre edildi. Görüntüyü farenizin scroll tekerleğini ileri kaydırarak çok daha yakına getirebilir, mesela Fatih Sultan Mehmet'le burun buruna gelebilirsiniz. Tüm detay fotoğraflar eklendiğinde sanal turların dosya boyutu bir çok bilgisayarın kaldıramayacağı boyutta olacağından sadece çekilen noktaya yakın olan bölüm detaylı verildi. Bulunduğunuz noktaya uzakta kalan bölümlerin detayını görebilmek için farenizin sol tuşuna tıklayarak o noktaya atlamanız gerekiyor.

İstanbul'un fethinin canlandırıldığı bu müzede hoparlörlerden gelen savaş sesleri ve mehter marşları ziyaretçilerin kendilerini savaşın ortasında hissetmelerinde büyük etki yapıyor. Bu nedenle ilk kez bir 3D Mekan çalışmasına sesleride entegre ettik. Dört ayrı noktadan çekilen Panorama 1453 Müzesi için yine dört farklı mehter marşı kullanıldı. Farenizin sol tuşuna tıklayarak bir noktadan diğer noktaya sıçradığınızda çalan marş yarıda bırakılmaz; bittikten sonra diğerine geçilir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi resmedilen sahneye yakın bir noktaya inşa edilmiş. Müze Topkapı'da, eskiden Trakya Otogarı'nın olduğu yere kurulan ?Topkapı Kültür Parkı?nda. Fethin gerçekleştiği sabah, surlarda top güllelerinin açtığı gediklerden Osmanlı askerlerinin şehre girdikleri, Ulubatlı Hasan'ın surlara şanlı bayrağımızı diktiği, Peygamber efendimizin ?Konstantiniyye (İstanbul) muhakkak fetholunacaktır! Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fethedan asker ne güzel askerdir." sözleriyle asırlar öncesinde müjdelediği an resmedilmiş.

38 metre çapında bir yarım küre içine 8 sanatçının yaptığı resim 3 senede tamamlanmış. Resimde 10.000 figüran çizimi yapılmış. Resmin gerçeğe yakın olması için tarihi veriler sıkı bir araştırmadan geçirilmiş. Surların yıkılmış bölümleri dahi rastgele çizilmemiş, belgelere dayanıyor. İstanbul'un ilk belediye başkanı Hızır Bey'e sunulan surların tamir raporuna göre çizilmiş.

Ziyaretçiler panoramik resmin bulunduğu platforma çıktıklarında kısa süreli bir şok yaşıyorlar. Hoparlörlerden gelen top sesleri, at kişnemeleri, savaş naraları ve nereye dönseniz sizi kuşatan bir savaş sahnesi... Yuvarlak platformun çevresinde, ziyaretçilere yakın olan yerlerde resimde kullanılan objelerin gerçekleri (daha doğrusu strafordan imal edilmiş kopyaları bulunuyor). Bu da derinlik algısını güçlendiriyor.

Dünyada 360 derece panoramik resimlerin dairesel biçimde sergilendiği yerler çok. Ancak gökyüzününde resme dahil edilerek yarım kürenin tamamının bu boyutlarda sergilendiği tek yer Panorama 1453 müzesi. (Tabi burada IMAX tarzı küresel bir perdeye projekte edilen film veya fotoğraftan bahsetmiyoruz!)

Panorama içine ressamların gizlediği bazı sürprizlerde var. Bunlardan bildiklerimiz şunlar: Gökyüzünde bulutlarla çizilmiş Fatih'in yandan bir portresi, balta sapına latin harflerle oyulmuş ressamlar'dan birinin ismi, askerler arasında eski Roma giysileriyle resmedilmiş bir Bizans askeri. Bakalım bunları bulabilecekmisiniz!

Size tavsiyemiz İstanbul'a yolunuz düştüğünde bu müzeyi ziyaret etmeyi ihmal etmemenizdir
Spoiler
[close]

Çevrimdışı Holy Roman

  • Level 10
  • İleti: 1955
  • нσℓу яσмαη
Ynt: Panorama 1453 [ UPLOAD ve BİLGİ ]
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2012, 21:45:34 »
 Enfes bir uygulama,mehter marşları ve etraftaki çatışma sesleri insanı havaya sokuyor harbide. tbr*

Çevrimdışı HomeOffice

  • Level 5
  • İleti: 122
  • Yaşasın tam bağımsız Heavy Metal
Ynt: Panorama 1453 [ UPLOAD ve BİLGİ ]
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2012, 21:52:44 »
Enfes bir uygulama,mehter marşları ve etraftaki çatışma sesleri insanı havaya sokuyor harbide. tbr*
Tam ekran yapıp yakınlaştırıp askerleri ve surları incelemek de harika bir şey  tebessum*
Spoiler
[close]