Konu: [Hikaye] Avrupa'nın Hasta Adamı:Osmanlı [3.Sezon 2.Bölüm çıktı]  (Okunma sayısı 84075 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sezar5

 • Level 7
 • İleti: 234
Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye DiriliyorZorluk:Normal
Mod:Darth Mod
Europe Kampanyası
Devlet:Osmanlı İmparatorluğu
Not:Hikayenin çoğu uydurma olmasına rağmen bir takım gerçeklerde barındırmaktadır.


HEDEF ST.PETERSBURG

1.Bölüm:Değişim Zamanı

2.Bölüm:Fırtına Öncesi Barış
1.Kısım
2.Kısım

3.Bölüm:Ruslar Hazırlıksız Yakalanıyor

4.Bölüm:Kışa Mağlup

5.Bölüm:Duanın Kabulu

6.Bölüm:Esir Alan Esir Düşer

7.Bölüm:İki Ateş Arasında

8.Bölüm:Kafkasya Fatihi

9.Bölüm:Rus Karşı Taaruzu
1.Kısım
2.Kısım

10.Bölüm:Yeşil Dev Düşüyor

11.Bölüm(Sezon Finali):Moskova Yolunda


HEDEF VİYANA

1.Bölüm:Tatsız Barış
1.Kısım
2.Kısım
3.Kısım

2.Bölüm:Baltık Taaruzu

3.Bölüm:Katliam

4.Bölüm:Hedef Viyana:Mukaddime

5.Bölüm:Hedef Viyana:Budapeşte Meydan Savaşı

6.Bölüm:Hedef Viyana:İlk Cuma Namazı

7.Bölüm:Son Haçlı Seferi

8.Bölüm:Roma Yolunda

9.Bölüm:İhanet ve Roma'nın fethi


10.Bölüm:Darbenin ayak sesleri

11.Bölüm(Sezon Finali):Kale İçten Yıkılır:Osmanlı Cumhuriyeti


HEDEF PARİS


1.Bölüm:Fransızların Durdurulamayan İlerleyişi

3.Sezon Karakterler

Halife Selahaddin Selim-Abdülhamid
Vahdettin Paşa-Constable
Fatih Süleyman Paşa
Hadid Bin Velid
Celaleddin Zengi
Enver Paşa-Faramir
Gedik Ahmet Paşa
İsa Sırrı Paşa-ErTWar
Fransa komünü başkanı ve başkomutanı Jean Bernadotte-mh051020
Napolyon Bonapart-RTWEmre
Rusya Başbakanı Josef Stalin
-omer56
Yıldız Teşkilatı Başreisi Kara Murat-GamerGenc

Okulum başladığı için sadece hasta sonları bölüm yazabiliyorum.Kusura bakmayın.Hikaye inşAllah devam edecektir.                                                                          1.Bölüm:   Değişim Zamanı
              Sene 1798


              Sıcak bir yaz günü Sultan Selim Han ,sarayında pencereden dışarı bakarak kara kara düşünüyordu.Kendi kendine soruyordu ne olacak bu Osmanlı'nın hali diye.Daha sonra odasının içerisine ilerledi ve adeti üzerine dünya haritasını incelemeye başladı.Gözü Macaristan toprakları üzerinde bulunan Mohaç'a baktı.Mohaç Meydan Savaşı 'nı dedesi Kanuni sultan Süleyman 3 saat gibi rekor bir sürede kazanmıştı.Dedesini hayırla yad etti.O zamanki Osmanlı nerede şimdi ki Osmanlı nerede diye düşünüyordu.Devlet-i Aliyye artık Avrupa'nın hasta adamı olmuştu ve ölüyordu.Yıllardan beri tek bir kara parçası bile fetih edilememişti.Halk,fetihlere,zaferlere,kafirlerin yenilmesine hasret kalmıştı.Böyle düşünürken kapı çalındı ve izin alarak içeriye sadrazam Koca Yusuf Paşa girer;

Yusuf Paşa,padişahım der Napolyon denilen gavur Mısır'a çıkartma yapmış.Osmanlı birliklerini yenilgiye uğramış der ve yazılı raporunu verir ve izin isteyerek birazda acele ile odadan çıkar.
          Raporda şunlar yazmaktadır;

Napolyon Bonapart komutasındaki 12 bin kişilik Fransa ordusu, Piramitler Savaşı'nda 30 bin kişilik Osmanlı ordusunu yenilgiye uğradı. Türk ordusunun yanlızca 3500 kişilik düzenli yeniçeri birliği vardı; geri kalan birlikler eyalet askerleri ve Arap aşiretlerinden toplanmıştı. Modern Fransız ordusu karşısında yeniçeri sistemi ancak bir saat dayanabildi. Daha uzun menzilli olan ve daha isabetli atış yapabilen Fransız topçuları karşısında Osmanlı topçuları etkili olamadı. Fransız topçu bataryaları, Memluk geleneğini izleyen süvari birliklerini dağıttı, Osmanlı piyade kuvvetleri de benzer nedenlerle başarılı olamadı. Bonapart, askerlerini yüzleri dışa dönük olarak kare düzeninde dizmiş, karenin iç boşluğuna topçu bataryalarını yerleştirmişti. Böylece topçu bataryaları her yönde atış yapabilecek ama piyadenin yüksek atış gücüyle güvende olacak şekilde yerleştirilmişti. Sonuçta Osmanlı ordusu 7 bin ölü verdi ve tamamen dağıldı.

Padişah çok sinirlenir ve sadrazamını çağırır.

Padişah:Rezil adam,utanmıyormusun?Koskoca Osmanlı yenilmiş sen bir rapor vermekle ve odadan acele ile çıkmakla yetiniyorsun.

Yusuf Paşa:Padişahım,bende en az sizin kadar üzüntü duydum ama elden ne gelir.

Padişah:Sus,bire melun seni.Sadrazamlıktan alındın,seni Mekke'ye sürgüne yolluyorum.

Yusuf Paşa:Ama hünkarım.!!!

Selim han,derhal ferman yazmaya koyulur ve fermanında ülkenin tüm alimlerinin İstanbul'da toplanmasını ve bu toplantıda Osmanlı'nın niye bu hale geldiğinin konuşulmasını emreder.4 AY SONRA

          Toplantının sonuna yakın Selim Han gelir ve imparatorluğun dört bir yanından gelen seçilmiş yaklaşık 450 alime şunu sorar.
     Selim Han:Osmanlı'yı nasıl eski günlerine döndürebiliriz ve Avrupa karşında nasıl üstün duruma geçebiliriz.Toplantı sonunda verdiğiniz karar ve öneri nedir?
     Alimlerden en yaşlı olup sözcü seçilen cevap verir:Hünkarım,belki beni bu teklifimden dolayı astıracaksınız ama biz sultanlık sisteminin artık yüremediğini ve bu sistemin değişip yerinize biz alimler heyetinin seçeceği bir halifenin ülkeyi yönetmesini ve bu yöneticinin ölümü durumunda tekrar bu şekilde alim heyetinin devlet başkanını seçmesi yoluyla yönetim biçiminin devam etmesini düşünüyoruz.Tıpkı İslam'ın ilk dört halifesinin bu şekilde seçildiği gibi.

Bu arada herkesin gözü Selim Han dadır.Ordakiler padişahın çok kızacağını beklerken 3.Selim tarihi bir cevap verir.
      Selim Han:Osmanlı'nın bu kötü durumunda  padişah olmaktansa,Osmanlı'nın dünyaya hakim durumunda  çoban olmayı tercih ederim.

 Alimler Selim han'ı yönetici olarak layık bulmazlar  ve 1 ay sonra yeni yönetici olarak o zamana kadar rumeli beylerbeyi olarak üstün başarılar göstermiş olan Abdülhamid Ömer Paşa ,halife makamına getirilir.

Ömer Paşa,alimlerden bir durum raporu hazırlamalarını ister ve yapılacak tedbirleri içeren bir nasihatname yazmalarını ister.
Risale-i Terrakiyye adıyla Rapor yazılır ve halifeye sunulur.

1-Osmanlıda eğitim reformu yapılmalı,medreselerde dini ilimlerin yanında fenni ilimlerde öğretilmelidir.
2-Osmanlı ekonomisi kötü durumdadır ticaret yaygınlaştırılarak ve sanayileşerek gelirler attırılmalı ve bu gelirlerle modern ve büyük ordular kurulup Avrupa'da yeni topraklar fetih edilmelidir.
3-Özellikle balkanlardaki vilayetlere gelirleri attırmak için tarlalar ve madenler kurulacak,vergi gelirlerini attırmak içinde hükümet binaları geliştirilecektir.
4-Fransa ile ilişkiler geliştirilip doğal düşmanlar olan Rusya ve Avusturya-Macaristan 'a karşı müttefik olarak kazanulmaya çalışılacaktır.
5-Tüm bunların 5 ile 10 yıl arası yapılması planlanmıştır.

1798'de Osmanlı İmparatorluğu1798'de ekonomik durum-----1.bölüm sonu------     
             
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2018, 11:04:51 Gönderen: Cihad »


Bu hikaye efsane olacak benden söylemesi. Çok müthiş yazıyorsun. Hikayeyi takip etmeyenler utansın :DD

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Takipçinim ama daha fazla resim le anlatımı güzelleştir

Çevrimdışı sezar5

 • Level 7
 • İleti: 234
 Eyvallah yorumun için ,fikrini dikkate alacağım.

                                        2.BÖLÜM:FIRTINA ÖNCESİ BARIŞ
   1798-1805 dönemi barış içinde geçer.Halife istenildiği gibi hem dini hemdi fenni ilimler tahsis edilen Edirne ve Sofya'da 2 tane yüksek mektep yaptırır.

        1798 yılında sadece İngiltere'ye ihracat yapan Osmanlı , İspanya,Rusya,Fransa,Avusturya-Macarisya'ya da gelişen ekonomi ile birlikte ihracat yapmaya başlar.
        1798 Ticaret Hasılası

        1805 Ticaret Hasılası
   

        Mora'daki ticaret limanı maksimum kapasiteyle çalışmaktadır.Halifenin bizzat desteğiyle yapılan ticaret gemileri Kuzey Afrika ve uzak kıyılara gönderilmiştir bile.       Yeni kurulan mekteplerle birlikte teknolojik ilerleme hız kazanmıştır.Mekteplerde özellikle öncelikli olarak iktisadi bilimler ve askeri bilimler üzerinde çalışılmaktadır ve 1800'de Ticaret ve ekonomi kanunu çıkarttırılarak Osmanlı ekonomisi reforme edilir.

Osmanlı Ekonomi Reformu


       Bunun yanı sıra ülkenin dört bir yanında devlete bağlı hem fenni hemde dini eğitim veren medreseler açılır ve zorunlu öğretim kanunu çıkarılır.

       Zorunlu Öğretim Kanunu


       Ve sonunda 1805'de gelinen ekonomik durum tablosu,ticaret gelirleri 1798'e göre yaklaşık 4 kat,genel gelir ise dahil 2 kattan fazla artmıştır.Bu ekonomik büyüme ile ordu genişletildiği için ordu masrafları da yaklaşık 1.5 kat artma göstermiştir.     

« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2013, 03:59:31 Gönderen: sezar5 »


Bu hikaye efsane olacak benden söylemesi. Çok müthiş yazıyorsun. Hikayeyi takip etmeyenler utansın :DD

Çevrimdışı Julius Nepos

 • Level 5
 • İleti: 127
 • Böyle kirli bir dünyada ırkçılığı REDDET.
Güzel yazmışsın,girişi beğendim.Takipteyim  tbr*

Bir katilin,bir hırsızın Başbakan olduğu bir Cumhuriyette,dürüst kişilerin yerinin ya mezar,ya da cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek. FİDEL CASTRO


Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
biraz daha uzun bekliyorum fena değil tbr*

Çevrimdışı sezar5

 • Level 7
 • İleti: 234
                    2.BÖLÜM DEVAMI

          Yıl 1805,Mart ayı başları
          Halife Abdülhamid Ömer Paşa,balkanlara gitmişti.Önce Belgrad'ı ve sonra Moldovya(Boğdan) eyaletlerini ziyaret etti.Askeri birlikleri teftiş etti.Belgrad'dan Moldova eyaletine at arabasıyla giderlerken yolların hala eski olduğunu görür.Halbuki yolların yenilenmesini Rumeli beylerbeyi olan Çelebizade Şerif Mehmet Paşa ya 1 yıl önce emir vermiş yollar için gereken maddi kaynağı göndermişti.Ben senden bunun hesabını sorarım diye içinden geçirdi.Moldovya eyaletinde Hafız Hasan Paşa ile Rumeli beylerbeyi Çelebizade Şerif Mehmet Paşa onu karşıladı.
          Çelebizade:Müminlerin emiri,hoşgeldiniz.Kaftanın size çok yakışmış.
          Halife:Yağcılık yapanlardan hoşlanmam,nedir bu yolların halleri .Ben sana bu yollar yapılacak demedim mi?
          Çelebizade:Hünkarım,yolladığınız para elime ulaşmadı.

Halife derhal eyalet defterdarını çağırdı ve onu kayıtlara baktırdı.Kayıtlarda paranın ulaşmış göründüğünü ama kayıp olduğu çıktı.Bunun tek açıklaması Rumeli beylerbeyin parayı zimmetine geçirdiği idi.
        Halife:Paşa paşa,benden korkmuyorsan Allah'tan kork.Haram yemeğe özellikle de beytül mal dan çalmaya utanmıyormusun.Bu millet sana hakkını helal etmeyecektir paşa.Görevinden azledildin.
         Halife , eskiden Kaptan-ı Derya olup bu sırada Eflak valisi olan Cezayirli Hasan Paşa'yı çağırttırır.
           
        Halife:Hasan paşa seni Rumeli Beylerbeyi'ne tayin ediyorum.
        Hasan Paşa:Ama devletlüm ,Çelebizade bu göreve daha layıktır der.(önceki olaydan haberi yoktur.)
        Halife:Artık bu göreve sen daha layıksın.Bu çelebizade devletten mal çalırken sen ise Osmanlı-Rus Savaşı'nda 12.000 kese altın bağışladın.Şunu unutma,devletin malı deniz,bunu yiyen domuz.
        Hasan Paşa:Ferman ,sultanımızındır.(boyun eğerek)

Cezayirli Hasan Paşa Gençlik Zamanları Ve Cezayirli göreve gelir gelmez yol çalışmaları başlar. Cezayirli Hasan Paşa bazen yol yapımına kendinin beylerbeyi olduğuna bakmaksızın çalışmalara iştirak eder.Bu o zamana kadar görülmemiş birşeydir.Yol yapımına bakan kişiler, paşanın işçilerle birlikte gerek malzeme taşıyarak gerekse kazı yaptığını görür.Artık Osmanlı'da devlet adamlarının sefahat dönemi bitmiştir.Halife görevi aksatanları ve rahatına düşkünleri direk azletmekte,yerine bu işleri layıkıyle yapabilcek  adamları getitirir.

Yol yapımları sürüyor.


          1805 yılının temmuz ayının başlarında tüm hazırlıklar tamamlanmıştı.Halife Abdülhamid Ömer Paşa,nazırlarını ve ordu komutanlarını topladı ve seneye Rusya'nın Eflak ve Boğdan'a saldırmak istediğini ve onlar saldırmadan bizim onlara saldırmamızın akıllı olacağını ayrıca göreve geldiğinden bu 7 yıl içinde gerekli hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.Orada bulunan ünlü Akka kahramanı Cezzar Ahmet Paşa sözü aldı.
         Cezzar Ahmet Paşa:Ey Emir-ül Müminin.Sen bilmiyormusun ki Rusya,Avusturya ile ittifak haldedir ve Rusya'ya saldırmamız durumunda bize harb ilan edecek ve Osmanlı iki cephede birden savaşamayacaktır.Ayrıca İngiltere'de Rusya'yı yanlız bırakmayacaktır.
         Halife:Paşam.Bunun için bir planım var.İngilizler ve Avusturya şu an Napolyon Bonapart ile meşgul durumdalar.Ama avusturya yinede Balkanlara asker kaydırabilecektir bu yüzden bende Viyana elçisi aracılığı ile Avusturya'ya olağan bir Osmanlı-Rus Harbi'ne karışmaması için para teklif ettim kabul ettiler.İngilizler ise bize uzak olup ayrıca Napolyon ile uğraşmaktadır.
        Paşalar,planı beğenirler ve hepbir ağızdan gazamız mübarek olsun diye bağırırlar.

Avusturya'ya Sunulan Öneri


Avusturya Rusya'yı SatıyorCezzar Ahmet Paşa Kimdir?
        1799'da Akkka savunmasında Napolyon Bonopartı mağlup etmiş kişidir.Cezzar Ahmed Paşa?nın karşısında ilk yenilgisini yaşayan Napolyon: "Akka?da durdurulmasaydım, bütün Doğu?yu ele geçirebilirdim!.." sözünü söylemiştir.


Ve sonuçta 1805'in temmuz ayı sonlarında Rusya'ya savaş ilan edilir.Halife Cihad Çağrısı yapar.


Tüm dünyada cihad haber olur.İlk kez bir Osmanlı halifesi cihad ilan etmiştir.

Amerika'da


İngiltere'deFransa'daPrusya'daİngiliz kolonilerinde gizlice dağıtılan cihad afişi
------------2.bölüm sonu-------------
       

       
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2013, 07:18:48 Gönderen: sezar5 »


Bu hikaye efsane olacak benden söylemesi. Çok müthiş yazıyorsun. Hikayeyi takip etmeyenler utansın :DD

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13655
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Gerçek ve eski küpürlerle güçlendirmen iyi olmuş  tbr* diğer arkadaşlara da güzel bir örnek.

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Çok iyi olmuş yalnız kampanya resimlerini koyarken kırp.

Çevrimdışı Independence23

 • Level 10
 • İleti: 1301
 • Rammstein dinleyin lan
''İngiliz kolonilerinde gizlice dağıtılan cihad afişi'' resmi hariç her şey çok güzel yazılıp çizilmiş. Yani Arapça ifadeleri resimden çıkarırsak ordu İngiliz ordusunu değil de bir haçlı ordusunu falan andırıyor. Bunun dışında her şey güzel tbr*

Çevrimdışı RTWEmre

 • Level 10
 • İleti: 1113
 • Rüyaları Gerçekleştirebilmenin İlk Yolu Uyanmaktır
çok güzel yazıyorsun tebrik ederim devam et  tbr*

Çevrimdışı karasis65

 • Level 4
 • İleti: 72
 • Total War Türkiye
güzel olmuş tbr*

Çevrimdışı Faramir

 • Level 12
 • İleti: 3320
 • ???? ?????, ???? ???????, ???? ?????
  • Ege Tanıl Blogspot
Bizim Rohirimler olmuş Mücahit Orda Kan diye bağırıyorlardı artık Allah Allah diye bağıracaklar :D
Bütün savaşlar, önce insanın zihninde kazanılır.
Jeanne D'Arc

Çevrimdışı Julius Nepos

 • Level 5
 • İleti: 127
 • Böyle kirli bir dünyada ırkçılığı REDDET.
Çok iyi yazıyorsun hakikaten,tebrik ederim.  tbr*

Bir katilin,bir hırsızın Başbakan olduğu bir Cumhuriyette,dürüst kişilerin yerinin ya mezar,ya da cezaevi olduğunu anlayabilmek zor bir şey olmasa gerek. FİDEL CASTRO


Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Hikaye adı çok uzun kısa bir ad bulsan :D

Çevrimdışı RTWEmre

 • Level 10
 • İleti: 1113
 • Rüyaları Gerçekleştirebilmenin İlk Yolu Uyanmaktır
En iyi isim bu gibi görünüyor  kah*

Çevrimdışı MedievalMusti99

 • Level 12
 • İleti: 3463
 • Eskiler eskiden güzeldi.
Tebrik eder,devamını beklerim.

Çevrimdışı resmowa01

 • Level 3
 • İleti: 16
 • Total War Türkiye
Çok güzel olmuş devamını beklerim

Çevrimdışı sezar5

 • Level 7
 • İleti: 234
''İngiliz kolonilerinde gizlice dağıtılan cihad afişi'' resmi hariç her şey çok güzel yazılıp çizilmiş. Yani Arapça ifadeleri resimden çıkarırsak ordu İngiliz ordusunu değil de bir haçlı ordusunu falan andırıyor. Bunun dışında her şey güzel tbr*

Haklısın bende resmi koyduktan sonra farkettim diğer arkadaşdan öğrendiğime göre yüzüklerin efendisinden photoshop resmi. İnternete cihat resmi diye koymuşlar bende sonradan anladım.

Bizim Rohirimler olmuş Mücahit Orda Kan diye bağırıyorlardı artık Allah Allah diye bağıracaklar :D

Sağolasın.Çok güldüm espirine.Kusura bakma ,bende senden öğrendim resmin yüzüklerin efendisinde ait olduğunu ,bilseydim koymazdım.

Hikaye adı çok uzun kısa bir ad bulsan :D

Başlığın biraz fazla ihtişamlı olmasını istedim.Önerin varsa lütfen bana bildir.

Tüm arkadaşlara yorum ve beğenileri için çok teşekkür ederim.

Bu arada bir sorum olacak.Üstüste iki post yazmak yasak mı?

             3.BÖLÜM:RUSLAR HAZIRLIKSIZ YAKALANIYOR.

           Sene 1804,Ağustos Ayı başları

      Devlet-i aliyye, Rusya'ya savaş ilan edip ordularını Kırım ve eskiden Osmanlı eyaleti olan -Podolya'ya göndermiş ve Ruslar hazırlıksız yakalanmıştır.

Hafız İzzettin Paşa,Podolya'ya şehrini kuşatıyor.Podolya 'daki Rus kuvvetleri imha ediliyor


1699'da kaybedilen Podolya 106 yıl sonra geri alınır.Cezayirli Hafız Hasan Paşa ,Kırım Rus birliklerine karşıRuslar,Cezayirli'nin aslanına yem olur.


Cezayirli Hasan Paşa gerçek hayatta kimdir?
Cezayirli Gazi Hasan Paşa, . III. Selim saltanatında 3 Aralık 1789 - 17 Mart 1790 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış, bir Osmanlı devlet adamı ve askeridir. Evcilleştirdiği bir aslan ile birlikte dolaşması ile meşhur olmuştur.

Cezayirli'nin bir portresi


Cezayirli Hasan Paşa'nın günümüzde İzmir ,Çeşme'de bulunan heykeli


1774 yılında Küçük Kaynarca Antlaşması'nın imzalanışına kadar Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı kalan Kırım fethedilir.


            İstanbul'da son durum           
 
            Fetihlerin haberleri İstanbul'a ulaşınca halife Abdülhamid Ömer Paşa sevincinden hüngür hüngür ağlar ve 2 rekat şükür namazı kılar,kendisine bu fetihleri ihsan ettiği için Allah Teala'ya hamd-ü sena eder.
            Fetih haberinin ertesi günü padişah sabah namazı için yatağından kalkar,odasından çıkarken Hariciye Nazırı Ahmet Vefik Paşa yı koştura koştura kendine doğru gelmekte olduğunu görür..
            Halife:Hayırdır,Vefik Paşa bu ne hal?
            Vefik Paşa:Efendim,pek hayır değil.(nefes nefese)
            Halife:Dur hele,biraz soluklan.
            Vefik Paşa:Emir hazretleri,İngiltere bize savaş ilan etmiş.
            Halife:Peki herhangi bir şehrimize veya gemimize saldırmışlar mı?
            Vefik Paşa:hayır efendim,şimdilik değil.Ama ya yaparlarsa.
            Halife:Merak etme,onların başı Napolyon'la belada bizde bu fırsattan istifade mümkün olan en kısa sürede Doğu seferini tamamlamalıyız.
            Vefik Paşa:benim korkum onların bize direk saldırması değil,gemileriyle bizim ticaret limanlarımıza zarar vermesi.Biliyorsunuz ticaretten çok gelir elde ediyoruz.Eğer ticaret olmazsa,Osmanlı iflasa gider.
            Halife:HASBİNALLAH VE NİMEL VEKİL.(ALLAH NE GÜZEL VEKİLDİR;O BİZE YETER)

Halife Abdülhamid Ömer Paşa'nın temsili bir resmi


Doğu seferi başlangıcından 6 ay içinde Podolya ve Kırım eyaletleri ele geçirilmiştir.


           Yıl 1805 ,Aralık Sonu ,St.Petersburg,Çarlık Sarayı
   
       Çar 1.Aleksandır,sarayın büyük avlusuna kurulmuş olan sofrada yemek yiyordu.O akşam çarın 3.çocuğunun doğumu şerefine avluda balo düzenleniyordu.Çar ,şarap kadehini kaldırıp ağzına götürdü ve tam birkaç yudum alırken avluya başkomutanı Mihail Kutukov dalarak Osmanlı bize savaş ilan etti diye bağırır.Çar o heyacanla içtiği içkiyi ağzından püskürttü ve Mihail'e doğru kızgın kızgın baktı.
       1.Aleksandır:General Kutukov,Osmanlı bize savaş ilan etmiş olamaz.Bir yanlışınız olmalı
       General Kutukov:Yanlış yok efendim,Podonya ve Kırım çoktan düştü bile.
       1.Aleksandır:Ama buna inanamıyorum,Avrupa'nın hasta adamı diye dalga geçtiğimiz Osmanlı nasıl 2 şehrimizide alabilir.
      General Kutukov:Efendim,bende bilmiyorum ama bu saldırıyı hiç beklemiyorduk o yüzden o şehirler asker ve komutan yönünden tedarikli değildiler.Türkler bundan yararlanmış olmalı.Hasta adam göründüğü kadar da hasta değilmiş.
       1.Aleksandır:General,yanına tam teşekküllü bir ordu alıp Osmanlıları yenmeni emrediyorum,gelirken İstanbul'dan bana Türk lokumu getir.
       General Kutukov:Efendim,bu Osmanlı galiba eski Osmanlı değil. İstanbul'a kadar ilerlemek konusunda şüpheliyim.
       1.Aleksandır:En kötü ihtimalle dahi kaybettiğimiz şehirleri al ve Osmanlı ilerlemesini durdur.Zaten Rusya'nın kışı onları epey hırpalayacaktır.Eğer akılları varsa kışın daha fazla ilerlemezler.

1.Aleksandır'ın portresiÜnlü Maraşel Mihail Kutuzov           Bu arada Osmanlı ilerleyişi sürmektedir.Osmanlı orduları'nın Ukrayna'nın ılıman ve verimli ovalarından geçerkenki hali:

Cezayirli Hafız Hasan Paşa,Kiev yolunda sonunda düzenli rus birlikleri ile karşılaşır.-----------3.bölüm sonu------------

Gelecek bölümde,
         Cezayirli Hasan Paşa,Kiev'i alabilecek mi?
         Podolya'yı geri almak için gelen Rus Maraşel yenilebilecek mi?
         Prusya Osmanlı'ya savaş açıyor,Osmanlı'ya bir zararı dokunacak mı?
         Rus cephesinde işler kızışıyor.Hepsinin cevabı gelecek bölümde inşAllah.


           
           
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2013, 06:56:32 Gönderen: sezar5 »


Bu hikaye efsane olacak benden söylemesi. Çok müthiş yazıyorsun. Hikayeyi takip etmeyenler utansın :DD

Çevrimdışı Abdülhamid

 • Level 11
 • İleti: 2579
 • Cennet Mekan 2. Abdülhamid Han
Süper bir bölüm olmuş eline sağlık tbr*.

Çevrimdışı RTWEmre

 • Level 10
 • İleti: 1113
 • Rüyaları Gerçekleştirebilmenin İlk Yolu Uyanmaktır
güzel bölüm ama osmanlı birazda kaybetsin sonuçta dönemin süper gücü değildi  tbr*