Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 10
1

Mount & Blade 2 Bannerlord çıktı. Hem de Türkçe! Biz de çıkar çıkmaz hemen oyuna daldık. Rehber ve inceleme niteliğinde bir başlangıç yaptım. Güzel ilerliyoruz, başımızdan çeşitli olaylar geçiyor, kazanımlar ve kaybetmeler... İyi seyirler.

Devamı da yolda :) eğer yeni bölümler geldikçe güncellemeden hemen haberdar olmak istiyorsanız kanalımdaki seriye özel oynatma listesini de takibe alabilirsiniz.
2
7. bölüm geldi.
3
Medieval II: Total War ve Kingdoms Modları / Ynt: YARDIM
« Son İleti Gönderen: Emprecuss Dün, 23:46:06 »
Kingdomsla beraber isteğe bağlı kurulan bir eklenti. Kingdoms kurman lazım
4
Medieval II: Total War ve Kingdoms Modları / Ynt: YARDIM
« Son İleti Gönderen: turhanyildiz Dün, 22:09:42 »
TAMAM AGA NASIL YAPILIYOR? KİNGDOMS KURUP SONRAMI ONU EKLEYECEĞİZ NASIl?
5
Benim oyuna bakış açım hristiyanlarla savaşmak üzerine kurulu olduğu için ona göre oynadım zaten biraz büyünce bütün katolikler size savaş açıyor. Genel stratejiden özele inecek olursak askerlerden başlayalım bu konuda iki tur şikayet dikkatimi çekti bir okçular çok etkisiz iki asker basılamıyor. Bunun çözümü şöyle Selçuklu ordusunu atlı okçu sistemiyle oynayabilmeniz mantıklı zira ordu seviyesi arttıkça (yıldız) verebileceğiniz özelliklerde okçulara yönelik. Okçular ilk başta Turcoman olduğu için ezik okçulardır damage seviyeleri düşüktür. Gulamları basın ondan sonra tesiri görün  kah*. Oyunda nüfus olayı var tıpkı Roma total war 1 de ki gibi yani noble sınıfı sayısı azsa asker basım imkanınız az yani nufusun artmasını bekleyeceksiniz şehre tıkladığınızda sol altta population sekmesinde gözüküyor. Ben Selçuklu ordusuyla vur kaç okçu taktiği üzerine oynadım tıpkı Hunlar gibi ki en mantıklısı bu olur bence.

Asayiş üzerinde gelecek olursak aslında oyunun en zor bıktırıcı ve oyunu bir o kadar zevkli yapanda durum bu en azından benim için (normal Attila da Batı Roma'yı iki kere oynamama sebebiyet veren akın akın gelen kavimler göçüydü ki çok zor ve bir o kadar zevkliydi. Bu hayatta kolay olan ne zevkli ki ehi* ) Evet ne yazık ki şehirleri tur başına 1500 altın alan camilerle donatacağız (yanlış anlamayın sorun cami değil 1500 altın bakım gideri ki oyunda her yer tekli şehir eyalet sistemi yok) Cami ile beraber garnizon yapacağız ki bu ikisi olmadan zaten şehri tutmak imkansız hala yetmediyse son bonus olarak şehir tipinin 4. seviye kale yapacağız (bu sadece gıdadan gidiyor.) bu şekilde ancak tutabiliriz. Eğer italya gibi İspanya gibi yerleri fetih etmeye başlayacaksanız bu binaların yanında birde ahi binası yapmak zorundasınız zira dini farklılıklardan dolayı asayiş hep sorun olacak bu durum gerçek hayata kıyasladığımızda oldukça mantıklı ve gerçek, kim kendiyle aynı dinin taşımayan devleti sevsin ki hemde orta çağda ancak gıcık kısmı bu durumun yüzyıl geçse bile devam etmesi ki insan oğlu yüzyılda dini konuda asimile olması gerekir olmasa bile asayişin rayına oturması gerekir ki oyunda bu eksiklik var saçma gelen kısım bu bence yüzyıl yönettiğin bir şehirde halen düzen kuramamak çok saçma her şehrin dini refarans puanı var ne kadar cami ahi binası yapsanda işe yaramıyor mesela Roma şehri gibi oyunun güzel yanı ise çok farklı bina seçeneklerinin olması ki bu çok hoş bir şey ama asayiş sıkıntısından kullanamıyorsunuz. Afedersiniz geneleve kadar koymuşlar adamlar hatta dini değerleri düşürüyor olumsuz etki olarak o derece geniş bir  bina dizilimi var çovgan, pazarcı, yahudi mahallesine kadar tabi bu asayiş mantığıyla bunların hiç biri yapılmıyor.
Diplomasiye gelecek olursak Ben önce doğudaki hristiyan devletleri bitirdim bütün müslüman devletlerle sırayla ticaret saldırmazlık anlaşması savunma ittifakı ve askeri ittifaka giriştim hiçbir müslüman devlet birbiriyle savaşmıyor keza aynısı katolik hristiyanlar içinde geçerli bu uzun süre müttefiklik iyi bir ticaret getirisi kazandırıyor ve güzel bir ordu basıp ilerliyebiliyorsunuz. Son olarak yıkılan tüm devletleri tekrar diriltmek mümkün o devletin başkentinde sol tarafta değişik bir simge oluyor tam tarif edemedim o simgeye  tıklayınca seçenek çıkıyor bu devlete tekrar diriltmek isityormusunuz diye kabul ederseniz o şehirde o devlet tekrar oluşuyor. Ben ticaret yapabilmek adına müslüman devletlerin bir kısmında bunu uyguladım endülüs emevileri ve volga bulgarları gibi hatta kazan kenzliği müslümanlığı seçtiği için onlarıda tekrar kurdurdum böylelikle iyi bir ticaret getirisi elde ettim. Son olarak savaş yorgunluğu war werness problemi var ki üstüste bir iki savaş kazanınca geçiyor. Oyunun gıcık yönün ülkelerin askerlerini geliştirmemesi hala katalonlar sapancılarla savaşıyorlar ki buda savaşları biraz kolaylaştırıyor. Sorusu olanı cevaplayabilirim karantina zamanında iyi vakit geçiriyor tavsiye ederim.
6
Oyun hakkında birkaç görüş ve tavsiyelerim olacak şuan 350. turdayım Selçuklu devletiyle oynuyorum. Anadolu, yunanistan, balkanlar, desti kıpçak (karadeniz kuzeyi), suriye, akdeniz adaları, ispanya, italya ve kuzey afrikayı almış bulunmaktayım.

Arkadaşlar modu uzun zamandan beri beklediğim için çok heveslenerek oynadım açıkçası beklentimi 7/10 üzerinden karşıladı ki tatmin edici ancak eksiklikleri yok değil. Modumuz tamamen dinsel savaşlar üzerine kurulmuş bir mod 3. haçlı seferlerinden sonraki dönemi (katolik haçlıların müslümanlarla savaşmak için yola çıkıp ortadoks bizansla savaşıp istanbulu işgale etmeleri.)oynuyoruz. Oyun mantığınız tamamen katoliklerle savaşmak üzere olsun mümkün mertebe ortodakslarla savaşmayın müslüman devletlerle hiç savaşmayın.

oyun başı Selçuklu devleti için en zor olan kısım bu açıkçası zorda oynamak istedim ama 2 sefer olmayınca normalde başlattım ki normali de batı roma oynamakla aynı seviyede zor sürekli iç isyanlar insanı bezdiriyor. Uzun bir süre atak yapmayın ekonomiyi arttırın Bizansla sakın savaşmayın çok iyi tampon oluyorlar katolik devletlerle mümkün mertebe trabzon rum imp ortadan kaldırıp adana ermenilerini, hatayı ve kıbrıs akka haçlılarını ve gürcüleri yıkın ki arkanızda düşmanınız kalmasın. Tabi tercih sizin zaten papa mısıra haçlı seferi isteyince buradan mısırı korumaya inersiniz. Eğer haritann çoğunu fethetmek niyetindeyseniz yozlaşma ve güvenlik sebebiyle para veren binaları yapamayacaksınız ve aradaki farkı uzun vade ticaretiyle kapatacaksınız ki bunuda sadece müslüman devletlerle yapabiliyorsunuz. Mesela benim sadece memlük eyyübi ve abbasilerle ticaretim 150.000 altın getiriyor tur başına şu an ancak belirtmem gerekir ki 350 tur söz konusu devamı birazdan  kirp*
7
5. bölüm geldi.
8
Broken Crescent / Ynt: Filler
« Son İleti Gönderen: Emprecuss 03 Nisan 2020, 16:03:22 »
Fillerin kökünü kazıyana kadar çok zayiat verebilirsin bu normal, Gazneli ordularını Hindistan'da yeniden toparlayamıyorsun galiba öyle hatırlıyordum her bölgenin askeri kendine özgü olması lazım. Bu sebepten Hindistandaki yerli orduları kullanmalısın savaşlarda daha çok yoksa kaybettiğinin yerine koyamazsın. Hızlı bir şekilde bölgeleri ele geçirmeye odaklanmalısın birde :)
9
user, roarming, appdata, the creative assembly, tob klasörünü bul sil tekrar dene.

mod kurdun mu zamanında?
10
Broken Crescent / Ynt: Filler
« Son İleti Gönderen: MarcusBrutus 03 Nisan 2020, 12:38:20 »
Mancınık üretmeye çalışacağım da ballista üretmek bile 3 tur alıyor. En iyi yol ana ordularını kentten uzağa çekip ballistayla o tur kentlerini alıp savunmada beklemek. Meydan savaşında filleri mızraklıları bile rahat rahat indiriyorlar. Gaznelilerin atlı okçuları da biraz kullanışsız çünkü hepsi ağır zırhlı rahat rahat vur kaç yapamıyorum.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 10