Konu: Saba..(XGM)  (Okunma sayısı 75429 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı army

 • Level 9
 • İleti: 857
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #120 : 16 Nisan 2009, 21:44:00 »
Ya biraz daha bu oyunu devam ettireyim bakalım işler kötü giderse sizin dediğiniz seçenekleri uygularım  ehue*

Çevrimdışı cennaro

 • Level 8
 • İleti: 477
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #121 : 16 Nisan 2009, 22:00:14 »
İyi gidiyordun.Sonuçta her devletin yükselme dönemi olduğu gibi düşüşüde olacak gerçi Selefkilerin abartılı ordularına karşı durmak zor tahmin edebiliyorum.Aslında Güney Arabistanda sağlam savuma kursan güvenli bir coğrafya ama tabi kuzeye çıkmak lazım oaralar karışık.

Kendimce tavsiyem;

2-mümkünse Kartaca olsun

Çevrimdışı annibal

 • Level 10
 • İleti: 1210
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #122 : 16 Nisan 2009, 22:20:32 »
keşke very hard oynamasaydın çünkü bir yerden sonra tıkanma ihtimali var. ben de bir keresinde roma ile tıkanmıştım.

seçeneklerine gelince:

1- makul bir seçenek gibi görünüyor. zaten hikaye devam ederken sana tavsiyelerimden biriydi bu. çünkü mısır çok zengin bir bölge. (harikaları da düşününce...)

zor olan ise bu bölgenin de selefki hakimiyetine girmiş olması. eğer mısır biraz daha dayanabilseydi o zaman selefkiler parçalanabilirdi. şimdi orasyı almak için yine selefkilerle mücadele etmek durumundasın.

işini zorlaştıracak bir başka unsur da mısır daki şehirlerin batı kültüründen olması. bu kültür farkı seni çok ama çok uğraştıracak. belki piramitler işine yarayabilir ama bu bölgeyi elinde tutmak yinde zor olacaktır.

ama kesin tavsiyem eğer oyunu oynamaya devam edeceksen mısıra yönelmen.

2- yeni bir xgm hikayesi okumak isterim (şu ana kadar öyküsü olmayan bir ülkeyle olursa) ancak öteki arkadaşlar xgm den sıkılmış olabilirler, burada karar sana kalmış

3- eğer uzakdoğu kültürüyle ilgin varsa bunu yap derim ama ilgili değilsen bence girişme.

Çevrimdışı Hae Shin

 • Level 10
 • İleti: 1208
 • Historian
  • Kore & Türkiye Kardeşlik , Kore ve Türk Kültürü Forumu
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #123 : 16 Nisan 2009, 22:50:10 »
ben buna devam etmenden yanayım ama sen bilirsin . 3 numarayı ben düşünüyorum aslında ama barbarianım yok . Eğer istersen 3 numarayı ortaklaşa bir şekilde yazalım . Sen oyunu oyna , hikayesini beraber oluşturalım ;)

Çevrimdışı husonman

 • Level 2
 • İleti: 14
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #124 : 17 Nisan 2009, 19:29:54 »
bence bütün ordunu al hindistana git diğer şehirleri bırak böyle yaparsan hikaye çok güzel devam eder ve çok büyük bir direniş görmezsin hindistanın nüfusu kaçki sanki (1 milyar vardır lan sk*) neyse bence hindistana git hemde bundan sonraki bölümün adını şu koy "Yeni Bir Umut".... tbr*

Çevrimdışı sipahi kara mehmet

 • Level 10
 • İleti: 1073
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #125 : 17 Nisan 2009, 19:32:39 »
bence merkezde bir yerde çok kalabalık ve güçlü 5-6 tane ordu yap ve göçebeliğe geç. önüne gelen şehri yak-yık yoket. sonra bir önündeki şehire git. bu şekilde İspanyaya yerleş. yada iberden dön mısıra yerleş. eğlenceli olur. yardir*
Aradığınız kişiye tatil boyunca ulaşılamayacak! Lütfen bir daha denemeyiniz!

Çevrimdışı husonman

 • Level 2
 • İleti: 14
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #126 : 17 Nisan 2009, 19:52:44 »
araplarda o kadar g.t yok ikinci sehire yağmalayacaz diye giderler kendileri yağmalanır gelirler yardir*

Çevrimdışı Mori Motonari

 • Level 5
 • İleti: 76
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #127 : 17 Nisan 2009, 20:31:18 »
 yardir* Doğru söze ne denir?  yardir*
Motonari'nin Rüyası[Bir S:TW Hikayesi]:
http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=36119.0“Her kim, kazanmada ustalaşırsa korkak olmayacaktır.
Böylece akıl dövüşten önce kazanacaktır.
Fakat bunu görmeyenler kazanmak için savaşmaya devam edecektir.”
O Sensei Ueshiba

Çevrimdışı army

 • Level 9
 • İleti: 857
Ynt: Saba..(XGM)[YEPYENİ BÖLÜM!!!!]
« Yanıtla #128 : 19 Nisan 2009, 12:31:52 »
BÖLÜM XI: Arabistan'dan Mısır'a

 Far'am,ordusuyla kuzeye,Seleucia(selefki) şehrine doğru yola çıkmıştı.Ama Selefki şehrinin önünde büyük bir Selevkos ordusu
Far'am'ı karşıladı.Savaş çok çetin geçecekti.Far'am askerlerini dizdi ve konuşmaya başladı:
-Askerlerim!Cesur Saba Askerleri!
Bu kez yurdumuzdan çok uzaktayız,Selevkos'un kalbi Selefki şehrine 2 günlük yolumuz kaldı.Ama Selevkos orduları oraya gitmemizi istemiyor!Bunlara evet mi diyeceğiz!!!Aslaaaa.
Düşman askerleri ağır zırhlı ve teçhizatlı olabilir.Ama bizdeki yürek onlarda yok!
Askerleeeer!
SALDIRIIIIN!
Sonuç kesin zaferdi.Ama çok kayıp verilmişti.
Far'am ordusunu doğuya doğru kaydırdı eğer Selefkiyi kuşatsaydı daha fazla kayıp verildi.Şimdi Hindistan'a gidip oraları toprağına katmak istiyordu.                                                                  * * *

 Yenilmek nedir? Acı mıdır yenilmek? Peki ya hayatı boyunca hiçbir savaşta yenilmemiş biri bunların cevabını öğrenebilir mi? Peki ya ölüm? O da yenilmek kadar acı mıdır? Aslında yenilmenin ne demek olduğunu bilmeyen birisi ölümü yenilmeyle kıyaslayamaz. Ama ölümün ne olduğunu çok iyi bilir.

 O gece Far'am ilk önce İstakhr şehrini kuşatmadan kurtarıp daha sonra da Kuzey Hindistan'a giderek Baharat yolunun kaynağını ele geçirme ve böylelikle gücüne güç katma kararı verdi.Nedendir bilinmez bir anda yorulduğunu hissetti ve uyumak istedi.Gözlerini kapatmadan önce Prens Anmar'ı veliaht ilan ettiği aklına geldi.Nedenini bilmiyordu.Daha sonra Prens Anmar'ın İstakhr'da bulunduğu ve oranın da Selevkos tarafından kuşatıldığını hatırladı.Kalbinde bir acı hissetti.
Hemen toparlanıp yola çıkmak için doğruldu ama yorgunluğu onu düşürdü.Yapamayacağını düşündü, çok yorgundu.Belki yarın yola çıkarlardı ama yarın yola çıkamayacakmış gibi bir his beliriverdi içinde.Daha sonra gözlerini kapattı.Bu onun son uykusu olacaktı.Ertesi sabah askerler Far'am'ın öldüğünü öğrenince bir süre halka duyurmama kararı alındı.Hindistan'a gitmeyeceklerdi,deniz yoluyla gizlice Arabistan'a geçildi.İstisnasız bütün askerler hüngür hüngür ağlıyordu.Far'am'la birlikte en az 10 yıl geçirmişlerdi.Onu bir kraldan çok ağabey gibi görüyorlardı ama yapabilecekleri birşey yoktu.

                                                                * * *

Prens Anmar henüz babasının öldüğünü ve kendisinin kral olduğunu öğrenememişti bile.Ermias Soter isimli aşağılık bir Selevkos generali İstakhr şehrini kuşatmıştı.Kuşatmaya daha fazla dayanamayan Anmar,şehirden çıkıp saldırma kararı aldı.Anmar'ın destek bölüğü şehre ulaşmıştı.Piyadeler de ön kapılara doğru gidiyordu.Bu savaş çok büyüktü.Anmar atlıları toplayıp şehrin dışına çıkardı.Amacı kesin bir darbeyle Ermias'ı öldürmekti.Ama canını çok seven Ermias hemen oraya bir cephe oluşturdu.Ordu düzenini değiştiren Ermias, kendisini daha da güvene almıştı.Anmar piyadelere saldırmasını emretti.Develi okçular da oklarla destekleyecekti bu saldırıyı.Anmar atlılarla saldırmış ama arada kalmıştı.Fakat usta bir hamleyle kaçmayı başardı ve bu sefer direk düşman generaline saldırdı.General o saldırıda ölmüştü.Ama buna rağmen düşmanlar çekilmiyordu.Anmar çok sinirlenmişti önüne geleni öldürüyordu ama kendi askerleri dayanamıyordu.

En sonunda bir çok askerin arasında kaldığını farketti Anmar,ölümü kaçınılmazdı ama Ermias da ölmüştü.Kılıcını iki eliyle kavradı atından indi ve deliler gibi savaşmaya başladı,arkasını döndüğünde bütün askerlerinin öldüğünü gördü.Tam o sırada karnına ok yedi.Tökezledi ama savaşmaya devam etti.Birden sırtına bir ok saplandı.. Nefesi kesildi ama yılmadı hala öldürüyordu.Yüzü gözü kan içindeydi.Aniden kalbine de bir ok saplandı.Diz üstü yere çökmek zorunda kaldı.Kafasını kaldırdı.Başını kesmek için bir asker ona doğru geliyordu.Ruhunun son kırıntılarıyla ayağa kalktı.Arkasını döndü arkasındaki askerin kellesini uçurdu.Daha sonra önüne dönüp onu öldürmek isteyen askere kılıcını fırlattı;tam boğazına hem de.Hemen koşup kılıcı çekti ve kendisine sapladı.Kılıcı karnından kalbine doğru çekiyordu ama acı hissetmiyordu.
Gözlerini kapamadan önce Selevkos askerlerine:
-Beni öldüremediniiiz! diye bağırdı.Birden gözleri kapandı yere düştü,başı kumlara gömüldü.Aslında o Saba Kralıydı.Ama bunu bilmiyordu henüz babasının öldüğünü bile bilmiyordu.
Onuruyla savaştı,onuruyla öldü.

                                                                   * * *

3 Hafta sonra Far'am'ın cesedi Mariaba'ya ulaştı.Tüm halk ağlıyordu veliaht Anmar'dı ama o da ölmüştü.Peki yeni kral kim olacaktı?
İşte tam o anda Etiyopya valisi Mus'ab taht odasının merdivenlerini hızla tırmanıyordu.Kapıyı sertçe açtı odadakiler şaşkınlık içinde bakıyorlardı.Far'am'ın naaşı odanın ortasındaydı.Mus'ab hızlı adımlarla giderek tahta oturdu.Ve bir parşömen çıkararak baş danışmana fırlattı.Parşömen Far'am'ın mührünü taşıyordu ve kendisi ve oğlu Anmar'ın başına birşey gelirse Mus'ab'a hemen tahta oturmasını söylüyordu.
Yeni kral Mus'ab idi.

                                                            * * *

Casuslar Selevkos orduları hakkında Charax'ta bulunan General Mazin'e rapor sundular.Charax fazla dayanamadı.Mazin de ölmüştü.Far'am ve 2 oğlu hayatını kaybetmişti.Şimdi en küçük oğlu Ab,Gerra valiliği yapıyordu.Ab çok üzgündü.                                                         * * *

Kral Mus'ab ise tekrar Etiyopya'ya dönmüş ve hemen kuzeye çıkarak Mısır'ın güney kapısı Thebes'i kuşatmıştı.Thebes düşmüştü.Hemen Thebes'li bir ressam çağırarak kendi portresini yaptırdı.Büyük bir kral olmak istiyordu.
M.Ö 235 yılında ise dünyanın genel durumu şöyleydi:Çevrimdışı blacklord

 • Level 7
 • İleti: 288
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #129 : 19 Nisan 2009, 12:40:22 »
ağlıcak gibi oldum  agla* agla* agla* çok güzel olmuş


Bazıları da Atatürk ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne saldırınca kendini müslümanım zannediyor.

Çevrimdışı annibal

 • Level 10
 • İleti: 1210
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #130 : 19 Nisan 2009, 13:36:35 »
istakhr savaşı muhteşem olmuş  tbr*

Çevrimdışı dancdevil

 • Level 9
 • İleti: 983
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #131 : 19 Nisan 2009, 13:46:37 »
istakhr savaşı muhteşem olmuş  tbr*
tbr*

Çevrimdışı Qipchaqs

 • Level 10
 • İleti: 1578
 • By By UK...Nile is İtalian now...
  • http://mehmetbilge.wordpress.com/
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #132 : 19 Nisan 2009, 13:51:41 »
Güzel devam ediyorsun. Tebrikler. Kaçıncı turdasın?
Bıraktı...

Çevrimdışı cennaro

 • Level 8
 • İleti: 477
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #133 : 19 Nisan 2009, 14:03:08 »
Vay be iki savaş iki ölen kral.

Çevrimdışı army

 • Level 9
 • İleti: 857
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #134 : 19 Nisan 2009, 15:27:10 »
Beğendiğinize sevindim arkadaşlar.
M.Ö 235 yılındayım harita da eklenmiştir.  tbr*

Çevrimdışı Hae Shin

 • Level 10
 • İleti: 1208
 • Historian
  • Kore & Türkiye Kardeşlik , Kore ve Türk Kültürü Forumu
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #135 : 19 Nisan 2009, 15:41:33 »
Resmen kitap okur gibi okudum . En acıklı bölümdü cidden . Umarım her şey yoluna girer :(

Çevrimdışı Mori Motonari

 • Level 5
 • İleti: 76
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #136 : 19 Nisan 2009, 16:19:55 »
Hmm... Trajik bir bölüm olmuş bu kez. Oldukça etkileyici, ben bile biraz duygulandım.  tbr*
Motonari'nin Rüyası[Bir S:TW Hikayesi]:
http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=36119.0“Her kim, kazanmada ustalaşırsa korkak olmayacaktır.
Böylece akıl dövüşten önce kazanacaktır.
Fakat bunu görmeyenler kazanmak için savaşmaya devam edecektir.”
O Sensei Ueshiba

Çevrimdışı husonman

 • Level 2
 • İleti: 14
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #137 : 19 Nisan 2009, 16:40:23 »
ulan Anmar'da samuray gibi acaba merak ediyorum adam gerçekte nasıl öldü, at mı tepti pacoz* yoksa falanksamı hücuma geçirdin birde şehirleri kaybediyorsun keşke vrey hardda oynamasan bence imparatorluk bitecek "Destan başlayacak"........ tbr* 

Çevrimdışı army

 • Level 9
 • İleti: 857
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #138 : 19 Nisan 2009, 16:57:13 »
ulan Anmar'da samuray gibi acaba merak ediyorum adam gerçekte nasıl öldü, at mı tepti pacoz* yoksa falanksamı hücuma geçirdin birde şehirleri kaybediyorsun keşke vrey hardda oynamasan bence imparatorluk bitecek "Destan başlayacak"........ tbr* 

Harbi ya Anmar'ı Japonya'ya gönderdiğim bölümü koymayı unutmuşum.Neyse kısmet artık.

Çevrimdışı CrazyFog

 • Level 6
 • İleti: 160
 • Denver Nuggets Fan
Ynt: Saba..(XGM)
« Yanıtla #139 : 19 Nisan 2009, 17:27:57 »
Müthiş olmuş bir solukta okudum ama dikkat et yakında hanedan üyesi kalmayacak  pacoz*