Konu: Rome : Totalwar - Devletleri  (Okunma sayısı 55855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13194
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2008, 14:10:22 Gönderen: * Halife * »

Çevrimdışı blackeyetolga

 • Forum Ak?nc?s? (Emekli) :)
 • Level 9
 • İleti: 936
 • Say: He is Allah, the One and Only!
  • Blog Sitesi
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2006, 12:26:03 »
Oyunda yer alan bütün ülkeler ve askeri birliklerinin detaylı olarak açıklaması yer almaktadır. Bu dosya PDF formatında yazılmıştır.

buradan indirebilirsiniz. http://www.twcenter.net/downloads/db/?act=download&id=108&agree=yes

Çevrimdışı LASTKNİGHT

 • Level 6
 • İleti: 184
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2006, 14:19:53 »
spoq la keşke oynaya bilsek ya
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2006, 15:53:47 Gönderen: LASTKNİGHT »

Çevrimdışı yaVuz

 • Level 2
 • İleti: 5
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2006, 00:37:26 »
Ya noolcak bu İskitlerin tipinin hali adamlar türk sen tipini coni gibi yapıon kuzey awrupa barbarı gibi yapıon adamların her seyi bizim kendi benligimizi kafamızdan yok etmk bi de ne o kadınlar savasa gidio anlamadım .ytr .of .kt .anmd

Çevrimdışı DBank

 • Witch kinG
 • Level 10
 • İleti: 1035
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2006, 12:47:00 »
http://www.hemenpaylas.com/download/1784625/ghg.sav.html aha burda türkçeken oldu alın oynayın görev vermek için senatoye gidin ordan vercek siniz ayrıca bende alexander yüklü ve 1.5 ama sorun olmazmiş

Çevrimdışı DBank

 • Witch kinG
 • Level 10
 • İleti: 1035
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2006, 12:48:38 »
Oyunda yer alan bütün ülkeler ve askeri birliklerinin detaylı olarak açıklaması yer almaktadır. Bu dosya PDF formatında yazılmıştır.

buradan indirebilirsiniz. http://www.twcenter.net/downloads/db/?act=download&id=108&agree=yes


bide bu link nedir indirdiim ama anlamadım

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13194
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2006, 12:58:50 »
unite guide yani askerler hakkında bilgi dosyası

sturm

 • Ziyaretçi
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #7 : 04 Kasım 2006, 23:32:36 »
Halife devletleri kısa ve öz biçimde anlatmış. gerçi medieval 2 geliyor ve herkes medieval'a kilitlenmiş bulunsa da ben de oynadığım bir kaç devletle ilgili bir iki izlenimimi aktarmak istiyorum. (Bu siteyi çok çok sonra keşfettiğim için üzgünüm aslında eski bir totalwar oyuncusuyum.) Devletlerin oyunlarda (RTW ve MTW) yer alış biçimlerinin CA nezdinde Batı dünyasının antik çağa ve orta çağa bakış biçimlerini yansıttığını düsünürüm hep.

Öncelikle Rome Totalwar'ı oynama sebebim olan Kartaca'nın, Rome Totalwar'da çok da tarihsel derinliğine ve gücüne uygun olarak yer almadığını gördüğümden dolayı önceleri bayağı büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım.  Roma'dan pek hoşlanmıyorum. Kartaca ve Fenike tarihine ilgi duyuyorum. Oyunda da scipii'lerle oynadığım ( o da kartaca işin içinde olduğu için) bir short campaign dışında romayla pek oynamadım. Romalılar kendileri oldukça barbar bir ülke oldukları halde bilirsiniz romalı ve yunanlı olmayan bütün diğer milletlere barbar diye hitab ederler. bu bütün latin kökenli avrupa devletlerinde bir gelenek haline gelmiştir sonraları. Avrupalılar Romayı ve Antik Yunanistan'ı avrupa medeniyetinin temeli olarak nitelendirirler. RTW'nin açılış introsuna bakınız. En başta Kartacalılar olmak üzere bütün sözde 'barbar' ülkeler birleşmiş ve bir roma kentini kuşatmışlardır. Dikkatli gözlerden zaten bu kaçmayacaktır. Aslında bu pek de ilginç gelmeyebilir. Çünkü oyun tam da bunun üzerine. Roma'nın barbarları dağıtmasını ve tarihin en büyük (öznel bir değerlendirme tabii) imparatorluğunu kuruşunu anlatıyor.
Kartaca ise oyunda daha çok bir arap devletine benziyor. müzikleriyle olsun, adamların konuşma stilleriyle olsun medieval'daki araplara benzetilmiştir. Kartaca sami soyundan olduğu için (araplar da böyle) böyle yapılmış olabilir deyip yine bir art niyet aramak istemiyorum. kartacanın akdenizdeki deniz hakimiyeti muazzamdı. romalılar denizciliği kartacalılara yenile yenile öğrenmişler desek yeridir. ayrıca ticaret konusunda da kendilerine has bir yetenekleri vardır fenikelilerin. Kültür olarak da antik yunandan aşağı kalır bir tarafları yoktur. Öncelikle hem yunan hem de latin alfabesinin fenike alfabesinden türediğini belirtmek isterim. yüksek bir medeniyete sahip bir devlettir. Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse tyr kentinden göcen fenikeliler tarafından bugünkü tunus topraklarına kurulmustur.roma tarafından yenilgiye uğratılana kadar akdenizin en güclü devletlerinden biriydi, denizcilikte ve ticarette cok gelismislerdir.ordularını daha cok paralı askerlerden olustururlardı fakat komutanlar kartacalıydı.romadaki senatoya benzer `104ler konseyi` denen bir yüksek konsey tarafından yönetilirdi. bugünkü pek cok devletten daha demokratik bir yapıya sahiptir ayrıca romadaki konsüllere benzer `suffet` denen hem siyasi hem de askeri güce sahip devlet adamları vardır. Ünlü komutanları Barca ailesine mensup Hannibal Barca ve Hamilkar Barca'dır:

hamilkar barca

kartacalı general ve hannibal barcanın babası. birinci pön savası sırasında sicilyadaki kartaca kuvvetlerine komuta ediyordu. elverissiz bir durumda olmasına rağmen sicilyadaki roma üslerine ve güney italyaya akınlar düzenleyerek romalıları canından bezdirmisti ama yine de kartacanın yenilgisine mani olamadı. daha sonra ispanyaya giderek iberyayı kartacaya bağlamıstır. tarihciler onun, hannibal barcaya kadar kartacanın sahip olduğu en yetenekli komutan olduğunu belirtiyorlar. oğlunu daha dokuz yasındayken iberyaya beraberinde götürerek deneyim kazanmasını sağlamıstır.oğluna yasamı boyunca romanın düsmanı olacağına dair yemin ettirdiği de rivayetler arasında. ispanyadaki barcelona sehrinin adının bu aileden geldiği rivayet edilir. ne kadar doğrudur bilemiyorum.

hannibal barca
aslında oldukça ünlüdür ama bi de ben anlatayım. Çünkü kartacalıların başarısı hep fillere ve bu hannibal barca'ya endekslenir nedense. hatta belgesellerde bile saçı başı karışmış sefil, bezden yapılma giysiler içerisinde tasfir edilir kartacalılar. (Avrupalıların yaptığı pön savaşlarını anlatan bir kaç belgesel izledim, çoğu her zamanki gibi ön yargılıydı maalesef). dikkat ederseniz avrupalılar da bu kompleks her zaman vardır. kendilerininden üstün olarak gördükleri her şeyi yerin dibine sokmaya çalışmışlardır. bu hırslarını kesinlikle takdir ediyorum ama tarihi çarptırmalarına dayanamıyorum. neyse kısaca hannibalden bahsedelim bir de:

ikinci pön savasında romalıları saskınlığa uğratarak kıs mevsiminde alpleri aşarak italyayı işgal eden roma ordularını defalarca mağlup eden roma imparatorluğunu yıkmasına ramak kalan ama bunu basaramayan kartacalı general. gelmiş gecmis en büyük askeri dehalardan biri kabul edilir.

daha önce de belirttiğim gibi kartacalıların başarısı = filler+ bir şans eseri olarak kartacaya nasip olmuş (!!!) Hannibal Barca olarak avrupalının zihninde yer etmiştir.
(bilmem bu size tanıdık birini hatırlattı mı?)

ayrıca Romalılar Kartaca'yı kötülemek için kartacalıların tanrılara (tanrı Baal'e) kendi çocuklarını kurban ettiklerini söylemişlerdir. bu bir efsanedir. yine kartaca'yı campaign modda seçen (ve tabii ingilizce bilen) kartacanın açılış videosunda (children are quiet tonight- veya ona benzer bir şeydi şimdi tam hatırlayamadım) bu olaya ilişkin bir gönderme olduğunu hatırlayacaklardır. Bu çocuk kurban etme hadisenin sadece bir mitten ibaret olduğu bugün bilim adamlarının genel kanısıdır. Roma zamanında Kartaca'dan çok ama çok korkmuştur. O yüzden aynı Türklerle ilgili olduğu gibi kartaca ile ilgili de pek çok efsane uydurulmuştur.

Görüldüğü üzere kartaca'ya olan ilgim boş değil. Türklerle ne kadar çok ortak yanı olduğunu görünüz. Şimdi bunların ışığında medieval 2'nin video'larını daha dikkatli izleyiniz. Daha yeni gördüğüm bir tanıtım videosunda Türklerin bir hristiyan şehrini kuşatması anlatılmaktaydı. Bunun RTW'nin introsundaki kartaca roma kuşatmasına benzerliğine dikkat çekmek istedim.  hatta türklerin top atışı ve kartacalıların onager'ların saldırıları arasındaki benzerliğe dikkat.

Şimdi gelelim olayın hazin tarafına. Bu büyük uygarlık sonunda Roma'nın kazanma ve yönetme hırsına dayanamayarak çökmüştür. kartaca şehri romalılar tarafından tamamen kül edilmiştir. yerine başka hiçbir yapı inşa edilmeyecek bir biçimde yok edilmilştir. Ve hayatta şans eseri kalmış olan bir avuç kartacalı da tamamen toplanarak esir pazarlarında satılmıştır. koca medeniyetten geriye çok çok az şey kalmıştır. bence bu hikaye oldukça hüzünlüdür, anlayana çok şey anlatır.

Sonuçta bunları kimseye düşmanlık beslediğimden anlatmıyorum veya beslememiz gerektiğini de söylemiyorum. Aslında CA oldukça tarafsız olmaya tarihe yakınlaşmaya ve oyunlarda yer alan tüm uygarlıkları iyi yanlarından ele almaya çalışıyor bunu da takdirle karşılıyorum. Buna rağmen ortalama bir batı insanının görüşü yine de kapı aralıklarından sızıyor: Genelde hep sefil bir biçimde tasfir edilen doğululara karşılık parlak zırhlar içerisinde batı dünyası!! 
Fakat şunu anlayalım tarihi güçlü olan yazar. ileri olan yazar. oyunları da onlar yapıyor. biz ne dersek diyelim onlar hayatı tek bir pencereden görmeye alışmışlar. bunu değiştirmenin tek yolu kendini kabul ettrimek demektir.

Total War dünyasında Türklerin daha doğru daha adil bir biçimde temsil edilmesini sağlamaya çalışmak hiç de öyle küçümsenecek bir şey değildir bana göre. bu site bu yolda eğrisiyle doğrusuyla ilerliyor, çaba gösteriyor. bu da takdire değer bence.
(böyle dediysem orta okul tarih kitaplarındaki gibi pirüpak olduğumuzu iddia ettiğimi de sanmasın kimse ama en azından bilimsel görüşe sahip olmak, dogmalardan ön yargılardan uzaklaşmak olaylara akıl çerçevesinden bakmayı öğrenmek herkes için daha yararlı olur diye düşünüyorum)
 
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2006, 23:40:30 Gönderen: sturm »

DJ_HarrY

 • Ziyaretçi
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2006, 16:57:41 »
Walla ben bi ara Baslamıstım sAbah kadar  Devam  etmiştim Bolgedeki Butun sEhirleri Devletleri almıstım . İsyancılarıda Nasıl bastırlacagınıda bulmustum. total SErilerinde butun her şey dengede ve İsyancıların bi seri car korunan...! Haritanın sag en ust kosesinde Yanında ki sehir olması lazımdı..!

Çevrimdışı sonyeniceri

 • Level 3
 • İleti: 16
 • TO JERUSALEM
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2007, 14:15:36 »
spoq la keşke oynaya bilsek ya
descstrat dosyasında aynı med 2 deki değişikliği yaparsan olur heralde.

HandofDoom2007

 • Ziyaretçi
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #10 : 03 Mart 2007, 13:19:20 »
Biraz eski olsa da Sturm oldukça haklı aslında..

Hannibal ile alakalı bir belgesel izlemiştim ben de o nispeten daha tarafsız idi..Yalnız genel olarak baktığımızda ne yazık ki bu açık bir gerçek aslında bu gerçeği Galya'lılar ile oyuna başladığınızda ki açılış görüntüsü ve konuşmasın da azıcık dikkatli dinlersek olayı biraz daha kavrayabiliyoruz..

Orada da şey diyorlar ya ''Elimizden her şeyimizi aldılar atalarımızın topraklarını çocuklarımızı kadınlarımızı ve dediler sizi koruyacağız'' bunun gibi bişi idi aslında Roma Devletini günümüz de bir devlete daha benzetiyorum ama sonları daha beter olacak gibi.

Oyunlarda ki Türkler olayına gelince ise bugün genel olarak Türk kültürüne zaten oldukça sert saldırılar var.
Ama kimse şu hususlar hakkında konuşmaz;

Doğu Roma İmparatorluğu Ermenilerin inancı olan Gregoryan dinine nasıl yaklaşmıştır Türkler nasıl?

Ya da Katoliklerin Haçlı Seferlerinde ki bir taşla iki kuş amacı neydi ve İslam'dan sonra ki amaçları nelerdi..''Hoş Doğu Roma Haçlı Seferlerine izin vermesine rağmen Haçlıların İstanbul'u yerle bir ettikleri tarihsel bir gerçek''

Aslına bakarsak kişisel olarak istediğim tam bir TARAFSIZLIK..

Her iki taraf için de..

Fil konusunda gelince Rome Total War'da geneline bakarsak Kartacalıların bir süre sonra Rome ile başa çıkması için kullanabileceği yegane birim fil gibi görünüyor >.<

Sacred Band piyade ve Atlıları da fena değil fakat Roma'nın piyadeleri ve ağır atlıları ile karşılaştırınca..

O atlılar ile düşman ordu henüz tam olarak yerleşemeden bariz üzerlerinden geçmiştim de  .zh

Hoş her strateji oyununda olduğu gibi dataların elverdiğince taş-kağıt-makas sistemi üzerine kuruludur..Özellikle atlılar konusunda hafif zırh ve iyi manevra esastır..''Bugün bile yeri geldiğinde oldukça işe yarar''

Eh oyunun mantığı taş-kağıt-makas olduğuna göre hafif zırhlı birimler ile ağır zırhlı birimlere saldırdığınızda hayatınızın geri kalanını bir kilo kuş başı olarak devam etmeniz kaçınılmaz..

Türkler'de ki hafif zırhlı atlı birimler ile Sipahi vs. Turan ''Kurt Kapanı ya da Hilal'' taktiğini ağır zırhlı birimlere karşı deneyen oldu mu?
Oldu ise ne tür bir başarı sağladı..

Not : İngilizleri direk ölümsüz yapsalarmışta olurmuş bu arada  .zh
« Son Düzenleme: 03 Mart 2007, 13:40:01 Gönderen: HandofDoom2007 »

Çevrimdışı Serak

 • Level 5
 • İleti: 85
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #11 : 05 Mart 2007, 21:53:17 »
Kartaca konusunda aynı hayal kırıklığını ben de yaşadım. Oyunu Scipilerle oynayınca 5-10 turnde Kartacanın belini kırdım. Sonraki Numidyalıları yok etmek geniş alanda oldukları için daha zordu.Roma nın en büyük düşmanının ve aslında onun öğretmeni olan bir uygarlığın bu kadar kolay ezilmesi iğrenç bir rezalet. Bir de dikkat ettiniz mi bilmem Historical Battles kısmında Hannibal in rütbesi captain yani yüzbaşı olarak belirtiliyor. Aynı durum Barbarian İnvasion da Atilla için de söz konusu. koskoca Atilla yüzbaşı. Böyle adilik ve ırkçılık olmaz.
Öncelikle Rome Totalwar'ı oynama sebebim olan Kartaca'nın, Rome Totalwar'da çok da tarihsel derinliğine ve gücüne uygun olarak yer almadığını gördüğümden dolayı önceleri bayağı büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım.  Roma'dan pek hoşlanmıyorum. Kartaca ve Fenike tarihine ilgi duyuyorum. Oyunda da scipii'lerle oynadığım ( o da kartaca işin içinde olduğu için) bir short campaign dışında romayla pek oynamadım. Romalılar kendileri oldukça barbar bir ülke oldukları halde bilirsiniz romalı ve yunanlı olmayan bütün diğer milletlere barbar diye hitab ederler.  
« Son Düzenleme: 05 Mart 2007, 22:01:39 Gönderen: Serak »
Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

 • Forumun Araştırmacısı
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 5330
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #12 : 05 Mart 2007, 22:23:03 »
Senin gördüklerin captain olan Attila ve Hannibal.
Ama aynı isimlerde önemli küşülerde oyunda çıkabiliyor.

Tamamen oyunun içine eklenmiş olan ad listelerinden tesadüfen gelen
adlara bağlı bir durum.

Attila' yı hükümdar olarak görenlerimizde de oldu. Ama oyunda bazı captain lerinde adı Attila.
Ad listelerinden kimin adının çıkacağı tümüyle tesadüflere bağlı.
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

Çevrimdışı curufinwe

 • Level 1
 • İleti: 0
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #13 : 23 Mart 2007, 12:17:08 »
Öncelikle captain yüzbaşıdır yani herhangi bir yüzbaşının adıdır o .Birde yavuz arkadaşımız iskitlerde kadınların savaşa gitmesini eleştirmiş.ona önerim birazcık tarih okuması iskitleri salt türk olarak görmemesidir.iskitler anaerkildir.

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

 • Forumun Araştırmacısı
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 5330
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #14 : 23 Mart 2007, 14:17:30 »
Bu tür göçebe toplumlar her an saldırıya açık vaziyette ıssız bozkırlarda yaşarlar.
Kentleri - surları yoktur.

Yani kadınları kalenin iç kısmında güvence altına alma imkanları yoktu.
Kadınlarda erkekler gibi ani bir baskın sırasında hedef konumunda oldukları için kendi başlarının çaresine
bakmak zorundaydılar. Onlarda ata biner ve ok atarlardı.

Kendilerini korumayı daha en başından öğrenmeleri gerekiyordu. Yoksa düşman baskınlarında kolay
hedefler haline geleceklerdi.

Bu Türkler - Moğollar ve bozkırlarda yaşayan göçebe İranlı ve Germen kabileleri içinde aynen geçerliydi.

Bugün İsrail' de kızlara da zorunlu askerlik var. Küçük bir ülke ve bir saldırı karşısında kadınları emniyetli bir
yere almaları çok zor. Bu yüzden kadınlara da kendilerini korumayı öğretmek zorunda kalıyorlar.
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

ahmettugra

 • Ziyaretçi
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2007, 19:47:59 »
keske bazı burdakı devletler medıevıl 2 dede olsa

Çevrimdışı Turk_Tayfı

 • Level 7
 • İleti: 239
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #16 : 13 Mayıs 2007, 19:50:40 »
keske bazı burdakı devletler medıevıl 2 dede olsa


Arkadaşım sen bu 300 spartadan çok etkilendin heralde....

Bu dediklerin belki oyunda sana zevk verir ama bundan çoğu kişinin zevk alacağını sanmıyorum..

Tarihe uygunluk olmassa totalwar farkı ne kalır...

Çevrimdışı kızıl_kurt

 • Level 7
 • İleti: 223
 • Forumun kurdu
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #17 : 17 Mayıs 2007, 13:39:59 »
keske bazı burdakı devletler medıevıl 2 dede olsa


Arkadaşım sen bu 300 spartadan çok etkilendin heralde....

Bu dediklerin belki oyunda sana zevk verir ama bundan çoğu kişinin zevk alacağını sanmıyorum..

Tarihe uygunluk olmassa totalwar farkı ne kalır...
Yok burda aslında arkadaş yanlış ifade etmiş herhalde.Büyük ihtimalle onun demek istediği keşke rome total war'ın medieval 2 grafikleriyle yapılması.Ama gerçekten güzel olurdu.Hele o yunan ve makedon phalanxlarını medieval 2 grafikleriyle düşünemiyorum bile çünkü içime bir heyecan basıyor.Bu arada rome total war'ın medieval gibi ikincisini yapmayı düşünüyorlar mı acaba?Yaparlarsa çok güzel olur .yow.

Çevrimdışı hipernova

 • Level 1
 • İleti: 1
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #18 : 17 Temmuz 2007, 15:30:02 »
Kartaca konusunda aynı hayal kırıklığını ben de yaşadım. Oyunu Scipilerle oynayınca 5-10 turnde Kartacanın belini kırdım. Sonraki Numidyalıları yok etmek geniş alanda oldukları için daha zordu.Roma nın en büyük düşmanının ve aslında onun öğretmeni olan bir uygarlığın bu kadar kolay ezilmesi iğrenç bir rezalet. Bir de dikkat ettiniz mi bilmem Historical Battles kısmında Hannibal in rütbesi captain yani yüzbaşı olarak belirtiliyor. Aynı durum Barbarian İnvasion da Atilla için de söz konusu. koskoca Atilla yüzbaşı. Böyle adilik ve ırkçılık olmaz.
Öncelikle Rome Totalwar'ı oynama sebebim olan Kartaca'nın, Rome Totalwar'da çok da tarihsel derinliğine ve gücüne uygun olarak yer almadığını gördüğümden dolayı önceleri bayağı büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım.  Roma'dan pek hoşlanmıyorum. Kartaca ve Fenike tarihine ilgi duyuyorum. Oyunda da scipii'lerle oynadığım ( o da kartaca işin içinde olduğu için) bir short campaign dışında romayla pek oynamadım. Romalılar kendileri oldukça barbar bir ülke oldukları halde bilirsiniz romalı ve yunanlı olmayan bütün diğer milletlere barbar diye hitab ederler.  


Hannibal Barca ve Attila benim en sevdiğim 2 kumandandır. İkiside farklı tarihlerde Roma'nın anasını ağlatmıştır. Barbarian'ı tam oynayamadığım için Attila'nın gözükmesi ile ilgili bir bilgim yok ama Trebia Savaşı'nda Kartacalıları kullandığımızdan Hannibal bizim generalimizdir hatta ismide Hannibal Barca şeklinde yazar.

Ama Zama savaşında bu sefer Romalıları ve Scipio Africanus'u kullandığımızdan Hannibal bizim düşmanımızdır ve Captain Hannibal şeklinde gözükür.

Yani historical battle'da gerçekte kim kazanmışsa biz onların tarafını kullanırız karşımızdaki de captain olarak gözükür. keşke zama savaşında da hannibal barca olarak yazsaydı ama yazmamışlar.

Çevrimdışı smtsmt

 • Level 1
 • İleti: 1
Ynt: Rome : Totalwar - Devletleri
« Yanıtla #19 : 11 Ağustos 2007, 17:09:03 »
ya oyun bitirmeden diğer devletleri nasıl alabiliriz cwp atarmısın bana