Konu: Starcraft - İnceleme  (Okunma sayısı 4280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Easterling

  • Level 14
  • İleti: 6249
  • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Starcraft - İnceleme
« : 14 Haziran 2012, 13:19:29 »


Yüzyılın oyunu, Blizzard'ın büyük bombası,mükemmel strateji oyunu StarCraft ile karşınızdayım. Bu tapılası oyunu ilk aldığımda beğenmemiştim pek, ama sonralarda multiplayer olarak oynadığımda nasıl bir oyun olduğunu gördüm, hissettim ve oyunu oynarken bambaşka diyarlara gittiğimi farkettim. Şimdi ise bu oyunu iki senelik tecrübeme dayanarak basamak basamak anlatacağım.

Oyunda seçilebilecek üç çeşit ırk var: Terran, Zerg ve Protoss ırkları.Terranlar insan ırkı, Zergler yaratıklar, Protosslar da uzaylı ırkı olarak da tabir edilebilir. Oyunun konusu kısaca şöyle:

Aiur gezegeninde yaşayan Protoss halkının tüm rahatı, gezegenleri ele geçirip sonra kaynaklarını tüketene kadar kullanan Zerg halkının ani saldırısı tarafından bozulmuştur. Protosslar Zerglere karşı amansız bir mücadeleye girişir ve bu arada dost ırk Terran'dan da yardım alır. Ve beraber Zergleri alt ederler.

Oyunun menüsüne geldiğimizde zaten gözlerimiz kamaşıyor menünün güzelliğinden. Single Player, multiplayer ve options seçenekleri var. Single playerda binaların ne işe yaradığını teker teker anlıyoruz, oyun ve ırklar üzerine biraz egzersiz yapıyoruz.Ama multüplayerda oynamaya başladığımızda single playerda oynadıklarımız pek bir işe yaramıyor. Multiplayerda elde ettiğiniz tecrübe ile single playerda elde ettiğiniz tecrübe kıyaslanamaz bile. Oyundaki bütün ırklar eşit yaratılmış. Fakat binalarından savaşçılarına kadar değişik. Şimdi ırkların genel bir profilini çıkartacağım sizlere.

Terran: Çok hızlı da değil ama çok yavaş da değil. İkisinin arasında bir ırk. Ve savunması akıl almaz derecede güçlü.
Protoss: Yavaş bir ırk. Ama savaşçıları çok güçlü. Binaları çok dayanıklı. Ama savunması atağı kadar güçlü değil.
Zerg: Çok hızlı bir ırk ama çıkarılan yaratıklar çok güçsüz. Toplu halde saldırılarda çok iyiler ama binalar ve yaratıkları çok dayanıksız.

İşte gördüğünüz gibi her ırkın kendine göre güzel özellikleri ve aynı zamanda dezavantajları da var. Her ırk kendine göre güçlü olduğundan, bu da durumu eşitliyor. Zaten bunları bildiğinizde oynayacağınız ırkı seçmek size kalmış.


Evet, ırkımızı da seçiyoruz ve ilk multiplayer oyunumuza giriyoruz. Karşınızda işi gerçekten bilen biri var ama siz bunu bilmiyorsunuz. Oyun başlıyor. Single playerdaki düşmanları yenmek o kadar kolaydı ki, artık oyunu kazanmak için kasmıyorsunuz bile. Halbuki bir bakıyorsunuz ki düşmanınız sizden kat kat ilerlemiş üssünüzü yok ediyor. Siz daha ne olduğunu anlayamadan üssünüz yok ediliyor ve oyundan elimine ediliyorsunuz. İşte o zaman kafanıza jeton düşüyor ve single player’in pek de bir işe yaramadığını farkediyorsunuz. İşte benim anlatmak istediğim de buydu. Küçük ve canlı bir örnekle anlatımımı daha da kolaylaştırdığımı umuyorum.

Dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen, Battle.net seçeneğini de multiplayer modunda bulabilirsiniz. Battle.net ne mi? Battle.net size StarCraftın Internet üzerinden başka insanlarla oynama şansı veren bir sistem. Burada makinelerin aksine tecrübeli ve iyi oyuncularla karşılaşıyorsunuz. Ve onlarla oynadığınız bir oyun bile size inanılmaz bir tecrübe oluyor. StarCraft’ı GERÇEKTEN oynamayı ve bir çok taktiği de öğrenmiş oluyorsunuz. İşte o zaman farkediyorsunuz ki makineye karşı oynamak artık çocuk oyuncağı.


Sistem Gereksinimleri

Minimum:

Windows 95/98/NT
Pentium 90 or higher
16 MB RAM
DirectX-Compatible SVGA Video Card
Microsoft-Compatible Mouse
Double-Speed CD-ROM
(Quad Speed for Cinematics)

Mac:

PowerMac or Compatible
16 MB RAM
System 7.6 or higher
256 Color, 640x480 Display or Better
Double-Speed CD-ROM
(Quad Speed for Cinematics)

Resimler
Çevrimdışı kpzfth

  • Level 12
  • İleti: 3127
Ynt: Starcraft - İnceleme
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2012, 13:40:09 »
Oyun idare eder.

Eksik bilgi yazmışsın bak. XP'de de çalışıyor oyun. Ben oynuyodum.

Çevrimdışı Easterling

  • Level 14
  • İleti: 6249
  • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: Starcraft - İnceleme
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2012, 13:45:51 »
Windows 95/98 falan zaten XP ile aynı neredeyse.  tbr*