Konu: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi  (Okunma sayısı 3382 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BullWarriors

 • Level 10
 • İleti: 1319
Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« : 25 Ağustos 2013, 17:34:40 »
Merhaba arkadaşlar masaüstü pc kullanan arkadaşlar için bir rehber sunmak istedim.

Biliyorsunuz ki uzun süre bilgisayar kullanımı sonucu bilgisayarımızdaki parçalar toz kapar ve bu bilgisayarımızın çok ısınmasına bu ısınmaya bağlı olarakta gürültülü çalışmasına veya performansın düşmesine yol açar hatta dahada kötüsü bu konuya özen göstermezsek bilgisayarda anormal kitlenmeler mavi ekran hataları vb. gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz..En son kötü sonuç ise bir sabah açılışta bilgisayardan gelen garip bir koku sonrasını söylememe gerek yok heralde  tebessum*

Bu durumlarla karşılaşmamak için bilgisayarınızın bakımını kendinizde yapabilirsiniz konuyu takip ederek işlemleri bir bir yapın.....

Öncelikle Dikkat Etmeniz Gerekenler

1 - Temizleme sırasında hiçbir parçayı direk sıvı ile temas ettirmeyin.

2 - Bilgisayarınızı temizlerken bilmediğiniz parçayı söküp temizlemeye çalışmayın.

3 - Garantisi devam eden bilgisayarın kasasını ve diğer hiçbir parçasını sökmeyin. Aksi takdirde garantisi iptal olacaktır.(Marka bilgisayar kullanıyorsanız bu işlemi unutun.. servislerinde para ile yaptırabilirsiniz toplama bilgisayar kullanıyorsanız parçalara fiziksel zarar gelmediği sürece bir sorun teşkil etmez)

4 - Bazı temizleme malzemeleri yanıcı madde içerdiği için çabuk tutuşabileceğinden yanıcı maddelerle temasından kaçının.

5 - Temizleme esnasında bilgisayarınızı kesinlikle kapatın ve fişini çekin.

Adım Adım Temizleme :

Temizleme malzemeleri

Bulabilirsek hava kompresörü yada hazır küçük kutularda satılan basınçlı hava,(Saç Kurutma Makineside Olabilir Tabi Soğuk Hava Dalgasıyla Yapın)
Islak temizleme mendili,
Cam temizleme sıvısı,
Düz yüzeyli, tüy bırakmayan bir parça temiz bez,
Yeni bir IDE yada SATA kablosu(herhangi bir kaza olasılığı halinde),
Mekanik yağı (Öneri olarak WD-40)
Fırça

Klavyenin temizlenmesi:


     Bilgisayarımızın en çok kirlenen ve yıpranan parçası klavyedir. Klavyenin ayrıntılı olarak temizlenmesi zahmetli bir işlemdir. Bilgisayarın başında yediğimiz yiyeceklerden dökülen kırıntılar, içtiğimiz sigaranın külü, havadan bulaşan tozlar 'la kirlenen klavye 'yi çoğu zaman ıslak bir bez ile temizleriz. Biz sadece klavyemizin dış yüzeyini temişlemiş oluruz.
Aslında asıl kir klavyemizin içindedir. Bu pislikler giderlilmediği sürece klavyemizin kullanımı zorlaşır, tuşları basmaz ve bozulması an meselesidir.

Temizleme:

Klavyemizi sökecek kadar bilgimiz yoksa;
     Klavyemizi baş-aşağı getirerek sağa-sola-yana sallıyarak içindeki pisliklerin dökülmesini sağlamalıyız. İçindeki pisliklerin döküldüğünden emin olduktan sonra, fırça yardımı ile tuşların kenarında sıkışan pislikleri temizlemeliyiz. Yada hava kompresörü ile iyice temizlemeliyiz. Daha sonra ıslak mendil yardımı ile tuşları ve klavyemizin yüzeyini güzelce silmeliyiz.

Klavyemizi sökebiliyorsak;
     Klavyemizin tüm tuşlarını söktükten sonra (tuşların yerini unutmayın), klavyenin içindeki pisliği ıslak mendil yardımı ile iyice temizlemeliyiz. Silikon uçları iyice basınçlı hava ile temizlemeliyiz. Klavyenin tuşlarını su ile temizleyebiliriz ancak iyice kurutmalıyız.


Mouse 'un temizlenmesi:


     Kullandığımız mouse 'umuz kirlenmeye en müsait parçalardan bir tanesidir. Mouse 'umuzun üzerinde elimizden bulaşan ter 'in yardımıyla etraftan üzerine yapışan toz 'la birleştiği zaman kirli bir tabaka oluşur. Bu tabaka yüzünden günümüz optik ve lazer okuyuculu mouse 'lar çoğu zaman çalışmaz. Kullandığımız yere göre (masa, mouse pad vs) mouse 'umuzun skatez (kaydırıcı) 'leri; toz ve pislikleri üzerinde toplayarak kaydırma özelliğini zamanla kaybetmektedir.

Temizleme:

Mouse 'umuzu sökemiyorsak:
    Mouse 'umuzu ıslak mendil yardımı ile güzelce temizliyoruz. Daha sonra skatez (kaydırıcı) 'leri sert bir cisim (bıçak, cetvel vs) yardımı ile üzerindeki pislikleri güzelce sıyırıyoruz ve ardından ıslak mendil ile siliyoruz.

Mouse 'umuzu sökebiliyorsak:
     Mouse 'umuzu söktükten sonra içerisini kompresör ile iyice temizliyoruz. Optik/Lazer okuyucumuzu temiz bez ile iyice siliyoruz. Yukarıdaki işlemleri mouse 'umuza aynen uyguluyoruz.

Parçaları temizlerken kesinlikle direk sıvı temasından kaçının!

Monitör 'ün temizlenmesi


Monitör 'ümüz temizlenmesi son derece önemli olan parçalardan bir tanesidir. Üzerinde oluşan toz ve bakteriler (bakteriler özellikle LCD monitör 'lere zarar vermektedir) monitör 'ümüz açısından çok zararlıdır.


Temizleme:
     Monitör 'ümüzü sökerek temizlemenizi garantisinin bozulma durumu olduğu için kesinlikle önermiyorum.
Monitör 'ümüzün hava yardımı ile temizlenmesi son derece önemlidir. Monitör kasasında oluşan toz ve pislikleri ancak bu şekilde çıkarta bilirsiniz. Basınçlı hava ile monitör 'ümüzün kasasını iyice temizledikten sonra, temiz bezimiz ve ıslak mendil yardımı ile yüzeyi iyice temizliyoruz. Cam temizleme sıvısı ve temiz bez yardımı ile Monitör görüntü yüzeyini çok dikkatli bir şekilde çizmeden yavaşça temizliyoruz.

Geldik En Önemli Olaya...

Kasa'nın Temizlenmesi

     Kompres hava en iyi dostunuz. Vericeğiniz kuvvetli hava, bilgisayarınıza zarar vermeden tüm tozları bir çırpıda alıp götürecektir. Bunlar için özel cihazlar mevcut, fakat çok zor durumdaysanız bir saç kurutma makinesi bile iş görebilir. Bizlerin evimizde yaptığımız sistem, saç kurutma makinesi uygulaması ardından elektrik süpürgesi. Sonuç başarılı. Tabi unutmamız gereken şeyler de mevcut. Evin diğer üyelerinin ruh sağlığı için, bu uygulamayı açık havada yapmak daha iyi bir opsiyon olacaktır.


     İlk hedefiniz anakartınız olsun, kasanızı evirip çevirip tüm tozları anakarttan uzaklaştırmaya bakın. İkinci hedefiniz, bilgisayarınızın soğutucuları yani fanlarımız. Bu fanların stabil çalışması her açıdan bilgisayar performansını etkiliyor. Kompresörümüzü bu parçalara doğru çevirelim ve çıkan toz bulutu uzaklara gönderelim.


     İşlemcinin fanını da temizlemeyi unutmayın. Fanı temizlemek için onu yerinden çıkarıp altını temizlemek işe yaramaz. Tam tersine işlemcinizin daha çok ısınmasına yol açar. İşlemciyi temizlemek için en ideal yöntem, ona hava püskürtmektir. Elektrikli süpürgenizi ters çalıştırın ve dışarı hava püskürtsün (hava kompresörü kullanmamanız şiddetle tavsiye olunur). Sonra etrafa yayılan tozları temizleyin. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, işlemci fanının içerisinden etrafa yayılan tozların, işlemci ile fan arasına/yakınına kaçmaması olmalı.


Fanların Yağlanması ve Fan Spreyi

     Yukarıdaki resimde gördüğünüz işlemci fanı üzerinde duran etiketi kaldırarak bir delik göreceksiniz bu deliğe bir damla wd-40 damlatın sonra fanı kendi elinizle 5-6 tur döndürün etiketi kapatın fanlarınızın bakımını yapmış oldunuz bu kadar basittir yalnız belirtmekte yarar görüyorum sadece bununla kalmamalıdır birde fan spreyi dediğimiz bir sprey vardır servislerde bulabilirsiniz bu spreyle fanın dış yüzeyindeki tozları temizleyebiliriz peki fanları nasıl çıkaracağız?
Fanlarınızı tutan vidalar vardır bu vidaları sökerek fanınızı kolayca spreyle temizleyebilirsiniz spreyle temizleme işlemini kasanın içinde kesinlikle yapmayın diğer donanımların sıvıya büyük düşmanlık duyduklarını belirtmeye gerek yok heralde... Daha sonra açıkta toz olmadığından emin olun ve fanları vidalarıyla sıkıcı yerine oturtun.


İşlemci Fanı Çıkarılması Ve İşlemci Yüzeyine Termal Macun Sürülmesi

     Öncelikle lütfen bu işi yaparken çok dikkatli olun! Hiç bir şeyi fazla zorlamayın. İşlemci fanının 4 adet vida ayağı vardır. Bunları üstlerindeki okun gösterdiği yönde çevirin. Hepsi anakartı bırakmalıdır. Bu ayakları çevirmek için düz tornavida kullanabilirsiniz. Dikkatli olun, fanın ayaklarını kırabilirsiniz! Fanın anakarta doğru giden kablosunu çıkartın. Ardından fanı yavaşça sağa ve sola oynatarak yukarı çekin. Fan gelmemek için direnecektir bunun sebebi altındaki termal macundur. Siz sağa sola oynatarak çekmeye devam edin. Bir süre sonra gelecektir.(Bazı Fanlar'ın yanında iki büyük tırnak görebilirsiniz bu tür fanların tırnakların birini kendi yönünüze doğru diğer tırnağı ise karşı yönünüze doğru çekerseniz fan otomatikma serbest kalacaktır genel olarak yeni nesil anakartlarda bu yöntem vardır)

Şimdi karşınızda işlemci var. Fakat anakartın işlemci yuvasının içinde duruyor. Onu burdan kurtarmak için:


Şimdi okların gösterdiği mandalı dikkatlice aşağı doğru bastırın. Ardından yana doru çekerek serbest bırakın.


Şimdi okla gösterdiğimiz kısmı bastırın. Çerçeve açılacaktır. Şimdi işlemciyi alın ve düz biryere koyun.
Dikkat : İşlemci altında olan İğneli yüzeye dikkat edin işlemciyi yere sert bir biçimde koymayın yada düşürmeyin aksi taktirde oluşabilecek bir darbe işlemci altında bulunan iğnelerin yamulmasına sebeb olabilir.


İşlemci bu görünümde olacaktır. Şimdi önemli bir soru:

Eski macunu ne ile temizlemeliyim?

     Bu iş için bazı temizleme ürünleri satılmaktadır. Fakat bu kadar basit bir iş için masrafa kesinlikle gerek yok. Bir pamuk yardımıyla eski macunu ayırabilirsiniz: Eğer macun fazla katılaşmışsa saf alkol kullanmanız kolaylık sağlar.(Kolonyada olabilir yalnız sakın ama sakın amatör kullanıcılarımıza sesleniyorum kolonya yada alkolu pamuğa dokunduracağız işlemciye değil!!!) Aynı şekilde fan üzerindeki macunuda temizlemeyi unutmayın.

İşlemcimiz tertemiz oldu. Şimdi yeni macunumuzu sürmeliyiz. En önemli sorulardan biri:

Ne kadar macun sürmeliyim?

Kesin bir miktar belirtilememektedir fakat kağıt gibi ince bir katman sürmeniz gerekir. Pirinç büyüklüğünde macun yetecektir. Az gelirse biraz daha sürebilirsiniz. Fazla sürmek kesinlikle yanlıştır çünkü macun ile fan arasında oluşan baskı sonrası dışarı taşarak anakarta zarar verebilir.

Dikkat: Kesinlikle Diş macunu gibi maddeleri işlemcinize denemeyin tavsiye olarak cıva macunları deneyin servislere fiyatları 5-10 lira arası değişmektedir..


Kullanacağımız malzemeler bunlar: Macun ve uygulama kartı.


Belirttiğimiz gibi pirinç büyüklüğünde bir miktar macunu sürün.


Kart ile dümdüz olacak şekilde sürün.


İşte başarılı bir uygulama. Bahsettiğimiz miktar bu kadar olmalıdır.

     Şimdi ters işlem uygulayarak işlemciyi hiçbir yere değdirmeden anakarta geri takın. Yuvasına düzgün bir şekilde oturtun;yanlış takarsanız oturmayacaktır fazla zorlamanız kesinlikle tavsiye edilmez! Şimdi yuva kapağını kapatın ve mandalı güzelce aşağı bastırıp ittirin. Sıkıştığından emin olunca fanı güzelce oturtun. Fanın 4 yönde de oturtulabilir, fakat kablosunu rahat takabileceğiniz bir şekilde oturtun. Fanın her ayağını çıt sesi duyana kadar bastırın.(yalnız fanı takarken kendisine bağlı olan güç kablosunun konumunada dikkat edin ters takmanız hayatta mümkün değildir takamıyorsanız ters takmaya zorluyorsunuz demektir fanın yörüngesini değiştirin tekrar deneyin)


Ardından fanın kablosunu takmayı unutmayın...

Bu işlemler bittikten sonra adım adım sisteminizi geri kapayabilirsiniz. Öncelikle sisteminin içerisinde ıslak herhangi bir şey olmadığına dikkat edin.
Tek tek kabloları takın. Kasayı eski konumuna getirin ve kalorifer veya ısı yayan bir başka kaynaktan (soba, radyatör, kömür ateşi, şömine, fırın, yangın vs. - tamam biraz abartı oldu) uzakta bir yere konumlandırın.
Artık sisteminiz daha stabil,sessiz ve kararlı çalışacaktır

Sisteminiz Çalışmaz ise endişelenmeyin ya kabloları takamamışsınızdır yada el ile temas ettiğiniz bazı parçalar elektrik kapmıştır sistem statik elektrikte olabilir bu durumdayken kasa bir süre açılmaz bu durumda kasanın arkasında bulunan anahtarı 3-4 dk "O" konumuna getirin Sonra (ı) konumuna getirin sisteminiz açılacaktır

Sisteminizi açtıktan sonra Speedfan programını yükleyin.

Bu programı kurduktan sonra açtığınızda karşınıza şöyle bir sayfa gelecektir..


Bu programla Sıcaklık ve Voltaj ve Fan dönüş hızı Değerlerimizi Görebiliriz söz konusu sıcaklık değerlerinde belirtilen terimlere gelince

Temp 1 Anakart Sıcaklığı
Temp 2 Ram Sıcaklığı
Temp 3 Kasa içi sıcaklığı(bu sıcaklık sanıldığından daha yüksek bir değer gösterilsede pek ciddiye alınmaması gerekir)
HD0 Harddisk Sıcaklığı,
GPU İşlemci Sıcaklığı
Core Ekran Kartı Sıcaklığı

Bunlara dikkat ediniz sisteminiz tam yük altındayken maksimum 60C altındaysa sisteminiz stabil demektir dolayısıyla bir problem olması söz konusu değildir..

Ama yük altındayken temizledikten sonra bile 60C yi geçiyorsa fanlarınızın dönüş rpmsine dikkat ediniz fanlar bozulmuş olabilir yada fanları temizlerken takarken doğru düzgün takmamış olabilirsiniz bu durumda sisteminizi kapatın ve fanları düzgün takmaya çalışın sorun devam ediyorsa yeni fan almanız gerekebilir(Ömrünü tamamlamış fanları ne yaparsanız yapın kurtaramazsınız sisteminizi temizlediğiniz halde fandan aşırı gürültü geliyorsa fanlarınızı mutlaka değiştirin).

Spoiler
[close]
Her nota bir anlam, her anlam, bir gerçek.

Çevrimdışı forever_ducale

 • fsociety
 • Bölüm Sorumlusu
 • *
 • İleti: 11287
Ynt: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2013, 17:55:03 »
Sabitledim  tbr*

Çevrimdışı grim

 • Level 10
 • İleti: 1231
Ynt: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2013, 18:00:25 »
Ben iki yıllık pc yi hiç temizlemedim.  yardir*  Performans gittikçe düştü. Şimdi temizliyorum. Bu programı kurup önce ve sonra yapacam.  tbr*

Çevrimdışı Farisi

 • Level 9
 • İleti: 630
Ynt: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2013, 19:46:52 »
Bir çok insan için faydalı olacaktır.

Spoiler
[close]
"Yaşadığımız dünya ahlakı olmayan bir dünya. Bu dünya çok güç ve az güç, fazla mal ve az mal, fazla güvenlik ve az güvenlik dünyasıdır; savaşın final ahlaksızlık olduğu bir dünya. Milletler kaçınılmaz olarak şu deyişe kendilerini verirler: Kötü olmak ölü olmaktan daha iyidir. Bu dünyada Amerika?nın dış politikası pragmatik olmuştur ve böyle devam edecektir."

Çevrimdışı grim

 • Level 10
 • İleti: 1231
Ynt: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« Yanıtla #4 : 25 Ağustos 2013, 20:27:27 »
Zormuş. Şöyle bi saç kurutma makinesini tuttum. Bi işe yaramadı. Ben bu işlerin adamı değilim.  bnak*

Çevrimdışı cimbomluakif

 • -Ours is the Fury-
 • Level 14
 • İleti: 8091
 • Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.
Ynt: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2013, 20:31:09 »
Kasayı açın elektrik süpürgesini açıp süpürün beyler bu kadar basit pff*

Çevrimdışı BullWarriors

 • Level 10
 • İleti: 1319
Ynt: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« Yanıtla #6 : 26 Ağustos 2013, 20:13:37 »
Yani bende öyle yapıyorum aslında :P
Her nota bir anlam, her anlam, bir gerçek.

Çevrimdışı TotalWar05

 • Level 4
 • İleti: 65
 • Korkaklar Tarih Yazamaz!!!
Ynt: Masaüstü Bilgisayar Temizleme Rehberi
« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2014, 20:21:32 »
Güzel, işe yarar.
Benim doğdum doğalı adam gibi bi imzam olmadı hacı, her imza atacağım yere farklı bişey yazarım... :D