Konu: Rhun Hakkında  (Okunma sayısı 657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Easterling

  • Level 14
  • İleti: 6249
  • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Rhun Hakkında
« : 13 Ağustos 2013, 01:36:33 »
Rhûn, Orta Dünya'nın uzak doğusunda yer alan, haritası çizilmemiş diyardır. Doğudölleri denen insanların bir ırkı, Rhûn'da yaşamaktaydı. Doğudölleri ilk olarak Morgoth'un, daha sonra da Sauron'un emrine girmişlerdir ve çağlar boyunca Orta Dünya'nın Batılı insanları ile mücadele etmişlerdir.

Rhûn coğrafyası hakkında çok da fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Dünyanın Üçüncü Çağ'ında kullanılan haritalarda, Rhûn'un yalnızca batı kenarı görünmekteydi; Rhûn batıda Mordor ve Yabaneller ile sınırlanmaktaydı. Khand, Rhûn'un güneyinde bulunmaktaydı. Daha da güneyde ise Harad yer almaktaydı.

Bir iç deniz olan Rhûn Denizi; batı Rhûn'da, Rhûn ile Yabaneller arasındaki sınırın yakınlarında yer almaktaydı. Rhûn Denizi'nin güneybatı tarafında dağlar, kuzeydoğu tarafında ise bir orman bulunmaktaydı. Rhûn Denizi kıyılarına yakın bölgelerde vahşi inek ve öküzleri yaşamaktaydı.

Kadim zamanlardaki Orta Dünya haritası uzak doğuda oldukça geniş bir alana yayılan bir dağ sırası olan Orocarni -Kızıl Dağlar- ya da diğer bir adıyla Doğu Dağları'nı göstermekteydi. Oldukça geniş bir iç deniz olan Helcar Denizi, bu sıradayların eteklerinde bulunmaktaydı. Sonraki yıllarda, dünyanın değişmesiyle birlikte, Kızıl Dağlar'ın ya da Helcar Denizi'nin hala dünyada bulunup bulunmadığı bilinmemektedir. Fakat bir kaynakta, (History of Middle Earth XI) Rhûn Denizi'nin Helcar Denizi'nin kalıntısı olabileceği söylenmektedir.

Alıntıdır.