Konu: Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine  (Okunma sayısı 1355 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine
« : 30 Mayıs 2014, 11:30:44 »
Rohan ile Türkler arasında benzerlikler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu demek değil ki Tolkien usta alegori yapmış. Bence Rohan yaratılırken Türklerden ciddi anlamda esinlenmiş.

Yüzüklerin Efendisi" nin 3. kitabı (Kralın Dönüşü).
Sayfa 283'ün en alt satırında şöyle bir cümle var.
"Sonra Kral Hanedanından Süvariler ak atlara binerek höyüğün etrafında döndüler...".

Ölen Türklerin gömüldüğü yerin etrafında Türkler atlarına binerler ve mezarın etrafında dönerlerdi.Bu törene yuğ adı verilirdi.Ve bu Türklere has bir tören.Ayrıca eski Türkler ölümden sonraki yaşama inandıkları için mezarlarına gömülürken atlarıyla,silahlarıyla ve özel eşyalarıyla gömülürdü.

Bozkır kültürü, atlara düşkünlük, adetler bunlar gerçekten Rohanlılar'ın Türklere benzemesine neden oluyor.

Türkler de atlı-göçebe bir yaşayışa sahipti, Rohanlılar da öyle.


Otağ kurmaları, siperli tolga takmaları, altı konak ve evlerinde at başlı figürlerin bulunması,atlara önem vermeleri. Bunlar tipik Türk özellikleridir. Tarihte başka hiçbir kavimde görünmemiştir.

Türkler at üstünde ok kullanmakta ustadır. At üzerinde ok atmak Türklere özgü bir özelliktir. Aynı özellik Rohan'da da var. Ayrıca ok dışında Rohan at üzerinde mızrakla savaşır. Göktürkler de at üzerinde mızrakla savaşırdı. Bunu size Orhun Kitabelerinden Bilge Kağan anlatsın isterseniz.

------

yirmi iki yaşımda çin'e doğru ordu sevkettim. çaça general 80.000 ile karşıladı, askerini o gün orada öldürdüm. yirmi altı yaşımda çin kavmi kırgız ile ittifak olup düşman oldu, örpen'de savaştım, askerini mızrakladım.

yirmi yedi yaşımda kırgız'a doğru ordu sevkettim, mızrak batımı karı söküp, kögmen ormanını gece aşarak yürüyüp, kırgız kavmini uykuda bastım kağanı ile songa ormanı'nda savaştım. kağanını orada öldürdüm, ilini orada aldım.

o yılda türgiş kavmine doğru ordu sevkettim altın ormanını aşarak , irtiş nehri'ni gece geçip yürüdüm, türgiş kavmini uykuda bastım, uykusunu mızrakla açtım. ertesi gün türgiş kağanının ordusu ateş gibi fırtına gibi geldi, bolçu'da savaştık. kağanını , yabgusunu, şadını orda öldürdüm, ilini orda aldım.

tanrı kuvvet verdiği için mızrakladım, dağıttım. tanrı bahşettiği için , ben kazandığım için türk milleti de kazanmıştır. ben küçük kardeşimle (kül tigin) böyle kazanmasam türk milleti ölecekti, yok olacaktı. türk beyleri, türk milleti böyle düşünün, böyle bilin!

uygur'a doğru ordu sevkettim, askerini mızrakladım, teslim olan teslim oldu, millet oldu. ölen öldü. selenga'dan aşağı yürüyerek kargan vadisinde evini barkını bozdum, kaçan millet ormana çıktı.

------

Evet Bilge Kağan yazıtından da anlaşılacağı üzere Göktürk ordusunda mızrak süvarilerin başlıca silahı olup bazı taş üzerinde resimlerde zırhlı süvarilerin mızrakla ilerledikleri betimlenir. Ayrıca Göktürk ordularının diğer gücü de okçu atlılardır. Bunlar da Rohan ile benzerlik göstermeden öte tamamen aynıdır. "

Çevrimdışı The Enemy

 • Bölüm Sorumlusu
 • *
 • İleti: 2972
 • MENTOR
Ynt: Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2014, 19:17:07 »
Benzerlik olduğuna dair herkes az buçuk aynı fikirde, her ne kadar Tolkien "Irkları oluştururken hiç bir millete benzetmedim." desede.

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2014, 19:24:15 »
Aynen. Orta dünya'yı da avrupa kıtasına benzetiyorlar. Yani Edirne tarafından Almanya'ya kadar uzanan kısım.

Çevrimdışı kilical12333

 • Level 11
 • İleti: 2083
Ynt: Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2014, 19:27:05 »
bence o haradrim toprakları afrika şu elflerin gittiği ölümsüz mekan amerika gibime geliyor
Özgürlüğünü güvenliği için feda edenler hiçbirini hak etmiyordur.

Çevrimdışı Tüylü Yılan

 • Level 7
 • İleti: 210
 • Total War Türkiye
Ynt: Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2014, 20:05:14 »
Birkaç sene önce ırkçı bir gazeteci Tolkien'in Orcları Türklerden esinlenerek yarattığını kendince bulgularla ele almıştı. Tespit ettiği benzerlikler şu yöndeydi:

- Türk ve Orc kelimesi okunuş bakımından birbirine çok benzer.
- Türkiye'nin etrafını saran üç denizi Tolkien Mordor'a dağlar olarak monte etmişti. (Ephel duath, ered lithiu gibi)
- Mount Doom, Türkiye'deki Erciyes Dağını ( Erciyes de bir volkandır) Nurnen denizini de Van Golünü temsil eder.
- Orkların Elflerden dönme olmaları, Türklerin Rum ve Ermenileri asimile etmesini temsil eder. Yani asimile olmadan önceki halklar Elf yani iyi sonraları olan şeytani orklar kötü.
- Mordor'un girişindeki Kara Kapılar lokasyon olarak Türkiye'nin Çanakkale Boğazı'na birebir uyar. İkisi de ülkenin kuzeybatısındadır. Kara Kapılar tıpkı Çanakkale gibi geçilmesi neredeyse imkansız görülmektedir. Burada Tolkien 1. Dünya savaşındaki Çanakkale bozgununa atıf yapmıştır.
- Haradrimler ve Rhunlular, 1. Dünya Savaşında Türk hakimiyetinde yaşayan ve onların safında savaşmaya zorlanan Arap ve Kürtlerdir.

 Tabi ki Tolkien gibi bir adamın bu işlerle uğraşması imkansız. O kesinlikle bir ırkçı değildi. Hatta Legolas ve Gimli dostluğunu ırkların arasındaki anlaşmazlıkların saçmalığı, aslında milletleri birbirine bıraksalar herkesin dost olabileceği görüşü üzerine kurmuştur. Bir ırkçı safsatasından başka birşey değil ama adam benzerlik kuracağım diye baya bir kastırmış. Amacına ulaşamamış tabi.

Çevrimdışı Mouth Of Sauron

 • Level 14
 • İleti: 7194
 • Türk,Türk olduğu için asildir.
Ynt: Rohan ve Türk Benzerliği Üzerine
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2014, 20:54:09 »
Su konusu tartısmaktan bıktım arkadas yok Türkler ork yok Moğol bırakın da tadını çıkarın abi
There is no light that can defeat darkness!