Konu: Samwise Gamgee  (Okunma sayısı 575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Easterling

  • Level 14
  • İleti: 6249
  • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Samwise Gamgee
« : 13 Ağustos 2013, 01:46:18 »
Samwise Gamgee ,daha sonra Bahçıvan Sam veya Cesur Sam, genellikle sadece Sam olarak bilinen karakter.

Yüzük Taşıyıcısı'nı tüm bir serüven boyunca -ne sebepten olursa olsun- hiç terketmemiş yol arkadaşı ve koruyucusudur. Gandalf, Frodo ile konuşurken Samwise Gamgee'nin kendilerini dinlediğini farketmiş ve önce Sam'i korkutmuş sonra da Frodo'nun yol arkadaşı ve koruması olmasını istemiştir.

Sam; Frodo, Pippin ve Merry ile birlikte Arıkvadi'ye kadar gelmiş ve tüm maceralara rağmen hiç cesaretini yitirmemiştir. Daha sonra dört arkadaş da yüzük kardeşliğine katıldıktan ve kardeşlik bozulduktan sonra Frodo ile yüzüğü yok etmek için Mordor'a yolculuğa çıkmış ve bunu başarmıştır.

Samwise Gamgee, Üçüncü Çağ'ın sonunu getiren Yüzük Savaşı'nın ardından Frodo'yu Gri Limanlar'dan batıya uğurlamış ve kardeşliğin üyelerinden Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took ile beraber Shire'a geri dönmüştür. Shire'da 5 kez ard arda belediye başkanı olarak seçilmiştir. Eşi Gül Hanım vefat ettikten sonra da tek başına, batıya Frodo'nun yanına yelken açmıştır. Frodo'nun yanına gitmeden önce bütün hazinesini ve Bilbo ile Frodo'nun yazdığı kitapları kızı Elanor'a bırakmıştır.