Konu: Silmarillion  (Okunma sayısı 817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Easterling

  • Level 14
  • İleti: 6249
  • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Silmarillion
« : 13 Ağustos 2013, 02:18:27 »
Genel Bakış


Silmarillion üç parçadan oluşur:

Ainulindalë ("Ainur'un müziği")[3] - Eä'nin, yani dünyanin yaratılışı.
Valaquenta ("Valar'a dair")[3]) - Valar'ın ve Maiar'ın, Eä'deki iki doğaüstü varlığın tanımı.
Quenta Silmarilion ("Silmarillerin tarihi")[3]) - İlk Çağda ve öncesinde olan olayların tarihi.
Bu üç parça aslında ayrı çalışmalar ıken, oğlu Christopher Tolkien'in isteğiyle beraber yayımlandı. [1] J. R. R. Tolkien kitabı tamamen bitiremeden ölduğu için, oğlu Christopher geri kalan kısımları babasının eski notlarını kullanarak bitirirken birkaç yerde ise tamamen baştan kurguladı.

Silmarillion, Tolkien'in diğer Orta Dünya eserleri gibi, Dünya'nın gecmişinde yaşanmış gibi kurgulanmıştı. Bu amaç doğrultusunda, Silmarillion Bilbo'nun Ayrıkvadi'de yazdığı 3 ciltlik Elfçe'den Çeviriler kıtabından çevirilmış olarak kurgulandı.

Silmarillion, Kayıp Öyküler ve Tom Bombadil'in Maceraları gibi, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'ni de barındıran, Orta Dünya Kozmolojisi'ni tanımlayan, kapsamli fakat eksik, efsanevi hikâyelerden oluşuyor. Kitabın en göze çarpan bölümleri şunlardır:

"Ainur'un muziği"
"Beren ve Lúthien'e dair"
"Turambar Túrin'e dair"
"Tuor'a ve Gondolin'in yıkılışına dair"
Eärendil'in yolculuğuna ve Öfke Savaşına dair"

Özet


Ainulindalë ve Valaquenta Silmarillion'un ilk bölümü olan Ainulindalë, ilk yaratılış efsanesini biçimlendirir. Başlangıçta varolan Ilúvatar herşeyden önce Ainur'u, kutsal olanları yaratır. Bir süre sonra Ilúvatar, onlara çok kudretli bır tema gösterip birlikte Ulu müziği yapmalarını ister. Melkor- Ainur'un içinde en büyük bilgi ve kudrete sahip olan - hırs ve kıskanç düşüncelerinin bazılarını şarkılarına dokuyup ahenki bozar ve bunun sonucunda ortaya cıkan uyuşmazlık sonucunda bazı Ainur Melkor'a katılırken, dığerleri Ilúvatar'ı takip etmeye devam eder. Ilúvatar'ın kendisinin daha daha sonra katıldığı uzun bir çekişmeden sonra muzik durur ve Ilúvatar Ainur'a Arda'nın vizyonunu gosterir. Daha sonra Ilúvatar, Ainur'un arzusunu görerek vizyona varlık verir.

Bir çok Ainur, bu yeni dünyaya, Eä'ya inerek fiziksel formlara bürünüp, bu yeni dünya'ya bağlanır. Daha kudretli olan Ainur Valar olarak bilinirken, diğer kudrette zayıf olanları Maiar olarak tanınır. Valar, Arda'yı sonradan gelecekler için(Elfler ve İnsanlar) hazırlamaya çalışırlarken, Melkor, Arda'yı kendisi için istediğinden, düzenli olarak onların işlerini bozar. Sonunda yavaş yavaş da olsa ,yapma ve bozma dalgalarının ardından, Arda şekil alır.

Valaquenta'da ise Melkor ve ondört Valar'ın her biri ile birkaç Maiar detaylı olarak anlatılır. Ayrıca bu bölumde Melkor'un nasıl bazı Maiar'ı -Balroglar ve Sauron'da dahil- kendi hizmetine soktuğu anlatılır.