Konu: The Hobbit Röportaj  (Okunma sayısı 665 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Easterling

  • Level 14
  • İleti: 6249
  • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
The Hobbit Röportaj
« : 03 Şubat 2011, 14:23:56 »
Peter Jackson
Merhaba ben Peter, sizlerle konuşmak harika bir şey. Yeni Zelanda’da güneşli ve yağmurlu bir gün, umarım bulunduğunuz yer aydınlıktır. Londra’da, bilgisayarın diğer ucunda Guillermo var, ve tabiki o da merhaba demek istiyor. Hemen bir şeyi belirteyim, biz 20 tane popüler soruya cevap vereceğiz, ama bakarsınız başka sorulara da cevap verebiliriz. Merhaba Guillermo hazır mısın?

Guillermo del Toro
Merhaba! Ben Guillermo- Londra’da çok bulutlu bir gün insanlar yine de sokaklarda içiyorlar- Tanrı barları korusun -

WetaHost
İşte ilk soru: 20 – Bu kez mekan çekimlerini daha kısa tutacaksınız, çünkü dijital efekt takımınız, kameramanlarınız her şeyiniz işinin ehli.

Peter Jackson
Biz onları bu 20 sorunun heyecan verici seçiminde kullandık. 1 soru seçmemiz gerekiyordu ama orada bu 20 soruya benzer 100 lerce soru vardı.

WetaHost
20 - Bu kez mekan çekimlerini daha kısa tutacaksınız, çünkü dijital efekt takımınız, kameramanlarınız her şeyiniz çok ustalaştı.

Peter Jackson
Orta-Dünya gerçekten oldukça fazla yapıyı içinde barındıran bir mekandır. Bir çok çekim yapmamız gereken doğal sınırları vardır.

Guillermo del Toro
Mekanların gerçekçi olması için sette gerçek yapıları kullanacağız.

Guillermo del Toro
Setlerdeki gerçek yapıları severim, bunlar filmin olay örgüsü ve kapsamı açısından çok önemlidir.

bmeade
Başlıyor muyuz?

Peter Jackson
Merhaba bmeade, hazır ve bize katıldığın için mutluyuz!

Guillermo del Toro
Öyleyiz, hoş geldin.

AnthonyPearson
Bilbo Baggins karakteri hakkındaki planlarınız neler? Ian Holm’un oynamasını mı düşünüyorsunuz?

Guillermo del Toro
Ian Holm PJ, PB ve Fran’in yapıtından(Lotr) hafızalarda kalan birisi. Ondan mutlaka bir şeyde yararlanmayı düşünüyoruz ama karakterin zorluğundan dolayı bunu senaryoyu bitirdikten sonra söylemek daha doğru olur.

DavidPlaice
Yeni Zelanda’nın dışında mekanlar olacak mı? Örneğin Shire için Galler Ovaları.

Peter Jackson
Merhaba David- YZ’nın dışında bir yere ihtiyacımızın olacağını sanmıyorum. Burası en ideal Orta-Dünya orada henüz Tolkien’in tasvir ettiği hiçbir şey yok bu küçük ülke bunun için en ideal yer.

Guillermo del Toro
Henüz üzerinde düşünmedik tabi.

aust
Müzikler için Howard Shore mu olacak yine?

Guillermo del Toro
Evet- kesinlikle, Shore bu filmin sesi olacak ve kesinlikle geri çağrılacak. Peter ve Fran onunla birkaç kez konuştular ve beni bu konuda bilgilendirdiler. Evet, o dönecek.

nolcai
Merhaba. Hiç İtalya’da sahne çekmeyi düşünüyor musunuz?

Peter Jackson
Merhaba nolcai İtalya’da bir sahne çekmemiz pek mümkün görünmüyor, ama İtalya’ya bir tatil için gelmeyi isterdim, bana gidilesi yerleri söyleyebilirsin.

Guillermo del Toro
Bu gerçek olamaz, ama İtalya’yı severim…

Peter Jackson
Hadi 19. soruya geçelim.

WetaHost
19 –Hobbit’in yönetmeni olarak atanmanızı kutlayabilir miyim, Guillermo. Sorum Guiellermo’ya, bu filmde sizin çekim ve yaklaşım tarzınız hakkında ne beklemeliyiz. Sanıyorum bu filmde bir çok karanlık unsur olacak,ama korku ve şiddete ne kadar gireceğiz?

Guillermo del Toro
Kuyutorman’ın gayet korkunç olacağını umuyorum, Karanlıkta Bilmeceler bölümünün de korku ve gerilim yüklü olacağını düşünüyorum ve çok derin bir atmosfer olacak ama hala bu konuda tartışmalarımız sürüyor. Ve Smaug kızdığında gerçekten çok korkunç ve dehşet verici görünmeli.

icaroz
Peki, üçleme blue-ray olarak Hobbitle birlikte yayınlanacak mı?Ya da daha yakında?

Peter Jackson
Merhaba icaroz – Şu anda Lotr üçlemesinin blu-ray versiyonu üzerinde Warner Bross.’la birlikte çalışıyoruz, çıkış tarihi konusunda emin değilim. Ama bu yıl olmayacağı kesin.

KenshinIV
Ron Perlman’ın Smaug’u seslendirme şansı nedir?

Guillermo del Toro
Şu anda kafamda Smaug’un seslendirmesi için bir sürü isim var ve kesin bir fikrim yok, Ron’un şansı yüksek ama onun için başka planlarım var… göreceğiz…

Galdor_Felagund
Lotr’daki Hobbit kovuklarını mı kullanacaksınız?

Peter Jackson
Merhaba Galdor-Felagund – evet öyle umuyoruz, izinlerimizi tamamladıktan sonra Hobbitköyü daha büyük ve daha iyi yapmayı düşünüyoruz hem de aynı mekanda.

Peter Jackson
İşte 18. Soru

WetaHost
18 –Peter&Guiellermo :Bu filmdeki Gandalf rolü için kafanızdaki planlar nelerdir? Kendi yolunda gibi görünüyor ve kitabın bir çok bölümünde kayboluyor. Buna sadık mı kalacaksınız yoksa ona daha aktif roller mi vereceksiniz? Yani, bu karakteri filme nasıl odaklandıracaksınız?

Guillermo del Toro
Gandalf’ın bu yolla kullanılacağına inanıyorum-anlatımın dışında gelir ve gider. Eğer herhangi birşey, bunda bir boşluk oluşturursa bunu ikinci filmde kapatırız…

mwilcox
Hobbit filmini 3D olarak yapmayı planlıyor musun?

Guillermo del Toro
Şu an bunu söylemek çok zor, ama şu anda bu konuda bir plan yapmadık.

RSG1050
Bay Del Toro, bu film hakkında taslaklar tutmaya başladınız mı?

Guillermo del Toro
Evet başladım hatta bazı fikirleri Alan Lee ve John Howe ile bir öğle yemeği sırasında paylaştım.

RobbieM
Ian McKellen Gandalf olarak dönecek mi?

Guillermo del Toro
Kesinlikle!

Peter Jackson
Selam Robbie – tabi ki

Peter Jackson
Soru 17 Geliyor!

WetaHost
17 – Sevgili Peter Jackson, YE filmlerindeki yan rolünüzden hoşlandım. Bu, Hobbit filminde de bir yan rolünüz olacak mı, ve hangi karakteri oynamak istersiniz?

Peter Jackson
Aslında bunun hakkında düşünmemiştim. Aslında yönettiğim filmlerde, yan rollerde oynamak âdetimdir. Ama bu adetimi, yapımcısı olduğum filmlere de uygulayıp uygulamayacağımı bilmiyorum. Öğreneceğimizi tahmin ediyorum. Hobbitleri seviyorum! Ben bir hobbitim, onlar bana çok benziyorlar.. Tolkien, savaş öncesi İngiltere’sinde tanıdığı tarzda insanlar hakkında yazdı ve bunu yazarken, bir yerlerde, benim akrabalarıma rastlamış olmalı!

Guillermo del Toro
Maalesef Peter, ben bir Dwarf’ım ( kaba bir yaratığım ben) – ama yan rollerden özenle kaçınırım…

Jessalyn
Filmi çekmeye, ne zaman başlamayı düşünüyorsunuz?

Peter Jackson
Sevgili Jesslyn – Bu noktada, bu senenin geri kalanını, senaryo ve ilk konsept çalışmalarına ayırmayı düşünüyoruz. 2009 iki film için de yapım-öncesi yıl ve 2010 iki filmi arka arkaya çektiğimiz yıl olacak. Yapım-sonrası çalışma bunları takip edecek ve The Hobbit Aralık 2011 ve F2 Aralık 2012de vizyona girecek. Bu takvimdeki bilgiler, şu anda bildiğimiz her şeyi içeriyor.

Peter Jackson
Ve Soru 16 …

WetaHost
16- Peter: Ortadünya efsanesine devam etmek için Guillermo’nun doğru kişi olduğunu anlamanı sağlayan şey neydi? Bu filmlerdeki, yönetme, stil ve görünüm hakkında aynı görüşte misiniz? Eğer ikiniz bir noktada anlaşamazsanız, kazanan kim olur?

Peter Jackson
Bu soru hakkında sonra, daha fazla konuşacağım, ama filmlerini izlediğinizde, onun fantazya dünyasında saygıyı hak ettiğini görürsünüz. Fantazyayı anlıyor ve ondan korkmuyor. Guillermo aynı zamanda karakteri anlıyor ve bir filmin gücü, neredeyse her zaman, karakteri hikayeyle özdeşleştirdiğinizde ortaya çıkar. Yaptığı iş, yarattığı ana karakterler için verdiği değeri ve sevgiyi gösteriyor. Aynı zamanda dizayn ve görsel efektler konusunda kendine çok güveni var. Yani bazı film yapımcıları görsel efektlerden korkar – ki çoğu filmde bu suç değildir, ama eğer bu tarz bir film yapıyorsanız öyledir.Eğer anlaşamazsak, yönetmen kazanmak zorundadır, çünkü asla bir yönetmeni inanmadığı bir şeyi çekmeye zorlamamalısınız. Ama ikimiz de oldukça objektif ve egosuzuz. Ve inanıyorum ki eğer anlaşamazsak, ikimizin de farklılıklarımızı açıklama gücümüz olur –davamızı savunuruz, avukatlar gibi- ve aramızda kalsın ama bu şekilde çalışma film için en iyisi olandır.

Eriol
Peki, hangi yaş ortalamasına yöneliyorsunuz?

Peter Jackson
Merhaba Eriol – ortalama Üçleme ile aynı şekilde olacak, iki filmde de PG13 (13 Yaş Üstü)

Guillermo del Toro
Şiddetle PG-13…

Reguba
Hobbit de YE gibi genişletilmiş bir versiyona sahip olabilecek mi?

Peter Jackson
Sevgili Reguba – ilginç bir soru. Gerçek (gerçekten gerçek) şu; siz ilk başta bir genişletilmiş versiyonu planlamazsınız, bir genişletilmiş versiyon, sinema gösteriminde kesilmek zorunda kalan sahnelerin bir sonucudur. İdeal bir dünyada senaryo, kitaba uygun bir şekilde yazılır ve bu yüzden geride bir sahne kalmaz ve yine bu yüzden genişletilmiş bir versiyon yoktur. Ancak, 3 destansı YE filmini yaparken, çektiğimiz her sahneyi filme ekleyemedik, bu yüzden de genişletilmiş versiyon, yazma süreci boyunca yaptığımız tam işin görülmesi için gerekli bir şeydi. Hobbit’in genişletilmiş bir versiyonu olup olmayacağı ancak en son montajda belli olur.

Guillermo del Toro
Bu GERÇEKTEN cevap verilmesi için erken bir soru… ama bir DVD delisi (şimdi de bir Blue-Ray delisi) olarak, DVD’de (ya da B-Rde) yeterli alternatif ekstraya sahip olacağınızı düşünüyorum…

Peter Jackson
Şimdi de Soru 15

WetaHost
15 – Aynı yapım ekibini mi kullanacaksınız? Özel efektler, sanat yönetmenleri, besteciler gibi…

Guillermo del Toro
Ekibin çoğu geri dönecek. FX ve dizayn (çok ilginç isimlerle) birimlerinin eksikliklerini gidereceğim ama ekip mümkün olduğunca aynı şekilde kalacak.

elffan9
Kuyutorman’da Legolas’ı görecek miyiz?

Guillermo del Toro
Bunun gerçekten ilginç bir fikir olduğunu düşünüyor fakat senaryolar yazım aşamasında yani- üzgünüz… söylemek için erken.

Peter Jackson
Şimdi de Soru 14

WetaHost
14 – Hobbit filminde, trollerle, kartallarla ve Smaug ile konuşabiliyorduk, ancak YE üçlemesinde, Troller homurdanmaktan başka bir şey yapmadılar. Nazguller çığlıklar attı, ve konuşması gereken kartallar, sadece sessiz kaldılar. Hobbit filminde bu tip hayvanlar nasıl görünecek?

Guillermo del Toro
Bana göre, aynen kitaptaki gibi olmalı- “konuşan yaratıklar” motifi Smaug gibi büyük bir karakterin oluşmasını sağlamak için gerekli. Dümdüz ilerleyip de maviliğin ortasından konuşan ve Ejderha çıkarmaktan daha mantıklı.

Yetzi
13 Cüce için oyuncu seçimlerine başladınız mı?

Guillermo del Toro
Hayır – hiçbir oyuncu seçimi henüz başlamadı.

Guillermo del Toro
Tabi bir şeyler düşünülmeye başlandı.

Peter Jackson
Selam Yetzi – şu ana dek bir oyuncu seçimi çalışması yapılmadı ve senaryo yazılana kadar da yapılmayacak. Bir ya da iki YE aktörüyle sohbetlerimiz oldu ama büyük ölçüde senaryo yazıldıktan sonra başlayacağız ve 13 Dwarf hakkında, onların karakterlerini ve kişiliklerini bilmeden bir şey söylemek mümkün değil. Filmler için gelecek yıla kadar ciddi olarak düşünmeyeceğimizi söyleyebiliriz.

Peter Jackson
Şimdi de Soru 13

WetaHost
13 - Merhaba. Filmi, kitabı (bu Hobbit oluyor) takip ederek, hafif bir çocuk masalı şeklinde mi yapacaksınız yoksa daha karanlık öğelerle süslemeyi düşünüyor musunuz? – YE gibi – Özellikle son iki film gibi. Kişisel seçimim ikincisi yönünde, Hobbit kitabından olan Ayrıkvadi Elflerinin “Tra-la-la-la” şeklinde şarkı söylemelerinin onların asaletini düşüreceğini düşünüyorum. Teşekkürler. “Tra-la-la-la…”

Guillermo del Toro
“Tra-la-la” meselesini daha sonra göreceğiz- fakat inanıyorum ki, “masumiyet kaybı” nı yansıtmanın yolu var. İngiltere’nin WWI’yı geliştirmesiyle, kamera stili, renk seçimleri, masumluktan karanlık bir versiyona geçişi sağlar.

Peter Jackson
Daha önce de söylediğim gibi, kişisel olarak Hobbit’in daha farklı bir tona sahip olacağını ve olması da gerektiğini düşünüyorum. Bu hikayelerin “ton”u YE’deki karakterlerimizin gölgelerinin altında kalmamalıdır. Dünya, Hobbit’in geçtiği zamanda farklı bir yerde. Gölge çok karanlık değildir. Ancak, aynı kalması gereken şey Orta-Dünya’nın gerçekliği ve film yapımcıları olarak aynı dürüstlükte kalmamız.

Shane
İki film aynı anda mı çekilecek?

Guillermo del Toro
Asıl fikir onları “arka arkaya” çekmek, tabi arada nefes almak ve kesin setleri yeniden kurmak için ufak bir mola vererek. Fakat filmin takvimi hala bekleniyor.

Peter Jackson
Selam Shane – Evet, filmler arka arkaya çekilecek ve film çekimleri aynı zamanda bizimle çalışan aktörlerin bize verdikleri vakitle ve nerede olduğumuza göre değişecek. Örnek olarak, Hobbit filmi için hobbitlerle ilgili bir sahne çekiyorsak, onun ardından F2 için de çekeceğiz. Sonuç olarak sanki iki filmi aynı anda çekiyormuşuz gibi olacak.

reel1
Selam, çocuklar. İlk Hobbit filmini, ilk YE filminin 10. yıl dönümüde vizyona sokmak, planlanan bir şey miydi?

Peter Jackson
Sevgili Razor – Hayır, hatta bunu daha önce hiç düşünmemiştim… bu güzel, bir sonraki gün bu fikir için, para talep edeceğim…

Peter Jackson
Soru 12 ….

WetaHost
12 - Peter: Üçlemenin yapımında, farklı insanların yönettiği film ekiplerinin aynı anda çalıştığı günler oluyordu. Bir sahnenin çekimi için, bir ekibe başkanlık edip, bir günlüğüne yönetmen olmayı ister misiniz?

Peter Jackson
Çoğu yönetmen her şeyi kendisi çekmeyi tercih eder. Bunu Lotr’da yapabilirdim, ama bu düşünceyi son anda savdım. 15 aylık bir çekim yerine, 3 yıllık bir çekim yaptık! Guillermo her zaman kendi yöntemiyle çeker, yani bunu onun izin verdiği müddetçe yapmayı düşünüyorum ama her şey onun elinde.Ben ikinci bir ekip görmeyi isterim doğrusu. Guillermo bana bunu birkaç kez sordu ama bekleyip görelim.

Mr.Movie
YZ’ye gittiniz mi, Bay Del Toro?

Guillermo del Toro
Evet- gittim aslında çok yakın zamanda ordaydım -gizli- shh- ve yakın zamanda Hellboy 2 yayınlandıktan sonra oraya gitmeyi düşünüyorum çok yakın birkaç ay içinde.

Peter Jackson
Hi Greg – F2 Film 2 yi sembolize ediyor.

Peter Jackson
İşte 11. Soru

WetaHost
11 - Guillermo del Toro başarılı bir yönetmen. Beğenmediğim bir yapımı yok, filme daha fazla animasyon ve fiziksel efektler getirecektir, aynı Hellboy ve Pan’ın Labirenti’nde yaptığı gibi (bu arada mükemmel filmler)? Yoksa Weta bunları görsel efektlerle mi yapacak?

Guillermo del Toro
Görsel Efektlerle fiziksel oyunculukları birleştirmeyi düşünüyorum, aynı aklınızı meşgul bıraktığınız halde onu güçsüzleştirmediğiniz gibi. Evet kendim yapmayı düşünüyorum deneme yanılma yoluyla yaratıkları ve çevreyi nasıl gerçek oyuncularla harmayanlayabileceğimizi öğreneceğiz. Weta bu konuda yol göstericimiz kesinlikle ama kendimiz yaratık ekipleri ve efekt grupları kuracağız. Radyo dalgalarıyla mimikleri ve haraketleri kontrol edilen ama aynı zamanda gerçek bir insan tarafından yönlendirilen karakterleri bir hayal edin!

Guillermo del Toro
Bir soru daha

Vampireta
Peki, diğeriyle tanışmanız nasıl oldu?

Peter Jackson
Merhaba Vampierta – Guillermo’yla ilk buluşmamız hatırladığım kadarıyla Bob Shay’ın evindeki bir Lotr partisinde olmuştu. Açıkçası o zaman gelecekte böyle bir şey yapacağımızı düşünmemiştim.

Guillermo del Toro
Birlikte bir tepsi karides bitirdik ve New Line’a etrafta işsiz yönetmen arayıp aramadıklarını sormaya gittik..

Peter Jackson
Soru 10 ….

WetaHost
10- Merhaba, Soruma bu fırsatı tanıdığınız için teşekkürler: Alan Lee ve John Howe yine olacaklar mı? Onların çalışmalarını gerçekten çok beğeniyorum. İyi eğlenceler ve projenizde başarılar.

Guillermo del Toro
Dediğim gibi onlarla Londra’da bir öğle yemeğinde konuştum ve Smaug, Mirkwood gibi yerler hakkında çizimlerimizi paylaştık, tabiki dönecekler.

Peter Jackson
Onlarsız bu işi düşünmek imkansız!

Trotter_the_Ranger
İkinci filmin ismi ne olacak?

Guillermo del Toro
Çok erken- Ama “H2 Electric Boogaloo” olmayacağı kesin.

Peter Jackson
Merhaba Trots – İkinci film şu an için isimsiz ve sanırım senaryoyu yazana kadar da öyle kalacak.

tigerlily
Merhaba Beren, Siz sorularımıza cevap verirken diğer kullanıcılarla konuşabiliriz! Sanırım soruları daha erken yollamalıydık!!!

Peter Jackson
Merhaba Tiger Lily – Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz sonuçta ortada 6000 soru var.

Guillermo del Toro
Evet.

Peter Jackson
Soru 9

WetaHost
9- Peter belki sen bu filmlerin yapımındaki rolünü açıklayabilirsin: Bir idari yapımcı (executive producer) gerçekte ne yapar? Daha önce olduğu gibi mi olacaksınız yoksa “Kendi yolunuzu mu çizeceksiniz?” Guillermo ve senin rolün arasındaki fark ne olacak? Senaryoyu tekrar Fran ve Philippa (yapımcılar) ile yazmayı düşünüyor musunuz?

Peter Jackson
Gerçek şu ki İdari Yapımcılar filmde birkaç şeyi seçmek dışında hemen hemen hiçbir şey yapmazlar! Kendimi bir yapım ekibinde görüyorum. Benim amacım Guillermo’ya yapabileceği en iyi filmi yapmakta yardım etmek. Yazmayı gerçekten seviyorum ve bunu bekliyorum. Guillermo ben, Fran ve Philippa ile yazacak senaryoyu. Bir yönetmen olarak ellerimle yazmadığım hiçbir şeyi çekmem, Guillermo’nun da böyle olmasını bekliyoruz. Eğer bir yönetmen yazıyorsa, bu demektirki mekanlar ve öykü konusunda karar sahibidir … neden orada olduklarını bilir, ve neden bir arşive ihtiyaçları olduklarını. Her şey bir sebepten dolayı senaryodadır, sadece senaryo yazan grupta olmak (ya da kendin yazmak), şimdi her şeyin sebebini anladınız mı.Kendimi senaryo grubunda görüyorum, teknik çizimleri yaratacak takım, ve Guillermo’ya filmi oluşturmakta yardım edecek. Guillermo’dan yapabileceğimiz kadar iyi bir şekilde 5 film serisi yapmayı istiyorum, tabiki birlikte.

Merlkir
Kurtlar hakkında bir fikriniz var mı? Kurtlar Lotr filmlerinden birindeki “sırtlanlar”’dan tamamen farklılar.

Guillermo del Toro
Kesinlikle: Üçlemedeki Sırtlan’dan çok farklı olacaklar-inanınki, warglar kitaptakine çok benzeyecek.

lordlinton
King Kong’un video günlükleri çok beğenildi, hobbit için de böyle bir şey düşünüyor musunuz?

Peter Jackson
İnternette yapım günlükleriyle ilgili bir çok soru var- açıkçası bu konuda Guillermo ile henüz anlaşamadık, şimdi internette ve DVD de nasıl olacağını kararlaştırıyoruz. Bunu anlamalısınız ve bununla veraber senaryo çalışmaları tamamlandığında bunu tüm dünyaya duyurmuştuk.

Peter Jackson
Soru 8 geliyor …

WetaHost
8 –Ben her zaman Gollum karakterinin bir meydan okuma olduğunu düşünmüşümdür. Hobbit’le birlikte Smaug’un da mükemmel bir meydan okuma olacağını düşünüyorum . Filmlerde bir çok ejderha görüyoruz. Ama ben Hobbit’te inanılmaz bir şey bekliyorum .Neyden esinleneceksiniz? Bunu yaparken hangi stili kullanacaksınız? Ben kişisel olarak Pan’ın Labirenti setinde bunu gördüm. Teşekkürler ve iyi şanslar.

Guillermo del Toro
Bu iyi bir soru—Onering.net’e verdiğim bir röportajdan alıntı yapmama izin verin…Ben büyük bir Ejderha hayranıyım. Bunu daha önce de söyledim- ve Çin Burçlarında Ejderha olarak doğmam da bir şans…Buna rağmen bir şeyin en iyi olduğunu söyleyebiliriz, işte bu iki film: Eyvind Earle / Disney’s Maleficent dragon ve Vermitrax Pejorative Dragonslayer.Bana göre diğer bütün dizaynlar bu ikisinden esinlenilmiştir. Ben yeni bir şey yapmak istiyorum.Smaug “Hobbit filmindeki Ejderha” olmamalı, yani sadece bir yaratık olmamalı. Smaug geçmiş ve gelecekteki tüm filmler için gerçek anlamıyla “EJDERHA” olmalı. Gölge onun açgözlülüğüyle vücut bulur- Kendine yeten yaratıklar filmde hep karanlık/dramatik bir hava oluşturur-

Bu bakımdan Smaug olduğu kadar önemli bir “KARAKTER” olacak. Bu karakter senaryoyla ortaya çıkacak- ve bu mükemmel kibir, açgözlülük ve çokbilmişlik içinde, Smaug parlayacak!

Ejderhalarla ilgili en büyük hata, ağızları oynarken arkadan playback yapılmasıdır… Eragon beni bu dertten kurtardı, çünkü onların ejderhası psişikti.Bence Smaug görünümü açısından mükemmel bir örnek olacak, evet, ama buna rağmen, çok önemli, onun hareketlerinden –küçük bir hareket- çevresine olan etkisinden – bunu bi düşünün… geçtiği yol, hareketleri ve ışıklandırması, onun konumuna göre değişecek, hava durumu, ışık durumu, yılın hangi zamanında olduğu, vb. Spoiler vermeden söyleyebileceklerim bu kadar ama, eğer hala meraklıysanız bu konuda biraz beklemeniz gerekecek çünkü her şey kafamda ve tam olarak filmin çekiminden önce karakterin yaratılmasının biteceğini söyleyebilirimBüyük bir şey ortaya çıktığında anlaşılır. Size belirli bilgiler verebilirdim- ama…Sizi spoiler sevdasından ve gazabından kurtarmak istedim ve korkuyu yükseltmek, nihaha .Bırakın da bu benim en heyecan verici yapıtım olsun.Onun sesi olarak- yani kafasındaki ses olarak büyük bir karakter göreceksiniz.

manuthevif
Guillermo, Peter Hellboy 3 ‘ü çekecek mi?

Guillermo del Toro
Anlaşmalar yapıldı ama bu biraz karışık- yakında açıklama yapacağız.

swjedi18
Hobbit’te Ak Divan’ı görecek miyiz?

Peter Jackson
Merhaba swjedi18 – Şu anda bunu söylemek için erken ama bu da düşündüğümüz şeylerden birisi.

Peter Jackson
Şimdi 7. Soru

Guillermo del Toro
“Boşluk”ları doldurmak için iyi bir fikir swjedi18 ama erken henüz.

WetaHost
7 – Peter’in Lotr filmiyle Guillermo’nun bu filmi arasında nasıl bir tutarlılık olacak? Oyuncular, efektler, müzikler vb—size göre bunlar değişecek mi yoksa Lotr’un havasında mı kalacak?

Guillermo del Toro
İkimizinde aynı dünyayı anlatıyor etkisi vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Filmlerin çekileceği yerler, muzikler ve diğer öğeler zaten belirlenmiş durumda. Ancak her zaman yenelikler katmayı sevmişimdir. Uyumlu bir çalışma ile ana temaya birkaç ekleme yapıldı.

Peter Jackson
Guillermo’nun semfonik girişi çok hoşuma gitti. Giriş müziği filmin içeriğine zenginlik katacak. Tabiki Tolkeinin yarattığı içerikten uzaklaşmamaya çalışacağız. Film Orta Dünyanın karanlığa doğru gidişini anlatacak. Eğer yüzük savaşları birinci dünya savaşı ise hobbit Edward dönemine ait fırtına öncesi kara bulutların toplanmasını anlatan bir macera öyküsü.

Junaid
Hobbit’i bir senaryoya uyarlamak Lotr’a göre daha mı zor olacak yoksa daha kolay mı olacak?

Peter Jackson
Merhaba Junaid –Dürüst olmak gerekirse ikisi de çok zor. Hobbit’in de Lotr’dan farklı zorlukları var Lotr’un da.

Guillermo del Toro
Kolay değil –söylemiş olayım-

Peter Jackson
İşte Soru 6

WetaHost
6 – Weta Narnia Günlükleri ve King Kong’da yaptığı gibi bunda da figürleri yayınlayacak mı.

Guillermo del Toro
Bunu çok isterim! Onların hepsini istiyorum!

Galdor_Felagund
Christopher Tolkien bu 2 film hakkında ne düşünüyor?

Peter Jackson
Merhaba Galdor – C.Tolkien Lotr Filmlerine karışmak istemedi ve ben onun düşüncelerin bu iki filmde de aynı olacağını farz ediyorum. Babasının mirasına bakmasına tamamen saygı duyuyorum ve başkalarının bu hikayelerdeki yorumuna karışmamasına da saygı duyuyorum.

Peter Jackson
5. Soru geliyor

WetaHost
5 –Yakın zamanlarda Hobbit’i çocuklarımla tekrar okudum,o an fark ettim ki Hobbit oldukça doğrusal bir hikaye yani parçalara ayrılmıyor. Bunu büyük ekrana uyarlamayı nasıl düşünüyorsunuz?

Guillermo del Toro
Roman’ın bütün özelliklerini korumaya çalışıyorum- Film gibi olmayan bütün bölümler– kafamda- filme uyarlanacaktır. Kitabın anlatımında bir çok şey ilk düşündüğünüze göre çok daha yaratıcı ve yerinden çıkmış (Bilbo’ya savaş sırasında bir kaya çarpar). Eğer isterseniz bunu sıkıcı bir senaryo halindede yapabilirsiniz ancak üstünde çalışırsanız insanı sürükleyen ve hızlı bir senaryo yaratılabilir.

Lukas-Eldarion
Bu süreç içerisinde, ilerleyen zamanlarda başka bir sohbet daha yapacak mısınız?

Guillermo del Toro
Evet, elbette. Memnuniyetle..

Peter Jackson
Merhaba Lukas- Bu soruları cevaplamak gerçekten çok eğlenceli. Kalan resmi soruların cevaplarını almamıza izin ver çünkü en çok merak edilenleri sona sakladık.

Peter Jackson
Şimdi 4. soru

WetaHost
4 - Gollum’un ikinci filmde bir rolü var mı? Eğer yoksa, Andy Serkis için farklı bir rol ayarlamayı düşünüyor musunuz? Çünkü, pek çok kişinin de benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum, herşey Serkis’le daha güzel..

Guillermo del Toro
Evet! Hepinizin de bildiği gibi, Gollum’un devam etmesi için çok daha büyüleyici bir kemeri var ve onun, Shelob ile olan akrabalığı yada Thranduil’s’deki tutukluluk dönemi, vs.. Fakat bunun için hala erken- oldukça erken aslında, bununla ilgili daha fazla bilgi vermek ellerimizi bağlar ve bu pek iyi olmaz.

Guillermo del Toro
Asla ‘Çok daha fazla Andy’ olamaz ortada..

Peter Jackson
Evet, şimdi de 3. soru

WetaHost
3 - New Orleans’dan merhaba! Yüzüklerin Efendisi’ni yapma deneyimiyle karşılaştırıldığında, Hobbit ve devamının nasıl bir farkı olacağını düşünüyorsunuz?

Peter Jackson
Ahh, her film birbirinden farklıdır! Herzaman şunu söylerim, film yapmak bir film okulu gibidir. Sürekli yeni birşeyler öğrenirsiniz. Fakat diğer okullardan farklı olarak, asla Aferin alamazsınız. Asla herşeyi öğrenemezsiniz. Fazla mesaiden sonra, problemleri tahmin edip ona göre davranmaya başlarsınız fakat yeni bir sorun ortaya çıkar, birden sizi vurur.. Çözüm yollarını ortaya çıkarmak zorundasınızdır, fakat herzaman, asla tahmin edemeyeceğiniz uç problemler olabilir.Bu deneyimde hoşlanacağım şeylerden biri, sorunları önceden tahmin edip onları çözmek için daha iyi bir konumda olacağım. Yönetmen olduğunuzda girişken olmalısınız,daima çok yorgun, sık sık duygusal olursunuz ve ben bunlardan birkaç adım geride olmaktan ve sadece elimden gelen yardımı yapmaktan hoşnut olacağım. Bunu 3 kez yönetmen olarak yaptığımdan Guilermo için yolu temizlemeye yardım edecek birçok şey biliyorum.

Peter Jackson
Ve şimdide 2. soruda sıra.

WetaHost
2 – Merhaba Bay Jackson ve Bay Del Toro! Ayırdığınız bu zaman için çok teşekkürler. Benim sorum, zannediyorum ki çoğumuzdan çok fazla duyduklarınızdan biri…İkinci filmi hangi materyallerle çekeceksiniz? İkinizle aynı güvertede olmak harika olacak biliyorum ama çok merak ediyorum.İkinizin de çok büyük hayranıyım ve daha fazla Tolkien filmleri için sabırsızlanıyorum!

Guillermo del Toro
HOBBIT ve FELLOWSHIPP’i birleştirmek için açıklayıcı bir yol bulma fikir ve 5 filmin de görsel olarak kozmolojisini artırmak gerekiyor.Eksikler var ve yeteri kadar kullanılabilir ve lisanlı malzeme mevcut. Anlaşma şu ki ikinci film, hayata geçirilmesi için konuyla ilgili ve duygusal yönden yeteri kadar kuvvetli olmalı ama Hobbit’i tek bir film olarak denemeliyiz.

Peter Jackson
İkinci filmin uyarlanmasına gerçekten istekle yaklaşıyorum. Bu bize Tolkien maceramızda daha önce sahip olamadığımız bir özgürlük veriyor. Bazılarınız bunun iyi bir şey olduğunu söyleyebilir, elbette. Hobbit, Tolkien’in Gandalf’ın kafasını kurcalayan tehlikeli gelişmelerin duygusunu nasıl yarattığıyla ilgili. 60 Yıl aralığında pek çok kötü olay yaşanmıştı. Şu aşamada, Edebi olarak filmi 60 yılı yansıtan bir belgesel olarak imgelemiyoruz. Bu 60 yıl boyunca ne olduğunu tasvir edip, kısa bir zaman kesitini seçip inceleyince de beyaz perdeye aktaracağız. Bunun Hobbit’te nasıl bir etki yaratacağını merak ediyorum. – Galdandalfın yolculukları sırasında neler yaşadığını gösterir miyiz? Bakalım. Hobbit esnasında güzelce serpiştireceğimiz iti tohumlarından belki ikinci film için de sahip oluruz.

Peter Jackson
Son büyük sorudan önce birkaç rastgele soru daha yapalım.

WetaHost
Merhaba çocuklar sorularım iki parça olacak. Öncelikle Guillermo’nun özgün estetiği dolayısıyla, LOTR dan Hobbit’e görsel biçimde fazla farklı bir geçiş olacak mı? Ve tabii ki, farklı stilin yaptığı değişikliğe bağlı olarak kitaplardaki mekânların tasarımında bariz değişiklikler olacak mı?(Çıkın Çıkmazı, Ayrıkvadi gibi)

Guillermo del Toro
GDT Temel tasarımları, yani belirlenmiş tasarımlar sadece dönem farkına göre güncellenecek. Orta Dünya şartlarında, yarım yüzyıl az ya da çok, pek bir şey fark etmez. Ama 2001 den bu yana dünyamızda nasıl değişikliler yaşandığını bir düşünün… Yeni uyarlamalar ve tasarımlar tamamen farklı hissettirmeyecek gibi harmanlanmalı ama evet, Filmlerde kimi ayırıcı, tarza bağlı yansımalar olmalı.

WetaHost
Baylar, bir ikili soru. 1.si, çekim film mi yoksa HD mi? 2.si, scope mu flat mı?

Guillermo del Toro
Normalde 1:85 kullanırım ama tamamen Peter’ın üçlemedeki formatına uymayı düşünüyorum (2:35:1) Şimdilik görüşüm bu, filme çekmek, HD ye değil.

WetaHost
Yeni Gollum’un LOTR üçlemesindekinden farkları neler olacak? Var ise?

Guillermo del Toro
Tekrar diyorum, sadece zaman aşımı (Yarım yüzyıl daha genç) ama onu Andy bizim şablonumuzda oynayacak.

WetaHost
Mirkwood Elfleri, YE üçlemesindeki Rivendell Elflerinden farklı mı olacak?

Guillermo del Toro
Benim niyetim tam olarak bu ama bu noktada daha fazla bir şey söyleyemem.

WetaHost
Hobbit’i iki filme yaydığınızı göz önünde bulundurursak, Beorn’un filmde olacağını ve Tom Bombadil’in davranışı olarak görünmeyeceğini kabul edebilir miyiz?

Guillermo del Toro
Azınlıkta olabilirim ama Beorn’u gerçekten SEVİYORUM ve onu filmde gösterme niyetindeyim. Öte yandan, Tom Bombadil’i de oldukça severim…

WetaHost
Goblinler konusunda ne yapacağınızı merak ediyorum. YE filmlerindeki orkların küçük halleri gibi mi görünecekler, yoksa yepyeni bir dizayn mı yapacaksınız? Aynı zamanda her şey YE filmlerindeki gibi mi görünecek yoksa siz kendi görüşünüze göre yeni dizaynlar mı yapacaksınız?

Guillermo del Toro
Öyle bir durumdayız ki, üçlemeden bir çok dizaynı alıp geliştirme fırsatımız var. Goblinler için yepyeni bir stille gelmeyi planlıyorum. Aynı zamanda kurtlar da, Hobbit’teki rolleri için yeniden yapılandırılacaklar.

WetaHost
Farklı yapımcılardan film izlemenin sevdiğim bir yanı da, onların görüşünün ekrana yansıması. Fakat bu HOBBIT filminin, YE ile olan bağlantıları yüzünden, Bay Del Toro’nun mükemmel derecede yüksek hayal gücünün, Bay Jackson tarafından koyulan kurallar yüzünden sınırlanması anlamına mı geliyor?

Guillermo del Toro
Benden önce çizilmiş yolları takip etme gibi bir şansım olsa da, benim niyetim sizi kesinlikle üçlemenin keşfetmediği yeni ve heyecanlı mekanlara götürmek. Ancak şöyle bir niyetimiz de var, 5 film tamamlandığında birbirleriyle uyumlu olacak ve sizi bu dünyada gezdirecek.

WetaHost
Selam ben Romania’dan Beren, ve Bay del Toro’ya bir soru sormak istiyorum, kendisi acaba Bay Jackson’un da yaptığı gibi Orta Dünya’nın şehirlerini ve manzaralarını yansıtmak için, geniş çaplı maketleri ve gerçekçi çizimleri mi kullanacak yoksa sadece basit şekilde CG efektleri mi kullanacak? Teşekkürler ve esenlikler…

Guillermo del Toro
Peter ve ben ikimiz de “eski moda” teknikleri severiz. Minyatürlere hayranlık duyarım ve onları elimden geldiği kadar kullanırım, hatta bu konuda bir fetişim var diyebiliriz. Gerçekçi çizimler ve maketler filmde kesinlikle olacak.

WetaHost
Guillermo için soru, hepsinin senaryo yazımı için geri döneceğini kabul edersek, Peter, Philippa ve Fran de yazacak mı?

Guillermo del Toro
Niyetim bu. Onların senaryodaki edebi yaratıcılıkları, bir gereklilik. Onlara bağlıyım ve Orta Dünya’da gezinirken, muhteşem aylar geçireceğimi umuyorum.

Peter Jackson
İş arkadaşlarıyla senaryo yazmak, Lennon McCartney işbirliği gibi… bazen bir ya da iki kişi, önemli kısımlarda diğerlerinden daha fazla iş yapıyor, biz işi dört kişi arasında eşit şekilde bölmeye çalışıyoruz, yaratıcılıklar birleşerek, ilginç bir senaryo ortaya çıkıyor.

WetaHost
Yönetmen seçiminin mükemmel olduğunu söyleyeceğim ama artık bu yorumun eskidiğine eminim. Hobbit ve 13 cüce hakkında bir şey soracaktım. Merak ettiğim şey, filmde hepsi kendi hikayesini oluşturabilecek mi? YE’de kardeşlik 9 kişi vardı fakat onları yaymak için 3 film vardı. Hobbit de, 13 cüce var ve onları katmak için bir filminiz var. Kesinlikle 13 cücenin hikayesini görmeyi istiyorum, bu konuda ne yapıyorsunuz?

Guillermo del Toro
Tolkien 13 cüceyi yazdı ve en de onları kullanmak istiyorum. Aslında onları oluşturmak bana çok heyecan veriyor, gerçekten ayırt edilebilir ve etkileyici karakterler. Kitabın son üç kısmında drama ve duygu onlardan geldi.

WetaHost
Guillermo, ben senin hep hayalperest bir yönetmen olduğunu düşündüm, ve işlerinizi seviyorum- Söyler misiniz, Hobbit’in yönetimini kabul etmekteki ilk etken nedir?

Guillermo del Toro
Tolkien’in bütün çalışmaları arasında bana yakın olanı The Hobbit’ti. 11 yaşında almıştım onu ve beni baya etkiledi ama, Üçleme ve Silmarillion ile arasında bağlantı kuramadım (Şimdi nefis buluyorum Silmarillion’u). Onları okudum – Hobbit’e benzemiyordu- benim genç aklıma çok karmaşık geldi. Yıllarca Kuyutorman ve Smaug’un hayalini kurdum (Aslında Pan’ın Labirenti’nde Smaug benzeri bir ejderhayı Ophelia’nın kardeşine anlattığını yazmıştım, ama parasal sebeplerden dolayı kesmek zorunda kaldık) ama üçlemeyi Peter’in üstlendiğini gördüğümde, Hobbit’in bana asla gelmeyeceğini düşünmeye başladım. Bana bu teklif geldiğinde bir onluğun yarısında kabul ettim- Peter’a sorun- 5 saniyede. Bir çok filmi reddediyordum ama bu fantastik filme hemen evet dedim

WetaHost
Del Toro’ya bir sorum var, Hobbitlere ve Kılıç ve Sandallar’a olan küçümseme hissini itiraf ettikten sonra, filmi nasıl yönetebileceğini düşünüyor? Niye Peter’ın kendisi ‘Lovely Bones’dan sonra tek başına filmi yönetmiyor? İki filmi de yönetip ardından 3. Tenten filmini çekebilir.

Guillermo del Toro
Tamam- “Kılıç ve Sandal” ile kastettiğin şey “Kılıç ve Büyü” ise, 2006’daki açıklamamanın genel hatlarıyla, hala yanındayım. Ama theonering.net’ten, şu paragrafı alıp, genişletmeme izin verin-4 yaşımdan beri, kitaplar konusunda, hırslı bir okuyucu ve koleksiyoncu oldum; el yazmaları, broşürler, ilk basımlar… ilk başta, hepsi evimdeki kütüphanede kendilerine bir yer buldu fakat kütüphanem giderek zorlu bir şekilde genişledi ve ilk ailemden ayrı bir eve çıkmak zorunda kaldım…Yıllarca, benim asıl ilgi alanım korku oldu: Algernon Blackwood, Arthur Machen, MR James, LeFanu gibi… ve de Mitolojinin motorları olan klasik peri masalları ve edebiyatı: kısaltılmamış Grimm, Andersen, Wilde, Bettelheim, Tatar, gibi…Şimdi, Bilim Kurguya teslim oldum, (robot odaklı değil, daha insancıl olanlar) ve bu yüzden Bradbury, Ellison, Sturgeon ve Matheson’u favorilerim arasında sayıyorum.Diğer bir tarza geldiğimizde, ilgim biraz kısıtlanıyor… bu tarz, fantazya tarzı…

Gençken, Moorcock, Clark Ashton Smith, Lord Dunsany, Lloyd Alexander, Fritz Leiber, Marcel Schwob, RE Howard ve birkaç şey daha okudum.Ancak, Kılıç ve Felsefe gibi alt-tarzlara ilgim pek olmamıştı, ya da sihirli gelişigüzel bir şeye… Tolkien’in ya da Lewis’in yaptığı işler gibi işler yapanlarda, bolluktan güzel olanı ayırt etmek zor oluyor. Ama şimdi buradayım: deli gibi okuyorum ve yepyeni bir dünya yakalamaya çalışıyorum.Bizim Eflatun (bir filozof) mağaramızın dışında, Tolkien, ilimden ve mitolojiden yararlandığı, yepyeni bir dünya yarattı.

…(Burada yaptığı filmlerden ve özelliklerinden bahseder.)
Yani, ben bir “Kılıç ve Büyü” ya da “Fantazya” adamı değilim- aynı şekilde sci-fi adamı da değilim- ama bu işleri seviyorum, yani köktenci değilim ama inanıyorum.

2006 da yaptığım, küçümser gibi görünen ama aslında öyle olmayan açıklamanın, elbette ki bir çok yönüyle hala arkasındayım ama, insanların fikirleri de zamanla değişebilir.

(. Del Toro’nun verdiği cevap hayli uzun ve karmaşık olduğu için, kısaltılarak ve en öz şekliyle verilmiştir. Röportajın başka bir kısmında bu kısaltma yoktur.)

Peter Jackson
Sadece bir kaç yıl önce Yüzüklerin Efendisi’ni yönetirken, kalbimi ve ruhumu bu hikayeyi ve dünyayı yaratmaya koyduğumu gerçekten hissettim.Geri dönme ve aslında kendi filmlerimle rekabet etme fikri, sonraki 5 yılımı harcamak için yetersiz bir yol gibi göründü. Ama Tolkien’i seviyorum ve yaptığımız filmlere fazlasıyla önem veriyorum. Onları biz olmadan başkalarının yapacağı fikrine dayanamıyordum. Yazar ve yapımcı olmak burada çalışmam için mükemmel bir yol. Guillermo yönetimde en yüksek sorumluluğa sahip ve bu onun için filmleri farklı hissettirebilmenin daha kolay yolu, çünkü basitçe o ben değil ve bu yüzden yeni fikirler önerebilecek özgün bir hayal gücüne sahip.İnan bana, bunun hakkında çok uzun düşündüm ve şu anda burda yaptığımız şey daha iyi filmlerle sonuçlanacak, söz veriyorum ve bu her şeye değer.

Peter Jackson
Tamam, neredeyse bitirdik ve binlerce insanın sorduğu sorulardan seçilmiş popüler soruların sonuncusuna geldik.

WetaHost
S1 - Yüzüklerin Efendisi’nden hangi aktörler Hobbit ve onun ikinci filmindeki rollerini oynamak için geri dönecek ?

Guillermo del Toro
Açıkçası, bu aşamada ikinci filmle hala uğraşılıyor. - bu yüzden Hobbit’te bulunan veya bulunmayan oyuncular hala ikinci filmde karşımıza çıkabilir nitekim bu Üçleme’yi ve geliştirilmiş diğer filmleri harmanlar.- Bu yüzden söylenebilecek tek şey; üçlemede yer alan her aktörden tekrar filme katılmasının elbette isteneceğidir. Sağlık, müsaitlik veya isteklilik engel oluşturursa-sadece bu durumlarda- oyuncu değişikliği düşünülecek.

Peter Jackson
Guillermo’nun söylediği gibi olağanüstü koşullar dışında, Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki oyuncuları asla değiştirmeyeceğiz. The Hobbit’i okuyup hangi oyuncuların rol alacağını ve daha da fazlasını görebilirsiniz. Bilinmeyen etmen hala şekillendirmekte olduğumuz Film İki. Film İki’ye Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’nden bir karakter eklemek isteseydik, filme katılmak isteyen ve onayı alınmış oyunculardan seçerdik. Bunun dışında yazmayı başka tarafta tutacağız.

Guillermo del Toro
Zaman doldu-Ama gururla söyleyebilirim ki kalbim gönderme inceliğini gösterdiğiniz sorularla kıvançla atıyor. Mesaj bordlardaki daha fazla sohbet ve söyleşi bizi bekliyor. Yakında görüşürüz…

Peter Jackson
Bu bizim için bu sabah, bu akşam yada gecenin bir yarısı nerde olursanız olabilir. Bütün cevaplayabildiklerimiz bunlar olduğu için üzgünüz ama sorduğunuz bir sürü benzer sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarım bu size birazcık da olsa bilgi verebilmiştir. Doğruyu söylemek gerekirse bu gelişme aşamasında bizler için de cevaplanmamış bir sürü soru var. Yılın geri kalanının tümünü kapsayacağını düşündüğüm ve bir sonraki işimiz olan senaryo yazılır yazılmaz çok daha fazla şey bileceğiz. Umarım bu size yardımcı olmuştur ve şimdiki ve geçmiş yıllardaki inanılmaz desteğiniz için teşekkürler. İyi dileklerimle, Peter J.

Peter Jackson
Bu söyleşinin nüshası bir kaç saat içinde Weta sitesinde kullanılabilir olacak.Weta’daki herkes bu ilişkinin Hobbit deneyimi boyunca sürmesini dört gözle bekliyor ve gelecek 4 sene boyunca bir çok eğlenceli sürpriz olacak.

Guillermo del Toro
Yaşasın Weta ve yaptıkları oyuncaklar. Belki Cthulhu onları koymam için bir raf daha verir.

Alıntıdır.

Kaynak
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2011, 19:31:32 Gönderen: Easterlings »