Konu: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme  (Okunma sayısı 30725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth ISistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemleri: Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows 2000 Professional, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP Professional
İşlemci Hızı: 1.3 GHz
RAM: 256 MB (512 MB tavsiye edilen)
Boş Alan: 4 GB
Ekran Kartı Hafızası: 32 MB

Oyun Hakkında:

Battle For Middle Earth. Bu adı duyunca ne hissediyorsunuz? Ben duyunca çok heyecanlanıyorum. Ellerim titriyor. Çünkü ben tam bir LOTR hastasıyım ve Battle For Middle Earth delisiyim. 1. O y u nu aldıktan çok kısa bir süre sonra bitirdim ve 1 yıl bO y u nca skirmish modunda idare ettim. Şimdi ise bu O y u nun 2.sini elimde tutuyorum. Ama incelemeye başlamadan önce, bu O y u nun en başına yani çıktığı yere bir bakalım. Bir hatırlayalım.(J.R.R Tolkien'i saygıyla anıyoruz.)

John Ronald Reuel Tolkien: John Ronald Reuel Tolkien,1892'de Güney Afrika'da doğdu. Dilbilim ve Eski İngilizce konularında uzmanlaştı ve 1945'te Oxford Üniversitesi'nde İngilizce Profesörü oldu. 1959'a kadar bu görevde kaldı. Oxford’da 2.Dünya Savaşı'ndan önceki yılarda Owen Barfield, C.S. Lewis ve Charles Williams gibi yazarlarla edebi bir çevre oluşturdu. Yüzüklerin Efendisi'nin temeli bu çevrede atılmıştır.
Yüzüklerin Efendisi'nin 1954 ve 1955 yıllarında 3 cilt halinde yayınlanması, özellikle "saygıdeğer" bir İngiliz Dili ve Edebiyat Profesörünün "fantezi" gibi bir türde eser vermesi, edebiyat eleştirmeni çevrelerinde küçük çaplı bir skandala yol açtı. Tolkien'in 1937'de yayınlamış olduğu Hobbit daha ziyade masal türüne ait çalışma olarak kabul edildiği için üzerinde pek durulmamıştı. Oysa Tolkien Yüzüklerin Efendisi ile birlikte, Hobbit'le başladığı Dünya yaratma projesinde ısrarlı olduğunu gösterdi.

Yüzüklerin Efendisin yarattığı dalgalanma, fantezi türünü, tıpkı o yıllarda bilimkurgu içinde
olduğu gibi "saygın" edebiyat türleri arasına kabul edilmesinde önemli rol oynadı; Tolkien'i izleyen fantezi yazarları onu ve onun yarattığı Orta Dünya'yı büyük ölçüde taklit etmekten vazgeçemediler.
Tolkien'in 1973'teki ölümünden sonra 'Orta Dünya'nın 1. çağını ele alan Silmarillion 1977 oğlu Christopher Tolkien tarafından yayına hazırlandı. Christopher Tolkien 1980'li ve 90'lı yıllar bO y u nca babasının yarım kalmış elyazmalarını yayınlayarak eksiksiz bir Orta Dünya tarihi hazırlamaya gayret etti.
İşte kısaca J.R.R Tolkien ve LOTR tarihi. Şimdi de LOTR'un önceden çıkmış O y u nlarına bir göz atalım.

The Lord Of the Rings: Fellowship Of the Ring:
Bu O y u n 2001 yılında piyasaya çıkmış ve vasatı aşamamıştı. Çok az oynama imkânı buldum. Keşke bulmasaydım. Karakterler elişi kağıdıyla yapıştırılmış gibiydi ve daha çok çocuk O y u nu gibiydi. Bu vasat O y u n zaten fazla tutmadı.

The Lord Of the Rings: Two Towers:
Bu O y u n PS 2 için çıkmıştı. Ben için oynama imkanı bulamadım. Ama oynayan arkadaşlarım alelade bir aksiyon O y u nu diyor bu O y u n için...

The Lord Of the Rings: Return Of the Ring:
İşte bu O y u n. Orijinalini aldığımda ayaklarımı yerden kesen 89 kere bitirdiğim yegane O y u n. Bir aralar en çok sevdiğim O y u n sıralamasında birinciliği kimseye bırakmadı. Grafikler, sesler, müzikler, co-op olayı her şey çok iyi oturtulmuştu. Bir tek eksik kamera açılarıydı. Benim gönlümde notu hep 5.

The Lord Of the Rings: Third Age
Bu yapım PS 2 için çıkmıştı. Hiç oynamadığım için pek bir fikrim yok.

Battle For Middle Earth: Bence dünyadaki en kaliteli strateji O y u nu. Sesler, grafikler, eğlence. Bir rüya gibi. Filme paralellik, o efsane bölümler, her şeyiyle harika bir Oyundu.

Oyun'dan Resimler:
The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth IISistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemleri: Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows 2000 Professional, Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP Professional
İşlemci Hızı: 1.3 GHz
RAM: 256 MB (512 MB tavsiye edilen)
Boş Alan: 5 GB
Ekran Kartı Hafızası: 32 MB

Oyun Hakkında:

Son zamanlarda oyun menülerinin fonları oldukça dikkatimi çekiyor. Bu konuda geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan SW: Empire at War oldukça başarılıydı. Açıkçası BFME 2 ondan da başarılı! Muhtemelen oyun içi görüntülerin üzerlerinden biraz geçilerek hazırlanan arka plan, Yüzüklerin Efendisi serisinin bildik ezgileriyle beraber, tam manasıyla masalsı, beynin hayal gücünü kontrol eden kısmını canlandıran bir boyut kazanmış. Eğer fondan gözünüzü alıp, menüdeki fonksiyonlara bakacak olursak; Tutorials, Solo Player, Multiplayer, Options ve My Heroes seçeneklerini görüyorsunuz. Bunlardan biraz bahsetmek gerekirse, Tutorials oyunu öğrenme bölümü. Özellikle ilk oyunu oynamamışlar için mutlaka tutorials denenmeli. Aksi halde oyuna alışmak oldukça zor olacaktır. Multiplayer ile arkadaşlarınız ile Orta Dünya üzerinde parti(!) veriyorsunuz. Dilediğiniz haritayı seçip, ister Elf diyarında ister Goblin mekanında düşmanlarınıza Orta Dünya’yı dar ediyorsunuz. Options ile ayarlarımızı, özellikle performansa dayalı ayarları yapıyoruz. Menüde bulunan My Heroes ise önceki BFME’de de tanışmadığımız bir yenilik!

Aragorn, Legolas, Gimli, Gandalf... eskidi! Şimdi sıra bende!!

My Heroes’e tıkladığımızda Create a Hero ekranı açılıyor! Bu demek oluyor ki, kendi kahramanlarımızı yaratabiliyoruz! İlk olarak yaratacağımız karaktere sınıf seçiyoruz. İnsan mı, Elf mi yoksa başka bir tür mü olacağı burada belli oluyor. Oranın hemen aşağısında ise seçtiğimiz türe göre tipler açılıyor. Kadın-Erkek gibi ayrımları buradan yapabiliyoruz. Hemen sonraki ekranda ise görsel özelliklerimizi ve Orta Dünya tarihine yazdıracağımız ismi yazıyoruz. En aşağıda kullanacağımız renkler bulunuyor. Onları da seçtikten sonra kahramanımız Orta Dünya’nın destansı öyküleri atılmak için hazır hale gelmiş oluyor! Bu yeni özellik belki de Orta Dünya’yı kahramana boğacak ancak oyuncular için güzel bir eklenti olmuş My Heroes. Böylelikle savaşlarda kendimizi geliştirmeye çalışırken, oyundan daha fazla RPG tadı alabiliriz.

Geldik Solo Play’e. Yapımla ilgili en gerçek yargılara buradan ulaşacağız. Solo Play’in üzerine geldiğimizde açılan menüde, Load Game haricinde 4 tane seçenek var. En üstten anlatmaya başlayalım. İlk olarak karşımıza Skirmish çıkıyor. Strateji oyunlarında sıklıkla karşılaştığımız Skirmish mod’u, ne eksik ne fazla bir şekilde BFME 2’deki yerini almış. Kendi haritamızı seçiyoruz, savaş alanındaki ırkları belirliyoruz, kimlerin düşman kimlerin dost olacağına karar veriyoruz ve oyuna başlıyoruz. Yani her kuralın size ait olduğu bir oyun stili Skirmish. Hikaye mod’larından tamamen ayrı.

Sıra tabanlı mod!

Oyunun mod’ları arasında War of the Ring’i görünce şaşırdım. Başta Yüzüklerin Efendisi için hazırlanan ilk strateji oyunu War of the Ring ile bağlantısı olabilir mi diye geçirdim aklımdan. Ancak tıkladığımda, o son derece başarısız oyun ile hiç bir bağı olmadığını gördüm. War of the Ring mod’u, oyuna masaüstü öğeler ekliyor. Yani bir haritamız var. Haritada şehirler gözüküyor. Hangi şehirde hangi ordu var görebiliyorsunuz. Sıra tabanlı olan bu bölümde sizden istenen, düşmanlarınızı yok etmeniz. Ancak eğer onlarla aynı sınırda yaşamıyorsanız, önünüze çıkan şehirleri ele geçirmelisiniz. Bunun için de ordu yaratmalısınız. Evvela işe kaynak ve asker çıkartmak için bina yaparak başlıyorsunuz. Tabi bu bölüm sıra tabanlı olduğu için beklemek zorundasınız. Bir seferde yapacağınız tüm hamleleri yaptıktan sonra “turn” tuşuna basarak, hakkınızı tamamlayıp sırayı rakibinize veriyorsunuz. O da tüm hamlelerini yapıyor ve tekrar sıra size geliyor. Tabi bina veya asker üretimi gerçek zamanlı oynanıştaki gibi sürekli devam etmediği için, örnek olarak her turda %25 (yaptığınız binaya veya askerin niteliklerine göre daha fazla veya az da olabilir.) tamamlanıyor. Bu sıra tabanlı oynanış ta ki, düşman ile sizin aynı topraklar da buluşmanız ile son buluyor. Bu sefer bildik, savaş haritası açılıyor ve RTS’ye dönüyor oyun. Burada size yardım etmeleri için birlikler geliyor ancak bölüme göre kimi zaman 20 dakika sonra geliyorlar. Sizde bu 20 dakikayı, düşmana mağlup olmadan tamamlamaya çalışıyorsunuz. Ardından takviye kuvvetleriniz gelince işler biraz daha yoluna giriyor.

Oyun'dan Resimler:
The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth II: The Rise Of The Witch-KingSistem Gereksinimleri:

1.6 Ghz İşlemci
512 MB Ram
64 MB Ekran Kartı
3 GB Boş HDD Alanı

Oyun Hakkında:

Battle for Middle Earth güzel bir yapımdı. Gerek senaryosu, oynanışı, grafikleri vs… başarılıydı. Sonuçta o Yüzüklerin Efendisi’nin stratejisiydi ve ona bağlı kalıyordu. EA boş durmadı “Biz devamını yapıyoruz” diye basın bildirisi yayınladı. Ancak konu olarak daha farklıydı. Oyun çıktı, harikaydı. Gerek görsel, gerekse oynanış EA Games iyi iş çıkartmıştı. Hatta Aykut’un oynadığı zaman ekrana bakmıştım, “Güzel” demiştim içimden. Fakat benim için klasik değerler dışına çıktığından, pek fazla tatmin etmemişti. Gel zaman git zaman, bir süre geçti ve ek görev paketiyle geri dönüş oldu.

Ek görev paketlerini genel olarak üçe ayırırım; İyi, standart ve kötü. Bazıları tek başına bir oyun olurken, bazıları nötrdür, diğer kısım ise iki adet ünite eklemekten başka bir işe yaramaz. The Rise of the Witch-king, standarttın üzerinde olan bir ek görev paketi. İsminden de anlaşılacağı üzere, kötü tarafın kontrolü elimizde oluyor. Nazgul yeniden ortamlara akıyor, Nazgul Lord’u Witch King krallık kuruyor. Bizde bu krallığın topraklarını genişletip, gelen saldırıları da püskürtmeye çalışıyoruz. Bilinen görevlerle devam ederken, The Witch King boş durmuyor. Ana oyuna Angmar ırkı ekleniyor. Bu ırk içinde Witch King, Rogash, Morgomir, Karsh ve Hwalder adında Hero’ları var. Hepsinin ayrı yetenekleri bulunuyor. Angmar yeni eklenen ırk olduğu için, üzerinde biraz daha özen gösterilmiş. Diğer ırklardan fazlalığı yok, yine de güçlü bir ırk sayılabilir. Savaşlarda ön plana çıkan kısımları, Troll’ler ve direk savaşan diğer üniteler gösteriyor. Sorcerers gibi büyü güçleri olanlar da var, fakat bunlar yakın mesafeler de etkisiz birimler. Ordunuzun arkasından büyüyle destek vererek, rakiplere tam ilaç oluyorlar.

Angmar için yeni özel güçler de var. Bunlar düşmanlar üstünde oldukça etkili, ancak zamanında kullanılmaları oldukça can yakıcı ve kurtarıcı olabiliyor. Sadece Angmar ırkı yeni deyip geçmemek lazım, yapımda diğer ırklara da bazı yenilikler ve eklemeler yapılmış. Onlara da ekleme yapılmadan geçmek olmaz, yoksa küserler.

Yapay zeka fena değil. Hatta biraz daha akıllanmış diyebiliriz. Artık deneme yanılma yöntemine başvurabiliyorlar. Rakipler eskisi gibi fazla keklik gibi durmuyor. Yine zorluk seviyesi düşük olduğu zaman, düşman çok fazla etkili değil. Bu yüzden üst zorluk seviyeleri daha can alıcı ve heyecanlı savaşlara geçit veriyor. Gene de BFME 1 ve 2’den tecrübeli olanlar, yapay zekayı tuş edecektir.

Grafikler ve sesler konusunda Witch King, BFME 2’le aynı. Belki görüntü olarak kökten bir değişim yok, fakat yapımcılar elinde var olanı yeni efektlerle beraber, daha can alıcı hale getirmiş. Seslerde kalite yine aynı. Seslendirmeler, müzikler, efektler bu konuda da ek paket, güzel olmuş. İşin diğer can alıcı noktası ise bu kadar güzel tektik detaya rağmen, oyunun iyi optimize edilmesi oluşturuyor.

Witch King içinde karakter yaratma kısmında da, yeni bir sınıf daha bulunuyor. Bunlara ek olarak eskiler içinde yeni güçler, özellikler vs… yer alıyor. Campaign aslında klasik görevlerle de olsa, oyuna Single Player kısmını yeniden canlandırıyor. Hatta bazı görevler oldukça dinamik sayılır. Multiplayer konusunda ufaktan bazı sıkıntılar var, ancak bunlar çözülmeyecek veya ortamı gerecek türde değil.

Son noktayı koyarsak, Witch King güzel bir ek görev paketi olmuş. Hatta son zamanlarda oynadığım ek görev paketleri arasında en iyisi sayılır. Yapımda bazı program hataları yer alıyor, ancak bunlar yama ile düzeltilecektir. 2007’nin bu günlerinde, eğer BFME 2’ye devam etmek isterseniz, Witch King kesinlikle güzel bir sebep sayılacaktır.

Oyun'dan Resimler:


« Son Düzenleme: 09 Haziran 2011, 17:13:58 Gönderen: Ezayah »

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2011, 13:15:47 »
Güncel. Halife sabitlersen iyi olur.  tbr*

Çevrimdışı Yhadgu Khan

 • Level 8
 • İleti: 402
 • Find what you love, and let it kill you.
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2011, 13:58:02 »
Ezayah konuyu sabitliyorum yararlı olur oyun hakkında bilgi almak isteyenler için.  tbr* Güzel inceleme tebrikler bu arada  tbr*

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2011, 13:59:24 »
Rica ederim. Teşekkürler.  tbr*

Çevrimdışı Kartacalı Anibal

 • Level 11
 • İleti: 2418
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2011, 01:05:56 »
Artık EA bu oyunu yapmayacak. agla*

Çevrimdışı ULU ATTİLA

 • Level 9
 • İleti: 660
 • TW TÜRKİYE FORUMU
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2011, 14:38:02 »
güzel paylaşım tbr*
Ya Bizansı alırım yada Bizans beni
Fatih Sultan Mehmed

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2011, 12:54:40 »
Rica ederim.  tbr*

Çevrimdışı SNAKEEYES433

 • Level 8
 • İleti: 434
 • Joyjee
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos 2011, 11:55:54 »
güzel paylaşım  tbr*

Çevrimdışı Easterling

 • Level 14
 • İleti: 6249
 • Evrenin gözünde sen nesin ki ?
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2011, 21:57:21 »
Sağol.

Çevrimdışı Ewert

 • T?pk? Patatesler Gibi.
 • Level 11
 • İleti: 2924
Ynt: The Lord Of The Rings: Battle for Middle-Earth Serisi - İnceleme
« Yanıtla #9 : 11 Ağustos 2012, 18:22:43 »
LOTR:BFME II yüklemek şart oldu tbr*
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2012, 12:14:17 Gönderen: ewert »

Çevrimdışı onurlu

 • Level 8
 • İleti: 380
lotr bfme 2 rise of witchking aralarında en iyisi bence, 1. ve 2. normal seriye göre. Ama bu serilerin de grafikleri kötü.

 Bir de  lotr conquest serisi ise grafik olarak gelişmiş de olsa berbat bir oyun. Aynı metin2 tarzı oyunlar gibi olmuş. sinir*