Konu: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD  (Okunma sayısı 4151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13652
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« : 17 Şubat 2019, 10:24:51 »
1

Canlı yayın esnasında gelen talepler doğrultusunda Medieval Kingdoms 1212 AD campaign'i üzerinde yeni bir maceraya giriştik. Cuci Han ve onu takip edenlerin olduğu büyük, güçlü ordu, sonra Altın Orda'ya dönüşecek topluluk ile yeni bir oyuna başladım.

Cuci Ulusu, oğullarıyla bazı fetihler sonucu Altın Orda'ya dönüşüyor. Bakalım o günleri görebilecek miyiz :)

Bu arada çok fazla tanımı var bu devletin, erken dönemler için. Kıpçak Hanlığı, Cuci Ulusu, Altınordu, Altın Orda...  Ben bundan sonra Altın Orda olarak isimlendirip içerikleri yayınlayacağım.


2

Cuci önderliğinde, Deşt-i Kıpçak içlerinde ve sınırlarında durdurulamaz Türk ve Moğol süvarileri ile esip gürlemeye devam ediyoruz.

Medieval Kingdoms 1212 AD Campaign oyunlarımıza eklenen Altın Orda daha doğrusu oyundaki başlangıç adı ile Cuci Ulusu'yla size uzun bir video daha sunuyorum.

Bu bölümde Ruslar, Kıpçaklar, Baltık halkları ve Polonyalılar ile savaşa tutuşuyoruz.

Arada tarihi sohbetler, bilgilenme üzerine mesajlaşmalar da yaptık. Özellikle dil mevzusuyla alakalı olarak her şeyin net anlaşıldığını düşünüyorum. Lütfen YouTube'a, yani bu video altına incitici ve tartışma çıkartıcı yorumlar gelmesin, zira biz yayında tartışmadık, münakaşa etmedik.
3

Medieval Kingdoms 1212 AD Campaign - Altın Orda / Ulus of Jochi mücadelemiz devam ediyor. Bu bölümde amacım İsveç'e ders verip geri Kıpçak havzasına dönmek idi ama arzu ettiklerim olmadı. Bu da yetmezmiş gibi tüm dünya ile savaşa girdim.

Bu bölümün en şansız devleti Danimarka oldu o kadar büyüttüğü ülkesini birkaç sene içerisinde kaybetti. İsveç'e de dersini verdim. Kolay savaşlar kazandık, bakalım ilerleyen bölümlerde neler olacak.

Bu savaşlarda rol alan önemli isimler ise Cuci, Orda ve Subutay.

Bu ara hastalıktan dolayı ses kötü çıkıyor kusura bakmayın.


4

Cuci ulusuyla, geleceğin Altın Orda'sı ile Medieval Kingdoms 1212 AD Campaign maceramızı sürdürüyoruz. Bu bölümde çok güzel anlar yaşadı. Muazzam savaşlar yaptık. Kutsal Roma İmparatorluğu ve Macar orduları beklenmedik anda bize baskın yaptı, neler yaşadık videoda! Sonra ajanlar, her ülke rahiplerini göndererek ordumuzda karışıklık çıkarmaya çalıştı. Bu lanet yerlerden, Avrupa'dan yeniden Kıpçak Havzası'na dönmeye karar verdim. En önemlisi Haçlıların bize karşı ve güç alanımıza karşı giriştikleri baş kaldırı, sonuçsuz kalmayacak, dünya benim! Evlatlarımın.


5

Medieval Kingdoms 1212 AD Campaign - Altın Orda mücadelemizde sona yaklaşırken Anadolu'da akraba topluluğumuz Selçuklular'ın dara düştüğünü görünce Batı'daki kırbaçlama seferlerini bırakıp Anadolu'ya yöneldik. "Sona yaklaşma" nedir diye soracaksınız, videoda durumu izah ediyorum. İyi eğlenceler dilerim.


6

Medieval Kingdoms 1212 AD Campaign - Altın Orda mücadelemiz sona erdi. Nedenini uzun uzun videoda açıkladım. Seriyi bitirmeden yerleşik düzene de bakış attık. Söz verdiğim gibi Selçuklu'ya yardım ile Haçlılara da gerek dersleri verdim. Savaş da yaptık yeterince, güzel bir kapanış oldu. Bundan sonra ne olur? Altın Orda ile oynar mıyım, evet, bunun cevabı da yine videoda. Bu zaman kadar bu seriyi izleyip bana destek olan herkese teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2019, 11:56:12 Gönderen: * Halife * »

Çevrimdışı Bozkurtlar

 • Level 1
 • İleti: 4
Ynt: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2019, 14:44:53 »
paşam super olmuş en büyük hayranınım bide ilhanlı çek nolur

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13652
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2019, 18:36:53 »
3. bölüm geldi.

Çevrimdışı 3efecan

 • Level 3
 • İleti: 25
Ynt: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2019, 14:24:59 »


Merhaba! Videolarınız için çok teşekkürler. Hepsi çok güzel. Ancak hep yıkama yağlama var. Fakat mod yapımcılarına hiç eleştiri yok.

İzin verirseniz 1212 ve 1220 modları ile ilgili bazı rahatsız olduğum noktaları dile getirmek istiyorum. Elbette bu modları siz yapmıyorsunuz ve direk muhatabı da siz değilsiniz. Ancak bu modların yapımcılarına telefonla veya e-posta ile ulaşabilecek; hatta Rusya'ya giderseniz habersiz evlerinde ziyaret edebilecek kadar samimi insanlardan birisiniz. O yüzden aşağıda yazacağım sıkıntıları onlara iletin lütfen!

1) 1220 MODU: 

a) Şehirler yarım bırakılmış. Orjinal şehirleriniz üzerine (adeta bu modu oynamak isteyenlerle alay edercesine...) yeni ortaçağ materyalleri öyle bırakılmış ve havada uçuyorlar. Bari orjinal hali ile bıraksalardı şehirleri...
 
b) Tüm DLC 'lere sahip olduğumuz halde doğu devletleri oynanabilir değil. Bazı doğu devletlerinde papalık sembolü var. İrlandalılar, iskoçlar, Galler vs... ARAP askerler ile savaşıyorlar, Birimlerin bazılarının elinde silah yok... vs...  eksikler tren olmuş gidiyor.

Kısaca tam bir ÇÖP mod. Ya kaldırsınlar Steam'den veya eksikleri gidersinler. Hiç mi şikayet eden yok. Herkes pembe gözlük takmış. Modunun adını ortaçağ koyan herkese tapıyor adeta. Ne bu böyle yahu! Neyse...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2) 1212 MODU:

Şimdi bu mod, videolardan gördüğüm kadarıyla daha oturaklı duruyor ama oynayamadığımız için eksikleri bilemiyoruz youtuberlar kadar.
O yüzden benim eleştirim içeriğe değil gittikçe uzayan, uzadıkça uzayan, bilinmeyen sonsuz bir zamanı işaret eden, galiba çıkmaz ayın son çarşambası paylaşılacak olan kampanyasına!

Tamam kabul. Hepsi bu işte süper yetenekli çocuklar! Hatta CA 'da bile onlar kadar yetenekli programcılar yok! Eyvallah! Ama CA 4 yılda en az 2 adet yeni TW oyunu çıkartırken (3. TW da 2 ay sonra çıkacak...) bunlar 4 yılda 1 mod çıkaramadılar yahu. Hatta bu modun Alfa testi 2021 yılana kadar devam edecekmiş daha. 4 yılın üzerine 3 yıl daha koyun, etti 7 yıl. E bu daha Alfa testi. Daha de bir de Beta testi var. Sonra bir de son test var. Var oğlu var... Onun için de 3 - 5 yıl daha koyun. Etti mi size 10-12 yıl. Ha! Sanmayın ki oyundan atmalar, çökmeler olmadan herkes kampanyayı rahat(!) oynayacak. Ne sorunlar çıkacak kim bilir daha... Ohooooo! Yani artık torunlarımız belki oynar bu modu sorunsuz şekilde, maziyi yad etmek için!

Uzun lafın kısası, biraz gerçekci olup, bu modu ölü bir mod saymak en iyisi bence. Çünkü bir oyunun tek bir modu üzerinde 12 sene uğraşacak enayi yoktur sanırım bu dünyada! Youtuber 'lar üzerinden reklam parasını kırışmak dertleri. Eh! Kendi modları. İstediklerini yaparlar. Paralarında gözümüz yok. Allah daha çok versin onlara. Bizi ilgilendirmez!

Hem birkaç yıl içinde Medieval3 TW zaten çıkacak. O yüzden kasmaya gerek yok. Ayrıca 1295 modu gayet güzel bence. Harita küçüklüğü ve bazı eksiklere rağmen sorunsuz sayılabilecek bir mod. Medieval3 çıkana kadar idare eder en azından!

Şunu da lütfen kimse demesin bana: Efendim parasız bedava dağıtacaklar herkese. Kimse eleştiremez onları falan filan. İyide ben parasında değilim ki: Yarın çıksın kampanya şu haliyle satılık olarak; ben şahsen parasını verip, satın alırım. TW oyunlarını seven herkes de verir bu parayı. Böyle bedava da sanki daha mı iyi toplam 12 sene bekleyecek olmak? Ölme eşeğim ölme, yaza yonca bitecek(!) hesabı. 

Yukarıda yazdığım gibi, hep yağlamak yerine azıcık da eleştirseler insanlar (yerli ve yabancı özellikle youtuberlar...) bu yönlerden, olmaz mı? Olmaz! Çünkü tok, açın halinden anlamaz olduğu gibi tüm youtuberlar da tam kampanya sahibi oldukları için kızgınlığımızı anlayamamaları çok doğaldır. Ancak azıcık empati yapabilirler sanırım, değil mi? Saygılar! :)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NOT: Bu konudaki düşüncelerim, yani 1212 kampanyası iyi kötü hazır olduğu halde tüm TW sever oyuncular ile paylaşılmamasını anlamsız bulduğum için bana kızanlar olursa; hemen yarın bu modun kampanyası paylaşılsa asla oynamayacağına ve 1212 kampanyasını hemen oynamak istemediğine şerefi, namusu üzerine yemin etsin burada yazılı olarak önce. Sonra eleştirsin beni kendince. Eleştirisini kabul edip cevap vermem. Üstelik altına imzamı bile atarım. Ha! Aksi resmen ikiyüzlülüktür, riyakârlıktır çünkü!
 


« Son Düzenleme: 04 Mart 2019, 15:25:06 Gönderen: 3efecan »

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13652
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2019, 15:26:15 »
Süre ayırıp detaylı yazdığın için teşekkürler.

Ben adamlara neredeyse 20 tane bug-glitch-hata-tarihsel rica ilettim. 10'u geçmeyen YouTuber + 20'den fazla tester var. Kendileri de oynuyor modcular.

Çoğu ilettiğim şeyin farkındalar. Yani eleştiriyi yapalı çok oldu, adamlar üzerinde çalışıyor düzeltecekler.  tbr*

Çevrimdışı 3efecan

 • Level 3
 • İleti: 25
Ynt: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« Yanıtla #5 : 05 Mart 2019, 19:22:32 »
Süre ayırıp detaylı yazdığın için teşekkürler.

Ben adamlara neredeyse 20 tane bug-glitch-hata-tarihsel rica ilettim. 10'u geçmeyen YouTuber + 20'den fazla tester var. Kendileri de oynuyor modcular.

Çoğu ilettiğim şeyin farkındalar. Yani eleştiriyi yapalı çok oldu, adamlar üzerinde çalışıyor düzeltecekler.  tbr*Ok! Çok tşk! Unutmadan, bu 1212 moduna benzer Rome 2 için de 1100 modu çıkacakmış sözde. Modun sahibi önce Nisan dedi, sonra Mayıs- Haziran gibi dedi, daha sonra Yaz ayları dedi, şimdide 2020 içinde diyor. Vay vay vay! Yakında 2021, 2022, 2023 vs. diye gider... Efendim sebep? Ona para veren yokmuş çünkü, destek istiyormuş. Yeni ekran kartı da istiyormuş. Eskisi yanmış mış mış... Maddi durumunu ve Medieval 1100 modunun yapımı arasındaki ilişkiyi çok mantıksız sebepler ile anlatıyor ayrıca:

Çalışmak zorundaymış (eyvallah, herkes öyle...) ondan modu ile ilgilenecek zamanı yokmuş. Buna lafım yok. Kimse ona yalvarmadı bu mod için zaten. Ancak yeterli para desteği olursa modu ile daha çok ilgilenirmiş, hemen bitermiş. Heee! Öyle öyle! Tabi canım! Yiyenlere afiyet olsun! Yani diyor ki; ona para veren çok olursa bu geçici verilen paralara güvenip işinden istifa edecek(!) galiba sırf modu bitsin de biz oynayalım bedavaya diye.

Yav! Gerçekten bu palavralara inananlar da çok var. Hey Büyük Allahım, insanlara biraz akıl fikir ver! Akılsız TW sevenler böyle tiplere tapıyorlar işte! Onlar da Ortaçağ temalı bir TW oyununun ve modunun çok fazla istendiğini bildikleri için bu durumu sömürüyorlar. Ama her konuda dünya'nın düzeni bu zaten!

Yapacak bir şey yok!

Milleti, dini, dili, ırkı fark etmeksizin aç olana, evi barkı olmayana, ayrıca sokaktaki hayvanlar da dahil, muhtaç olan her canlıya gerekirse ben aç kalır yardım ederim ki etmişliğim de çok vardır. Hala da ediyorum pek çok insan gibi... Ama kimse kusura bakmasın da, hiç tanımadığım, tanımak da istemediğim elin gavuruna sırf ''bana para ve bilgisayar donanımı verin, durumum yok'' yazdı diye, hiç çıkmama ihtimali çok yüksek olan bir ortaçağ modu kampanyası yapımı için para dilenen üç kağıtçılara tek kuruş vermem, verene de sadece ENAYİ derim!   

Haksız mıyım?

1212 Moduna gelirsek, bu modun yapımcıları para istemiyorlar ama youtuberlar üzerinden, sırf reklam parası gelirini arttırmak için lastik gibi uzatıyorlar kampanya paylaşım tarihini. Akıl var, mantık var. Yarın kampanyayı paylaşsalar artık kim seyredecek videoları? Eeee! Paralar ne olacak? GÜM! Patladı. Yani enayi mi bunlar yüz binlerce dolar gelirden olsunlar. Kim altın yumurtlayan tavuğu keser? Sadece aklı kıt olanlar!

Tabi! 1212 modunu yapanlar ceplerine tek kuruş girmeden(!) bu mod ile uğraşıyorlar palavrasına inanıyorsanız, o başka!
Siz bilirsiniz...

Kısaca, tüm bu modlar 1212, 1100 vs. hepsinin düzgün bir kampanyasının çıkma ihtimali çok düşük bana göre. Ya da şöyle diyelim; çıkmasına çıkar yıllar... yıllar... yıllar... sonra ama 1220 modu gibi yarım yamalak, bir ton eksikle çıkar. Çünkü bazı insanların sandığı kadar bu modlar üzerinde uğraştıklarına inanan da ya çok saftır ya... neyse yazmayayım. Anlayan anlar!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lütfen kusura bakmayın yorumum biraz sert kaçtıysa ama insanları kandırmanın bu kadar kolay oluşu canımı sıkıyor, ne yapayım.
Öfkem, hayal vaat ederek işleyen, uyanık geçinenlerin yönettiği sömürü düzenine. Yanlış anlama olmasın diye de peşin peşin yazayım:  Sizi ya da bu sitedeki başka birilerini hedef alarak yazmadım bu sitemimi. Ortaya içimi döktüm sadece. Hatta bu konuda benden çok da farklı düşünmediğinize inanıyorum. Yine de yanlışım varsa özür dilerim. Saygılar!
tebessum*
« Son Düzenleme: 06 Mart 2019, 11:18:25 Gönderen: 3efecan »

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13652
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2019, 11:56:31 »
6. ve ne yazık ki son bölüm geldi  uzgun*

Çevrimdışı MedievalMusti99

 • Level 12
 • İleti: 3463
 • Eskiler eskiden güzeldi.
Ynt: Altın Orda ile Medieval Kingdoms 1212 AD
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs 2019, 00:35:56 »
Ellerine sağlık abim, güzel oyun olmuş.