Konu: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi  (Okunma sayısı 770 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 269
 • TW çömezi - ustawot
Başarılarının aksine özellikle zor bir dönemde Haçlılara karşı verdikleri başarılı mücadelelerine rağmen pek bilinmeyen bir Türk Devletidir.

İslam kalelerinin bir bir düştüğü, müslümanlara yapılan zulümlerin doruk noktasına ulaştığı, haçlı seferlerinin yoğunlaştığı, Kudüsün haçlılar tarafından ele geçirildiği çok zor bir dönemde şii hakimiyeti altındaki bir bölgede İslamın sancaktarlığını yapmış ve müslümanların umudu olmuş bir devlettir ZENGİLER.

Nureddin Mahmud Zengi kimdir?
Ortadoğu'nun siyasi tarihinde önemli bir etkisi olan Nureddin Mahmud Zengi, Haçlılar'a karşı başarılı savaşlar vermiştir. Musul atabeyi İmameddin Zengi'nin oğludur. İmadeddin Zengi ise, Selçuklu Sultanı Melikşah ın komutanlarından Aksungur un oğludur.

Nureddin Mahmud Zengi Hakkında söylenen sözler

- İbn Cevzi

''Ben önceki Sultanların hayatını inceledim. Raşid halifeler ve Ömer bin Abdülaziz hariç, Nureddin’den daha temiz hayat yaşayan, ondan daha ahlaklı hayat süren adaletli bir Sultana rastlamadım''

- İbnü’l-Esir Cezer

''Nureddin pahalı giysileri sırtından atıp kaba kumaşlara büründü''

- Halepli vakanüvis Kemaleddin

''Her ne olursa olsun sonuç ortadadır: Arap dünyasını Frenkleri ezebilecek bir güç haline Nureddin getirecek ve zafer meyverlerini sağ kolu olan Selahaddin toplayacaktır''

Zengilerin Oğuzların Avşar boyundan geldiği bilinmektedir. Zengi devleti yıkılınca buradan göç eden bir kısım Avşar boyları Karamanoğulları Beyliğini kurmuşlardır.

Zengiler, kültürel bakımdan Müslümanların önem verdiği bir devletti. Haçlılar’a karşı verdikleri mücadeleler sonucunda İslam dünyasının umudu olmuşlardı. Ayrıca Şiiliğin yaygın olduğu topraklarda Sünniliği de desteklediler. Devletin en önemli özelliği ise mimari zenginlikleridir. Birçok han, sebil, medrese, ribat ve bimaristan yaptılar. Taş işçiliğinde dönemin öncüleri oldular ve literatüre “Zengi düğümü” terimini kazandırdılar. Yaptıkları burç ve kalelerde de figürlü kabartmalar kullandılar. Dicle Nehri üzerine su kanalları inşa etmeleri sayesinde de zengin meyve ve pamuk üretimi yaptılar.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sefer başlamadan önce Zengileri biraz tanıyalım istedim. Henüz test aşamasında olan bir mod ile başlattığımız bu seferde Allah bizi dedelerimize karşı utandırmasın inşAllah. Hadi başlayalım.

BAŞLANGIÇ

ZOR seviyede başlatılan seferimizde Devletimizin genel durumuna bir bakalım;

Sınırlı bir bütçemiz 8000 altın ve sınırlı bir gelirimiz 850 var.

Hükümdarımız Mesud komutasında Musulda 13 birimden oluşan tek ordumuz mevcut.

Asayişi çok az sıkıntılı iki şehrimiz Musul ve Erbil.

Musul un bulunduğu ASUR eyaletinin başkenti Halep ve diğer şehri olan Diyarbakır güç sıralamasında ikinci sırada bulunan EYYUBİlerin elinde.

Erbil in bulunduğu IRAK eyaletinin başkenti ise Bağdat ve diğer şehri olan Basra güç sıralamasında yirmi ikinci sırada bulunan ABBASİLERin hakimiyetinde bulunuyor.

Zengiler olarak biz ise güç sıralamasında onbirinci sırada yer alıyoruz.Atadan kalan...
Fitne fesatla zayıflatılmış, güçsüz düşürülmüş koca bir imparatorluktan geriye kalan, Orta Asyadan Anadoluya parçalanmış, bir zamanlar huzurun hakim olduğu,
ama şimdi zulum altında inleyen, anaların feryadı, ninelerin gözyaşı, çocukların çığlıklarına karışmış topraklar.

Evlada düşen...
Kılıçla kurulmuş, adaletle yoğrulmuş, her karışı kanla sulanmış bu topraklarda tekrar dirlik ve esenliği sağlayarak İslam sancağını yukarı kaldırmak.

Çok yaşanmış, zor yaşanmış az bilinen bir hikaye...

Kılıcı keskin, kalemi güçlü, atı heybetli, yükü ağır, sert bakışlı, yumuşak sesli, düşmanına acımasız, mazluma merhametli, askerine sadık, halkına adaletli
bir komutanın, Sultan Mesud'un hikayesi...

Sene 1212 AD Sefer Başlar....

Solumuzda Eyyubiler, altımızda Abbasiler, sağımızda Harzemşahlar bulunurken ilk sefer hareketlerimizi mecburen yukarıya doğru kuzeye başlatma durumunda kalıyoruz. Tebrizde bulunan İldeniz Atabeyliği ile iyi ilişkiler içerisinde bulunsak da Trabzon Rum İmp ve Gürcistan Krallığının baskılarına pek dayanabileceklerini sanmıyorum. Harzemşahlar bilinen en güçlü devlet. Eyyubiler ise ikinci sırada. Her ne kadar eyalet başkenti Bağdatı almak istesem de Abbasi Halifeliği ile savaşa girip kardeş kanı dökmeye niyetim yok. Zorunda kalmadıkça Türk veya müslüman devletlerle savaşmayı düşünmüyorum. Hazinemiz boş, gelirimiz vergileri arttırsak da tebliğleri vergiden yana kullansak da hala çok düşük. Her gün tarhana çorbası ile günler nasıl geçecek bakalım. Hani biz Hristiyanlığın kırbacıydık? Güçlü ve dost ülkeler ile çevrelenmiş, yoksulluğa hapsedilmiş durumdayız. Allah kerim. Elbet bir çıkış yolu bulacağız ve yürüyeceğiz inşAllah.

Birkaç tur çevirir çevirmez sıralamada hızlı bir düşüş yaşıyoruz. Trabzon Rum İmp Diyarbakırı Eyyubilerden almış bu arada.

1214 AD


1219 AD

Hükümdarımızı Tekçe sultan ile evlendirdik henüz çocuğu yok. Deneyimleri ve sadakatleri artan komutan ve valilerimizi daha yüksek makamlara atamalarını yapıyoruz. Çok az elimiz genişledi ve askerimize tarhana yanında bulgur pilavı vermeye başladık onlar da bunun hakkını layıkıyla verdiler. Trabzon Rum İmp dan Diyarbakırı alarak sınırlarımıza kattık. İldeniz Atabeyliği malesef tarih oldu biz de Gürcistan Krallığından Tebrizi alarak en azından halkın mutluluğunu tekrar sağlamaya çalıştık. Sınırlarımız genişlese de, tarhana yanında bulgur verilse de hazinemiz hala tam takır kuru bakır. Ama şikayet etmek yok. Varisimiz Arslan komuatnımızın emrine iki birim foot askari mızrakçısı, iki birim junior ghulaman okçusu ve bir birim tawashi cavalry verildi. Kendisi az ama kaliteli bu birimlerle çıkan isyanları bastırmakla ve şehir güvenliğini sağlamakla görevli. İmamımız Ahmet, şampiyonumuz İskender ve casusumuz Doğukan gayet başarılı işler çıkartıyorlar. Diplomaside çok bir değişiklik yok. Sadece Harzemşahlar ile pek yakınlaşmak istemiyorum. Muhtemelen Çoçi han, Tuluy han ve Kıpçaklar ile papaz olacaklar bu nedenle tarafsız kalmaktan yanayım. Abbasiler çok güç kaybettiler sanırım Harzemşahlar ile güneyde girdikleri mücadelede başarısız oldular. Selçuklular ile karşılaştık ama durumları nedense hiç iç açıcı değil. Kurduğumuz casusluk ağı sayesinde dost ve düşmanlarımızın durumlarını sürekli takip ediyoruz. Şimdilik tam hakimiyetimizde olan bir eyaletimiz yok. Tek ve iki şehirden oluşan eyaletlere mutlaka birer cami ve sağlık binası yapmaya çalışıyoruz.


170 tur sonra Avrupanın ortasında Macarlara meydan dayağı;

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.
İbn Haldun
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2019, 03:35:43 Gönderen: SadeceStrateji »
Eski nick: ustawot


Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13437
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2019, 18:57:11 »
Yarın sabah sosyal medya hesaplarında duyuralım  tbr* takip.

Çevrimdışı Massinissa

 • Level 3
 • İleti: 20
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2019, 20:05:23 »
Rez. Hikayeyse güzel hikaye olacak, gameplayse güzel bir gameplay  tbr*

Çevrimdışı ozgurka

 • Level 2
 • İleti: 10
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2019, 11:19:12 »
Selahaddin Eyyubi başarısının arkasında Nureddin Zengi var deniliyordu.
Daha sonra sorunlar olmuştu.
Bakalım bu seri ile Zengileri daha iyi tanımış oluruz.

Videolu mu olacak ?
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2019, 11:21:43 Gönderen: ozgurka »

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 269
 • TW çömezi - ustawot
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #4 : 28 Ocak 2019, 21:47:13 »
Kapsamlı bir sefer hikayesi aklımdaki. Hem Zengileri tanıtmayı hem Medieval Kingdoms 1212 AD modunun oynanışını anlatmaya çalışacağım bir sefer. Bazı savaşları video olarak yayınlamayı da düşünüyorum.
Eski nick: ustawot


Çevrimdışı zekirnayik

 • Level 4
 • İleti: 57
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2019, 11:53:08 »
Kardeşim eline sağlık :).
Konuyla alakasız olacak ama bu moda erişimin olduğu için yazıyorum, Abbasilerle ilgili bir tanıtım video’su çekebilirmisin?

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 269
 • TW çömezi - ustawot
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2019, 12:24:08 »
EyvAllah, bu seferde Abbasiler ile ilgili kısma değineceğim ilerde.

Tanıtım videosu bugün gelir inşAllah.
Eski nick: ustawot


Çevrimdışı zekirnayik

 • Level 4
 • İleti: 57
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #7 : 29 Ocak 2019, 14:36:07 »
Eyvallah kardeşim :) Teşekkür ederim :)

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 269
 • TW çömezi - ustawot
Ynt: ZENGİ DEVLETİ - Zengiler (Musul Atabeyliği) Sefer Hikayesi
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2019, 03:34:43 »
Ssd hata verdi ve mecburen format atmak durumunda kaldım save dosyaları uçtu malesef. 170 tur felan çevirmiştim. Harzemşahların doğudaki 12 eyaletini alarak refaha kavuştuktan sonra kuzeyden kafkaslar, rusya ele geçirilerek avrupanın ortasına kadar ilerlenmişti. 10 full ordu ile 3er koldan ilerlemeye devam ediyordum tüm dünya hakimiyeti yakın sayılırdı. Yukarıya en tecrübesiz ordumun 1e karşı 4 orduya karşı verdiği mücadeleyi koyuyorum. Bu arada yeni sefere başladım ve 20 tur çevirdim yakında hikaye kaldığı yerden devam edecek inşAllah.
Eski nick: ustawot