Konu: Anadolu Selçuklu ile oynama Rehberi(medieval kingdoms 1212 ad)  (Okunma sayısı 653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MerTurkizM

  • Level 8
  • İleti: 399
  • Total War Türkiye
Medieval 3 beklerken attilaya uyarlanan medieval kingdoms 1212 ilaç oldu ehi*
Ama hepimizin muzdarip olduğu husus Anadolu Selçuklu ile oynarken karşılaştığımız public order, yani kamu düzeni.
Kendim belki 8-10 kere restart yapıp sonunda çözümü buldum ki sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Aşağıda yazdıklarım zorluk seviyesi "Normal" olarak geçerlidir.Aslinda normal oynamam ama Selçuklu ile oynarken Normal dahi çok zor olduğu için bunu secmek durumundayım.

-Bir kere başlamadan evvel şunu diyelim,Selçuklu'da faction dezavantajınız iç isyanlar.Sebebi de malum dinsel farklılıklar. Yani isyan olsun istemiyorum deme gibi bir şeyiniz yok, zaten mod bunun üzerine kurulmuş.

-Ee ne yapıcaz,bir kere Trabzon rum, her türlü size saldırma eğiliminde.Mumkun olduğunca onu uzak tutun.Saldirilarini engelleyin yeter.Sakin Trabzonu,sinopu falan başlangıçta alayım demeyin yoksa dinsel farklılıktan sürekli isyan çıkacaktır.Oraya destek sağlama imkanınız da yok.
-Empire of Nicea ne yapıcaz?Onlar da sizin dostunuz olacak.Zaten başlangıçta size ılımlı bakıyorlar.Asla saldırmayın, hem dinsel farklılık var, hem onun şehrini alırsanız Latin Empire size komşu oluyor ki, Trabzonla arası çok iyi darma duman ederler.Empire of Nicea tampon bölgemiz.Ayni şekilde Gürcistan da başlangıçta çok güçlü.Trabzonla arasi cok iyi.Trabzon rum aslinda tampon ayni sekilde.
-İlk turlarda ordumuzu toparlıyoruz,gelen saldırıları karşılıyoruz,ekonomiyi toplamaya çalışıyoruz ve müslüman devletlerle, bir kısmıyla dost oluyoruz.En önemlisi eyyubi ve abbasiler.
-Ekonomi için vergileri bir tik artırın.Yav olur mu public order zaten dusuk vs demeyin.Isyan her turlu cikiyor arkadaslar.En azindan kasaya para girsin iyice.
-Evet bu ayarlamalardan sonra, sizin ilk dusmanlariniz, antakya prensligi ve klikyalilar.Ayni anda ikisine birden saldirmiyoruz tabi once klikya sonra antakya prensligi.Burada sehir tipi farkli oldugindan donusturmenoz gerekecek Sis ve Antakyayi alimca kalelerii ki o seviyede çevirecek para yok .Garnizon olması için, kaleyi/sehri yıkıp baştan yapmak gerekiyor 1.seviyeden.Cunku orduları bir an çıkarırsanız kingdom of jerusalem veya klikya isyancıları hemen şehr-i aliyorlarlar.
- Bu süreçlerde abbasiler ile eyyubiler ile dost olmaya bakın.Eyyubiler özellikle maddi olarak çok güçlü.En büyük fonansörunuz.
-Sonraki süreçte uzunca bir süre Trabzon ruma savaş acmadiginizdan  ilişkileriniz düzelecek, bunu fırsat bilip hemen saldırmazlık,dostluk vb anlaşma yapın.
-Bunlardan sonraki rotanız ise Musul, diyarbakır ve zengi beyliği.Cogusunun ordusu zayıf.Isgal ettiğiniz şehir müslüman olduğu için binalar uygun, otomatik garnizon çıkıyor ve public order da yüksek.Ama yine de ak koyunlu ve kara koyunlular rahat durmuyor.Bunlarin çözümünü de yazacağım.Bu arada aldığımız yerler mutlaka occupy olacak sadece.
-Hedefimiz sürekli dogu/müslüman şehirler olacak.Bu süreçte ben Abbasiler ve Eyyubilero çok iyi ilişkilerden dolayı ve sadece kız vererek vassalım yaptım.Zaten abbasiler eyyubilerin vassali olduğu için otomatik sizin vassaliniz oluyor.
-Ak koyunlu ve kara koyunlu isyanları için Zengileri yok etmeyip vassal yaptım.Bu arkadaşlar çok güzel isyan bastırıyorlar.Bu süreçte tabi anadoluda da sırf osmanlı ve selçuklu osyancilariyla savaşmak için ordu kurdum.

Bu şekilde en son harzemsahlari falan da ortadan kaldırdım.Ondan sonra Gürcülere de hazar denizindeki kuvvetlerim ile anadolu kuvvetlerimi birleştirip giriştim sekil*

Şimdi iki alternatif var, ya Trabzon Rum ya da Latin Empire saldırılarından çok fazla yıpranmış,doğru düzgün ordusu olmayan empire of nicea.Bu arada Seljuk Empire olduk tabi.Hangi devlete saldırırsam saldırayım ben çok dhaa güçlü olduğumdan barış istediğimde oran high oluyor hemen.Cok ciddi paralar alarak barış yapıyorsunuz vs.

Kendi campaignimden bilgi vermek istedim, umarım faydalı olmuştur.

Çevrimdışı MerTurkizM

  • Level 8
  • İleti: 399
  • Total War Türkiye
Ynt: Anadolu Selçuklu ile oynama Rehberi(medieval kingdoms 1212 ad)
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2020, 23:30:31 »
Yine de kardeşim ben uğraşamam diyenler için,public order daha makul yapan bir mod var.Ben denemedim ama isteyen deneyip yorum yapabilir:
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1971957104